ג'בהת אל-נוסרה - "השותף הרשמי הגדול ביותר של אל-קאעידה"

לצד עדויות של בכיר אמריקאי מתפרסם גם דו''ח של אמנסטי אינטרנשיונל שמתעד "חטיפות, עינויים והוצאות להורג" שביצעו ארגון ג'בהת אל-נוסרה ובני בריתו החמושים בסוריה.

al-monitor .

נושאים מכוסים

יול 10, 2016

אמנסטי אינטרנשיונל שחרר ב-5 ביולי תיעוד פורץ דרך של "מציאות החיים" בקרב הסורים המתגוררים באדלב ובחאלב, אזורים הנתונים לשליטתם של ג'בהת אל-נוסרה - המסונף לאל-קאעידה - ושל ארגונים חמושים אחרים, שבהם בני בריתה של ארה"ב באזור.

בהודעה לעיתונות כתב פיליפ לותר, מנהל מחלקת המזרח התיכון וצפון אפריקה באמנסטי אינטרנשיונל: "בחאלב ובאדלב של היום, ארגונים חמושים חופשיים לעשות ככל העולה על רוחם, פשעי מלחמה ושאר הפרות של המשפט ההומניטרי הבינלאומי. למרבה הזעזוע, תיעדנו ארגונים חמושים שעושים שימוש גם באותן שיטות עינוי המשמשות דרך קבע את המשטר הסורי", האחראי לרובן המכריע של הפרות זכויות האדם ושל פשעי המלחמה שבוצעו בזמן המלחמה.

הדו''ח שנקרא "עינויים היו העונש שלי" מספק תיעוד עגום ומצמרר של חטיפות, עינויים והוצאות להורג ללא משפט, כולל התמקדות מכוונת בעיתונאים, בעורכי דין ואפילו בילדים, מצד חברי קואליציית הכיבוש של חאלב, כפי שהם מכנים את עצמם - בהם גם ג'בהת אל-נוסרה, חזית א-שאם, הבריגדה של נור א-דין זנגי ואוגדה 16, וגם ארגון אחראר א-שאם באדלב, המסונף לג'בהת אל-נוסרה ולג'ייש אל-פתח (צבא הכיבוש).

באמנסטי אינטרנשיונל לא בוחלים במילים ומבהירים היטב שכמה מארגונים אלה "זוכים למימון מצד תומכים רבי-עוצמה, כמו קטאר, סעודיה, טורקיה וארה"ב".

הדו''ח מתפרסם בשעה שבארה"ב ממשיכים לשקול אפשרות לשיתוף פעולה עם רוסיה נגד ג'בהת אל-נוסרה, כפי שמדווחת לורה רוזן.

רוזן מצטטת מתוך עדות לקונגרס שמסר ב-28 ביוני ברט מקגורק, שליחו המיוחד של הנשיא לענייני הקואליציה הגלובלית למלחמה בדאעש (המדינה האיסלאמית), שהסביר כי בשעה שדאעש "מאבד שטחים במזרח", ג'בהת אל-נוסרה "כובש שטחים חדשים במערב, ומעמיק את אחיזתו בנפת אדלב שלאורך הגבול עם טורקיה. [...] בעקבות קשריו הישירים עם איימן א-זוואהירי, יורשו של אוסמה בן-לאדן, הפך ארגון אל-נוסרה לשותף הרשמי הגדול ביותר של אל-קאעידה אי-פעם. [...] זו בעיה רצינית, ובכל מקום שבו נראה את ארגון אל-נוסרה מתכנן מתקפות חיצוניות, לא נהסס לפעול".

עם הדגש ההולך וגובר גם על תיאום אפשרי בין ארה"ב לרוסיה וגם על האיום מצד ג'בהת אל-נוסרה, נדמה שבממשל אובמה החליטו להתעלם מדרך הפעולה עליה המליצו שולחי מכתב "המתנגדים", שהודלף בכוונה תחילה בידי דיפלומטים אלמונים ממחלקת המדינה, שקראו להסלמת הפעילות הצבאית של ארה"ב נגד ממשלת סוריה. כפי שכבר ציינו בעבר בטור זה, אחד החסרונות העיקריים של המכתב היה חוסר התייחסות כלשהי לג'בהת אל-נוסרה, ועל כן נדמה ששולחיו בורים, או שאולי הם מזלזלים בהערכות החמורות של הממשל עצמו כלפי האיום שמציבה התפשטותו של ג'בהת אל-נוסרה, בנוסף לפשעים שמבצעים כל אותם ארגונים חמושים המסונפים לבן בריתו של אל-קאעידה.

רוזן מוסיפה וכותבת: "בכירים בממשל האמריקאי גילו אמנם הבנה לחששות של האופוזיציה בסוריה שלחץ נוסף על ג'בהת אל-נוסרה עלול לאיים על עמדתה מול [הנשיא בשאר אל-]אסד, אך אותם בכירים הוסיפו וטענו שהנשיא ברק אובמה מרגיש כי מחובתו להתמודד עם האיום שמציב ג'בהת אל-נוסרה על הביטחון הלאומי של ארה"ב, ויפה שעה אחת קודם".

יש לזקוף לזכותו של אובמה את ההתמקדות בדיוק בסוגיה הנכונה: באיום שמציבה התפשטותם של ארגוני הטרור בסוריה על ארה"ב ועל בנות בריתה. אנחנו עקביים מאוד בעמדתנו, שאסור לגלות ולו שמץ של "הבנה" כלפי אותם ארגונים שחוברים לבן בריתו של אל-קאעידה בסוריה. רק בשבוע שעבר, התייחסנו למאמר מערכת בוושינגטון פוסט שציטט מדבריהם של "כמה מומחים לסוריה", שרואים בתיאום אמריקאי-רוסי עסקה גרועה מאוד, כי "כוחות ג'בהת אל-נוסרה מעורבבים ביחידות אחרות של מורדים". נדמה שכל אותם "מומחים" כביכול פספסו את ההחלטות הרבות של מועצת הביטחון של האו"ם, שמטילות עונש על כל שיתוף פעולה עם אל-קאעידה ועם בני בריתו, ומתעדות את הרקורד הידוע לשמצה של אל-קאעידה כארגון טרור גלובלי. ולכן, אולי דווקא עדותו של מקגורק והדו''ח של אמנסטי אינטרנשיונל ישכנעו סוף סוף את עורכי הוושינגטון פוסט למצוא מומחים טובים יותר לסוריה. כל אדם שמעניק יד חופשית לאל-קאעידה, מכל סיבה שהיא, פסול מלשמש "מומחה". 

הדו''ח של אמנסטי אינטרנשיונל עוזר להבהיר עוד טעות מסוכנת בנוגע למצב בחאלב ובאדלב, ולהשלכות שלו על המשך המלחמה. כפי שכתבנו באל-מוניטור בינואר, "האופוזיציה מכרה לחאלב, הסונית בעיקרה, סיפורי סבתא עדתיים, שהמיטו אסון על תושבי העיר. השימוש של המשטר הסורי בחביות נפץ והמצור הבלתי-פוסק על העיר הפכו את הקיום לבלתי-נסבל. [...] אם הצבא הסורי יכבוש את חאלב בסיוען של בנות בריתו, רוסיה ואיראן, שחרורה של העיר יהיה תוצאה ישירה של תבוסת הטרוריסטים ושאר ארגונים חמושים שכבר נוטשים את שדה הקרב. לניצחון של המשטר הסורי יהיו תוצאות אחרות והשלכות שונות לגמרי מעזיבה של כוחות האופוזיציה החמושים כתוצאה ממשא ומתן - כפי שקרה בחומס ובאזור דמשק. תושבי חאלב יחוו על בשרם ניצחון מוחץ של כוחות המשטר, ולעומת זאת תבוסה - ואפילו מנוסה - של הארגונים החמושים. שאלה טובה שעלינו לשאול היא האם הצבא הסורי יתקבל כמשחרר בידי אותם סורים - בהם גם סונים - שיחולצו משלטונם של החוק האיסלאמי ושל כנופיות חמושות [...] ניצחון של המשטר הסורי בחאלב עשוי להיות תחילתו של הסוף עבור הלך המחשבה העדתי שהיה זר כל כך לעיר לפני 2011״.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
מבחן 15 המנדטים של הרשימה המשותפת
דני זקן | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020