האם רוסיה מתכוננת להנחית מהלומה קטלנית בסוריה?

רוסיה מתכננת כנראה מתקפה רצינית על ג'בהת אל-נוסרה ועל שאר ארגונים המסונפים לו בחאלב וברחבי סוריה.

al-monitor .

נושאים מכוסים

ypg, united states, salafists, jihadists, jabhat al-nusra, is, aleppo, al-qaeda

יונ 5, 2016

נראה שרוסיה מתכוננת בשבועות הקרובים לתמיכה מחודשת במתקפה רבתי של כוחות המשטר הסורי, מתוך כוונה לכבוש מחדש את חאלב, ואולי גם את א-רקה, מידי ג'בהת אל-נוסרה ושאר ארגונים המסונפים אליו.

מוחמד בלוט כתב בא-סאפיר, עיתון שותף לאל-מוניטור: "הרוסים יעמידו במבחן את מטוסי הסוחוי שלהם, ויהמרו על מתקפה קרקעית ישירה שתחליש את הארגונים החמושים בסוריה, במקום להביסם. יש לציין שבידודו של ג'בהת אל-נוסרה משאר הסיעות החמושות - משימה שעלולה להיות קשה ומסובכת לביצוע - תנחית מהלומה כבדה במיוחד על אותן סיעות מאחר שעוצמתו של ג'בהת אל-נוסרה והאידאולוגיה שלו הן עמוד התווך שמאחד את כולן".

בכירים במוסקבה אינם מסתירים את כוונתם לפעול נגד ג'בהת אל-נוסרה - ארגון הבן של אל-קאעידה בסוריה, וכן נגד אותם ארגונים שרצו ליצור עמו בריתות טקטיות, כמו אחראר א-שאם. רוסיה הציעה הפוגה בקרבות לארגונים כמו אחראר א-שאם, אם ירחיקו עצמם מג'בהת אל-נוסרה, אך עד כה ללא הועיל, שכן דווקא אחראר א-שאם ממשיך לשתף פעולה עם ג'בהת אל-נוסרה.

הממשל האמריקאי מתקשה לבחור בין השותפות שלו עם רוסיה, שהובילה להפוגה חסרת-תקדים (אך שברירית) במעשי האיבה, וכן לחידוש (מהוסס משהו) של השיחות הפנים-סוריות, לבין שאר שותפותיו האזוריות - שאינן ששות לרסן את הארגונים הנלחמים בשליחותן, כל עוד הנשיא בשאר אל-אסד נמצא עדיין בשלטון, גם אם אותם ארגונים משתפים פעולה עם ג'בהת אל-נוסרה.

בטור הזה תמכנו בהצעתה של רוסיה לארה"ב לתאם ביניהן את המתקפה הצבאית נגד ג'בהת אל-נוסרה והמדינה האיסלאמית (דאעש), ותוך כדי כך גם לברור את הארגונים שכדאי להציל מהמתקפה המשולבת והבלתי-נמנעת של רוסיה וסוריה. לדעתנו, תיאום שכזה ינחית מכה קטלנית על ארגוני הטרור, ובמקביל גם יזהיר את רוסיה לבל תתקוף ארגוני אופוזיציה שזוכים לתמיכתה של ארה"ב.

אך נדמה שסבלנותה של רוסיה פוקעת, ושהמהלך הבא שלה עשוי לכלול את א-רקה ואת חאלב, כך לדברי בלוט. ויטאלי נאומקין כותב: "ארה"ב גם מקווה להימנע ממצב שבו א-רקה תשוחרר בידי הצבא הסורי, בעזרתם של מיליטנטים שיעים ממדינות ערב ובתמיכתה האווירית של רוסיה. ברוסיה יודעים ששותפיהם בממשל האמריקאי, הנלחמים בדאעש, לעולם לא יסכימו שהמשטר בדמשק ישוב וישתלט על כל האזורים שישוחררו מידי המדינה האיסלאמית. ובמילים אחרות, האמריקאים מעדיפים את הכורדים (וכן את האשורים, את ארגוני הערבים, את הארמנים ואת הטורקמנים) על פני הצבא הסורי. ואולם, כפי שסיפר לאל-מוניטור מקור בכיר מיחידות ההגנה העממיות של הכורדים, פלג זה של התנועה הכורדית לא יזנח את מטרתו - לאחד בין שלושת הקנטונים הכורדיים לשם כיבושה של א-רקה. בינתיים, הצהיר משרד החוץ הרוסי: "מוסקבה מוכנה לתאם את מאמציה עם הקואליציה שמובילה ארה"ב ועם המיליציות הכורדיות בסוריה, למען שחרורה של א-רקה".

כפי שדיווחנו בשבוע שעבר, ארה"ב עשתה הכול כדי להפיס את דעתם של הטורקים, החוששים מתפקידן הלא-פרופורציונלי של יחידות ההגנה העממיות (YPG) בכוחות הדמוקרטיים של סוריה (SDF), אף על פי ש-YPG, וכפועל יוצא גם SDF, הוא הכוח הקרקעי היעיל ביותר שפועל כיום בסוריה במלחמה נגד דאעש. לעומת זאת, כוחות האופוזיציה הסוריים שזוכים לתמיכתה של טורקיה ספגו לאחרונה שורה של תבוסות במלחמה נגד דאעש. סמיח אידיז כותב השבוע: "עם זאת, הדילמה האולטימטיבית של טורקיה היא העובדה שנקלעה לסוריה למצב ממש בלתי אפשרי, אף שהיא גם אחת המדינות שסובלות מהמשבר הזה יותר מכולן".

בכמה חוגים בוושינגטון עולה הטענה האטומה ששיתוף הפעולה של ארגונים אלה עם אל-קאעידה מחייב את ארה"ב להגביר את המחויבות שלה לתמוך בארגוני האופוזיציה במדינה. על פי הרציונל הזה, אותם ארגונים שיושבים על הגדר ועדיין לא חברו לג'בהת אל-נוסרה גם לא יעשו זאת, אם ארה"ב רק תפגין נכונות רבה יותר להפיל את משטרו של אסד. על פי אלו שמציעים את הצעד הענק הזה במדרון החלקלק להסלמה נוספת, מחויבות מוגברת מצד ארה"ב תשפר את המצב לאין ערוך, במקום לבטל לחלוטין את ההישגים המעטים ושבריריים של שיתוף הפעולה בין ארה"ב לרוסיה ולהעצים עוד יותר את סבלו של העם הסורי, כפי שעלול לדעתנו לקרות בסופו של דבר.

טיעון שכזה מעיד על חוסר הבנה מתמשך בכל מה שקשור לסוריה, שלא לדבר על הטיה עדתית ועל אג'נדה ברורה. איננו חשים שיש צורך להכביר במילים ולהזכיר לקוראינו את הרקורד של אל-קאעידה ואת כוונותיו, וגם לא לשוב ולציין שג'בהת אל-נוסרה מסייע לארגון הטרור להשיב לעצמו את מעמדו כפיקוד העליון של הג'יהאד הבינלאומי. עוד בדצמבר 2013 הזהרנו בטור הזה שעלייתם של ארגוני סלפים וג'יהאד בקרב מתנגדי המשטר הסורי עלולה להוות אסון של ממש לאופוזיציה בסוריה ולעתידה של המדינה.

התפקיד החמור שממלאים ארגונים חמושים אלה הוא תוצאה של אינטרסים זרים שמבקשים לשמר את העדתיות ואת הפלגנות, בסכסוך שפרץ לפני חמש שנים מתוך רצון עממי לקדם רפורמות חילוניות ודמוקרטיות, ולא שלטון איסלאמי. מתן רוח גבית לג'יהאדיסטים ולסלפים, שחוברים לאל-קאעידה בלי שום בעיה, ודאי לא משרת את ההתקוממות הסורית של 2011. וכדי לחדד עוד יותר את הנקודה, הארגונים הללו חוברים לאל-קאעידה לא משום שארה"ב לא עשתה מספיק כדי להמחיש את כוונותיה במסע הצלב העדתי של הסורים נגד אסד, אלא משום שהם אותה גברת בשינוי אדרת - כל רצונם הוא לבסס את השריעה, ולהקים משטר עדתי של שנאה ורדיפת מיעוטים - כפי שניתן לצפות משותפיו לג'יהאד של ארגון אל-קאעידה.

בעניין זה, דווח בכמה מערוצי התקשורת הממוסדת על התפטרותו של מוחמד אלוש, שעמד בראש צוות המשא ומתן של ארגוני האופוזיציה, אבל באף אחד מאותם ערוצים לא טרחו לציין שאלוש מייצג את ג'ייש אל-איסלאם, מארגוני הג'יהאד הרדיקליים והידועים ביותר לשמצה. זה הזמן לשוב ולהפנות אתכם אל המאמר המכונן של עלי מאמורי, על האידאולוגיה של מי שהיה מנהיג ג'ייש אל-איסלאם, זאהרן עלוש, שנהרג במתקפה אווירית בסוריה ב-25 בדצמבר 2015. בטור הזה דיווחנו באפריל על פתיחת חקירה של האו"ם, בעקבות טענות על שימוש לכאורה בכלור או בנשק כימי מצד ג'ייש אל-איסלאם, במלחמתו נגד הכורדים בחאלב באפריל האחרון; וזאת בנוסף לסיקור המתמשך שלנו, שמצביע על הפרה בוטה של הפסקת פעולות האיבה מצד אחראר א-שאם וארגונים נוספים, לעתים בתיאום עם ג'בהת אל-נוסרה.

בשבוע האחרון, תיעד משרד ההגנה הרוסי הפרות חוזרות ונשנות של הפסקת האש מצד ג'ייש אל-איסלאם, וכן שיתוף פעולה מחודש בין ג'בהת אל-נוסרה לאחראר א-שאם נגד שייח מקסוד שבצפון חאלב. במכון לחקר המלחמה דיווחו על כך שג'בהת אל-נוסרה, אחראר א-שאם ושאר ארגונים חמושים תקפו ב-26 במאי את דיר חביה.

בטור הזה גם התמקדנו מאז נובמבר 2015 בקרב על חאלב, וראינו בו את תחילתו האפשרית של קץ הלחימה בסוריה. כך כתבנו בינואר האחרון: "הדיון בשאלה אילו ארגוני אופוזיציה ואילו כוחות יזכו לייצוג בשיחות השלום עשוי להידחק הצדה בעקבות המגמה האמתית שמתרחשת כעת בסוריה - דהיינו התקדמותו של הצבא הסורי, בתמיכתן של רוסיה ושל איראן, וכיבושם מחדש של שטחים נרחבים מידי המדינה האיסלאמית (דאעש), ג'בהת אל-נוסרה ושאר ארגונים חמושים... ניצחון של המשטר הסורי בחאלב עשוי להיות תחילתו של הסוף עבור הלך המחשבה העדתי שהיה זר כל כך לעיר לפני 2011".

ארה"ב צריכה לתאם את מאמציה הצבאיים עם רוסיה, על מנת להכריע את המלחמה בחאלב ובסוריה כולה; למנוע את ההטיה העדתית שכבר קרעה את סוריה לגזרים; ולזנוח לתמיד את הטיעונים המבולבלים שקוראים לתת רוח גבית לשותפיו של ארגון כמו אל-קאעידה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

Featured Video