ישראל פולס

השר לוין: בנט קיבל החלטה לפרוש מהממשלה

p
המחבר
בקצרה
השר יריב לוין מעריך שממשלת נתניהו יכולה להחזיד מעמד עוד שנתיים שלוש, למרות שבנט היה רוצה לפרוש, ואומר שנתניהו עדיין רוצה את המחנה הציוני בתוך הקואליציה.

"אם לא יהיה איזה אירוע חיצוני, הממשלה הזאת יכולה להחזיק שנתיים שלוש", מעריך שר התיירות יריב לוין בראיון לאל-מוניטור. לוין, השר הכי מקורב כיום לראש הממשלה בליכוד, היה הזרוע המבצעת של בנימין נתניהו במו"מ הקואליציוני להרחבת הממשלה שהסתיים במפתיע בכניסת אביגדור ליברמן. "הבנו שעם קואליציית ה-61, נגיע מהר מאוד לבחירות" - מסביר שר התיירות את המהלך הפוליטי שייצב את הקואליציה, ומבהיר שככל שזה תלוי בנתניהו יימשכו הנסיונות להביא גם את המחנה הציוני או את חלקו.

אל-מוניטור: היה נדמה שדווקא קואליציית ה-61 יציבה, בגלל העובדה שכל אחד מחבריה יכול היה להפילה. דווקא בגלל האחריות הזאת, הם נזהרו שלא להפיל אותה.

לוין: זו טעות. אם היינו נשארים על 61 היינו נופלים, בגלל הבעיות הפנימיות בתוך הליכוד. אני לא יודע מה היינו עושים עם התקציב, ואני לא יודע אם היינו מצליחים להעביר אפילו את המינוי של צחי הנגבי ]לשר ללא תיק]. הרחבת הממשלה הורידה את כל הלחץ ואת היכולת של ח"כים בודדים לבוא בכל מיני איומים ודרישות.

אולי היינו שורדים, אבל לא הרבה. התחיל תהליך של שחיקה, וחווינו בשנה הראשונה לממשלה תקלות שלא צריכות לקרות: הפסדנו המון הצבעות במליאה. החוכמה היא להרחיב את הממשלה לפני שאתה מגיע לקריסה. היינו קרובים לזה: שני ח"כים מהליכוד, אברהם נגוסה ודודי אמסלם, סחטו אותנו, וזה היה דרמטי כי חודש שלם לא יכולנו להביא אף חוק להצבעה. אז קודם סגרנו איתם דיל בנושא העלאת יהודי אתיופיה, ייצבנו את הקואליציה ואז פעלנו להרחבתה. הנחת העבודה הייתה שאם לא מרחיבים, העסק היה מתפרק בדיוני התקציב.

אל-מוניטור: ועדיין יש הרבה פונציאל נפיץ בממשלה הזאת...

לוין: לנו אין אינטרס לפרק, זה ברור. גם לסיעות החרדיות אין שום סיבה לפרק את הממשלה, הרי עמדנו בכל ההתחייבויות איתם ובסך הכל אנו עובדים טוב ביחד. לא יהיה להם טוב יותר ממה שיש עכשיו. למעט פסיקות בג"ץ, שכל פעם מגלגלים אלינו תפוחי אדמה לוהטים כמו סיפור הכותל, שאני לא יודע איך נצא ממנו. אם את שואלת אותי מה האיום הכי גדול על הממשלה אז זה הדברים האלה.

ליברמן בוודאי ירצה להישאר. כחלון, לדעתי, קיבל החלטה אסטרטגית שהוא נשאר כדי להוביל את המהלכים שלו ובסה"כ הוא מרוצה. לדעתי, יש לו עמדת השפעה חלומית - אי אפשר לעשות שום דבר בלעדיו.

החוליה החלשה בממשלה היא הבית היהודי, יותר נכון בנט. כאן צריך להבחין בין נפתלי בנט לשאר חברי הסיעה, להם אין שום רצון ללכת. בנט זה כבר סיפור אחר. יש לו תחושה אישית קשה של קיפוח מול ליברמן שקיבל את תפקיד שר הבטחון. נראה כי הם הגיעו למסקנה שהם צריכים ללכת לבחירות הבאות מהאופוזיציה.

אל-מוניטור: אתה מעריך שזהו המצב?

לוין: אני יודע. זה נוגע לבנט ולמערכת שסובבת אותו. הם חושבים שהם קיבלו את התוצאה שקיבלו בבחירות כי הם טעו כשחיבקו את נתניהו. לכן, הם חושבים שללכת לבחירות מחוץ לממשלה יטיב איתם. אבל הם בבעיה: הם יושבים במשרדי ממשלה חלומיים ויש סיכוי מאוד גדול שלא יגיעו לאותו מקום, וזה נכון בעיקר לגבי שרת המשפטים איילת שקד. אז מצד אחד הם רוצים להיות כמה שיותר זמן בממשלה, אבל מצד שני לפרוש ממנה בזמן. האסטרטגיה הזאת מאוד טובה עד לפרישה - אז הם יצטרכו להפיל ממשלת ימין וזה סיפור מול המצביעים שלהם. לכן בנט כלוא בממשלה. הוא מבין שהציבור שלו לא יסלח לו היום אם יפיל את הממשלה. לכן, לדעתי אין להם אופציה אמיתית לצאת. אבל האמירות שלו מקוממות, כי אתה לא יכול לנהל קואליציה בצורה כזאת.

אני מקווה שהוא יירגע. הוא יעשה נכון אם ישנה דיסקט. הציבור הימני, בניגוד לשמאל, יש לו את האינסטינקט הבסיסי של לא לערוף את הראש של מי שמוביל את המערכת.

אל-מוניטור: מהם האתגרים ההישרדותיים האחרים של הממשלה?

לוין: אני מוטרד מהחלטת בג"ץ על פינוי עמונה שאמורה להתבצע עד דצמבר. אני מאוד מקווה שנמצא פתרון, כי אני לא רואה את הממשלה הזאת מבצעת שם פינוי. מבחינתי זה לא יהיה. גם לי באופן אישי זה מצב בלתי נסבל. זה דבר מקומם. זו תהייה נקודת שבר, והממשלה לא תשרוד את זה. אתה מסתכל מסביב, והכל בנייה בלתי חוקית ערבית בהיקפים עצומים ופה נטפלים לשניים וחצי בתים שנבנו לפני עשרים שנה.

אל-מוניטור: וכל חקירות נתניהו? עכשיו צצות העברות כספים מנוכל צרפתי...

לוין: זה נראה לי קשקוש. וגם, כל כך הרבה זמן לוקח פה עד שחוקרים ועד שבודקים, שעד שזה ייגמר - אני מוכן שתאריך התפוגה של הממשלה יהיה מועד סיום החקירות האלה, אני חותם על זה עכשיו.

אל-מוניטור: רצף החקירות לא מפריע לתפקודו של ראש הממשלה?

לוין: לא. להיפך. אני חושב שהוא בכלל לא מכיר איך זה לתפקד בלי שיש איזה חקירה. וזה דבר מעניין לגביו - יש לו נסיון אדיר. אתה רואה גם את ההתייחסות של מנהיגים בעולם אליו. הוא בשורה הראשונה של המנהיגים בעולם מבחינת נסיון והמעמד הבינלאומי שלו. הייתי אצלו שלשום [5 ביוני] ויצאתי אחרי אחת בלילה. האיש נוסע למחרת לרוסיה לביקור עמוס ורציני ופגישה עם פוטין. חשבתי שהוא צריך ללכת לישון. אבל יש לו כל כך הרבה נסיון וזה מדהים לראות את זה. זאת העבודה שלו והוא עושה אותה בלי שכל הדברים מסביב יפריעו לו. הוא ממוקד. במובן הזה, זהו יתרון מאוד גדול.

אל-מוניטור: נתניהו באמת רצה את המחנה הציוני בממשלה?

לוין: הוא לא רק רצה. הוא עדיין רוצה. היה צורך לייצב את המערכת ולא ידענו שנצליח להביא את ליברמן. מי שחתום על הבאת ליברמן זה לדעתי התקשורת אשר יצרה אווירה שאוטוטו אנו חותמים עם מפלגת העבודה, למרות שהפער בינינו לבינם היה עצום.

נוצר לחץ על ליברמן ואווירה שהוא צריך להחליט. ביבי מאוד רצה להכניס את הרצוג, גם בגלל היציבות, גם כי הוא לא ידע אם יש לו אופציה אחרת וגם כי קשה לעבוד עם בנט. הוא רצה לבוא לעולם בגישה יותר פוזיטיבית.

אבל במחנה הציוני רצו דברים שאי אפשר לתת. הדבר העיקרי שהם דרשו היה לקבל אחיזה בתיקים כמו משפטים ותרבות ושכל האמירות על שתי מדינות ונאום בר אילן ייכתבו בתוך ההסכם. הם דרשו שהממשלה תאמץ את המדיניות הזאת, כך שהיו פערים מאוד גדולים.

אל-מוניטור: אחרי כל הדם הרע בין נתניהו לליברמן היה קשה לשבור את הקרח ביניהם?

לוין: למען האמת, זה הלך מצויין מהשנייה הראשונה. זה אפילו נראה היה שהם חיכו לזה בהרבה מאוד מובנים. עד עכשיו נראה שיש תיאום מלא. איווט עשה צעדים מאוד לא קלים מהכיוון שלו. הוא ויתר על חופש הצבעה בדת ומדינה כי הוא הבין שאי אפשר. הוא בא בגישה מאוד פרקטית, וזה מה שיפה.

אל-מוניטור: אתה מצטער על פרישת בוגי?

לוין: אני מאוד כועס עליו, זאת האמת. היה כאן מו"מ קואליציוני. אילוץ, ואם לא היינו עושים זאת - היינו הולכים מהר מאוד לבחירות. לא הייתה ברירה. הוא היה צריך להבין את זה, ולקחת את ההצעה להיות שר חוץ. לדעתי הוא עשה טעות. התאכזבתי, כי בנאדם מדבר על ערכים, ובסוף הכל כיסאולוגיה. איפה היית לפני שבוע? בגלל שאתה לא שר בטחון, כבר איבדת את האמון בראש הממשלה?

אל-מוניטור: והטענות לגבי חוסר ההתאמה וחוסר האחריות במינוי ליברמן?

לוין: נו באמת? וכשהוא מינה אותו לשר חוץ, זה היה בסדר? וכאשר הוא מינה את יאיר לפיד לשר אוצר בלי שלא הבין מימינו ומשמאלו בכלכלה זה היה בסדר? אנחנו במדינה דמוקרטית. יש משטר פרלמנטרי וכך היה תמיד. בכלל, איזה מין דבר זה שאתה שם איקס על אדם? למה איווט לא יכול להיות שר בטחון? על בסיס מה? הרי יש לו נסיון של שנים בישיבה בקבינט והוא היה שש שנים שר חוץ. באיזה עילה פוסלים אותו? מה הכשיר את אולמרט להיות ראש ממשלה? העובדה שהוא היה פעם שר הבריאות ושר המסחר והתעשייה? ולבני, מה הכשיר אותה להיות שרת חוץ? איזה מין גישה זאת שאם בוגי הוא לא שר הבטחון, אז העולם ייפול?

אל-מוניטור: אתה נחשב לסמן הימני בממשלת הימין. אתה לא חושש מכך שנתניהו וליברמן מתקדמים לקראת מהלך מדיני משמעותי?

לוין: ההצהרות שלהם לא חדשות. אני רק לא חושב שמשהו מכל זה יתמשש אי פעם, בטח לא עכשיו. שניהם בסוף צריכים להתנהל מול העולם והם גם מאמינים בזה באופן אישי. כל עוד זה המצב, והצד השני לא מעוניין, אז זה בסדר. 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: zionist camp, naftali bennett, likud, israeli politics, isaac herzog, coalition, benjamin netanyahu, avigdor liberman

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept