ישראל פולס

הפלסטינים: מינוי ליברמן הגביר את הייאוש

p
המחבר
בקצרה
בכפר יאטה סבורים שתחושת הייאוש וחוסר התקווה הם שהובילו את בני הדודים ח'אלד (סטודנט להנדסה בירדן) ומוחמד מחאמרה לבצע את הפיגוע בתל אביב. ראש מועצת הכפר: הצעירים הפלסטינים רואים במינוי ליברמן כוונה של ישראל להסלים את המצב.

אביו של ח'אלד מחאמרה (21), אחד משני המחבלים שביצעו את פיגוע הירי בתל אביב [8 ביוני], לא מסוגל להבין איך הצליח בנו להסתיר את כוונותיו. ח'אלד היה סטודנט באוניברסיטת "מוטה" שבירדן בפקולטה להנדסה, והקיץ אמור היה לצאת חזרה לעמאן להשלמת התואר. בני המשפחה תלו בו, הבן הבכור, תקוות גדולות. הם קיוו שלאחר קבלת התואר המיוחל הוא יסייע בפרנסת המשפחה. אבל במקום עזרה וסיוע כלכלי, הבן ח'אלד, שנחשב לגאוות המשפחה, עשוי להיות האחראי להריסת ביתם בכפר יאטה.

בראיון לאל-מוניטור למחרת הפיגוע, מספר האב אחמד מחאמרה כי כוחות צה"ל עוד לא ביקרו בביתם (נכון לשעת קיום הריאיון פשט צה"ל על ביתו של המחבל השני מוחמד מחאמרה), אבל הם מכתרים את הכפר ואינם מאפשרים לאיש לצאת ממנו. "אם הייתה לי אפשרות לשבת מול ח'אלד עכשיו, הייתי שואל אותו למה הוא עשה את זה, למה הוא הרג בני אדם", אומר האב.

שניים מדודיהם של המחבלים הם מבכירי הזרוע הצבאית של פתח. אחד מהם אף שוחרר בעסקת גלעד שליט [2011]. לדברי האב אחמד, הפיגוע שביצע בנו יחד עם בן דודו מוחמד נפל על המשפחה כרעם ביום בהיר. "לא היה לנו שום מושג. הדבר היחיד שאני יכול לחשוב עליו הוא שכולם קורבנות, גם הוא (ח'אלד) וגם הישראלים. על אף שלמד הנדסה הוא חש יחד עם בני דורו שאין תקווה ואין עתיד", אומר האב.

ראש מועצת יאטה, מוסא מחאמרה, אף הוא בן המשפחה, אומר לאל-מוניטור כי על אף שניסו לקשור את המשפחה לפיגועים נגד ישראלים בעבר, "אני יכול לומר שלשני הצעירים לא היה עבר ביטחוני וגם לא שיוך פוליטי כלשהו. מה שהניע אותם לבצע את הפיגוע היא התחושה שהכל סגור ואין שום מוצא. לתחושה זו שותפים כל בני הגיל הזה שביצעו פיגועים בעבר".

לשאלת אל-מוניטור, כיצד הוא מסביר את הפיגוע בתל אביב אחרי שבועות ארוכים של רגיעה והערכה שהאינתיפאדה נבלמה, אומר ראש המועצה מחאמרה כי המינוי של אביגדור ליברמן לתפקיד שר הביטחון הישראלי נחשב, מבחינתם של הצעירים הפלסטינים, "כאמירה בוטה המעידה על כוונתה של ישראל להחמיר עוד יותר את המצב ולהעמיק את חוסר התקווה".

לדברי מוסא מחאמרה, אחרי שהשטח נרגע והפיגועים נפסקו, "הצעירים גילו שלא קרה דבר. מבחינתם לא היה שום הישג פוליטי או חברתי או כלכלי. לא היה כלום. מינוי ליברמן מהווה מבחינתם אמירה שישראל תמשיך להסלים את המצב. הרי כולנו שמענו את ההצהרות שיצאו מישראל (לפני מינוי ליברמן). אני מצר על הפיגוע ועל הריגת חפים מפשע", הוא מבקש להדגיש, "אבל בני הדור הצעיר בגילאי 20-16, שהם אלה שביצעו את הפיגועים בגל האחרון, פועלים מתוך ייאוש. כך גם פעלו שני בני משפחת מחאמרה. גזרת חברון הקריבה חצי מהשהידים של ההתפרצות האחרונה. יש לזה הסבר, זה לא סתם. הצעירים בחברון נתקלים במחסומים (של צה"ל) אין ספור פעמים, בהתנכלויות מצד מתנחלים ובעימותים עם הצבא. זו הדרך שלהם להתמרד".

האם פיגוע הירי בתל אביב ידליק מחדש את השטח? האם בעקבות בני משפחת מחאמרה ייצאו מפגעים נוספים מהשטחים לבצע פיגוע? כזכור, פיגוע הירי שבו נרצחו בני הזוג הנקין [אוקטובר 2015], היה הראשון ברצף גל הטרור הנוכחי. בעקבותיו התרחשו עשרות פיגועי דקירה וירי.

אמנם בשבועות האחרונים קיימו הפלסטינים והישראלים הערכת מצב ביטחונית והביעו סיפוק מבלימתה של "ההתפרצות" – תוצאה של שיתוף פעולה ביטחוני וצעדים מתונים שנקטה בהם ישראל במלחמתה בגל הטרור. אבל אז הגיע הפיגוע בתל אביב.

אינדיקציה למתח השורר בשטח ולאפשרות שגל הטרור עלול להתחדש ניתן לראות בגילויי השמחה של צעירים פלסטינים, שתועדו צוהלים עם היוודע דבר הפיגוע. זוהי תופעה ידועה ומוכרת מהעבר – ככל שהמצוקה בשטח רבה יותר וככל שהרצון לנקום בישראלים גדול יותר, כך כל פיגוע בישראל מתקבל בהתלהבות ובגילויי שמחה רבים יותר.

"אלה רק קבוצות של צעירים שאינם מעידים על הכלל", אומר מוסא מחאמרה, אך מודה כי הוא אינו מוציא מכלל אפשרות שהמצב העגום בשטח מהווה גם הוא הסבר לגילויי השמחה בחברון, שכם, טול כרם ועזה, וכי הוא חושש שמא צעירים מיואשים נוספים ירצו לחקות את שני המפגעים מיאטה.

צה"ל, שדגל עד כה במדיניות האיפוק, עומד בפני דילמה לא פשוטה. מדיניות ההקלות, מתן אישורי עבודה לעשרות אלפי פועלים פלסטינים והסרת מחסומים הצליחו, כך נדמה, להרחיק את רוב תושבי הגדה ממעגל ההתקוממות. מצד שני היא אפשרה למפגעים כמו בני משפחת מחאמרה לחדור לישראל בקלות. בימים הקרובים יאלץ ליברמן להחליט מה תהיה מדיניותה של ישראל מכאן והלאה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: terror attacks, tel aviv, palestinian youth, intifada, idf, hebron, checkpoints, avigdor liberman

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept