ישראל פולס

הדו"ח שמביך את צה"ל

p
המחבר
בקצרה
הדלפת טיוטת דו"ח מבקר המדינה על "צוק איתן" הציתה מלחמת גנרלים בצה"ל, שאליו מכוונת עיקר הביקורת: הצבא לא זיהה בזמן את היקף איום המנהרות, הוא אלתר את דרכו בהן במהלך הלחימה ובזבז חלק ניכר ממאגר הפגזים שלו בניסיון להשמיד אותן.

בסוף השבוע האחרון [8 במאי] קיבלו כ-40 בכירים ישראלים טיוטה של דו"ח סודי של מבקר המדינה, השופט יוסף שפירא, העוסק במבצע "צוק איתן" שהחריד את שלוותה של ישראל בקיץ 2014. קטעים מתוך הדו"ח דלפו תוך יממה והציתו מלחמת כל בכל: ראש הממשלה ושר הביטחון נגד מבקר המדינה, שרי קבינט לשעבר נגד שרי קבינט בהווה, אביגדור ליברמן נגד כולם, גנרלים נגד גנרלים. ככה זה כשצבא אדיר, מאומן ומצויד כצה"ל מדשדש 51 יום מול ארגון טרור קטן ונצור, שמשגר רקטות לעבר תל אביב עד הרגע האחרון של המערכה.

כל זה קורה כשעל הפרק השאלה מתי יפרוץ סבב האלימות הבא בעזה: בשבועיים האחרונים [מאי 2016] חודשה האש בין חמאס לישראל, לאור ההתקדמות המשמעותית של צה"ל בהשגת פתרון לבעיית המנהרות. הטכנולוגיה החדשה שתוכננה בצה"ל הביאה לחשיפת שתי מנהרות חודרות בשבועות האחרונים. ההערכה בישראל היא כי מנהרות נוספות ייחשפו בקרוב ובכך יישלל מחמאס התווך התת-קרקעי שנחשב לנשק האסטרטגי העיקרי שלו וליתרון היחיד שהוא מציג מול יכולותיו של צה"ל. במצב הדברים קיים חשש, כי למרות שחמאס רחוק משיקום יכולותיו מלפני צוק איתן, הרי שהנסיבות עלולות לדרדר את הצדדים לסבב לחימה נוסף מוקדם משציפו, אולי עוד הקיץ.

צוק איתן לא נחשב להצלחה ישראלית. ישראל המיטה אמנם נזק והרס רב על הרצועה, אבל ספגה 72 הרוגים (מהם 67 חיילים) והתקשתה לתמרן מול חמאס, שהמשיך לשגר רקטות עד הרגע האחרון של המערכה. לראשונה מאז הקמתו, הצליח חמאס להגיע לתל אביב ולהשבית את שלוות הכרך הישראלי במשך שבועות ארוכים, ואף להביא לסגירת נמל התעופה הבינלאומי (נתב"ג) ליומיים. מול כל זה, התקשה הקבינט של נתניהו לקבל החלטות, צה"ל נרתע מכיבוש עזה והפעולה לנטרול המנהרות בוצעה לאחר התלבטות ארוכה ובמחיר יקר.

מבקר המדינה הסתער על כל זה כמוצא שלל רב. טיוטות של דו"ח מבקר אסורות בפרסום על פי חוק, אך הקטעים שדלפו מתוך הטיוטה מכילים ביקורת חריפה של המבקר הן על צה"ל, אבל גם על הדרג המדיני ומקבלי ההחלטות.

הרמטכ"ל לשעבר, רב אלוף בני גנץ, סופג את מרבית הביקורת, אבל גם שירותי המודיעין לא יוצאים נקיים. "הפתעת המנהרות" נתפסת כמחדל מהדהד, אשר במסגרתו המודיעין לא זיהה בזמן את היקף האיום, חברי הקבינט לא עודכנו ולא למדו את הנושא, צה"ל לא פיתח שיטה ללוחמת מנהרות ואלתר את דרכו בהן במהלך ימי הלחימה.

ישראל שנשקפת מטיוטת דו"ח מבקר המדינה היא מדינה מבולבלת, חסרת נחישות ומהוססת. כמעט כל תחזיותיו של הרמטכ"ל, כפי שנמסרו לקבינט, קרסו בזמן אמיתי. ראש הממשלה הסתיר משרי הקבינט מידע חיוני, כולל מצב מלאי התחמושת לאורך ימי הלחימה.

"אם היו מתפרסמים הנתונים באשר למספר הטילים והפגזים שנורו במהלך צוק איתן", אמר לאל-מוניטור מקור ישראלי ביטחוני בכיר, "היו כולם מזדעזעים". מכיוון שלא היה לה פתרון אחר, השתמשה ישראל בכמות עצומה של פצצות מונחות חודרות מסוג ג'יי-דאם בניסיון להרוס מנהרות. השיטה לא הצליחה אבל ישראל בזבזה חלק ניכר מהמאגר שלה, שנבנה לצרכים אסטרטגיים חשובים בהרבה. ארבע חטיבות שריון ישראלי סדירות (כ-400 טנקים) שהשתתפו במערכה ירו כמות עצומה של פגזים וכמעט רוקנו את המאגרים.

"מה היה קורה אם היינו נכנסים למלחמה אמיתית, ולא להתכתשות המקומית הזו בעזה?", תהה קצין ישראלי בכיר בדימוס, בשיחה שקיימתי איתו מיד לאחר סוף המבצע [אוגוסט 2014]. גם ראש המוסד המנוח, מאיר דגן, בשיחה עם אל-מוניטור זמן קצר לאחר תום צוק איתן, הביע זעזוע מהתוצאות: "ארגון טרור קטן עושה לנו בית ספר. הם חופרים מנהרות כבר שנים, אנחנו יודעים את זה ובכל זאת לא מתכוננים ולא מכינים תשובה. פעם, מי שיזמו וחפרו והמציאו שיטות היינו אנחנו, עכשיו מדובר בהם. זה מדאיג".

בנימין נתניהו השיב מלחמה ומקורביו מיהרה להנחית התקפה אנונימית על המבקר, שסומן כ"לא רציני". נתניהו שכח שהוא היה זה שדחף את בחירתו לתפקיד של המבקר הנוכחי, שאף התראיין מול בני הזוג שרה ובנימין נתניהו במעונם בירושלים טרם כניסתו לתפקיד.

יממה לאחר התגובה הראשונה, כשהתברר שהביקורת כלפי הדרג המדיני פחותה ועיקר החיצים מופנים לצבא, חזר בו נתניהו ואנשיו החלו לשבח את טיוטת הדו"ח. בתוך צה"ל פרצה מהומה כשאלוף פיקוד הדרום לשעבר, האלוף יום טוב סמיה, מתח ביקורת חריפה על תפקוד הצבא במהלך המבצע וספג תשובה פומבית זועמת מאלוף פיקוד הדרום במהלך המבצע, סמי תורג'מן.

פוליטית, טיוטת הדו"ח הסודית מייצרת מהומה אותה מנצל אביגדור ליברמן כדי להמשיך לזנב בתדמיתו הביטחונית של נתניהו, בעוד נתניהו עולב בליברמן אישית: "הכדור היחיד ששרק אי פעם ליד אוזנו הוא כדור טניס", אומרים בליכוד על שר החוץ לשעבר, ומציינים כי ליברמן בקושי הטריח את עצמו לישיבות קבינט.

רק שר החינוך נפתלי בנט, חבר קבינט בצוק איתן וגם כיום, שומר על שתיקה. הוא היה זה שזיהה ראשון את איום המנהרות כמחייב טיפול מיידי והפעיל לחץ כבד על הקבינט לאשר פעולה כזו בשלהי צוק איתן. על פי כל המקורות טיוטת הדו"ח משבחת ומציינת את פעולתו של בנט, שבוודאי ימנף את כל זה כשהדו"ח המלא ייצא לאור. בינתיים, הוא נותן לאחרים להתקוטט לפניו ונהנה מכל רגע.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: tunnels, operation protective edge, israel defense forces, israel-gaza war, idf, hamas, benjamin netanyahu, avigdor liberman

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept