ישראל פולס

בעיניי הפלסטינים, מינוי ליברמן הוא צעד לכיוון סיפוח השטחים

p
המחבר
בקצרה
בכיר באש"ף המקורב לאבו מאזן אמר לאל-מוניטור: "עם שלישייה כמו נתניהו, ליברמן ובנט, אנחנו מצפים שזו תהיה ממשלת סיפוח, בין אם תהיה הרחבה של ההתנחלויות באזור ירושלים ורמאללה ובבקעת הירדן, ובין אם תהיה הפקעה של אדמות".

המפנה המפתיע של ראש הממשלה נתניהו, כשהחליט למנות לשר ביטחון את מנהיג ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, תפס את הקהילה הבינלאומית לא מוכנה. בימים שלפני המינוי התקיימו דיונים מאומצים בנושא דו''ח הקוורטט הצפוי להתפרסם וכן בנושא וועידת פאריז, מתוך הנחה שנתניהו מתכוון להרחיב את הממשלה ולצרף אליה את המחנה הציוני ואת היו״ר יצחק הרצוג כשר החוץ האמון על שיחות השלום.

מקור בכיר באיחוד האירופי שמעורה בתהליך השלום במזרח התיכון סיפר לאל-מוניטור בעילום שם ששררה בבירות אירופה תחושת אופטימיות חדשה, אף כי קצרת מועד, מתוך ההבנה שנתניהו יסכים לכל הפחות לתחילתו של דיון בפתרון שתי המדינות לשני עמים ולהקפאת הבנייה בהתנחלויות.

הדיונים הבינלאומיים המאומצים הללו כללו בין השאר חילופי מסרים בעניין השתתפותו של מזכיר המדינה ג'ון קרי בוועידת פאריז, שנדחתה כעת ל-3 ביוני.

ארה"ב וצרפת גם שכנעו את נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי לפרסם הצהרה (17 במאי) שבה קרא לישראל ולפלסטינים לשוב ולדון בפתרון שתי המדינות ולחדש את תהליך השלום האזורי שיוביל בבוא העת גם לשיתוף פעולה אזורי. ההנהגה הפלסטינית הייתה מעודדת מאוד מהיוזמה הדיפלומטית של הצרפתים ומעמדת המצרים. לרגע נדמה היה ששוב הופיע אור בקצה המנהרה.

אבל מהר מאוד הוא שוב כבה, כשבמקום מינויו של הרצוג לשר החוץ מונה ליברמן לשר הביטחון.

המקור הבכיר הביע את אכזבתו של האיחוד האירופי מהמינוי, ולבקשת אל-מוניטור ניתח את השלכותיו האפשריות בעיני בריסל. כפי שרואים זאת האירופאים, נתניהו קיבל החלטה סופית לסכל את פתרון שתי המדינות, ויהי מה. ליברמן ידוע כנצי וקיצוני; הוא עוין מאוד את נשיא פלסטין אבו מאזן, והביע את רצונו למחוק את חמאס.

אין זה פלא אפוא, שהצעד הזה עלול להחליש את ההנהגה הפלסטינית המתונה ברמאללה. עוד יותר מזה, מנהיגי האיחוד האירופי חוששים כעת שאינתיפאדה מזוינת קרובה מתמיד. במקום הקפאה של ההתנחלויות, צפויה כעת דווקא הרחבתן, שלא לדבר על מדיניות של יד קשה כלפי הפלסטינים בגדה המערבית. הכיבוש רק ילך ויעמיק. יחסיה של ישראל עם מצרים, עם ירדן ועם טורקיה ייפגעו קשות.

המקור הבכיר הוסיף ואמר כי גם אם שר הביטחון היוצא משה יעלון לא נתפס באיחוד האירופי כמי שתומך בתהליך שלום, תרומתו לשמירה על המרקם הדמוקרטי בישראל זוכה להערכה - ובמיוחד תמיכתו בעמדה המוסרית שהביעו הרמטכ"ל גדי איזנקוט וסגנו יאיר גולן בשבועות האחרונים. ליברמן, הידוע ברטוריקה ובניסיונות החקיקה הגזעניים שלו, יטיל צל כבד עוד יותר על הדמוקרטיה המקרטעת של ישראל.

המקור הבכיר באיחוד האירופי נשמע מודאג מאוד, ועם זאת נחוש להתקדם בהכנות לפרסומו של דוח הקוורטט ולוועידת פאריז.

ברשות הפלסטינית מודאגים עוד יותר ממינויו של ליברמן ומהתפטרותו של משה יעלון. בכיר באש"ף המקורב לנשיא אבו מאזן סיפר לאל-מוניטור בעילום שם, שברמאללה הזהירו את הקהילה הבינלאומית שאין לצפות לדבר מנתניהו: "מממשלה אחת לשנייה ישראל נעה יותר ויותר ימינה. עם שלישייה כמו נתניהו, ליברמן ו[יושב ראש הבית היהודי נפתלי] בנט, אנחנו מצפים שזו תהיה ממשלת סיפוח, בין אם תהיה הרחבה של ההתנחלויות באזור ירושלים ורמאללה ובבקעת הירדן, ובין אם תהיה הפקעה של אדמות ופעילות כלכלית בשטחי C".

לדברי אותו בכיר, ברשות הפלסטינית עדכנו את מצרים, את האיחוד האירופי ואת ארה"ב שללא פעולה בינלאומית שתעצור את מדיניות הסיפוח של ישראל ותבטיח את כינונה של מדינה פלסטינית, תיאלץ הרשות עצמה לנקוט צעדים כדי לחזק את מעמדה בקרב בני עמה. צעדים אלה יכללו הפסקה של התיאום הביטחוני עם ישראל (פרט למעברי הגבול שעל נהר הירדן); פניה למצרים ולליגה הערבית שיפעלו לקידום החלטה במועצת הביטחון של האו"ם לכינונה של מדינת פלסטין על בסיס קווי 67', שבירתה מזרח ירושלים; עצירה מוחלטת של שיתוף הפעולה האזרחי והכלכלי עם ישראל; וכן חיזוק האחדות ושיתוף הפעולה בין פתח לחמאס.

הבכיר הביע ספקנות באשר לתוצאותיה של ועידת פאריז, ומאמין שהזירה הדיפלומטית צריכה לעבור למועצת הביטחון של האו"ם.

כדאי מאוד שהקהילה הבינלאומית תפנים את עומק הייאוש הפלסטיני. בעיניהם של בכירי הרשות הפלסטינית, מינויו של ליברמן איננו "אותה גברת בשינוי אדרת" - זו קפיצה משמעותית לקראת מדיניות סיפוח.

כדאי מאוד שגם הממשל האמריקאי יטה אוזן לקריאת ההשכמה הזו מצד הפלסטינים, ויביע את עמדתו בעניין מורשתו המדינית של הנשיא ברק אובמה בסוגיית המזרח התיכון.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: west bank, united states, two-state solution, middle east peace, mahmoud abbas, israeli occupation, benjamin netanyahu, avigdor liberman

אורי סביר היה ממקימי מרכז פרס לשלום ב-1996,לאחר שנים רבות בחזית אסטרטגית השלום בישראל. מאז 1999 הוא מכהן כנשיא הכבוד של המרכז. כמנכ"ל משרד החוץ (1993-1996) כיהן סביר כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו, כחבר משלחת המו"מ בין ישראל וירדן, וכראש משלחת המו"מ בין ישראל וסוריה. ב-1999 נבחר סביר לכנסת הישראלית החמש-עשרה מטעם מפלגת המרכז.

בתחום העסקים, סביר כיהן כראש הוועד המנהל של העיתון העולמי היומי "מטרו אינטרנשיונל". ב-2001 הקים סביר עמותה בינלאומית ללא-מטרות-רווח בשם "גלוקל פורום", המבוססת ברומא ומעודדת דיפלומטיה בין-עירונית ברחבי העולם וב2011 הקים את Yala Young Leaders, תנועה אינטרנטית לשלום, אשר סוחפת אחריה מאות אלפי נרשמים.

סביר פרסם שלושה ספרים: "התהליך: מאחורי הקלעים של הכרעה היסטורית" המבוסס על ניסיונו כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו (1998); "מר ישראלי בבחירות 2006" (2006); ו-"קודם שלום" (2006).

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept