ישראל פולס

בלטו בהעדרם מעצרת התמיכה בחייל: רוב אזרחי המדינה

p
המחבר
בקצרה
מאז המקרה שבו חייל ירה למוות במחבל מנוטרל בחברון, גורמים בימין יצרו תחושה כאילו דעת הקהל תומכת בו ורק קבוצה קטנה של יפי נפש מנותקים דורשת למצות איתו את הדין. הנוכחות הדלה בהפגנת התמיכה בחייל הוכיחה שההפך הוא הנכון.

כיכר רבין בתל אביב ראתה הרבה הפגנות גדולות. היא הייתה הבמה לעצרות של הימין ושל השמאל, בעד הסדר מדיני ונגד הסדר מדיני, למחאות על עניינים אידאולוגיים עקרוניים ולמחאות על נושאים כלכליים וחברתיים, אבל ההפגנה ההזויה מכולן הייתה עצרת התמיכה בחייל היורה מחברון (19 באפריל).

הגעתי לכיכר רבין כי רציתי לראות במו עיניי מי האנשים שיבואו לעצרת, ואם אלאור אזריה, החייל שירה והרג מפגע פלסטיני מנוטרל בחברון ב-24 במארס, באמת הפך לגיבור לאומי, או שזו רק אשליה אשר פעילי ימין יצרו ברשתות החברתיות.

בשעת העצרת התברר שלכיכר רבין הגיעו רק כמה אלפי מפגינים, הרבה פחות מהצפי של המארגנים ל-20 אלף איש. ויותר משהייתה זו הפגנת תמיכה בחייל, זו הייתה הצגה של שדר טלוויזיה שנוי במחלוקת, שניצל בציניות את דאגתם הכנה של הורי החייל העצור. שרון גל, בעבר כתב ומגיש בערוץ 10 שנאלץ לעזוב בגלל טענות להתנהגות שאינה הולמת, גוייס לפני הבחירות הכלליות ב-2015 לתנועת ״ישראל ביתנו״ של ח"כ אביגדור ליברמן. הוא נכנס לכנסת, אולם אחרי חצי שנה בלבד החליט שמיצה את תרומתו הפוליטית ופרש. בכהונתו הקצרה גל היה אחראי בעיקר לכמה עימותים מתוקשרים. בדיון שעסק בארגון ״שוברים שתיקה״ הוא הוצא מהמליאה לאחר שכינה את חברי הכנסת של מרצ ״חבורה של משת״פים״ ו״פושעים״.

מאז פרישתו הוא מגיש בערוץ 20 - ערוץ טלוויזיה בעל נטייה ימנית ולאומנית מובהקת - תוכניות שבהן הוא מעביר את מסריו המיליטנטיים לקהל צופיו. מרגע פרסום סרטון ״בצלם״ שבו נראה החייל אלאור אזריה יורה והורג את המפגע הפלסטיני בחברון, גל וערוץ 20 פתחו בקמפיין לשחרורו של החייל ממעצר. אולם כנראה שהקמפיין התקשורתי לא הספיק, וגל הגה את הרעיון לצאת מהאולפן הסגור ולקיים עצרת תמיכה בכיכר המרכזית להפגנות בישראל, כיכר רבין.

בלי תאורה, בלי כרזות ענק, בלי מסכי טלוויזיה גדולים, בלי מערך הסעות - רק במה קטנה וחשוכה הייתה שם השבוע, והנאומים המרכזיים היו אלה של הורי החייל. על אף שלפני העצרת הערוץ שלו הפיץ שוב ושוב את מסריה וקרא לצופים לבוא ולהביע תמיכה, בערב האירוע גל נאלץ להסביר את ההשתתפות הדלה וטען כי לא אורגנו הסעות. כל זה לא הפריע לו לצרוח: "עם ישראל התגייס, הוא בא לחבק… אלאור, אח שלנו, אתה נמצא במעצר פתוח וודאי רואה. תסתכל, העם מאחוריך". הבטתי מסביבי ולא ראיתי עם.

המפגינים נשאו שלטים בכתב יד כמו "אחי, העם אתך", ו"מחבל מנוטרל זה מחבל מת". רבות מהכרזות כוונו לעברו של שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, שתקף מאז המקרה את המעשה עצמו ואת אלה שהביעו בו תמיכה. "מי שמעודד הפרת חוק כדי לרצות מיעוט קיצוני אלים״, כתב יעלון ב-27 במארס, "יוביל אותנו לאנרכיה". משתתפי העצרת הביעו את דעתם הברורה על שר הביטחון ודבריו. הם קרא בוז בכל פעם שנשמע שמו. ושלט אחד שנישא גבוה מעל כולם לא הותיר ספק עד כמה יעלון הפך לשנוא נפשם של המפגינים: "כל ערבי מסריח שבא לשחוט יהודים צריך להרוג. לא החייל סרח, מר יעלון, אתה סרחת וגם נכשלת".

צעירים עטופים בדגל ישראל הצטופפו ליד בימת העיתונאים ומצלמות הטלוויזיה, והחלו לצעוק "מוות לערבים" שוב ושוב. שרון גל ניסה להרגיע אותם. "חברים", אמר, "אנחנו כאן רק לתת חיבוק. מסר של אהבה". אחר כך הוא הוסיף: "ניסו להגיד עלינו שאנחנו מארגנים הפגנת נגד. אבל אנחנו לא נגד אף אחד, אנחנו רק באנו לחבק את אלאור ולהגיד לו שלא נשאיר אותו לבד". הקהל הבין בדיוק למי התכוון המארגן והחל לצעוק "בוגי הביתה", "בוגי בוגד" ו"בוגי קח אחריות ותתפטר".

גל הבין כנראה באותו הרגע שאת הקריאות נגד שר הביטחון הוא יתקשה לעצור, ולכן שינה נושא ועבר להחמיא להורי החייל, אושרה וצ'רלי אזריה. "הם הורים נורמטיביים, מלח הארץ", אמר לקהל, שהתקשה לראות אותם בגלל העדר תאורה ומסכים לצדי הבמה. אבל לא בטובתם גל היה מעוניין, אלא בטובתו שלו. זוג ההורים, שיש להם את כל הסיבות להיות מודאגים לגורל בנם העומד למשפט על הריגה,  היו בסך הכל כלי בהצגת היחיד של השדרן המגלומן אשר שיחק ברגשותיהם. "תראו, עם ישראל מתגייס למען בנכם, כל העם!", הוא קרא.

כשאמו של החייל עלתה לנאום על הבמה החשוכה היא השתנקה ומיררה בבכי. קולה נשבר כשסיפרה שבנה אלאור התעקש לשרת בקרבי ולתרום למען עמו. הקהל צעק לה "היא גדולה". אחר כך עלה אביו של החייל וצעק למשתתפים: "אני אוהב אתכם״. כשמישהו קירב אליו פנס כדי להאיר אותו, הוא קרא: "אני אוהב את עם ישראל". האב, שככל הנראה ספג את המסרים השגויים של שרון גל כאילו מדובר בהפגנה של כלל אזרחי המדינה ולא של מיעוט קיצוני, פנה לבנו בקול חנוק ואמר: "תראה, כל העם פה". אחר כך תיקן ואמר ״כל העם השפוי״.

בהפגנה התבררו הרבה מאוד עובדות שספק אם אפשר היה לאמתן אלמלא הפרויקט המגלומני של שדר טלוויזיה בעייתי. גל, שקיווה למלא את כיכר ההפגנות הלאומית של ישראל באזרחים שתומכים בו ובמסריו המצדיקים חייל שירה למוות במחבל מנוטרל, גילה שהרוב המוחלט עדיין מכבד את החוק ואת המוסר.

התחושה שהימין ניסה ליצור, בעיקר ברשתות החברתיות, כאילו רוב הציבור הישראלי תומך בחייל ומתייחס אליו כגיבור לאומי, הופרכה בעצרת בכיכר רבין. התברר שהעם לא תומך בחייל שסרח, אלא עומד לצדם של שר הביטחון והרמטכ"ל המבקשים לשמור על ערכי המוסר של צה"ל. את נתניהו, אגב, איש לא הזכיר באירוע - לטובה או לרעה. הוא, כידוע, מעדיף לא להרגיז את הימין, ומאז הירי מתאמץ בעיקר ללכת בין הטיפות. בינתיים בהצלחה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: sharon gal, right wing, moshe ya'alon, killing, idf, hebron, gadi eizenkot, benjamin netanyahu

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept