מלחמת מוחות תת-קרקעית

בזמן שחמאס השקיע את כל האנרגיה שלו ואת כל משאביו בשיקום המנהרות, השקיעה ישראל מאות מיליוני שקלים בטכנולוגיה חדשנית לחשיפתן. עכשיו, כשישראל על סף פריצת דרך בעניין, עשוי מוחמד דף לדרדר את האזור לעימות צבאי נוסף.

al-monitor .

נושאים מכוסים

operation protective edge, moshe ya'alon, khaled meshaal, israeli-gaza border, israel defense forces, ismail haniyeh, hamas, gaza tunnels, gaza strip

אפר 18, 2016

מערכה נוספת ב"מלחמת מוחות וחפירות" שניטשת בשנה האחרונה [2016-2015] בין חמאס לצה"ל הסתיימה השבוע [18 באפריל], כשישראל הסירה את צו איסור הפרסום מדרמה גדולה שהתרחשה על גבול רצועת עזה בשבועיים האחרונים.

בסוף השבוע האחרון הוכנס האזור כולו לכוננות, הפלסטינים דיווחו על פעילות ערה של צה"ל לאורך גבול הרצועה ומספר עצום של כלים הנדסיים כבדים הפועלים בגזרה. צה"ל ריכז כוחות גדולים באזור, התושבים הצטוו לשמור על ערנות והשמועות התעופפו לאורכה ורוחבה של הגזרה, מרצועת עזה לישראל, ובחזרה.

ביום שני לפני הצהריים הותר לפרסום כי צה"ל איתר, חשף ונטרל מנהרת תקיפה של חמאס, שחדרה לעומק של עשרות מטרים לתוך שטח ישראל בגזרת דרום הרצועה. זו המנהרה הראשונה שנחשפת בידי ישראל מאז סיומו של מבצע "צוק איתן" בקיץ 2014.

מאז איתור המנהרה, לפני כשבועיים, הוטל איפול כבד על האזור כולו ונמנע מהתקשורת הישראלית לדווח על כך, לאור העובדה שחיילי צה"ל חדרו לתוך המנהרה ועבדו, סביב השעון, על נטרולה, גם בתוך השטח הפלסטיני. רק לאחר שהושלמה אטימת המנהרה, הותר הסיפור לפרסום.

ברקע הפרשה הזו, המאמץ האדיר שמשקיעה ישראל בניסיון לפתור את סוגיית המנהרות באמצעות טכנולוגיה ישראלית חדשנית. "כיפת ברזל" למנהרות, כך מכונה הטכנולוגיה הזו, שגם עליה מוטל איפול כבד. בחודשים האחרונים המה גבול הרצועה מעשרות מחפרים של צה"ל ומאות מקדחים שקדחו לעומק של עשרות מטרים במאות נקודות לאורך גבול ישראל והרצועה. חיל ההנדסה הישראלי מפעיל אמצעים טכנולוגיים, והרשת הטכנולוגית הזו מאפשרת לצה"ל לאתר את מיקומן של מנהרות תקיפה החודרות לשטח ישראל. עד כה השקיעה ישראל בטכנולוגיה הזו כ-300 מיליון שקל.

בשנה האחרונה קרסו לא מעט מנהרות של חמאס במהלך חפירתן, וברצועה התפשטו שמועות ואגדות אורבניות לפיהן ישראל פיתחה יכולת לפוצץ מנהרות הנחפרות מרחוק. כל הדוברים הישראלים הכחישו קיומה של יכולת כזו, אך שר הביטחון משה (בוגי) יעלון אמר לאחר פרסום הפרשה את הדברים האלה: "בחודשים האחרונים חווה חמאס תופעות של קריסת מנהרות, חופרים שנהרגים במהלך עבודתם ועתה גם חשיפה (של מנהרה) איננו משלים את עצמנו שחמאס יסיק מסקנות ויחדל מהעיסוק בכך (במנהרות)... ויתפנה לשיפור מרקם החיים ברצועת עזה".

הרמז העבה של יעלון חושף משהו ממלחמת המוחות שניטשת בין ישראל לחמאס מאז סיום "צוק איתן". מוחמד דף, ראש הזרוע הצבאית של חמאס, נחשב ל"אבי המנהרות," והמטרה האסטרטגית העליונה שלו כעת היא שיקום מערך המנהרות כדי לאפשר לחמאס להכות בעורף ישראל בהפתעה.

חמאס מבין שבים, באוויר וביבשה יש לו נחיתות מכרעת מול צה"ל. היתרון היחיד שהצליח דף להשיג ללוחמיו הוא בתווך התת-קרקעי, שם צה"ל אינו מורגל בלחימה ואינו מסוגל לממש את יתרונותיו. זו הסיבה שחמאס משקיע את כל האנרגיה שלו בשיקום המנהרות. ניסיון העבר מלמד שהדרך היחידה להוריד את ישראל על הברכיים היא לחטוף חייל ישראלי דוגמת גלעד שליט.

לצורך חטיפה שכזו, נדרשת מנהרה שתחדור לעורף הישראלי ותקל על לוחמי "נוחבה", יחידת העילית של חמאס, לתקוף בהפתעה את צה"ל ולגרור אל תוך הרצועה חייל ישראלי חי, או שניים. ישראל, מצידה, מבינה את המצב ומשקיעה את כל יכולותיה בנטרול נושא המנהרות.

במקביל, ניטשים מאבקים פוליטיים חריפים בתוך חמאס, וגם בקרב מקבלי ההחלטות בישראל. ראש המטה המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, עמוס גלעד, אמר בשבוע שעבר [13 באפריל] כי בעזה יש קונפליקט בין שני דרגים: "לדרג המדיני (בעזה) יש בכורה ועדיפות על דרג הטרור", אמר גלעד, "אבל למוחמד דף לא אכפת מהמדיניות המדינית, הוא עושה מה שהוא רוצה, וכל אנשיו בהתאם...ולכן יש בעצם (בעזה) שתי ישויות (של חמאס), אחת עובדת עם איראן ואחת עובדת כאילו מדינית, מנהלת משא ומתן עם מצרים ו(גם) משתפת פעולה עם דאע"ש".

דבריו של גלעד חושפים רק את קצהו של המאבק הניטש בעזה מאז תום "צוק איתן" בין הדרגים השונים. בשורה התחתונה, מוחמד דף, שניצל מניסיון התנקשות של צה"ל לקראת סוף המבצע ונותר בחיים (כפי שנחשף באל-מוניטור), הכריז על עצמאות והוא אינו מציית עוד להוראות הדרג המדיני הפנימי (איסמעיל הנייה) או הדרג המדיני העליון החיצוני, בדמותו של חאלד משעל.

הזרוע הצבאית של חמאס, שמתמודדת עם לא מעט ארגונים סלפיסטים וגורמי דאע"ש על אהדת הרחוב הפלסטיני, קובעת לעצמה סדר יום. "למרות שחמאס מבין שהוא לא יכול להרשות לעצמו סיבוב לחימה נוסף נגד ישראל בשלב הנוכחי", אומר לאל-מוניטור גורם מודיעיני ישראלי רם דרג, "הדרג הצבאי מסוגל לכל דבר, כולל התדרדרות כוללת ומפתיעה מול ישראל וסבב נוסף גם בטווח הנראה לעין". הדברים מתחדדים עוד יותר כשלמוחמד דף מתברר עכשיו שישראל על סף פריצת דרך טכנולוגית שתנטרל את עניין המנהרות. הוא השקיע את כל משאבי הארגון בחפירות, העסיק מאות חופרים, בזמן שחמאס בקושי משלם משכורות לאנשיו. "הוא מוצא את עצמו שוב עם הגב אל הקיר", אומרים לאל-מוניטור גורמי ביטחון בישראל, המביטים בדאגה על המרוץ של דף ושל סגנו, מוחמד סנוואר, לחיבוק איראני.

בתוך ישראל, מתעצם הוויכוח הנושן בין ח"כ אביגדור ליברמן מהאופוזיציה והשר נפתלי בנט בקואליציה, לבין ראש הממשלה נתניהו, שר הביטחון יעלון והממסד הצבאי כולו. בנט אמר מיד אחרי פרסום חשיפת המנהרה, כי מדובר בפגיעה בריבונות המצדיקה כל תגובה. ליברמן דורש, מזה זמן, הפלת משטר חמאס בעזה ומיגור הטרור.

בינתיים, גישת נתניהו ויעלון גוברת, אבל אי השקט בקרב הציבור הישראלי נמשך. הקיץ בפתח ואף אחד, לא בישראל וכנראה גם לא בעזה, רוצה שחזור של קיץ 2014.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

נפתלי בנט הוא נזק במשרד הביטחון
שלומי אלדר | | פבר 25, 2020
הסדרה בעזה – בין סיסמה ריקה לאחיזת עיניים
עקיבא אלדר | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 25, 2020
ירח הדבש המוזר בין נתניהו לסינוואר
בן כספית | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 21, 2020
גורלו הפוליטי והאישי של נתניהו תלוי על בלון
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | פבר 13, 2020
חמאס לנתניהו ובנט: לא מפחדים ממלחמה
שלומי אלדר | עזה | פבר 12, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020