האם טורקיה מוכנה להפוך למשמר הגבול של אירופה?

לדברי האופוזיציה, עסקת הפליטים נועדה להפחית מהאי נוחות של אירופה ומהווה איום על טורקיה.

al-monitor .

נושאים מכוסים

syrian refugees, refugee rights, human rights, european union, donald tusk, cyprus, ahmet davutoglu

מרץ 22, 2016

הרבה רעש וצלצולים נשמעו בחוגי הממשל באנקרה אחרי שטורקיה והאיחוד האירופי הסכימו ב-18 במארס על מה שראש הממשלה אהמט דבוטאולו מכנה "הסכם היסטורי", שנועד לגדוע את הזרימה הבלתי מבוקרת של פליטים לאירופה. אבל בטורקיה לא כולם משוכנעים שאנקרה היא המנצחת בעסקה זו, כפי שטוענת הממשלה. רבים גם מפקפקים במוסריות של ניצול מצבם של הפליטים כדי לשאת ולתת על הישגים שאין שום קשר בינם לבין גורלם המר של אנשים נואשים.

לפי ההסכם, מ-4 באפריל ואילך יישלחו בחזרה כל הפליטים שיחצו או שחצו באופן בלתי חוקי את הגבול אל שטחי האיחוד האירופי דרך טורקיה אחרי 20 במארס. בתמורה לכל פליט שיישלח בחזרה, פליט אחר יישלח מטורקיה לאירופה בדרכים חוקיות.

המכסה המקסימלית של הפליטים שיישלחו לאירופה תהיה 72 אלף, ואם מספרם יחרוג ממכסה זו ייחשב הדבר ככישלון של ההסכם במשימתו למנוע כניסה בלתי חוקית. על הנייר, לפחות, לא יהיו גירושים כפויים או המוניים, ותהליך החזרתם של הפליטים לטורקיה יתבצע בפיקוחה של נציבות האו"ם לפליטים, שכבר ביטאה את הסתייגויותיה ממידת החוקיות של ההסכם.

האיחוד האירופי גם יקצה לאנקרה שלושה מיליארד יורו במסגרת מה שמכונה ״הרשות לטיפול בפליטים בטורקיה״, ויעביר שלושה מיליארד נוספים עד סוף 2018. כמו כן יאפשר האיחוד האירופי לאזרחי טורקיה לנוע בגבולותיו ללא אשרה מסוף 2016 לכל המאוחר, בתנאי שאנקרה תעמוד ב-72 תנאים, שהממשלה הצהירה על נכונותה לקיימם. האיחוד האירופי הבטיח גם "להמריץ מחדש" את תהליך קבלתה של טורקיה לאיחוד, באמצעות הסרת חסמים שהציבו כמה מהמדינות החברות בו בדרכה של אנקרה.

לאחר השלמת העסקה בבריסל הכריז דבוטאולו על "פרק חדש והיסטורי בקשרים עם אירופה", והוסיף כי "היום אנו מבינים כי טורקיה והאיחוד האירופי חולקים את אותו ייעוד, את אותם אתגרים משותפים ואת אותו עתיד".

לפני ועידת הפסגה התרברב דבוטאולו כי השיג כמה ויתורים משמעותיים מהאיחוד האירופי באמצעות משא ומתן קשוח בסגנון "התמקחות קייסרי" שניהלו הוא והצוות הדיפלומטי שלו. זהו ביטוי מנומס שמשמעותו בטורקית "סחר סוסים", על שם העיר האנטולית הגדולה קייסרי, הנודעת כמקום מוצאם של כמה מאנשי העסקים העשירים ורבי התושייה בטורקיה.

נשיא המועצה האירופית, דונלד טוסק, שניהל את המשא ומתן על הסכם הפליטים יחד עם נשיא הנציבות האירופית, ז'אן קלוד יונקר, התבטא ביתר זהירות. "אולי יהיו כאלה שיחשבו שההסכם הזה הוא פתרון קסם, אבל המציאות מורכבת יותר", אמר במסיבת עיתונאים שנערכה בבריסל אחרי שסוכמה העסקה.

טוסק נתן ביטוי לתחושותיהם של רבים ממנהיגי האיחוד האירופי, הטוענים כי גם אם ההסכם הונצח על הנייר, ימים יגידו אם הוא בר יישום לאור המכשולים המשפטיים והמוסריים הגדולים שעדיין צריך להתגבר עליהם.

ארגון אמנסטי אינטרנשיונל הסכים עם דבוטאולו כי העסקה היא "היסטורית", אבל מסיבה שונה לחלוטין – הוא כינה אותה "מכה היסטורית לזכויות האדם". "ההבטחות המפוקפקות לכבד את החוק הבינלאומי והאירופי נראות כמו ציפוי סוכר שעוטף את גלולת הציאניד שההגנה על הפליטים באירופה נאלצה לבלוע זה עתה", נאמר בהצהרה מטעם הארגון.

גם בטורקיה נשמעו ספקות ביחס להסכם. קמאל קולוצ'דארולו, מנהיגה של מפלגת העם הרפובליקאית  – מפלגת האופוזיציה המרכזית בטורקיה – האשים את הממשלה בהפיכת טורקיה ל"אזור חיץ של אירופה" מפני חדירת פליטים. "למה שלא ניתן [לאיחוד האירופי] שישה מיליארד יורו ושהם ייקחו את כל הסורים, האפגאנים והפקיסטאנים", אמר קולוצ'דארולו בציניות, בניסיון להבליט את חוסר המוסריות של התמקחות על זכויותיהם של פליטים.

הוא גם האשים את האיחוד האירופי בהפרת העקרונות שלו עצמו. "את מי הם יכניסו? בוגרי אוניברסיטאות, אנשים עם כישורים. בנוגע לכל היתר הם אומרים – 'תתמודדו לבד'", אמר קולוצ'דארולו, והוסיף כי בררנות כזו משקפת "זלזול גדול בזכויות אדם".

במקביל, מפלגת התנועה הלאומית טענה כי ההסכם, שמטרתו "למנוע כניסה של זרים לאירופה", מציב איום על האינטרסים הלאומיים של טורקיה. "ההסכם הזה ממנה את טורקיה לתפקיד משמר הגבול של האיחוד האירופי והופך אותה לנקודת איסוף לפליטים, כדי שמדינות האיחוד האירופי לא יחושו אי נוחות", הצהיר שפקאט צ'טין, המשנה לראש המפלגה.

צ'טין האשים את הממשלה בכך שאינה מביאה בחשבון את המעמסה שההסכם יטיל על טורקיה ואת הבעיות החברתיות שיגרום. הוא גם פקפק בהבטחה לתנועה חופשית ללא אשרה של אזרחי טורקיה באירופה, ואמר כי אין שום אינדיקציה מוגדרת בנוגע למועד שבו תיושם בפועל.

אולוץ' אוזולקר, שגריר בגמלאות שכיהן בין היתר בפאריז (2002–2005), הסכים עם הדברים האלה וטען כי לא ברור איך אפשר להתגבר על מכשול קפריסין. "טורקיה לא מכירה בקפריסין אף על פי שהיא חברה מלאה באיחוד האירופי. קפריסין מן הסתם תטיל וטו על כל הסכם אשרות כל עוד אנקרה לא תכיר בה", אמר אוזולקר לאל מוניטור.

הוא פקפק גם במוסריות של הסכם הפליטים והטיל ספק ביכולת ליישמו במסגרת הזמן שנקבעה. "ברגע שמתחילה תנועה המונית כזאת, קשה לעצור אותה. בלתי אפשרי וגם לא מוסרי למנוע את כניסתם של פליטים. גם לא מוסרי להיות בררן בשאלה מי יורשה להיכנס", הוא אמר.

אוזולקר לא מאמין שיוון, המדינה שאליה עוברים הפליטים מטורקיה, מסוגלת להתארגן בזמן כדי לעמוד בדרישות ההסכם. הוא גם מפקפק בכך שטורקיה תוכל לעמוד בתנאים המשפטיים הדרושים ותוהה איך פרלמנט מפולג, שלא מצליח להסכים על שום דבר, יוכל לחוקק את החוקים הנדרשים תוך 20–25 יום.

"אם הממשלה תעביר את החוקים האלה בכוחות עצמה, זה מתכון לצרות חדשות", אמר אוזולקר, ואז המשיך ותהה איך תכשיר טורקיה תוך 15–20 יום את כוח האדם הנדרש ליישום ההסכם. אוזולקר גם פקפק בכך שהאיחוד האירופי יעמוד בהבטחתו לבחון מחדש את תהליך הקבלה של טורקיה לאיחוד, עקב העדר רצון באירופה בעניין זה.

"היבט חיובי אחד של כל העסק הזה הוא שאירופה רואה שהיא חייבת לשתף פעולה עם טורקיה. אם טורקיה תוכל לנקוט צעדים חיוביים בכיוון של דמוקרטיה וזכויות אדם, הדבר יוכל לסייע בקירוב שני הצדדים", אמר אוזולקר, "אבל באנקרה אין רצון מסוג זה, ולכן נצטרך לחכות ולראות איך כל הסיפור הזה יתורגם בפועל, בהקשר של יחסי טורקיה והאיחוד האירופי".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

האם צפוי עימות ימי בין ישראל לטורקיה?
Joshua Krasna | תיאום ביטחוני/הגנה | ינו 23, 2020
העבירות האסטרטגיות שביצע נתניהו חמורות מהאישום הפלילי
עקיבא אלדר | שחיתות ונפוטיזם | דצמ 3, 2019
המעצר המנהלי שמאיים על יחסי ישראל-ירדן
שלומי אלדר | זכויות האדם | אוק 29, 2019
סדרת הכישלונות האסטרטגיים של נתניהו – לוועדת חקירה
עקיבא אלדר | | אוק 10, 2019
ישראל מסוגלת להילחם בטרור גם בלי להשתמש בעינויים
יוסי ביילין | זכויות האדם | אוק 7, 2019

Featured Video