האם ארדואן מאמין שהוא שליח האל?

נשיא טורקיה, שמבודד ונדחק לפינה במידה גוברת והולכת בארצו ומחוצה לה, מציב את אלוהים במרכז הרטוריקה האסלאמיסטית שלו בניסיון לתגבר את התמיכה הציבורית שהוא זוכה לה.

.

By קדרי גו'רשל

מרץ 9, 2016

נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן מעלה הילוך ברטוריקה שלו כדי לשכנע את מצביעי מפלגתו, מפלגת הצדק והפיתוח (AKP), שמנהיגם קרוב מהם לאלוהים.

בתקופת כהונתו כראש הממשלה נהג ארדואן לשאת בפגישות הפרלמנט השבועיות של מפלגת הצדק והפיתוח נאומים ארוכים ששודרו בשידור חי ברוב ערוצי הטלוויזיה. לאחר שנבחר לנשיאות התחלף הקהל שלו: במקום מחוקקי מפלגת הצדק והפיתוח נשא ארדואן את נאומיו מול מוכתארים, המנהיגים הנבחרים של כפרים ושכונות, שמספרם בטורקיה 53,000. אחת לכמה זמן הוא מזמין כמה מאות מוכתארים נבחרים לארמון הנשיאות כדי להאזין לנאומיו, שגם הם משודרים בשידור חי כמעט בכל ערוצי הטלוויזיה.

באחד הנאומים שנשא בתחילת השנה קרא ארדואן תיגר נגד המצור שנקלע אליו – תוצאתה של מדיניות החוץ שלו אשר לא מובילה לשום מקום – והבטיח למוכתארים כי עזרה תבוא מלמעלה. "מדינה זו או אחרת יכולה לפעול נגדנו, להתנגד לנו – כל זה לא חשוב," הוא אמר.

"איך אומר הדיבר? [אללה] די לעצמו [...] כי מבלעדו אין עוזר ומגן. ללא אמונה זו שלנו לא היינו יכולים להתייצב בקרב מנזיקרט מול צבא ביזנטיון, המעצמה הצבאית הגדולה ביותר בעולם באותה העת, עם כוח של 20,000 או 30,000 חיילים. ללא אמונה זו שלנו לא היינו מצליחים לייסד את המדינה החזקה ביותר בהיסטוריה ולקיים אותה במשך 600 שנה."

דומה שארדואן פיתח צורך דחוף לרומם את פולחן האישיות שלו לפסגות חדשות, "שמימיות" יותר – דחף החורג הרבה מעבר לרטוריקת "אללה עמנו" שבה הוא נוהג להשתמש ברגעי משבר.

אפילו סרט תיעודי ששודר לפני חודש בערוץ הפרו-ממשלתי TRT2, על יום השנה של מה שמכונה משבר 7 בפברואר 2012, חשף את העימות המתרקם בין ארדואן ובין תנועת גולֶן. באותה אפיזודה מתוחה ניסו תובעים מתנועת גולן להביא למעצרו של האקאן פידאן, ראש המודיעין הכללי של טורקיה, שהיה באותה עת איש סודו הקרוב ביותר של ארדואן בשירות המדינה. לפי הסרט, התערבות שמימית היא שסיכלה את הניסיון.

מאז הולכות ותוכפות ההצהרות וההתנהגויות המוסיפות ממדים נשגבים ומקודשים לפולחן ארדואן. הנה לדוגמא הדברים המדהימים שאמר יאסין אקטאי, חבר פרלמנט מטעם מפלגת הצדק והפיתוח, בדיון פרלמנטרי שהתקיים בשבוע שעבר. ארדואן הוא "אחד הדברים הטובים ביותר, אחד האנשים הטובים ביותר שראתה הארץ הזאת," אמר אקטאי והוסיף: "אנחנו אומרים 'סאלי עלא מוחמד' כשאנחנו רואים אותו." אקטאי ציטט פסוק מוסלמי הידוע בשם "סאלאוואת", המשמש כדי לברך ולהלל את הנביא מוחמד או לבטא נאמנות אליו.

בתקרית נוספת שאירעה לאחרונה, אדם העומד בראש אחד מסניפי הנוער של מפלגת הצדק והפיתוח באיסטנבול  פרסם בטוויטר תצלום של כוס מים שארדואן השתמש בה, כאילו הוא מציג חפץ פולחני. "זאת הכוס שממנה הנשיא שלנו שתה מים בזמן שנשא את נאומו," הוא כתב.

במצבים נואשים נוהגים הטורקים לומר "עכשיו זה בידי אללה." אפשר לומר שגם מדיניות החוץ של ארדואן היא "עכשיו בידי אללה." נראה שטורקיה אכן תזדקק לנס כדי להשתחרר מן הבידוד שכופה עליה מדיניות החוץ שלה – אלא אם הגורמים הנכונים ישנו את התנאים השוררים כעת.

מול רוסיה נתונה טורקיה במצב של מלחמה קרה הגובלת בעימות חם מאז שהפילה מטוס קרב רוסי ב-24 בנובמבר. מול ארצות הברית ובעלות ברית מערביות אחרות, היחסים התדרדרו לכלל משבר אמון עמוק לאחר שטורקיה הפגיזה כוחות כורדיים בסוריה ולא העניקה את התמיכה המצופה ממנה במאבק נגד 'המדינה האסלאמית'.

ככל שגוברים הסיכונים מבחוץ, מתגבר המתח גם בזירת הפנים. בלהיטותו למשוך בחוטי הממשלה תוך אפס סובלנות לביקורת מבית, ארדואן גורם לחריקות ואולי אף מחולל סדקים במפלגת הצדק והפיתוח. לפי השמועות, חילוקי הדעות בינו ובין ראש הממשלה אחמט דאבוטוגלו מתעצמים והולכים. קבוצה של חברים רבי השפעה שפרשו ממפלגת הצדק והפיתוח, בהנהגתו של סגן ראש הממשלה לשעבר בולנט ארינק, הקימה סיעת פורשים שאף גייסה את תמיכתו של הנשיא לשעבר עבדוללה גול.

בדרום מזרח טורקיה, אזור כורדי בעיקרו, מלחמתו של ארדואן נגד מפלגת הפועלים של כורדיסטאן – המתנהלת מאז חודש יולי – משתוללת בערים ובעיירות וגוררת תוצאות דרמטיות, המזכירות את ההרס והאסון ההומניטרי המתחולל בסוריה. מחיר הדמים בשני הצדדים הולך ועולה, וגובר הפחד שהעימות, שכרגע משפיע בעיקר על האזורים העירוניים, יסלים ויתפשט באביב. בינתיים לא נראה באופק שום סיכוי לכך ששפיכות הדמים תבוא אל קצה.

באווירת הקיפאון המאיימת הזו, ארדואן לא מראה שום סימן של ויתור על חלומו לכונן מערכת פוליטית של נשיאות מבצעת, שתעניק תוקף חוקתי למעמדו כשליט יחיד. כדי להתגבר על מכשולים מבית ומחוץ ולקדם את מטרתו, הוא מנסה – כתמיד – לגייס תמיכה מקרב הבסיס הסוני השמרני שלו, שבאנשיו הוא רואה תומכים ומעריצים נאמנים.

שעה שתומכיו של ארדואן עסוקים באמירת שבחיו, הנושאים המרכזיים בסדר היום האסלאמי שלו מקבלים מקום בולט יותר בנאומיו האחרונים. ב-5 במארס, כאשר נשא דברים לפני החברים באגודה למאבק בהתמכרויות ובהרגלים מזיקים, הוא דיבר על כך ש"טורקיה החדשה" בהנהגתו אומרת לא לאלכוהול.

"היעקובינים של עידן המפלגה האחת [אחרי ייסוד טורקיה המודרנית ב-1923] עודדו צריכת אלכוהול בשם ההתמערבות והמודרניזציה," אמר ארדואן. "האלכוהול שימש כאמצעי לשנות את החברה בכוח, להפשיט אותה מזהותה ולגזול ממנה את ערכיה," הוא אמר. "כיום, כמדינה וכאומה, אנחנו בתהליך של בניית טורקיה חדשה. למרבה החסד, המנטליות האפלה הזאת נוטרלה ברובה, גם אם פה ושם היא מרימה ראש."

ב-27 בפברואר, בנאום שנשא באספה של קרן דתית, הדגיש ארדואן את חשיבותם של בתי הספר מסוג "אימאם האטיפ", המקנים את ידיעת הקוראן, והוסיף: "מטרתנו היא לגדל דור אדוק."

אם כן, האם נשיאה האסלאמי של טורקיה, העוסק בפוליטיקה ב"ממלכת הקודש", באמת מאמין שהוא שליח האל? למעשה, האמונות שלו אינן חשובות כל כך ברגע זה. השאלה המכרעת היא האם התומכים שלו מאמינים בכך.