ישראל פולס

סקר: השמאל כמעט נעלם, היהודים רוצים אפליה

p
המחבר
בקצרה
מחקר של מכון פיו האמריקאי העלה כי רק שמונה אחוזים מהיהודים בישראל מגדירים את עצמם שמאל. 79 אחוזים מהיהודים סבורים שמגיעה להם אפליה לטובה לעומת תושבי המדינה הלא-יהודים.

אילו הישראלים היו יכולים להשתתף בפריימריז של הרפובליקאים בארה"ב, דונלד טראמפ היה ודאי זוכה לתרומה נכבדה של קולות - זו המסקנה שעולה משני מחקרים מקיפים שהתפרסמו בימים האחרונים. מדד השלום שהמכון הישראלי לדמוקרטיה פרסם בסוף השבוע (6 במארס) מגלה כי רוב (61 אחוז) בציבור היהודי מעריכים שעמדתו של טראמפ מאוד ידידות לישראל או די ידידותית. במקרה הטוב, הם לא מכירים את דעותיו הגזעניות של טראמפ על מיעוטים כמו מוסלמים ומקסיקאים. במקרה הרע, הם מכירים ומוקירים אותן.

מומחי המכון האמריקאי "פיו", שסקרו 5,601 בוגרים ישראלים בין אוקטובר 2014 למאי 2015, מצאו שכמעט כל יהודי שני (48 אחוזים) מסכים או מסכים בהחלט שיש לגרש או לסלק ערבים מישראל. 46 אחוזים מתנגדים או מתנגדים בהחלט לרעיון הגזעני הזה, שמזכיר מאוד את המסרים שטראמפ מטיף להם. לפי שני הסקרים החדשים, אפשר בהחלט להניח שמגן זכויות האדם ולדימיר פוטין ואביר הדמוקרטיה רג'פ טאיפ ארדואן היו משיגים בקלפיות תוצאות טובות יותר מאשר מנהיגי השמאל והמרכז הישראלי, יצחק הרצוג וזהבה גלאון.

לפי הסקר של פיו, בקרב יהודים שמגדירים את עצמם דתיים שיעור הטרנספריסטים מגיע ל-71 אחוזים, אצל החרדים הוא עומד על 59 אחוזים, ובקרב המסורתיים 56 אחוזים. רוב לא גדול של החילוניים, 58 אחוזים, מתנגדים לגירוש ערבים. אך בשנת 2013 רק 43 אחוזים מהיהודים הגדירו את עצמם חילוניים. הדמוגרפיה אינה מנבאת להם טובות. ל-28 אחוזים מההורים החרדיים בגילאי 40 ויותר יש לפחות שבעה ילדים, שיעור שבמשפחות דתיות בגילאים האלה עומד על חמישה אחוזים ובמשפחות מסורתיות על שני אחוזים. לעומת זאת, רק למשפחה חילונית אחת מתוך מאה יש שבעה ילדים ויותר. בנוסף, יהודים ישראלים שלפחות אחד מהוריהם הגיע לארץ עם גלי העלייה הגדולים מברית המועצות לשעבר הם יותר דתיים מהוריהם: 70 אחוזים מבני העולים מהדור השני אומרים כי הם מאמינים באלוהים, לעומת 55 אחוזים מהעולים בני הדור הראשון.

בסקר של פיו יש נתונים נוספים שמעידים על מגמה גזענית בחברה הישראלית: 79 אחוזים מהיהודים סבורים שמגיעה להם אפליה לטובה לעומת הלא-יהודים. את ההסבר לכך אפשר להסיק מממצא אחר, שלפיו רוב הישראלים (60 אחוזים מהמתגוררים בתחומי הקו הירוק ו-85 אחוזים מתושבי הגדה), מאמינים שאלוהים נתן את ארץ ישראל לעם היהודי. על פי היגיון זה, אם אלוהים נתן את הארץ ליהודים, מדינת היהודים אינה נחשבת לכובשת עם אחר. כמו שאומרים האמריקאים, אם זה לא שבור, אין צורך לתקן. אם אין כיבוש - אין צורך להתעסק בהשלכותיו המוסריות או לוותר על נכסים כדי לסיימו. כל שנותר הוא להגן על הבית היהודי.

ואמנם, בסקר של המכון לדמוקרטיה נמצא כי 56 אחוזים מהיהודים מצדדים בטענה של שר החוץ לשעבר, ליברמן, כי גל הטרור הנוכחי נמשך בגלל היד הרכה מדי שנתניהו נוהג, לטענת יו"ר ישראל ביתנו, כלפי הפלסטינים. לעומת זאת, כל ישראלי שני אינו רואה בעין יפה את העמדה של הרמטכ"ל גדי אייזנקוט, כי יש לנהוג באיפוק בשימוש בכוח צבאי בטיפול בגל הטרור הנוכחי ואת המלצתו של ראש אמ"ן הרצל (הרצי) הלוי, להנהיג הקלות כלכליות בעזה ובגדה. בציבור היהודי קיים קונצנזוס עמוק (כ-90 אחוזים) כי הדרכים שבהן צה"ל פועל כיום כדי להפסיק את גל הטרור הן מאוד או די מוסריות. ניכר שהאמירה החוזרת ונשנית של המנהיגות המדינית והצבאית לדורותיה, כי "צה"ל הוא הצבא המוסרי בעולם", השתרשה בקרב כל חלקי הציבור היהודי בישראל.

כמו כן, מאחר שאלוהים, כאמור בסקר פיו, נתן ליהודים את כל ארץ ישראל, הביקורת הבינלאומית על מדינת ישראל, המתמקדת כידוע בעוולות הכיבוש, אינה מוצדקת. רוב עצום מהנשאלים בסקר של המכון לדמוקרטיה (90 אחוזים, כולל 53 אחוזים ממצביעי מרצ), מסכימים עם האמירה כי "הביקורת בעולם על התנהלותה של ישראל כיום במסגרת מאבקה בטרור, אינה מוצדקת". רבים מהם מסבירים בוודאי את הביקורת הזאת בנגע האנטישמיות; על פי סקר פיו, יותר משלושה רבעים מהיהודים הישראלים סבורים שאנטישמיות נפוצה ואף מתגברת ברחבי העולם, ו-91 אחוזים אומרים כי מדינה יהודית הכרחית להישרדותו של העם היהודי לטווח הארוך.

הפסיכולוג הפוליטי, הפרופסור דניאל בר-טל, אמר אתמול לאל-מוניטור כי התפיסה ש"העולם כולו נגדנו", כמו שאר התופעות והמגמות שמצטיירות מתוך הסקר של פיו, נעוצות במספר הנחות יסוד שהונחלו לציבור היהודי בישראל מאז קום המדינה: ארץ ישראל היא מולדת העם היהודי שסבל בגולה ובה הוקמה מדינתו - המדינה היחידה שמבטיחה את הישרדותו; המדינה מוקפת עמים ערבים עוינים שאינם מקבלים ולא יקבלו את נוכחות המדינה היהודית באזור; העם הפלסטיני אינו רוצה בשלום והמנהיגות הפלסטינית אינה מוכנה לוויתורים משמעותיים והחמיצה את כל ההזדמנויות להגיע להסכם. לפיכך, נוכח אופיים של הערבים, יש להימנע מכל מהלך שיש בו סכנות ואי-ודאות, כולל קידום שלום. התפיסה הרווחת היא שבמציאות של איומים וסכנות קבועים, שמירה על ביטחון אישי וקולקטיבי דוחה קיום של ערכים מוסריים ודמוקרטיים.

החדשות הרעות שעולות מהסקר, אומר בר-טל (שמגדיר את עצמו "שמאל ציוני"), הן שלא יותר משמונה אחוזים מהנשאלים הגדירו עצמם "שמאל", לעומת 37 אחוזים שהגדירו את עצמם "ימין". החדשות הטובות, לדבריו, טמונות אצל רוב הישראלים-היהודים (55 אחוזים) שמגדירים עצמם "מרכז": רובם חילונים (62 אחוזים) אך גם לא מעט חרדים (52 אחוזים), מסורתיים (49 אחוזים) ודתיים (41 אחוזים). "לא הכל אבוד", מסכם הפסיכולוג הבכיר של החברה הישראלית, "עם המרכז אפשר לעבוד על רעיון השלום, אך הזמן קצר ביותר והמלאכה מרובה וקשה מאוד".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: ultra-orthodox, secular, racism in israel, israeli-palestinian conflict, gadi eizenkot, donald trump, benjamin netanyahu, avigdor liberman

עקיבא אלדר הוא בעל טור ב''ישראל-פולס'' של אתר אל-מוניטור. עיתונאי בכיר ופובליציסט לשעבר בעיתון הארץ. שימש בתפקיד הכתב המדיני של הארץ וראש המשרד האמריקאי של העיתון בוושינגטון. ספרו ''אדוני הארץ: המתנחלים ומדינת ישראל'' אותו חיבר יחד עם פרופ' עדית זרטל הפך לרב-מכר בישראל, ותורגם לאנגלית, לגרמנית לערבית ולצרפתית. בשנת 2006 כלל אותו העיתון פיננסיאל טיימס ברשימת הפרשנים המשפיעים ביותר בעולם. הוא זכה בפרס Middle East Award מטעם ארגון - search for common ground – ארגון בינלאומי לקידום שלום ופיוס, על פעלו לקידום השלום במזרח התיכון באמצעות התקשורת אלדר הינו יליד חיפה (1945). הוא השלים לימודי כלכלה, יחסים בינלאומיים ופסיכולוגיה באוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept