איך איראן מפרשת את הנסיגה הרוסית מסוריה

התקשורת והפרשנים באיראן מעלים השערות באשר להחלטה הפתאומית של רוסיה להסיג חלק מכוחותיה מסוריה ולמשמעות ההחלטה מבחינת הפסקת האש.

al-monitor .

נושאים מכוסים

vladimir putin, syrian civil war, russia in middle east, mohammad javad zarif, geneva iii, cease-fire, ali akbar velayati

מרץ 15, 2016

פקידים ופרשנים איראניים תוהים למה נשיא רוסיה ולדימיר פוטין קיבל החלטה פתאומית להתחיל בהסגת כוחות מסוריה. כמה מהם תוהים אם רוסיה קיבלה בתמורה תמריצים מארצות הברית ומהאופוזיציה הסורית, אולם נראה כי הרוב סבורים שהמהלך הרוסי הוא סימן חיובי, או שלכל הפחות אינו מעורר דאגה.

עלי אכבר וליאתי, יועצו למדיניות חוץ של המנהיג העליון האייתוללה עלי חמינאי, שוחח עם עיתונאים ב-15 במרץ לאחר שקיים מסיבת עיתונאים עם סגן שר החוץ הסורי פייסל מקדד באיראן. לפי דיווחי התקשורת, וליאתי אמר כי דן עם מקדד על "הגנת שלמותה הטריטוריאלית של סוריה" ועל הבחירות לפרלמנט שיתקיימו בה ב-13 באפריל. כשנשאל אם חיילים איראניים יחליפו את הכוחות הרוסיים שעוזבים את סוריה, אמר וליאתי כי הצעד הרוסי ''לא ישנה את שיתוף הפעולה הכולל בין איראן, רוסיה, סוריה ובנות בריתם, כגון חיזבאללה''.

וליאתי ציין כי רוסיה עדיין מחזיקה בסיס אווירי בסוריה, ובמידת הצורך תגביר פעם נוספת את פעילותה נגד הטרוריסטים. הוא הוסיף כי לעת עתה, ידה של ממשלת סוריה על העליונה בעקבות ההישגים של בעלות בריתה בעת האחרונה, הפסקת האש והמשא ומתן בז'נבה. בנוסף על הבסיס האווירי שלה, הבסיס הימי של רוסיה ימשיך להיות במצב פעיל וקרוב לאלף אנשי צבא ימשיכו לשהות במדינה.

באתר החדשות האיראני אנתחאב פורסמו הערות דומות שהשמיע ב-15 במרץ שר ההסברה הסורי, אומרן אל-זובי, בטלוויזיה הסורית. "כתוצאה מהתקדמותם של הכוחות המזויינים שלנו באזורים שונים בסוריה, השעיית העימות ותחילתן של הפסקות אש, קיבלה רוסיה את ההחלטה הזאת תוך שיתוף פעולה מוחלט והסכמה עם מנהיגי רוסיה וסוריה," אמר אל-זובי, "לא חל כל שינוי במערכת היחסים המדינית והצבאית בין רוסיה לסוריה".

במסיבת עיתונאים שהתקיימה באוסטרליה באותו יום אמר שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף כי הנסיגה הרוסית היא איתות חיובי משום שייתכן כי המשמעות שלה היא שמוסקבה סבורה שהיא "אינה נדרשת עוד לשימוש מידי באופציה צבאית כדי לשמר את הפסקת האש".

מהדי מוחמדי, ששימש יועץ לסעיד ג'לילי, הנץ שהוביל את המשא ומתן הגרעיני של איראן בעבר, סבור שבשל הסבירות הגבוהה שהפסקת האש תוארך, רוסיה החליטה להוציא חלק מכוחותיה מסוריה כתוצאה מהעלות הגבוהה של אחזקת כוחות מבצעיים בה. הוא הוסיף כי ישנם די כוחות כדי להוציא לפועל תקיפות נגד קבוצות טרור במידת הצורך.

מוחמדי כתב בסוכנות הידיעות תנסים ב-15 במרץ כי רוסיה מסרה גם לדמשק וגם לטהרן את פרטי הנסיגה. השאלה העיקרית, לדברי מוחמדי, היא "לאלו פשרות הסכימו אמריקה והאופוזיציה בתמורה [לנסיגה הרוסית]?". בלא לציין למי הוא מתכוון, הוסיף מוחמדי, "מה שלא יהיה, מאחורי אירועים אלה עומד אסטרטג דגול."

בלא קשר להכרזה הרוסית, פרשנים וכלי תקשורת באיראן סבורים כי אין זה קצה של המעורבות הרוסית בסוריה. ראמין חוסיין-עבדיאן כתב בסוכנות הידיעות מר: "בלא ספק התמיכה הצבאית הרוסית בסוריה, באוויר ובים... תימשך".

גם התמיכה האיראנית בסוריה אינה נתונה בספק. בפגישה עם מקדד ב-15 במרץ, אמר יו"ר הפרלמנט עלי לאריג'ני כי "העתיד של תושבי סוריה ורוד", והוסיף: "אנו מקווים שחזית ההתנגדות הניצבת לצדה של סוריה תביא לשקט וביטחון בהקדם" ושתושבי סוריה יכולים להיות בטוחים כי הרפובליקה האיסלאמית תמיד תתמוך בהם".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

פורום השואה בירושלים: הפקה רוסית עם משמעויות גלובליות
קסניה סבטלובה | מורשת תרבותית | ינו 28, 2020
מה קיבל פוטין תמורת שחרורה של נעמה יששכר?
דני זקן | מיעוטים אתנים | ינו 30, 2020
אירועי הזיכרון לשואה הפכו לזירת איגרוף לעסקנים
עקיבא אלדר | קשרי האיחוד האירופי-המזרח התיכון | ינו 23, 2020
כך מתכוננים בישראל לביקורו של הנשיא הרוסי פוטין
קסניה סבטלובה | | ינו 21, 2020
מדוע חמאס מחדש את הפגנות הגדר?
שלומי אלדר | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | דצמ 5, 2019

Featured Video