איך חומייני הפסיד בקרב, אבל עדיין מנצח במלחמה

סייד חסן חומייני, שנכנס לזירה הפוליטית רק לפני חודשיים, עשוי להתגלות כדמות משפיעה בפוליטיקה האיראנית.

al-monitor .

נושאים מכוסים

ruhollah khomeini, iranian politics, iran election, hassan khomeini, guardian council, assembly of experts, ali akbar hashemi rafsanjani

מרץ 14, 2016

טהרן, איראן. השבועות האחרונים עברו על סייד חסן חומייני בנעימים, במיוחד בהשוואה לתקופה הנעימה הרבה פחות שידע כשנפסל כמועמד בבחירות למועצת המומחים של איראן.

חומייני הוא נכדו של מייסד הרפובליקה האיסלאמית של איראן, ולדברי כמה ממכריו, די דומה לסבו, אייתוללה רוחאללה חומייני. ההכרזה על התמודדותו בבחירות התקבלה בברכה בקרב המתונים והרפורמיסטים, אם כי רק מעטים ציפו שחומייני אכן יגיש את מועמדותו. זו הייתה הפעם הראשונה מאז פטירתו של אייתוללה חומייני שמישהו מבני משפחתו לוקח חלק בפוליטיקה.

קודם שהחליט להתמודד בבחירות האחרונות נמנע חסן חומייני בעקביות מהשתתפות בבחירות, ורק לעתים נדירות דן בפומבי בעניינים פוליטיים. את מרבית זמנו העביר בעיר הקדושה קום, במחקר ובהוראה במדרשה שבמקום.

מועצת שומרי החוקה, שבראשה עומד אייתוללה אחמד ג'אנאטי השמרן, קבעה שחומייני לא יוכל להתמודד בבחירות שנערכו בפברואר 2016. כשחומייני ערער על ההחלטה ודרש לשקול אותה מחדש, נפסלה מועמדותו פעם נוספת. אך נראה היה שהוא לא הופתע. "אני סמוך ובטוח שאין כל ספק לגביי; אחרי הכל, חברי מועצת שומרי החוקה יודעים מי אני, ולכן [לא מדובר במקרה שבו] עליהם לחקור ולבדוק את זהותי. אך אני לא מאמין שאשיג משהו בערעור שלי", אמר חומייני לפני שפנה למועצת שומרי החוקה בבקשה לבטל את הפסילה הראשונה של מועמדותו.

לטענת מועצת שומרי החוקה, מועמדותו של חומייני נפסלה משום שהידע שלו כאיש דת לוקה בחסר. הסבר זה הכה בתדהמה את תומכיו של חומייני, שכן בשש השנים האחרונות הוא עוסק בהוראה ברמה הגבוהה ביותר במדרשה שבקום. בהקשר זה, ראוי לציין שעוד קודם לפסילתו על ידי מועצת שומרי החוקה, כמה כוהני דת נודעים הנושאים בתואר האייתוללה הגדול, ובהם חוסיין ואהיד חוראסאני, מוסא שוביירי זאנז'אני ועבדול-כארים מוסאווי ארדבילי, העניקו גושפנקה רשמית לחומייני כאיש דת בעל ידע מעמיק בדת האיסלאם. בה בעת, אושרה מועמדותו של איש דת אחר בן 25, מה שמעורר תהיות באשר למניעים פוליטיים אפשריים לפסילתו של חומייני.

רבים מהאייתוללות הגדולים של איראן ומהפכנים בני הדור הוותיק יצאו נגד החלטתה של מועצת שומרי החוקה. אייתוללה עלי אכבר האשמי רפסנג'אני היה אחד הראשונים שתקפו בחריפות את המועצה. "לא עשיתם צדק עם משפחתו [של אייתוללה רוחאללה חומייני] לפני הבחירות ... מי הסמיך אתכם? מי נתן לכם רשות לשפוט את המועמדים?" אמר רפסנג׳אני, שגינה את התעלמות המועצה מתמיכת האייתוללות הגדולים בחומייני.

בינתיים, האייתוללה הגדול עבאס מאפוזי נחלץ אף הוא להביע תמיכה בחומייני, ואמר: "ביום הדין, יהיו כולם חייבים לתת דין וחשבון על מעשיהם". האייתוללה הגדול לוטפוללה סאפי גולפאיגאני ציטט פסוק מהקוראן (2:216): "הלחימה צוותה עליכם בעוד שהיא שנואה עליכם. אך אולי אתם שונאים דבר מה שהוא טוב עבורכם, ואולי אתם אוהבים דבר מה שהוא רע עבורכם. ואללה [לבדו] יודע. בעוד שאתם אינכם יודעים".

לדברי סייד סיראז' מוסאווי, העוסק במחקר בעיר קום, פסילתו של חומייני נוגדת את החוק, שכן בניגוד לאמור בו, לא כל חברי מועצת שומרי החוקה דנו בנושא.

ראוי לציין שחומייני אינו הנכד היחיד של מייסד הרפובליקה האיסלאמית שמועמדותו נפסלה. בבחירות לפרלמנט האיראני שנערכו במקביל [לבחירות למועצת החכמים] נפסלה מועמדותו של מורטזה אשרגי, שלפי התחזיות היה צפוי לגרוף מספר רב של קולות.

אך למרות פסילת מועמדותו, חומייני לא הגיב בכעס, ובמקום זאת בחר להתמקד בתמונה הרחבה: בניצחון של מועמדים מתונים אחרים. ואכן, כמה ימים לפני בחירות ה- 26 בפברואר, חומייני פנה לתומכיו וביקש מהם להסתכל קדימה, לעתיד. "עליכם לשכוח את הטענות והטרוניות ... אל לנו להימנע מלהצביע בבחירות ... על כל אחד מאתנו לבחור במועמדים הטובים והראויים ביותר״, אמר.

עתה, לאחר שהמתונים זכו לניצחון סוחף הן בבחירות למועצת המומחים והן בבחירות לפרלמנט, חומייני משדר אופטימיות. שבועיים לאחר הבחירות הוא אמר: "הנוכחות שלי [במועצה] אינה חשובה. אל לנו לשכוח את החזון שלנו ולתת לנושאים אישיים להסיח את דעתנו".

למרבה האירוניה, התרעומת על פסילת מועמדותו של חומייני היא אחד הגורמים שככל הנראה דרבנו רבים מאלה הנמנעים בדרך כלל מהצבעה להשתתף בבחירות ולתת את קולם למועמדים מתונים ורפורמיסטים. ואם כי חומייני עצמו נפסל כמועמד, 55 אלף מהמצביעים בבחירות בעיר הדרומית בושהר תמכו בו.

בריאיון לאל-מוניטור אמר האנליסט הפוליטי הרפורמיסטי, מוחמד ג'אוואד האגשנאש: "לדעתי, הפסילה ההמונית של מועמדים, לרבות מועמדים פופולריים כמו אייתוללה חומייני, הכעיסה אנשים רבים". יחד עם זאת, נראה כי פסילת מועמדותו של חומייני שיחקה לידיו בסופו של דבר. לפי הסקרים, מובן מאליו שאילו מועמדותו הייתה מאושרת הוא היה זוכה במספר הרב ביותר של קולות בטהרן, וכך היה יכול למלא תפקיד חשוב במועצת המומחים, לצד רפסנג'אני והנשיא חסן רוֹחאני. בינתיים, אף שההתמודדות בבחירות נמנעה מחומייני, הוא הולך וצובר פופולריות, ונראה כי השפעתו בקרב האייתוללות הגדולים והפוליטיקאים רק גוברת.

פרשן פוליטי מוביל בשם סעיד לאיילאז אמר בשיחה עם אל-מוניטור: "חומייני אינו רעב לכוח, והוא לא חיפש אחר רווח אישי במירוץ, אך מסתבר שההתפתחויות היו לטובתו. אני מאמין שהתוצאה השקולה הושגה בבחירות הודות לעמדתו. אילן היוחסין שלו, השכלתו וקשריו עם הדור הצעיר מבססים את מעמדו כאישיות סמכותית מכובדת. אין לי ספק שהוא אחת הדמויות הפופולריות ביותר בפוליטיקה האיראנית כיום".

יש הרואים בחומייני את המנהיג הבא של המחנה "המתון", הנעשה פופולרי יותר ויותר במדינה, אך דעה זו אינה משקפת בהכרח את המציאות כהווייתה. אמנם, חומייני מצטייר כמי שבכוחו לחולל שינוי משמעותי במערכת, אך הוא נמנע מאז ומתמיד מהזדהות עם סיעה ספציפית כלשהי. למעשה, כאשר הגיש את מועמדותו, הכריז חומייני שבדעתו להתמודד כמועמד עצמאי.

לדברי חומייני, מטרתו היא למנוע מבעלי הקו הנוקשה להפקיע את מורשתו של סבו, שכן גורמים רדיקליים מנסים לייחס את דעותיהם הקיצוניות לאייתוללה המנוח. "ההגנה על האימאם [כפי שכונה אייתוללה רוחאללה חומייני על ידי תומכיו] גובה מחיר יקר", אמר חומייני בתגובה לביקורת על פסילת מועמדותו.

לדברי לאיילאז, "אין באיראן אישיות המשתווה במעמדה למעמד שממנו נהנה חסן חומייני הודות לייחוס המשפחתי שלו. אין לראות בו רק את יורשו של רפסנג'אני כמנהיג מחנה המתונים – הוא הרבה יותר מזה – הוא אישיות לאומית החוצה גבולות מפלגתיים, והוא עושה כל שביכולתו לשמר מעמד זה".

נראה כי חומייני, שנכנס בגלוי למשחק הפוליטי רק לפני כחודשיים, נחוש לקחת בו חלק פעיל הרבה יותר בשנים הקרובות ולבסס את מעמדו בפוליטיקה האיראנית כגורם משפיע, אפקטיבי ומכריע.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

האם אחמדינג'אד מתכונן לקאמבק?
שעיד ג'עפרי | | מרץ 9, 2016
חדשות טובות מאיראן
בן כספית | | מרץ 2, 2016
כמה שינוי האיראנים רוצים?
הומאן מג'ד | | פבר 29, 2016
למה טהרן חשובה כל כך בפוליטיקה האיראנית
עדנאן טבאטבאי | | פבר 29, 2016
הנשים זוכות בגדול בבחירות לפרלמנט באיראן
נרגש באג'ע'לי | | פבר 29, 2016

Featured Video