טראמפ כבר לא "ניטרלי" בנושא ישראל

המועמדים לנשיאות ארה"ב, גם רפובליקאים וגם דמוקרטים, התחרו זה בזה בעמדותיהם הפרו-ישראליות בנאומים שנשאו בוועידה השנתית של איפא"ק; טד קרוז הבטיח ליירט את הטילים הבליסטיים של איראן, ואילו הילארי קלינטון העלתה באוב את המלכה אסתר ואת גולדה מאיר.

al-monitor .

נושאים מכוסים

us elections, us-israeli relations, ted cruz, iran deal, hillary clinton, donald trump, bernie sanders, aipac

מרץ 22, 2016

וושינגטון. מועמדים לנשיאות, גם דמוקרטים וגם רפובליקאים, התחרו זה בזה ב-21 במארס בניסיון להוכיח מי מהם פרו-ישראלי יותר בוועידה השנתית של לובי איפא"ק, במפגן של תקינות פוליטית שהדביקה אפילו את איל הנדל"ן דונלד טראמפ.

הרבה גבות הורמו כשטראמפ, המועמד המוביל במירוץ לראשות המפלגה הרפובליקאית, הכריז בעימותים ובראיונות מוקדם יותר בקמפיין שבכוונתו להישאר "נייטרלי" בשיחות שלום עתידיות בין ישראל לפלסטינים, וכשהטיל ספק בסיוע האמריקאי למדינה היהודית; והנה כעת הוא עשה שינוי של 180 מעלות, כשנשא לראשונה נאום בחירות כתוב מראש, בפני קהל נלהב של 18 אלף איש באיצטדיון ספורט בוושינגטון.

לאחר שקבע נחרצות כי "לא באתי לכאן כדי להתחנף", מנה טראמפ שורה של עמדות שתואמות להפליא את עמדתה של ממשלת ישראל בנושאים כמו איראן, הפלסטינים והכרה בירושלים כבירת ישראל. כמו כן, הוא נשבע "לפרק לגורמים את רשת הטרור הגלובלית של איראן", אף שלא הגדיר אותה וגם לא ציין כיצד בכוונתו להשיג את המטרה.

לדברי טראמפ, הוא "תומך בישראל מאז ומתמיד, והוא ידיד אמת שלה", אבל הראיות שהביא היו קלושות. טראמפ סיפר שהשאיל את המטוס הפרטי שלו לראש ממשלת ניו יורק לשעבר, רודי ג'וליאני, כדי שיבקר בישראל לאחר מתקפת הטרור של 11 בספטמבר 2001, וכן שצעד בראש תהלוכה שנערכה בניו יורק ב-2004 לכבוד יום ישראל. "רבים סירבו לכבוד הזה", אמר טראמפ, "אבל אני נטלתי סיכון ואני שמח על כך". הוא לא הסביר מה כל כך מסוכן בתהלוכה בשדרה החמישית בעיר עם אוכלוסיה יהודית גדולה.

בעניין הסוגיה הפלסטינית אמר טראמפ ש"כדי לסגור עסקה מצוינת, צריך ששני הצדדים יגלו נכונות", והוסיף שהפלסטינים דחו שלוש הצעות קודמות שהעלו בפניהם הישראלים והאמריקאים. אם ייבחר, הוא הבטיח: "יסתיימו עוד מהרגע הראשון הימים שבהם ישראל נחשבת אזרחית סוג ב'".

לאחר שהכריז בעבר שישאיר על כנו את הסכם הגרעין שנחתם לא מכבר עם איראן, ועם זאת ידאג "למשטר את ההסכם הזה ביד קשה, כך ש[לאיראנים] לא יהיה סיכוי", הקשיח טראמפ את עמדתו עוד יותר בפני צירי איפא"ק. הוא כינה את ההסכם "קטסטרופה לאמריקה, לישראל ולמזרח התיכון כולו", והוסיף: "העדיפות הראשונה שלי תהיה לבטל את ההסכם ההרסני עם איראן".

כמו מתחריו למירוץ הרפובליקאי, ג'ון קייסיק וטד קרוז, נשבע גם טראמפ להעביר את שגרירות ארה"ב בישראל מתל אביב לירושלים, כדי לשלוח "מסר ברור ששוררת תמימות דעים בין אמריקה לבת בריתנו המהימנה ביותר". מועמדים לנשיאות ארה"ב התחייבו לכך לא פעם, ועם זאת אף נשיא לא יישם את ההחלטה מחשש שארצו תיראה משוחדת בשיחות השלום על מעמד הקבע של ירושלים. קרוז, סנטור מטקסס, ציין אף הוא את העובדה הזאת, והוסיף כי אם ייבחר לנשיא, "אני באמת אעשה זאת", בניגוד למועמדים האחרים.

קרוז חזר ואמר שיקרע לגזרים את הסכם הגרעין עם איראן ביום הראשון לנשיאותו. הוא הזהיר את הרפובליקה האיראנית וקרא לה "לחסל לחלוטין את תוכנית הגרעין, אחרת אנחנו נעשה זאת". לדבריו, אם איראן תנסה לערוך ניסויים נוספים ותשגר טילים בליסטיים בתקופת כהונתו, "אנחנו ניירט כל טיל שכזה".

אשר לקייסיק, גם הוא הבטיח להשעות את הסכם הגרעין על רקע שיגורי הטילים, אף שאין בהם הפרה מפורשת של ההסכם.

המועמדת הדמוקרטית הילארי קלינטון, שהחלה בשיחות החשאיות עם איראן בימי כהונתה כמזכירת המדינה, הגנה על הסכם הגרעין אך בה בעת גינתה את מה שכינתה "התוקפנות האיראנית ברחבי האזור". היא הבטיחה למנוע מאיראן לייצר נשק גרעיני, "גם בכוח בעת הצורך", ולהגיב בסנקציות נוספות לכל שיגור טילים, שאותו כינתה "סכנה רצינית... המחייבת תגובה רצינית".

קלינטון, שנשאה את נאומה בשעות הבוקר, שעות לפני הרפובליקאים, בחרה להקדים תרופה למכה ולהזים מראש את טיעוניהם של יריביה. "הערב תשמעו משאר המועמדים הרבה מאוד רטוריקה בנושא האיראני, אבל יש הבדל גדול בין דיבור למעשים, בכל מה שקשור לדרישה מאיראן לתת דין וחשבון," אמרה קלינטון. "הנשיא הבא שלנו יצטרך לעמוד בראשה של קואליציה בינלאומית ולכפות סנקציות ממשיות גם על ההפרה הקלה ביותר של ההסכם".

ועם זאת, קלינטון הסכימה עם הרפובליקאים שארה"ב צריכה להתנגד לכל ניסיון מצד גורמי חוץ, כולל מועצת הביטחון של האו"ם, לכפות על ישראל פשרה טריטוריאלית. טראמפ הכריז שיטיל וטו על החלטה שכזאת "במאה אחוז", ולדברי קרוז, הוא "יטוס אישית לניו יורק כדי להטיל את הווטו". כל המועמדים כאיש אחד גינו את ההנהגה הפלסטינית על ההסתה המשתמעת ועל התמיכה במתקפות טרור נגד אזרחים ישראלים, מעצם העובדה שאותם מחבלים זוכים להכרה כשהידים.

קלינטון, שנשאה את נאומה יומיים לפני פורים, העלתה באוב גם את המלכה אסתר וגם את ראשת הממשלה היחידה שכיהנה בישראל בעת המודרנית, והתייחסה אליהן כאל מודלים לחיקוי. "כמה מאיתנו ודאי זוכרים אישה, גולדה מאיר, שהובילה את ממשלת ישראל לפני עשרות שנים, ותוהים מדוע אמריקה מפגרת כל כך מאחור", אמרה קלינטון, וזכתה על כך לחיוכים ולתשואות רמות.

את רוב נאומה הקדישה לחבטות בטראמפ, מבלי להזכיר את שמו. היא חזרה שוב ושוב שאף פוליטיקאי אמריקאי אחראי לא יוכל להישאר "נייטרלי" בכל מה שקשור לביטחונה של ישראל. "אנחנו זקוקים לידיים איתנות, ולא לנשיא שטוען שיהיה נייטרלי ביום שני, פרו-ישראלי ביום שלישי ומי יודע מה ביום רביעי, כי לדבריו, אין דבר שאינו נתון למשא ומתן", אמרה קלינטון. "ובכן, ידידיי, ביטחונה של ישראל אינו נתון למשא ומתן".

קלינטון יצאה גם נגד הגזענות, בתגובה ישירה להערותיו של טראמפ נגד מוסלמים ומקסיקאים, וביקרה את הנכונות שלו לקבל תמיכה מארגונים שדוגלים בעליונות הגזע הלבן. היא הזכירה לקהל את 1939, כשספינה עם אלף פליטים יהודים שנמלטו מגרמניה הנאצית נדחתה בידי ארה"ב ונשלחה בחזרה לאירופה. "האמריקאים צריכים לדעת מה נכון וצודק", אמרה קלינטון. "כי כשאתה נתקל בבריון, אתה מתייצב נגדו".

ג'יי סטריט, שדולה יהודית נוספת ויריבתה של איפא"ק, יצאה גם היא בהודעת גינוי חריפה נגד טראמפ. "למרבה הצער, הקמפיין של טראמפ מתאפיין עד כה במתקפות מדאיגות ושערורייתיות נגד מהגרים, היספנים, נשים וקבוצות נוספות, וכן בקריאה לחרם מוחלט על כניסת מוסלמים לארה"ב, בניגוד מוחלט לערכיה של ג'יי סטריט", כך לשון ההודעה.

קבוצה של 40 רבנים החרימה את נאומו של  טראמפ וגינתה את השנאה האתנית והגזענית שעולה מתוך הקמפיין של המועמד מניו יורק. גם הליגה נגד השמצה נקטה צעדים דומים, והכריזה שהיא "מעבירה" תרומות מהקמפיין של טראמפ לתמיכה בארגונים שפועלים נגד בריונות ואפליה.

כל המועמדים זכו לתשואות רמות מצד חברי איפא"ק. בשעה שכמאתיים איש הפגינו נגד טראמפ מחוץ לוועידה, לא נצפו מחאות כלשהן בתוך האולם, שם הייתה האבטחה אדוקה.

יריבה היחיד של קלינטון במירוץ הדמוקרטי, הסנטור מוורמונט ברני סנדרס, דילג על איפא"ק ובחר להמשיך את הקמפיין שלו במדינות המערב, לקראת הפריימריז שנערכו ב-22 במרץ. הוא שרטט את עמדותיו לגבי המזרח התיכון בהצהרה ארוכה שפרסם.

כמועמד היהודי היחיד במירוץ, וכמי שבילה בנעוריו תקופה מסוימת בקיבוץ בישראל, אמר סנדרס כי "ידידות האמת" עם ישראל מחייבת ידידים "לומר את האמת כפי שאנו רואים אותה... במיוחד בימים קשים".

הוא הבטיח "לפעול ללא ליאות כדי לקדם את השלום", לא רק כידידה של ישראל, "אלא גם כידידו של העם הפלסטיני, שסובל ברצועת עזה משיעור אבטלה של 44 אחוזים - הגבוה ביותר בעולם - ומעוני בשיעור דומה לזה".

בנושא האיראני, הביע סנדרס תמיכה בהסכם הגרעין, אבל הוסיף: "אם איראן לא תמלא אחר תנאי ההסכם, נצטרך להחזיר את הסנקציות ולהניח שוב על השולחן את כל האפשרויות".

סנדרס היה המועמד היחיד שהזכיר את הבחירות האחרונות באיראן, שאותן כינה "צעד קטן בכיוון הנכון". הוא הוסיף ואמר: "שמחתי לראות את תוצאות הבחירות האחרונות לפרלמנט, כשהמצביעים האיראנים בחרו במתונים ושלחו מסר ברור בבחירות שהיו, לפחות בחלקן, משאל עם בנושא הסכם הגרעין".

סנדרס היה גם היחיד מבין כל המועמדים שהציע "גישה מאוזנת יותר כלפי איראן" בדיפלומטיה האזורית. "יש לנו השגות קשות באשר לטיבה של ממשלת איראן", אמר, "אך עלינו לנהוג במלוא ההגינות ולומר לעצמנו שגם סעודיה - משטר מדכא בפני עצמו - איננה דוגמה ומופת לדמוקרטיה נוסח ג'פרסון".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

האם "ממשלת הריבונות" תקבל מטראמפ אור אדום?
עקיבא אלדר | | מרץ 3, 2020
האנטי-נורמליזציה בגדה צוברת תאוצה: מה יעשו ארגוני השמאל?
קסניה סבטלובה | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 20, 2020
האם ישראל והרשות הפלסטינית בדרך למדינה אחת?
קסניה סבטלובה | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 18, 2020
התרגיל שמביך את כחול לבן: כך נשתל סעיף נפיץ מתוכנית ליברמן בדיל המאה
בן כספית | | פבר 14, 2020
בדחייתו את התכנית, אבו מאזן אינו מוותר על פיתוי כלכלי גדול
יוסי ביילין | דונלד טראמפ | פבר 16, 2020

Featured Video