Iran Pulse

למה הבחירות למועצת המומחים האיראנית חשובות יותר מאי פעם

p
המחבר
בקצרה
בתקופת הבחירות הזו נבחרת גם מועצת המומחים הבאה, ולמועצה שתיבחר הפעם יש סיכוי טוב לקבוע מי יהיה המנהיג העליון הבא של איראן.

הבחירות למועצת המומחים האיראנית מתלכדות עם הבחירות לפרלמנט ב-26 בפברואר. בהתחשב בגילו של המנהיג העליון הנוכחי, ההתמודדות הזאת עשויה לקבוע את גורלה של איראן בעתיד הנראה לעין.

לפי חוקת איראן, על 88 החברים במועצת המומחים תוטל המשימה לבחור את המנהיג העליון הבא, לאחר שהאייתוללה עלי חמינאי, בן 76, ימות או שלא יהיה מסוגל עוד למלא את תפקידו. למרות ניתוח הערמונית שעבר בספטמבר 2014, חמינאי נראה בריא ונמרץ יחסית לגילו. הוא ממשיך להופיע באירועים רבים ברחבי המדינה, ונושא בהם נאומים ארוכים על סמך ראשי פרקים מצומצמים.

כהונתם של חברי המועצה נמשכת שמונה שנים. על כן ישנה אפשרות שמועצת המומחים הבאה תתבקש, בפעם השנייה בשלושת העשורים שחלפו מאז היווסדו של הגוף הזה, לבחור את המנהיג העליון הבא והשלישי במספר של איראן.

בראשה של רשימה אחת של מועמדים למועצת המומחים, שסיסמתה "מומחי העם", מתנוסס שמו של האייתוללה עלי אכבר האשמי רפסנג'אני. אף שרפסנג'אני אמר כי אין לו רשימה אלקטורלית רשמית, הוא התבקש לעמוד בראשה של רשימה זו, הכוללת 16 שמות שביניהם כמה בעלי ברית הקרובים לו בהשקפתם, כגון הנשיא חסן רוחאני, שר המודיעין לשעבר, גורבאנאלי דורי-נאג'אפבאדי, ושר המודיעין של רוחאני, סייד מחמוד עלאוי.

משקיפים רבים מקדישים תשומת לב מיוחדת לפסילתו השנויה במחלוקת של חסן חומייני, נכדו של מייסד הרפובליקה האיסלאמית של איראן.

היו דיווחים שלפיהם לפני שנפסל חסן חומייני, נכדו האהוד של האייתוללה רוחאללה חומייני, הוא היה אמור להיכלל ברשימה של רפסנג'אני. למרות הפסילה, תומכיו של רפסנג'אני ממשיכים להשתמש בכרזות תעמולה שבהן נראים רפסנג'אני, חמינאי, רוחאני וחסן חומייני הצעיר כשהם מתפללים יחדיו.

גם השמרנים מציגים רשימה משלהם. שניים ממוסדות הדת השמרניים ביותר באיראן, "אגודת הכהונה הלוחמת" ו"חברת מורי הסמינרים של קום", הציגו רשימות נפרדות של מועמדים שבהם הם תומכים. יש חפיפה מסוימת בין הרשימות – למשל האייתוללה מוחמד אממי קשאני, המנהל הזמני של תפילת יום השישי בטהרן, מופיע בשתיהן וגם ברשימה של רפסנג'אני. גם רוחאני נכלל ברשימה של "אגודת הכהונה הלוחמת".

הן הכהונה הלוחמת והן חברת מורי הסמינרים מקדמות את מועמדותם של כמה מאנשי הדת הקיצוניים ביותר באיראן, וביניהם יו"ר מועצת שומרי החוקה האייתוללה, אחמד ג'נטי, המנהיג הרוחני של "החזית לשמירה על יציבות המהפכה האיסלאמית," האייתוללה מוחמד טאקי מסבאח יזדי, ומזכירהּ של חברת מורי הסמינרים, מוחמד יזדי, העומד כעת בראשה של מועצת המומחים.

רשימה שמרנית נוספת, שנקראת "רשימת נאמני המהפכה הפרינציפליסטים", כוללת את ג'נטי, יזדי, מסבאח יזדי ומוחמד עלי מוואהדי קרמאני, המזכיר הכללי של אגודת הכהונה הלוחמת.

16 נשים בסך הכל נרשמו כמועמדות למועצת המומחים. כשירותן לא אושרה על ידי מועצת שומרי החוקה. החוקה לא אוסרת על חברות של נשים במועצה, אך הדרישה שחברי המועצה יגלו בקיאות בחוק האיסלאמי מציבה מכשול לפני מועמדות. כשהתכנסה המועצה ב-1979 כדי לאשרר את החוקה, מונירה גורג'י הייתה האשה היחידה שהתמנתה כחברה במועצת המומחים. המועצה מתקיימת בצורתה הנוכחית מאז 1983.

החפיפות החלקיות בין הרשימות האלה עלולות לבלבל, אבל המאבק המרכזי שיש לעקוב אחריו בבחירות האלה הוא בין רפסנג'אני לבין אותה קבוצה של אנשי דת קיצונים שהוזכרו לעיל. כיועצו הקרוב ביותר של חומייני, רפסנג'אני מילא תפקיד מרכזי בעלייתו של חמינאי לעמדת מנהיגות. כיום רפסנג'אני אינו מחזיק בכוח שהיה לו ב-1989, אבל אין זה סוד שהוא היה רוצה לזכות מחדש בכוח זה. רפסנג'אני עמד בראש מועצת המומחים מספטמבר 2007 ועד מרץ 2011, והפסיד בהתמודדות על הנהגת המועצה במארס 2015. רבים מאמינים כי החלטתו של רפסנג'אני שלא לגנות את מנהיגי התנועה הירוקה והביקורת הפומבית שלו על כמה קווי מדיניות שמרניים קיצוניים עלו לו באובדן השפעתו פוליטית. אם השמרנים הקיצונים ישלטו על המועצה הבאה, הדבר יחליש במידה ניכרת את מעמדו של רפסנג'אני.

חמינאי לא הביע העדפה פומבית לגבי זהות המועמד שיחליף אותו. למרות נחישותו של רפסנג'אני לעצב את עתידה של איראן באמצעות השפעה על בחירתו של המנהיג העליון הבא, קרוב לוודאי שמוסדות חזקים נוספים ירצו להביע דעה בנושא. משמרות המהפכה האיסלאמית, שחובתם להגן על המהפכה האיסלאמית, מן הסתם יפעילו את השפעתם כדי שהמועצה תוסיף לכלול את בעלי בריתם הקרובים להם בהשקפותיהם וכדי למנוע את בחירתו של מנהיג שבעיניהם אינו נוקשה דיו כלפי מדינות אויב.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: iranian politics, hassan rouhani, hard-liners, conservatives, assembly of experts, ali khamenei, ali akbar hashemi rafsanjani

אראש כראמי מסקר את התקשורת האיראנית עבור אל-מוניטור. תמצאו אותו גם בטוויטר: @thekarami

אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept