ישראל פולס

למה לפיד התחיל להחמיא לשרים מהליכוד?

p
המחבר
בקצרה
יו"ר יש עתיד יאיר לפיד משוכנע שהימין המתון מהליכוד הוא כרטיס הכניסה שלו ללשכת ראש הממשלה בבחירות הבאות. לכן ביד אחת הוא תוקף את השמאל, וביד השנייה הוא מלטף את השרים כץ ויעלון

בכינוס השנתי של פורום סבן בוושינגטון לפני כשבועיים [10 בדצמבר] נראה יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, צמוד למרק מלמן, האסטרטג האמריקאי-יהודי שמלווה אותו מאז בחירות 2013. אמנם לפיד לא צריך להגיע עד וושינגטון כדי להתייעץ במלמן, והתקשורת ביניהם היא יומיומית גם כששר האוצר לשעבר נמצא בישראל, אבל זו הייתה הזדמנות טובה לשניים לחדד את המסרים של לפיד בציבור הישראלי, ולהדק את הקמפיין שאמור להביא אותו אל לשכת ראש הממשלה. מאז שובו לישראל ניתן להבחין במטרה המדויקת שמלמן מכוון אליה את לפיד: לזכות בקולותיהם של אנשי הימין המתון - ליכודניקים שקרובים בדעותיהם למרכז, פטריוטים ישראלים.

בימים האחרונים הספיק לפיד לתקוף את עיתון הארץ על כך שהסיר את דגל ישראל בזמן נאומו של בכיר הרשות הפלסטינית, סאיב עריקאת, בכנס בניו יורק [13 בדצמבר]; לצאת בכל העוצמה נגד ארגון השמאל שוברים שתיקה שחושף עדויות של לוחמי צה"ל משירותם בשטחים הפלסטיניים; ולהטיח האשמות קשות בשמאל הקיצוני שלדבריו איבד את הגאווה הלאומית אל מול גל הטרור הפלסטיני הנוכחי. לזכותו של לפיד אפשר לומר, שעושה רושם שהוא למד ליהנות מתפקיד האופוזציונר - גם אם הוא מקדיש את רוב זמנו בעיקר להסברה בחו"ל ולביקורת נגד השמאל.

ביום שלישי (14 בדצמבר) יו"ר יש עתיד הוציא לפועל קמפיין שתוכנן זמן רב מראש נגד תנועת ה-BDS. לפיד, קמפיינר ממושמע, לוחמני וחרוץ, התייצב בבוקר באולם היוצאים בנתב"ג יחד עם כמה עשרות מפעילי יש עתיד, וניסה לגייס ישראלים בדרכם לחו"ל למאבק ההסברתי בחרמות. הם חילקו חוברות קטנות עם טיעונים שנועדו לסייע לישראלים בוויכוחים מעבר לים. "אנחנו לא יכולים להמשיך להפקיר את הזירה לשונאי ישראל. אנחנו צריכים להגן על שמה הטוב של ישראל בעולם. מכפישים אותנו ומשמיצים אותנו והגיע הזמן לענות להם", הוא הסביר לתקשורת. על הדרך החמיא לפיד לשר בכיר מהליכוד, שר התחבורה ישראל כץ, על שאיפשר לו ולפעיליו להיכנס לנתב"ג ולעשות את הפעילות החשובה לטובת ההסברה הישראלית.

גם במקרה של שוברים שתיקה לפיד ציין לטובה שר מהליכוד, כשכתב בפייסבוק שהוא "מברך את שר הבטחון יעלון" על החלטתו לאסור את כניסתם של אנשי ארגון לכל פעילות בצה"ל.

המחמאות שמרעיף לפיד על הליכודניקים אינן מקריות. הן נועדו להכשיר אותו בלבבותיהם של אנשי הימין הרך. זו פעולה אגבית לכאורה, שיש בה היגיון אסטרטגי עצום: לפיד לא פחות פטריוט מהשרים יעלון וכץ, ורחוק מרחק עצום מהשמאלנים. לכן גם לא היו, וכנראה גם לא יהיו, שיתופי פעולה באופוזיציה בינו לבין ראשי המחנה הציוני ומרצ. לפיד מתרחק מהם כמו ממחלה.

המסרים שרקח מלמן ללפיד הם פשוטים, קליטים ובעיקר לאומייים וחצי-דתיים. מלמן הוא מומחה לדעת קהל. חומרי העבודה שלו הם סקרים ומחקרים מפורטים ומפולחים עד לרמת הניואנסים הקטנים ביותר בתשובות של הנסקרים. הוא בודק לעומק מה מניע אנשים. על סמך ניתוח הנתונים הללו מלמן טוען כל הזמן כי הערכים של רוב הישראלים נמצאים במרכז, ולפיד הוא האיש הקלאסי שאמור לייצג אותם והדמות המדויקת ביותר לכך.

הפניה לימין המתון, המסורתי בדרך כלל, נועדה להפוך את לפיד ביום הבוחר למנהיג לגיטימי, פטריוט שאפשר לסמוך עליו שלא ימצמץ מול הערבים. נקודת המוצא בקמפיין הזה היא שלפיד יצליח להפוך לראש המפלגה החזקה בשמאל-מרכז, ומה שיעמוד בינו לבין מהפך פוליטי הוא כמה מנדטים מהגוש הימני. במילים אחרות, בדיוק מה שהרצוג ולבני לא הצליחו לעשות בבחירות הקודמות, כשכשלו להתגבר על הניכור של הציבור מהימין הרך, אשר ראה בהם שמאלנים וחילוניים מדי.

בינתיים, נראה כי לפיד מושך קולות רק מהשמאל ומהמרכז, ולא מצליח לזנב בליכוד. הסקרים האחרונים מראים שהשלב הראשון באסטרטגיה של מלמן ולפיד עובד: יש עתיד מתחזקת משמעותית מול העבודה, מפלגת האופוזיציה הראשית, ומאתגרת אותה כמובילת הגוש. זה לא מובן מאליו. ליש עתיד יש רק 11 מנדטים כיום, ואין לה תפקיד רשמי באופוזציה או סדר יום ברור. לפיד מציג סדר יום מדיני התומך בחזון שתי המדינות ודוגל בפתרון אזורי, אבל זה לא הנושא המרכזי שבו הוא מרכז את עיקר מאמציו. הוא עסוק מבוקר עד לילה בהפיכתו לפטריוט הישראלי המושלם.

ללפיד יש עקב אכילס מובהק: אין לו ניסיון ביטחוני משמעותי. הוא לא היה בכיר באף גוף במערכת הביטחון, ובממשלה כיהן רק כשר אוצר. הוא אמנם היה חבר בכיר בקבינט המדיני-ביטחוני, כולל התנסות משמעותית במבצע צוק איתן ברצועת עזה ביולי 2014, אבל אין בכך די כדי להפוך אותו לאוטוריטה בתחום בעיניי הציבור הישראלי. לפיד מאמין שבבוא היום הוא יוכל לחזק את מעמדו כשיקיף את עצמו בדמויות ביטחוניות בכירות עם נטייה לימין. בינתיים הוא בונה את עצמו כדמות בעלת משקל דיפלומטי משמעותי בעולם. הוא מרבה להיפגש עם שרי חוץ וראשי מדינות, ושומר על יחסים קרובים עם שגרירים זרים בישראל.

בזמן שח"כ יצחק הרצוג מתקשה להמריא בתוך מפלגתו ובציבור הישראלי, תנאי העבודה של לפיד באופוזיציה נוחים הרבה יותר. להרצוג יש מפלגה לנהל. בעבודה יש מנגנונים דמוקרטיים והוא צריך לבלום יוזמות אופוזיציוניות פנימיות נגדו, ולהתכונן לקראת התמודדות אפשרית בפריימריז. לפיד, לעומתו, הוא שליט יחיד במפלגה שסרה למרותו ללא בחירות. הפלטפורמה המפלגתית נועדה לשרת אותו.

אמנם לא ניתן לומר שהמחנה הציוני מתבטלת באופוזציה. חברי כנסת מטעמה מתבלטים כל העת במאבק על הגז, על התקציב ובנושאים המדיניים. אולם המסרים של הסיעה מפוזרים ולא אחידים. הרבה דמויות נלחמות שם על הקרדיט ועל הבכורה. חרף חשיבותו, המאבק על הגז לא הפך לנושא מרכזי בציבור הישראלי, וההתמקדות של המחנה הציוני בו פוגע במיצובה של העבודה כמפלגת שלטון. הציבור הישראלי מוטרד יותר מהעניינים הביטחוניים ומהטרור הפלסטיני שאינו פוסק. אם הרצוג רוצה לשמור על מעמדו כמנהיג גוש השמאל-מרכז ועל מעמדה של סיעתו, עליו להתייחס ללפיד כאל יריב פוליטי כבר מעכשיו - ולא לאפשר ליש עתיד לקחת ממנו קולות נוספים.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: zionist camp, yesh atid, yair lapid, israeli politics, israeli elections, isaac herzog

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept