ישראל פולס

הקשר בין הטרור היהודי לעצימת העיניים של הציונות הדתית

p
המחבר
בקצרה
הטרור היהודי הוא בין היתר תוצאה של אווירת ההתרסה כלפי שלטון החוק והמדינה מצד גורמים בימין. סרטון "חתונת השנאה" הוא צלצול ההשכמה של אנשי הציונות הדתית מול פני הרוע והאנרכיזם שצמחו בחצר האחורית שלהם.

ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, הוא אחד האנשים החזקים במרכז הליכוד. דגן נמנה על קבוצת ראשי מועצות ביש"ע, שפנו בשבוע שעבר [21 בדצמבר] אל ראש הממשלה בנימין נתניהו, וביקשו ממנו לערוך בירור של טענות הקטינים העצורים בפרשת דומא על עינויים לכאורה. "אנו קוראים לך שלא לאפשר לגרור את מדינת ישראל כולה ולהפוך אותה למשטר בו החוקר הוא השופט והוא התליין", כתבו לנתניהו וקראו למציאת האשמים "האמיתיים" ברצח.

בעמוד הפייסבוק שלו עדכן דגן את עוקביו בפנייה אל ראש הממשלה, כשזו למעשה העניקה רוח גבית לקמפיין הימין הקיצוני נגד השב"כ, שהואשם בעינויים אכזריים של עצורי דומא.

בימים שלאחר מכן נבלם הקמפיין, שכלל הפגנות ולחץ מאסיבי על פוליטיקאים המזוהים עם המתנחלים במטרה ליצור דה לגיטימציה לשב"כ. מה שסייע בכך היו עמדתם הנחרצת של יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט והאישה החזקה במפלגה שרת המשפטים איילת שקד, שהתייצבו נחרצות להגנת השב"כ. גם מועצת יש"ע פרסמה תמיכה בשב"כ.

בראיונות לכלי התקשורת סיפרו בנט ושקד, כי בדקו את הטענות על עינויים. על פי הבדיקה, לא זו בלבד שלא נמצא בטענות הללו כל אמת, אלא שהם הזדעזעו ממידע שהגיע לידיהם בנוגע לכוונות התארגנויות בימין הקיצוני לקעקע את יסודות המדינה.

את מכת המחץ מול קמפיין השקרים נגד השב"כ העניק, ללא ספק, סרטון "חתונת השנאה"; הסרטון חשף בשתי דקות מצמררות את עוצמת הסכנה וההרס הטמונים בטרור היהודי, ואת גודלה של המשימה החיונית והדחופה המוטלת על כתפי השב"כ.

מי שחיפש גינוי ל"חתונת השנאה" בדף הפייסבוק של דגן או מילה טובה לשב"כ, לא מצא אותם (נכון ליום ראשון, 27 בדצמבר). לעומת זאת, דגן הקדיש פוסט לתמיכה בשר חיים כץ לקראת התמודדותו על תפקיד יו"ר מרכז הליכוד, כהכרת תודה על תמיכתו בהתיישבות ביהודה ושומרון.

כשעוסקים באווירה שהצמיחה בשנים האחרונות גידולי פרא בהתנחלויות בסגנון נוער הגבעות והתארגנויות רדיקליות השוללות את קיומה של המדינה, ראוי להתעכב על דגן דווקא משום שהוא כוח פוליטי ציבורי עולה. הוא בן 35 בסך הכל, אבל נחשב לאחד האנשים הכי מחוזרים בקרב בכירי הליכוד נוכח שליטתו על אלפי מתפקדים במפלגה.

בכתבת פרופיל שהוקדשה לו לפני שבועות אחדים [14 בנובמבר] בעיתון "הארץ", מתוארות שנותיו של דגן לפני שהתמסר לפעילותו הפוליטית הציבורית העכשווית; הוא נמנה על מקימי "חומש תחילה" – ארגון שיזם עליות חוזרות ונשנות לחומש (צפון השומרון) במטרה להקים מחדש את היישוב שפונה בהתנתקות. בנוסף, הוא נמנה על מייסדי "ועד מתיישבי השומרון", שבין מטרותיו "לשרת את תושבי השומרון ולהיאבק בפגיעה אפשרית בהתיישבות בשומרון באמצעים שונים".

ב-2008 חתמו שני הארגונים הללו על מודעה שכותרתה "ערבות הדדית כמפתח לניצחון", ותוכנה הוא מעין מדריך לפעולה נגד ניסיונות כוחות הביטחון, המכונים "כוחות ההרס", לפנות מאחזים בלתי חוקיים.

דגן הוא היום איש פוליטי מרכזי ובעל השפעה בימין המתנחלים. אמירה נוקבת שלו על "חתונת השנאה" יכלה ודאי להועיל בנקודת הזמן המשמעותית הזאת בבלימת התופעה מעוררת הפלצות. יכול להיות שזה עוד יקרה, אבל בינתיים דגן עסוק בדבר הרבה יותר מהותי מבחינתו: בחישות פוליטיות במפלגת השלטון שיביאו לבחירת כץ לתפקיד יו"ר מרכז הליכוד, מה שיגביר עוד יותר את כוחם של המתנחלים בצמרת השלטונית.

לא ברור האם שר הביטחון משה יעלון כיוון גם אל דגן, בראיון הנוקב שהעניק במוצאי שבת [26 בדצמבר] בתוכנית "פגוש את העיתונות", כשקרא לגורמים בימין ובציונות הדתית לעשות חשבון נפש בעקבות האירועים האחרונים. אולם נראה שיעלון בהחלט התכוון לרוח הזאת כשאמר: "כשממצמצים בשאלה על שלטון החוק, בבנייה בלתי חוקית דרך התקפות, עליי למשל...כולל של שרים ושל חברי כנסת...ומרימים יד על בית המשפט העליון, אז צעירים בני תשחורת שאצלם הדברים הם שחור ולבן מבינים שזה אולי בסדר לזרוק אבנים ושקיות שתן על שוטרים...ולנקב צמיגי (מכוניות) משטרה".

יעלון כיוון כמובן לראשי הבית היהודי: לשר נפתלי בנט, שבעת פינוי בתי שכונת דריינוף [יולי 2015] הגיע למקום; לשר החקלאות אורי אריאל, שקורא לסגור את החטיבה היהודית בשב"כ; ולח"כים כמו בצלאל סמוטריץ' [בדבריו למשל על הרצח בדומא] או מוטי יוגב, שהציע לא מזמן לעלות עם דחפור על בית המשפט העליון.

דבריו של יעלון הם לב העניין. הטרור היהודי הוא גם תוצאה של אווירה. מבלי להטיל דופי בכלל הציונות הדתית, אי אפשר להתעלם מכך שאמירות ופעולות מתריסות נגד שלטון החוק ונגד המדינה, כמו דה-לגיטימציה למערכת המשפט, עקירת עצים ובנייה בלתי חוקית – הפכו שכיחות; גרוע מכך, הן מקבלות פרשנות "אלימה" מצד צעירים.

גם אם מדובר בקבוצה של כמה עשרות מנערי הגבעות שמייצרת פיגועי תג מחיר וחוגגת בחתונה את רצח תינוק בשנתו, אי אפשר לנתק אותם מהמעגלים שסובבים אותם. לצעירים האלה יש הורים ורבנים במעגלים הקרובים, כמו גם אישי ציבור מיהודה ושומרון במעגלים הרחוקים יותר ועד פוליטיקאים ממפלגות הימין במעגלים חיצוניים.

כל מי שנמצא במעגלים האלה והתנער מהקמפיין נגד השב"כ, והביע סלידה ושאט נפש ואפס סובלנות מ"חתונת השנאה" – טוב עשה. מי שלא עשה זאת עדיין, כדאי שיעשה. ההתנערות צריכה לכלול את כל המעגלים האפשריים בימין. כל מי שמתעלם, מגמגם או מקל ראש, מעניק לגיטימציה לטרור יהודי ולפגיעה במערכת השלטון.

סרטון "חתונת השנאה" הינו צלצול ההשכמה לציונות הדתית ולראשי מועצת יש"ע מול הרוע והאנרכיזם שצומחים בחצר האחורית שלהם.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: zionism, shin bet, settler attacks, right wing, price tag, israeli settlements, douma, dawabsha

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept