המחבלים היהודים והאתגר של השב"כ

המידע הלקוני שהותר לפרסום מסגיר כי לשב"כ אין די ראיות להעמדת מבצעי הפיגוע בכפר דומא לדין. שאלת השאלות: האם חשדות קונקרטיים וראיות נסיבתיות, שהיו ככל הנראה מספיקים כדי להרשיע מחבל פלסטיני בבית דין צבאי, יספיקו להרשעת מחבלים יהודים בבית משפט ישראלי אזרחי?

al-monitor .

נושאים מכוסים

west bank, shin bet, palestinians, murder, israeli police, intifada, dawabsha, arrested

דצמ 8, 2015

בסוף השבוע שעבר [3 בדצמבר] הוסר חלק מצו איסור הפרסום שהוטל בעקבות מעצרם של פעילי ימין קיצוני בחשד להשתייכות להתארגנות טרור יהודית וביצוע פיגועי טרור. בין היתר הם חשודים שביצעו את פיגוע הטרור היהודי בכפר דומא [31 ביולי]. בפיגוע הוצת בית משפחת דוואבשה על יושביו ושלושה נשרפו למוות – האם ריהאם, האב, סעד והתינוק עלי בן שנה וחצי. רק הבן אחמד, בן חמש, ניצל. אמנם אין סכנה לחייו, אך הוא עדיין מאושפז בבית החולים תל השומר עם כוויות קשות בכל חלקי גופו.

במערכת הביטחון בישראל משוכנעים שפיגוע הטרור בכפר דומא היה אחד המאיצים לפרוץ האינתיפאדה המתחוללת בישראל מאז תחילת אוקטובר. אך לא רק הרצח האכזרי עצמו של בני המשפחה הווה זרז להסלמה, אלא העובדה שמבצעי הפיגוע בדומא לא נתפסו במשך שבועות רבים. זאת בניגוד ליעילות ולאפקטיביות של השב"כ הישראלי בכל הקשור למחבלים פלסטינים.

בשטחי הרשות הפלסטינית טענו בחודשים האחרונים, כי ישראל לא ממהרת לתפוס את מבצעי הפיגוע בדומא מסיבות פוליטיות. את חרושת השמועות סביב אוזלת ידה של ישראל בלכידת מבצעי הפיגוע חיזקו דבריו של שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, שאמר ב-10 בספטמבר כי במערכת הביטחון יודעים מי ביצע את הפיגוע, אך לא מגלים כדי לא לחשוף מקורות.

עתה, כארבעה חודשים אחרי הפיגוע, נודע כי בידי השב"כ חשודים במעשה. צו איסור הפרסום הוסר (חלקית) רק בעקבות פניות של כלי תקשורת בישראל ושורה של שמועות שהציפו את הרשתות החברתיות. זהותם של החשודים נאסרה לפרסום, כמו גם היישוב שבו הם מתגוררים. המידע הלקוני שהותר לפרסום מסגיר כי לשב"כ כנראה אין עדיין מספיק ראיות להעמדת החשודים לדין. פרקליטו של אחד החשודים, עו"ד חי הבר, אף סבור כי "ככל שהתמונה תתבהר, ניתן יהיה להבין כי הודעות של רשויות החקירה בדבר התקדמות בחקירה כזו או אחרת הן חסרות אחיזה במציאות".

עו"ד איתמר בן גביר, שהוא עצמו פעיל ימין קיצוני, המייצג חשוד אחר, קבל על תנאי מעצרו וטען כי "לאט לאט אנחנו (ישראל) הופכים להיות כמו ארגנטינה. לא מאפשרים לראות אותו, לא מביאים אותו לדיונים בבית המשפט, מסתירים אותו במרתפי השב"כ וזאת לאחר שהסתבר שבמהלך מעצרו הוא הוכה והותקף. ככה לא מנהלים משטר דמוקרטי".

עוה"ד בן גביר נגע בנקודה רגישה. ההשוואה המתבקשת בין תנאי מעצרם ושיטות חקירתם של מבצעי פיגוע פלסטינים לבין אלו של מבצעי פיגוע ישראלים, מגלה שוני ניכר.

לשב"כ יש כלים, שעוגנו בחוק, באמצעותם ניתן (לצד ליווי משפטי) להפעיל שיטות חקירה נוקשות כדי להוציא מידע והודאה מעצור פלסטיני החשוד בפיגוע טרור, לרבות הפעלת לחץ פיסי ופסיכולוגי ולרבות הפעלת לחץ על בני משפחתו. כשמדובר בנחקרים פלסטינים, הטענה "המלבינה" את דרישות השב"כ לשיטות חקירה מעין אלו היא בדרך כלל כי מדובר ב"פצצה מתקתקת"; כלומר יש לעשות הכל כדי לסכל פיגוע או פיגועים נוספים ולהציל את חייהם של חפים מפשע.

בינתיים, ככל הידוע, בחקירת חשודי "המחתרת היהודית" לא מופעלות שיטות החקירה המופעלות על מחבלים פלסטינים. זאת ועוד, סוללת עורכי הדין המלווה את העצורים מעניקה להם מטריה משפטית המקשה על חוקרי השב"כ והמשטרה לפעול ביד חופשית, ומעניקה לחשודים תמיכה מורלית המתורגמת לשתיקה בחקירה. בנוסף, בני משפחותיהם של החשודים מתכוונים להפגין מול ביתה של שרת המשפטים איילת שקד, בדרישה להקל על תנאי מעצרם תוך "כיבוד זכויות האדם". אחת האימהות אמרה: "בני הוא ילד רגיש, מתוק, חריף, עם חוש הומור, אוהב טבע ואוהב ארץ ישראל. אני מאמינה שהוא יודע שאנחנו פה בחוץ אוהבים אותו ומאמינים בחפותו, ומחכים לו לחזור הביתה בריא ושלם".

מה שניתן כרגע לפרסם במסגרת ההסרה החלקית של צו איסור הפרסום, הוא שלשב"כ אחרי מאמץ מודיעיני מורכב וממושך בשיתוף משטרת ישראל יש בסיס איתן להניח, כי הצליחו לשים את ידם על מבצעי הפיגוע בכפר דומא. אבל כדי להעמידם לדין נדרשת פעילות נוספת, כולל איסוף ראיות משלימות. אלו יושגו, כך מקווים, בעקבות הפעלת לחץ על העצורים בתקווה שלפחות אחד מהם יפליל את האחרים.

שאלת השאלות עתה היא האם חשדות קונקרטיים וראיות נסיבתיות, שהיו ככל הנראה מספיקים כדי להרשיע מחבל פלסטיני בבית דין צבאי, יספיקו להרשעת מחבלים יהודים בבית משפט ישראלי אזרחי? ושאלה נוספת: האם יש לשב"כ יכולת משפטית וציבורית להחזיק במעצר ממושך את כל החשודים עד שתמוצה החקירה? כך כמובן היה נעשה אם העצור היה פלסטיני החשוד בביצוע פעולת טרור.

חוסיין דוואבשה, סבו של מוחמד, אמר השבוע לאל-מוניטור כי מעצר החשודים אינו מביא לו הקלה כלשהי. "הצדק צריך להיעשות וטוב שנתפסו חשודים", הוא אומר, "אך בוא נראה שמרשיעים אותם. למה לקח כל כך הרבה זמן לעצור אותם?"

לדעתו, מעצר החשודים לא ירגיע את השטח. "אני לא רוצה לדבר פוליטיקה", הוא מסביר, "אבל רק אומר שיש סיבות נוספות להסלמה. כמו למשל מחסומים או התקפות חוזרות ונשנות של מתנחלים על פלסטינים. שריפת בני המשפחה שלי אולי הייתה גורם לכעס של פלסטינים, אבל זה לא רק זה. תפיסת חשודים לא תפתור את הכל".

על מצבו של נכדו הוא אומר בכאב: "מוחמד מתאושש, אבל הוא עדיין במצב לא טוב. בכל יום מרדימים אותו ארבע שעות כדי לשטוף לו את הכוויות ולחבוש אותו שוב. זה סבל נורא. הוא עדיין שואל למה אמא ואבא שלו לא באים לבקר אותו. הוא לא יודע שהם נפטרו. לא אמרנו לו על זה דבר". ​

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

ישראל מעוניינת באבו מאזן חלש אבל שולט
שלומי אלדר | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 18, 2020
דין עזה אינו כדין הגדה: המשוואה המוטעית של בנט
שלומי אלדר | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 7, 2020
האם נתניהו ויתר על סיפוח לפני הבחירות?
דני זקן | הבחירות בישראל | פבר 10, 2020
"עסקת המאה" – פרס לטרור היהודי ומתכון לאלימות
עקיבא אלדר | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 4, 2020
הסיפוח נדחה: הטעות הפטאלית של נתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | פבר 3, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020