ישראל פולס

ח"כ עודה: ארה"ב היא לא הפתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני – היא הבעיה

p
המחבר
בקצרה
יו"ר הרשימה המשותפת, ששב לאחרונה מסבב הרצאות בארה"ב, משוכנע כי וושינגטון היא אבן הנגף העיקרית בפני השלום במזרח התיכון. "אם ארה"ב באמת רוצה שתי מדינות, היא יכולה להכריח את ממשלת ישראל לפעול", הוא אומר, "אבל היא רק משלמת מס שפתיים בנושא השלום".

בתחילת חודש נובמבר קיבל ח"כ איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת, מייל מפתיע מאת כתב העת "פוריין פוליסי", שבישר לו בחגיגיות כי הוא נבחר כאחד ממאה הוגי הדעות החשובים בעולם לשנת 2015. אבל עודה לא יכול היה לחגוג מיד. הוא נדרש לשמור בסוד את דבר בחירתו, עד למועד ההכרזה הרשמי בתחילת חודש דצמבר. האיש שעד לפני פחות משנה היה לא מוכר עבור רוב הציבור בישראל, גילה לפתע שהוא ניצב ברשימה מכובדת אחת עם האפיפיור פרנציסקוס, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, שרת החוץ של שבדיה מרגוט וולסטרום, מנהלי המשא המתן על הסכם הגרעין עם איראן ועוד מנהיגים והוגי דעות חשובים מרחבי העולם.

בדברי ההסבר נכתב שעודה זכה להיכלל ברשימה היוקרתית בשל יכולתו לאחד את ערביי ישראל. "הוא איגד חוגים מגוונים – אסלאמיסטים, פמיניסטיות חילוניות וסוציאליסטיים – תוך קריאה לשוויון זכויות בין אזרחיה הערבים של מדינה ישראל לאזרחיה היהודים", נכתב. 

רק לאחר שעיכל את דבר בחירתו, התקשר עודה לאביו, פועל בניין במקצועו, ובישר לו בלחש, כדי שאיש ממקורביו או מעוזריו לא ישמע, את החדשות. אחר כך נסע עודה הביתה לספר לאשתו, ובמשך חודש נאלץ להתאפק עד להכרזה הרשמית של המגזין.

בתחילת חודש דצמבר יצא ח"כ איימן עודה למסע הופעות ברחבי ארצות הברית, כדי להשמיע את דעותיו, ואת קולם ומצוקתם של ערביי ישראל. לטענתו, מקבלי ההחלטות במעצמה הגדולה בעולם כמעט שאינם מודעים לאוכלוסייה שמונה כ-20 אחוז מאזרחי ישראל. עודה שב בתחילת השבוע לישראל עם לפחות מסקנה אופרטיבית אחת: להקים מעין לובי פעיל של ערבים-ישראלים החיים בארצות הברית, שלמדו באוניברסיטאות באמריקה ודוברים את השפה האנגלית, ושיעשו הכול כדי להעלות את סוגיית ערביי ישראל בקרב דעת הקהל בארה"ב.

בראיון לאל-מוניטור מספר עודה כי במהלך הסיורים בוושינגטון, בפילדלפיה ובניו יורק, ולאחר שהופיע בפני קהלים שונים ובפני יותר כ-20 מכוני מחקר, הוא הגיע למסקנה כי לא רק שהממסד בארה"ב אינו חלק מהפתרון, אלא הוא מהווה את הבעיה העיקרית לפתרון הסכסוך הישראלי פלסטיני. "אלה אולי מילים קשות" אומר עודה לאל-מוניטור, "אבל זוהי האמת לאמיתה. מדיניות החוץ של ארצות הברית היא מדיניות שנשענת על אינטרסים ולא על מוסר, ושלא ימכרו לנו את הסיפורים על דמוקרטיה. הם החברים הכי טובים של רודנים (ערבים) וגם של מנהיגים פרימיטיביים במדינות המפרץ - אלה שמונעים מנשים לנהוג ברכב - אבל פתאום, אם יש מנהיג ערבי שלא מוצא חן בעיניהם, הם מורידים את הדגל של הדמוקרטיה ויוצאים בכוחות גדולים וברגל גסה ונותנים לתנועות פונדמנטליסטיות להשתלט על הכול. ראינו את זה בעיראק, באפגניסטן ובמקומות נוספים".

על התנהלותה של ארה"ב בסכסוך הישראלי-פלסטיני אומר עודה כי "זה שכביכול ארצות הברית הרימה את ידיה מהסכסוך, וראינו את זה אחרי הפגישה בין אובמה לנתניהו, זה פשוט לא נכון. היא לא הרימה את ידיה, היא ממשיכה לשלם מיליארדים עבור מה שנקרא "הביטחון" ו"הצבא של ישראל". כל האמירות, שלפיהן הממשל רוצה שתי מדינות אבל נתניהו אינו רוצה - הן שקר וכזב. לארצות הברית טוב עם מה שקורה במזרח התיכון. היא מוכרת נשק לסעודיה ולישראל; היא היחידה שיש לה קשר עם כולם, אבל לאחרים אין קשר אחד ביניהם. היא מרוויחה מזה שאין שלום במזרח התיכון, לכן אני מאשים את ארצות הברית ישירות בכך שהיא אבן הנגף העיקרית בפני השלום באזור. אם ארה"ב באמת רוצה שתי מדינות, היא יכולה להכריח את ממשלת ישראל לפעול, והיא לא עושה את זה בכוונה - היא רק משלמת מס שפתיים בנושא השלום". 

אל-מוניטור: אז אם זו דעתך על אמריקה, מה אתה מחפש שם?

עודה: אתה יודע מה עמדתי כלפי ממשלת נתניהו, אז מה אני עושה בכנסת? אני בן אדם שיש לו דעה ואני רוצה לשנות, ואני יודע שזה לא יהיה במכת נוק אאוט. באמריקה יש 300 מיליון אנשים. יש תנועות של השחורים, שמהן למדתי ועודני לומד. אני לומד מהתנועה לזכויות האזרח בארצות הברית ובונה עמה קשרים, ואחד הדברים שאני מנסה לקדם זה להגיד להם שבין אמריקה הרשמית לישראל הרשמית יש יחסים. הגיע הזמן, בפעם הראשונה בהיסטוריה, שיהיו קשרים בין כוחות הקִדמה של שתי המדינות - למשל בין הערבים לשחורים, ובין כוחות דמוקרטיים בישראל לכוחות דמוקרטיים בארצות הברית. את זה אני רוצה לקדם.

אל-מוניטור: בארצות הברית יש גם מועמד לנשיאות, דונאלד טראמפ, שמצהיר שיש לאסור כניסת מוסלמים לארצות הברית.

עודה: יש דמוניזציה בעולם לציבור שלם שמונה מיליארד וחצי בני אדם, וזה חלק מהתנגשות הציוויליזציות. אז אני מקווה שהוא יפסיד.

אל-מוניטור: לו טראמפ היה מזמין אותך לפגישה, אולי כדי להפחית את הביקורת עליו בעניין המוסלמים ואחרי שביטל את בואו לישראל, היית נענה להזמנה?

עודה: לא. מבחינה עקרונית אני מוכן להיפגש כמעט עם כל אדם. אבל בכל פגישה אני צריך לשאול מי ירוויח ומי לא ירוויח - אז אני לא רוצה להיפגש עם אנשים שישתמשו בי.

אל-מוניטור: יכול להיות להיות שטראמפ יהיה נשיא. לקחת את זה בחשבון?

עודה: ככל שהפוליטיקה האמריקאית מקולקלת, היא לא הגיעה לידי הידרדרות כזאת שאחד כמוהו ייבחר להיות נשיא.

אל-מוניטור: במהלך מסע ההופעות שלך בארה''ב, סירבת להיכנס לבניין של הסוכנות היהודית בניו יורק, כאשר הגעת לשאת דברים בפני ועידת הנשיאים. מדוע?

עודה: אתה יודע עד כמה אני רוצה לפגוש אנשים. אמרו לי "ועדת הנשיאים (היהודים)," אמרתי "בוודאי". מישהו לחש לי באוזן שהם ימנים מאוד. אמרתי אדרבה, אני לא צריך לשכנע את המשוכנעים. אני רוצה לדבר איתם. חשבתי שאני הולך לדבר במשרדים שלהם. פתאום אני רואה בכניסה שלטים של קליטת עלייה, סוכנות יהודית וקונגרס ציוני, אז שאלתי "איפה אני?" אמרו לי שזה המקום של הסוכנות היהודית. שאלתי אם הם יכולים למצוא מקום אחר, פתאום בא אליי מישהו, דיבר אליי בצורה בוטה ואמר לי "אתה לא רוצה לדבר איתנו, אתה נגדנו". זה היה מלקולם הונליין, הנשיא שלהם. אמרתי "אני רוצה לפגוש אתכם, אבל תבינו אותי. לשם אני לא מוכן להיכנס".

אל-מוניטור: מה יש לך נגד הסוכנות היהודית?

עודה: מדינת ישראל בנתה מעל 700 יישובים יהודים, ואפס יישובים ערביים. לסוכנות היהודית היה חלק גדול בהקמת היישובים היהודים, וחלק מזה היה על חשבון האדמות שלנו. זה לא רק הנכבה, ולא רק האפליה, אלא אפילו היום, בקשר ליישובים הלא מוכרים, הסוכנות היא זו שעושה בעיות לצעירים שם. זאת, יחד עם "הקרן הקיימת לישראל", שהם אלה שנישלו את הערבים מאדמותיהם, וממשיכים לעסוק בדברים הללו. אז סליחה, תנו לי להגיד שפה, במשרדי הסוכנות היהודית, אני לא יכול לדבר.

אל-מוניטור: עם חזרתך לישראל, העלית את הרעיון להקים מעין לובי פעיל של ערבים-ישראלים החיים בארצות הברית, כדי להעלות את סוגיית ערביי ישראל בקרב דעת הקהל שם. מדוע יש צורך בלובי כזה?

עודה: כמו שאמרתי, ואני חוזר ואומר, ארצות הברית היא לא הפתרון - אלא הבעיה. עד עתה אין קבוצה מאוחדת של ערבים ישראלים בתוך ארצות הברית שמקיימת אירועים ושמדברת עם האוכלוסייה, עם אנשים משפיעים ועם מעצבי דעת קהל. זו המטרה העיקרית שלי כרגע, למסד גוף כזה באמריקה שדרכו אשפיע על דעת הקהל בארה"ב.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: us-israeli relations, two-state solution, lobbying, joint list, israeli politics, israeli lobby, ayman odeh, arab israelis

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept