קבלת הפנים החרדית לח"כ אוחנה – סימן לבאות

חרם חברי הכנסת החרדים על טקס השבעתו של הח"כ ההומו הראשון בליכוד נותן רוח גבית מצד ההנהגה הפוליטית החרדית לפשעי שנאה נגד הקהילה הלהט"בית, ומהווה גם הצהרת כוונות: כל ניסיון לחולל שינוי של ממש בחקיקה הגאה – יטורפד.

al-monitor .

נושאים מכוסים

ultra-orthodox, likud, lgbt, knesset, israeli politics, homosexuals, gay rights

דצמ 30, 2015

השבעתו ביום שני [28 בדצמבר] של חבר הכנסת החדש מהליכוד אמיר אוחנה, הומו מוצהר, יכולה הייתה להוות מפגן מבשר טובות לשוויון זכויות מלא לקהילה הגאה. אוחנה, שנכנס לכנסת בעקבות התפטרותו של ח"כ סילבן שלום, זכה לקבלת פנים אישית וחמה במיוחד מצד ראש הממשלה בנימין נתניהו, שיצא מגדרו להרעיף עליו שבחים. בצעד חריג, ראש הממשלה אף ביקש לברך את אוחנה מעל במת הכנסת, שיבח את פועלו, הדגיש כי הוא נושא באחריות יוצאת דופן והתגאה בכך שמפלגת השלטון בחרה מתוכה את אוחנה.

לקבלת פנים דומה זכה חבר הכנסת ההומו המוצהר הראשון של הליכוד מכל שרי וחברי הכנסת של מפלגתו, שהקיפו אותו בחיבוקים ובטפיחות על השכם מיד לאחר שסיים את נאומו וירד מהבמה. פרגנו לו גם חברי הכנסת של מפלגות השמאל והמרכז, מה שהעניק למאורע תחושה שנפל דבר בימי הפוליטיקה הישראלית.

נאום הבכורה של אוחנה היה מעורר השראה. הוא הזכיר את הוריו שעלו ממרוקו כדי לבנות מדינה, את בן זוגו אלון "אהוב לבי" והתאומים שלהם אלה ודוד - בני כמה חודשים שבאו לעולם בהליך פונדקאות יקר בארה"ב. את עצמו הגדיר אוחנה כ"יהודי, ישראלי, מזרחי, הומו, ליכודניק, ביטחוניסט, ליברל ואיש הכלכלה החופשית".

ביציע האורחים הביטו בהתרגשות באוחנה בן ה-39 – עורך דין במקצועו, קצין צה"ל ואיש שב"כ בעברו, בני משפחתו ועשרות חבריו לקהילה הגאה. אחרי יציאתו מהארון של ח"כ איציק שמולי מהמחנה הציוני, מכהנים כיום בכנסת שני ח"כים גאים. יש בכך ביטוי להתקדמות ביחס לייצוג הקהילה וכוחה הפוליטי.

את מפגן הליברליזם בכנסת מחזיר אל קרקע המציאות אקט ההחרמה שגזרו 13 חברי הכנסת החרדים של ש"ס ויהדות התורה על טקס השבעתו של אוחנה. כשהושבע, הח"כים החרדים פשוט נעלמו מאולם המליאה. מעבר לחרפת ההומופוביה ולסמליות שגלומים בצעד הזה, יש בכך גם הצהרת כוונות מצד החרדים כי יפעלו לטרפד כל ניסיון לחקיקה להט"בית בכנסת.

כאשר מדובר בקואליציה צרה של 61 חברי כנסת, לא משנה כמה נתניהו ירצה לחולל פריצת דרך בתחום. החרדים כבר ידאגו לבלום אותו. לכן, להצטרפותו של אוחנה לכנסת יש בעיקר אפקט תדמיתי וסמלי. אין לזלזל בדבר ויש לכך חשיבות עצומה, אולם צריך לזכור שליכולת שלו לחולל שינוי של ממש בחקיקה יש תקרת זכוכית בדמות החרדים.

סימן לבאות ניתן היה לראות בכך שראש הממשלה אמנם בירך והחמיא לאוחנה, אך לא טרח להתנער מאקט החרם של החרדים או לפחות לגנות אותו מול המצלמות. זו יכולה הייתה להיות הצהרות כוונות מצדו, אבל נתניהו, עם כל חיבתו לאוחנה והאמפתיה שלו לקהילה הלהט"בית, הוא לפני הכל ראש ממשלה בהישרדות פוליטית. מבחינה זו, מדובר בפספוס גדול של המעמד – הרי רק לפני כמה חודשים [30 ביולי] נרצחה הנערה שירה בנקי בת ה-16 במצעד הגאווה בירושלים על ידי ישי שליסל החרדי, שדקר אותה בלהט השנאה ופגע במשתתפים נוספים. נתניהו, שביקר אז את הפצועים ומאוחר יותר גם ספד לשירה האמיצה, יכול היה לכל הפחות להזכיר את האירוע הנורא הזה שיצא מקרב איש הקהילה החרדית.

במאמרו של מרדכי גולדמן באל-מוניטור שנכתב בעקבות רצח שירה בנקי, מתוארת ההנהגה החרדית הפוליטית כמי שמסרבת לקחת אחריות על האווירה שהביאה למעשה הנורא. היו אמנם גינויים על עצם הרצח מצדם, אבל לא היה חשבון נפש. על הרקע הזה, החרמתו של אוחנה צריכה להתפרש גם כרוח גבית מצד ההנהגה הפוליטית החרדית לשנאה נגד הומוסקסואלים.

אוחנה כמובן הזכיר את רצח שירה בנקי בנאומו, אבל כשהתראיין לערוץ הכנסת לאחר מכן היה מספיק ישר כדי להודות שכאשר תיכפה עליו משמעת קואליציונית והוא יידרש להצביע נגד חוק שנועד להטיב עם הקהילה, הוא יאלץ לקבל את הדין.

גם בראיון שהעניק לגלי צה"ל למחרת השבעתו הוא הקפיד שלא לעשות עניין מהחרם החרדי נגדו. אוחנה סיפר ש"בזמן הנאום אני בכלל לא הבחנתי בהיעדרות, ואחר כך, כששמעתי שהייתה היעדרות, אז רק קיוויתי שבכל הנושא של זכויות להט"ב ההיעדרות הזאת תמשיך. כשתהיה היעדרות זה יהיה נפלא, מכיוון שאז אני אצליח להעביר באמת משהו והם לא יגיעו כדי להתנגד".

זה כמובן תרחיש אופטימי שקשה לראותו מתגשם, אף שבכנסת יש רוב לשוויון מלא ללהט"בים אם מצרפים את חברי מפלגות השמאל-מרכז באופוזיציה. עם זאת נדמה כי גם הכנסת הנוכחית צפויה לדשדש, שלא לומר ללכת לאחור, בכל הנוגע לשוויון זכויות לקהילה הגאה.

דו"ח מכון מולד שסיכם את הישגי הכנסת ה-19 [2015-2013], מגדיר כהחמצה את החקיקה הלהט"בית בתקופת ממשלת הליכוד, יש עתיד והבית היהודי של בנט. הדו"ח מציין שמאז סוף שנות ה-90' יצאה שמה של ישראל למרחוק כאחת המדינות המתקדמות בעולם בכל הקשור למצבה ולמעמדה של קהילת הלהט"ב, אולם בשנים האחרונות השתנתה התמונה באופן דרמטי. הדו"ח קובע  שישראל הולכת ומאבדת את מעמדה כאחת המדינות המיטיבות ביותר עם האוכלוסייה הגאה בהשוואה לרוב המדינות הדמוקרטיות. בזמן ש-34 מדינות ברחבי העולם מכירות באופן רשמי בזוגיות להט"בית ו-22 מדינות מתירות אימוץ שוויוני, בישראל זוגות חד-מיניים לא יכולים להינשא, לבוא בברית הזוגיות או לאמץ.

עוד מציג הדו"ח תמונה דלה מבחינת הישגי חקיקה: "מאז בחירות 2013 הונחו על שולחן הכנסת לא פחות מ-17 הצעות חוק גאות. רובן הגדול סוכלו או נתקעו, למרות רעש ציבורי גדול ומראית עין של התקדמות".

האשמה בטרפוד הצעות החוק, כך הדו"ח, נעוצה בבית היהודי, שנכנעה ללחצים מצד האלמנטים הדתיים במפלגה. אי אפשר שלא להסיק מכך, שאין טעם לציפיות גדולות מקואליציה בה חברים הבית היהודי והמפלגות החרדיות. אוחנה, שעושה רושם של פוליטיקאי חכם, מבין את האריתמטיקה הזאת ולכן הוא מנמיך ציפיות.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
מבחן 15 המנדטים של הרשימה המשותפת
דני זקן | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020
כחול לבן פספסה את ההצלחה הגדולה של הרשימה המשותפת
עפיף אבו מוך | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020