כך גייס הימין את הטרור בפאריס להסברה הישראלית

שעות ספורות אחרי מתקפת הטרור על אדמת צרפת, הפוליטיקאים בימין, ובראשם ראש הממשלה ושרי קבינט, החלו להשתמש בפיגועים כדי להצדיק את המדיניות הישראלית כלפי הפלסטינים

al-monitor .

נושאים מכוסים

war on terror, salafist jihadists, paris, israeli politics, israeli-palestinian conflict, islamic state, islamic movement, fundamentalism, benjamin netanyahu

נוב 19, 2015

"הפיגועים בפאריס נתנו לקבינט רוח גבית בהחלטה להוציא את [הפלג הצפוני של] התנועה האיסלאמית אל מחוץ לחוק". כך הסביר בשיחה עם אל-מוניטור ביום שלישי (17 בנובמבר) שר בכיר בליכוד את עיתוי ההחלטה, שנדחתה בשבועות האחרונים פעם אחר פעם. הוא הוסיף כי "מרגע שממדי הפיגועים בפאריס התבררו, היה ברור שמדובר בשעת כושר. העולם כולו מזועזע מהטרור האיסלאמיסטי, יש לגיטימציה למהלכים כאלה, ופחות יתעסקו בנו עכשיו". לדברי השר הבכיר, מדובר במהלך הכרחי, ו"חבל שלא עשינו אותו הרבה לפני."

מרגע שנודעו פרטי האירוע בפאריס, היה זה רק עניין של זמן עד שהפוליטיקאים בימין, ובראשם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ישתמשו במתקפת הטרור הרצחנית לטובת הנארטיב שלהם. במקרה של הוצאת הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית אל מחוץ לחוק, מדובר במהלך אופרטיבי שהתזמון שלו קשור ישירות לאפקט שיצרו הפיגועים בפאריס. התקשורת העולמית התמקדה באירועים באירופה, במטוסי הקרב הצרפתיים שהפגיזו בשטחי דאעש, ובפעילות האמריקאית להשמדת משאיות נפט של הארגון. באווירה הזאת, הקבינט המדיני-ביטחוני יכול היה לנקוט צעדים שבימים רגילים לא יכלו לצאת אל הפועל מבלי לעורר תגובת נגד עוצמתית בעולם נגד ישראל. גם סיעת המחנה הציוני יישרה קו, וראשיה, יצחק הרצוג וציפי לבני, הביעו תמיכה במהלך.

התנועה האיסלאמית בישראל היא גוף פוליטי-דתי שהוקם בשנות ה-70 במטרה לקרב את אזרחי ישראל הערבים לאיסלאם. בשנות ה-90 במקביל לתהליך אוסלו חל קרע אידאולוגי בתנועה. היא התפצלה בין הפלג הצפוני הרדיקלי יותר שהתנגד להסכמים ויצר קשרים עם חמאס, לבין הפלג הדרומי שנחשב לפרגמטי ומתון יותר. בישראל טוענים שהפלג הצפוני הוא אחד הגורמים המרכזיים שעומדים מאחורי גל האלימות הנוכחי, שפרץ בהר הבית בירושלים.

עוד לפני ההחלטה על התנועה האיסלאמית, מנהיגי הימין הישראלי חיכו רק כמה שעות אחרי הפיגועים בפאריס לפני שהחלו לפרסם הודעות הקושרות בין הטרגדיה בבירה הצרפתית לסכסוך הישראלי-פלסטיני. העובדה שהאירועים בפאריס התרחשו במקביל לגל טרור פלסטיני בישראל אפשרה להם לבנות טיעון שלפיו "כולנו בסירה אחת" במאבק נגד הטרור האיסלאמי.

יו"ר הבית היהודי ושר החינוך, נפתלי בנט, פרסם מיד בצאת השבת (14 בנובמבר) בעמוד הפייסבוק שלו פוסט הזדהות עם העם הצרפתי, לצד תמונה נוגה של מגדל אייפל על רקע שקיעה. אבל מה שבלט בדבריו היה הניסיון לחבר בין הטרור שתקף את צרפת למאבק הפלסטיני: "אנו מצטרפים לכאב אחינו הצרפתים. בכי, הודעות תנחומים וציוצי הזדהות של סלבריטאים הפעם לא יספיקו. מירושלים ועד פאריס, מניו יורק ועד מדריד, העולם החופשי תחת  מתקפה של האיסלאם הרדיקלי. זו העת למלחמה בלתי מתפשרת נגדם, התקפה בשטחם ללא הפוגה, עד לניצחון. אין אפשרות אחרת". דבריו קיבלו אלפי לייקים ושיתופים.

מספר 2 בסיעת הבית היהודי, שרת המשפטים איילת שקד, כתבה גם היא פוסט פופולרי בפייסבוק, פחות מיממה לאחר האירועים בצרפת. היא קשרה בין הטרור באירופה לבין פיגוע שאירע באותו יום [13 בנובמבר] בדרום הר חברון, בו נרצחו אב ובנו. "משתתפת בצערה העמוק של משפחת ליטמן מקרית ארבע ובצערן של משפחות הנרצחים בפאריס. טרור האיסלאם הפונדמנטליסטי אינו מבדיל בין יהודים לנוצרים, בין ישראלים לצרפתים. מבחינתו כולנו כופרים. נילחם בטרור הזה בכל הכוח וננצח".

שקד ובנט אמנם צודקים בכך שהטרור האיסלאמיסטי הדאעשי מכה בכל מקום, אבל המאמץ לרקוח תבשיל אחד מהמתקפה בפאריס ומטרור הסכינים הפלסטיני בישראל הוא ניסיון לייצר מציאות מדומה, רק מפני שהיא נוחה לימין ומשרתת את טיעוניו.

המחשבה של נתניהו, שקד ובנט - ופוליטיקאים נוספים מהימין - שמישהו באירופה או בארה"ב יאמץ את הנראטיב הזה היא יהירה ומנותקת. יתרה מכך, לניסיונות לקשור בין הסכסוך הישראלי-פלסטיני לטרור של דאעש יש שני צדדים, כפי שהדגימה היטב שרת החוץ של שבדיה, מרגוט וולסטרום. השרה וולסטרום עוררה זעם רב בישראל כשקישרה בין "תחושת הפלסטינים שאין להם עתיד" לבין הטרור שתקף על אדמת צרפת.

על דוברי הימין לזכור שכפי שהכיבוש הישראלי אינו המניע לטרור של דאעש, כך גם אי אפשר לטעון כי הטרור הפלסטיני, שלפחות חלק ממניעיו הם לאומיים וטריטוריאליים, הינו חלק מהטרור הדאעשי. כשנתניהו ושרים מהקבינט קושרים בין פאריס לירושלים הם מכשירים בעצמם את הקרקע לדיבורים מהסוג שהשמיעה שרת החוץ של שבדיה. דוגמה מצוינת נוספת לכך הייתה הודעתו של השר לביטחון פנים, גלעד ארדן: "מדינת ישראל חייבת לשמש דוגמה וראש חץ במאבק נגד האיסלאם הקיצוני, שאת שליחיו ראינו טובחים בחפים מפשע בפאריס, בניו יורק, במדריד ובישראל. לתנועה האיסלאמית, לחמאס ולדאעש יש מצע רעיוני משותף שגורם לפיגועים בעולם ולגל הטרור בארץ". אם כך, אז מה לנו כי נלין על דבריה של שרת החוץ השבדית?

תומכי ימין ברשתות החברתיות הביעו בחלקם צער, ואילו חלקם הוסיפו לצער גם נימה של שמחה לאיד. במקביל, רבים מהם הביעו תקווה שבעקבות המתקפה אזרחי צרפת יזדהו יותר עם ישראל.

בשמאל-מרכז נאלצים בינתיים ליישר קו או לשמור על שתיקה. מנהיגי המחנה מעדיפים שלא להכעיס את הציבור עם טענות שלפיהן אין קשר משמעותי בין פאריס לירושלים, ופתרון הסכסוך הפלסטיני-ישראלי לא תלוי במלחמה בטרור הגלובלי. איש מהם לא אומר שנתניהו וחבריו לקואליציה מנצלים את הטרור באירופה כדי לדחות למשך עוד כמה שנים את הצורך לפתור את העימות עם הפלסטינים. גם הם, משיקולים פוליטיים בלבד, משרתים את הנראטיב של הימין ומרחיקים כל אפשרות לסיום הסכסוך.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020