הפוליטיקה החדשה של בנט והפוליטיקה המבחילה של מגל

יו"ר הבית היהודי יכול היה לצפות מראש שצירופו של ינון מגל למפלגתו יסתיים במבוכה, אבל הוא העדיף את מראית העין הצעירה והמרעננת של מגל, ואת הסיכוי לעוד כמה מנדטים, על פני התוכן והערכים של תנועתו.

al-monitor .

נושאים מכוסים

yesh atid, scandal, naftali bennett, likud, knesset members, knesset, harassment, habayit hayehudi

נוב 25, 2015

בנאום הבכורה שלו בכנסת ב-4 במאי ציטט ח"כ ינון מגל את פסוק הפתיחה ממסכת אבות. הפסוק מספר על גלגולה של התורה שמשה קיבל בסיני, מסר אותה ליהושע, שאחר כך מסר אותה לזקנים, שהעבירו אותה לנביאים, ואלה מסרו אותה לאנשי כנסת הגדולה - שמו של מוסד עליון של חכמי ישראל. בהמשך תיאר מגל איך קרא את הפסוק עם בנו, אחד מחמשת ילדיו, ופירט את האחריות העצומה שהייתה לחברי כנסת הגדולה בחיי העם היהודי, ואת ההשפעה שיש להם עד ימים אלה.

אחרי פרשת ההטרדות המיניות לכאורה של מגל שנחשפה ביום שלישי (24 בנובמבר), אי אפשר שלא לתהות כמה חוסר מודעות יש באדם שלא מפסיק ללהג על ערכי משפחה, מוסר יהודי ופנטזיות על הקמתו מחדש של בית המקדש - ומרשה לעצמו להתנהג באופן פוגעני כל כך לנשים מסביבו. מגל, שהודח מתפקיד יו"ר סיעת הבית היהודי בפגישה לילית קשה עם יו"ר מפלגתו נפתלי בנט, ייזכר בציבור בעיקר כבדיחה - בין אם ישלים כהונה מלאה בכנסת ובין אם יחליט לפרוש. למרבה הצער, הבדיחה היא על חשבון הציבור.

לא ברור עדיין מה יעלה בגורלו של הח"כ החדש במישור הפלילי, אולם סביר להניח כי הקריירה הפוליטית של מגל, שראה את עצמו בעתיד כשר בממשלה, תהיה קצרה הרבה יותר משתכנן.

מי שצריך לבדוק את עצמו ואת קבלת ההחלטות שלו בבחירת אנשים הוא כמובן בנט. הוא שלף את מגל מעמדה בכירה מאוד בתקשורת הישראלית - עורך אתר החדשות הפופלרי "וואלה". בנט חשב שיש לו ביד קלף מנצח מול קולות הצעירים מהמיינסטרים הישראלי: מגל ממותג בציבור גם כתל אביבי - וגם תומך בהתנחלויות, גם חילוני - וגם קרוב למסורת היהודית, גם תומך בלגליזציה של קנאביס - וגם מתנגד לכל פשרה טריטוריאלית עם הפלסטינים. בקיצור: גם ימני - וגם מגניב.

אילו בנט רק היה מפשפש מעט בעברו הקרוב והרחוק של מגל, ועושה תחקיר קצר ושטחי על מועמדו, הוא היה מבין שהוא מכניס אל מפלגתו פצצת זמן מתקתקת. מי שבחשבון האינסטגרם שלו התנוססה תמונה של בחורה בחוטיני - עוד אחרי כניסתו לפוליטיקה, דיבר בחופשיות על הסמים שעישן, והיה ידוע בפה הגדול ובאווירה המשוחררת שבה ניהל את המערכת העיתונאית ב"וואלה" - אדם כזה אינו מתאים למפלגה דתית כמו הבית היהודי.

אבל בנט ראה לנגד עיניו את המנדטים שיזרמו אליו באמצעות פרזנטור מרענן כמו מגל, שגם שירת איתו ביחידה הכי מובחרת בצבא, סיירת מטכ"ל. יו"ר הבית היהודי העניק לו שריון במקום ריאלי ברשימת המפלגה בבחירות, כלומר כרטיס כניסה בטוח לכנסת ללא התמודדות בפריימריז. לכן, האשמה על חרפת מגל היא על ראשו של יו"ר המפלגה. האופוזיציה לבנט בתוך הבית היהודי תטען עכשיו, ובצדק, שיש לו בעיה חמורה בשיקול הדעת, אשר הסבה פגיעה תדמיתית קשה למפלגה. הם גם יוכלו להזכיר את פרשת השריון של כדורגלן העבר אלי אוחנה לפני הבחירות, שעורר התנגדות עזה בתוך המפלגה. אוחנה פרש רק כמה ימים אחרי כניסתו לרשימה.

השליפה של מגל ואוחנה מתוך המיינסטרים לתוך הבית היהודי היא עדות נוספת לפזיזות ולביטחון העצמי הגבוה של בנט, אשר גורמים לו להסתבך גם עם התבטאויות שנויות במחלוקת אחת לכמה זמן. רק שלשום (23 בנובמבר) הוא נאלץ להתנצל בתקשורת ולהסביר דברים שאמר בשיחה סגורה עם פעילי מפלגתו, לפיהם ראש הממשלה בנימין נתניהו "דיבר בחוץ לארץ על מהלך חד-צדדי [מול הפלסטינים] וחזר בו רק אחרי שיריתי לו כדור בין העיניים".

בנט הוא פניה של הפוליטיקה החדשה, ומגל הוא יציר כפיו, בדיוק כמו שח"כ לשעבר שרון גל היה פצצה ציבורית מתקתקת שהתפוצצה בפניו של יו"ר המפלגה שלו, אביגדור ליברמן. ההחלטה של ליברמן להכניס את העיתונאי הפרובוקטיבי גל לרשימת ישראל ביתנו לפני הבחירות הייתה ניסיון כושל שלו להתכתב עם סוג הפוליטיקה של בנט, שפונה לקהל צעיר שחי בפייסבוק ובטוויטר. גל לא החזיק מעמד חצי שנה בכנסת לפני שהודיע על פרישה. בשני המקרים, ראשי המפלגה העדיפו מראית עין על פני תוכן וערכים, ונפלו בפח של שני טיפוסים בעייתיים.

בניגוד למגל ולגל, צעיר חברי הכנסת של הליכוד, אורן חזן, נבחר בבחירות דמוקרטיות על ידי מתפקדי המפלגה למקום ה-30 ברשימתה לבחירות. לזכותם של חברי הליכוד אפשר לטעון, שגם הם לא האמינו כי יקבלו כל כך הרבה מנדטים בבחירות הכלליות. כך קרה שהמפלגה הגדולה בישראל מצאה את עצמה עם אחד הנציגים המביכים ביותר שפעלו מאז ומעולם בכנסת ישראל. זה לא רק התחקירים על הקזינו שניהל או על כך שארגן ללקוחותיו נערות ליווי (דברים שחזן מכחיש), אלא גם העובדה שמדובר במי שעושה בכנסת כבשלו, מזלזל במוסד שהוא מסמלי המדינה, לועג לראש הממשלה ולשר הביטחון, ובמקרה האחרון מהשבוע פוגע מילולית בחברת כנסת בשל נכותה.

מה שעשה חזן שלשום במליאה לח"כ קארין אלהרר מיש עתיד הוא מבזה יותר מכל הריבים הכי סוערים והכי נמוכים בין חברי כנסת ערבים לח"כים מהימין. במקרים האלה, היו לריבים לפחות גם פן אידאולוגי ופן ציבורי. ביזוי אדם בפרהסיה בשל נכותו – את זה הכנסת טרם ראתה עד שהגיע אורן חזן. דבר מטריד נוסף בכל מה שקשור לחזן הוא שבשל כוחו הפוליטי, במיוחד בקואליציה הצרה של נתניהו, בליכוד נמנעים מנקיטת צעדים ממשיים נגדו.

הנחמה היחידה בימים האלה, כשחברי כנסת מביכים בזה אחר זה את המשכן ואת המדינה כולה, היא בנבחרי הציבור הצעירים שהצטרפו אחרי המחאה החברתית בבחירות 2013, ומעניקים אופק חיובי לפוליטיקה הישראלית. סתיו שפיר, איציק שמולי ומירב מיכאלי מהמחנה הציוני, תמר זנברג ממרצ וקארין אלהרר מיש עתיד - לא צריך להסכים עם דעתם הפוליטית כדי לאחל לנו פוליטיקה מהזן הזה, שמוסיפה לכנסת כבוד, ולא מוסיפה לרשימה הבלתי נגמרת של "פרשות" שיצאו מהמשכן.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

מבחן 15 המנדטים של הרשימה המשותפת
דני זקן | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020
כחול לבן פספסה את ההצלחה הגדולה של הרשימה המשותפת
עפיף אבו מוך | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
הקרב על 61 מנדטים יורד מתחת לחגורה
בן כספית | הבחירות בישראל | פבר 28, 2020
סיפוח בקעת הירדן: מתי נתניהו וגנץ יורידו את המסכות?
יוסי ביילין | | מרץ 1, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020