ישראל פולס

לא רק ברשות - אתרי הימין הקיצוני בישראל מפיצים הסתה ושקרים

p
המחבר
בקצרה
בזמן שממשלת ישראל מאשימה את הפלסטינים ואת אבו מאזן בהפצת תעמולה כוזבת, היא מתעלמת מאתרים חדשים בארץ שמסיתים תחת מסווה של דיווחים חדשותיים. בינתיים, איש לא מתריע מהסכנה הטמונה בשקרים שלהם.

נהוג בישראל, בעיקר בקרב הדרג המדיני, להצביע על ההסתה הפלסטינית כגורם העיקרי לפרוץ גל הטרור האחרון. ראש הממשלה בנימין נתניהו, כמו גם שרים אחרים בממשלתו, רואים ביו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן את האחראי העיקרי להסתה ברשות. ב-22 באוקטובר נפגש נתניהו בברלין עם שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי. בפתח הפגישה הוא אמר: "ברור כי גל זה של מתקפות נובע ישירות מהסתה – הסתה של חמאס, הסתה של תנועות אסלאמיות בישראל, ולצערי, הסתה גם מכיוונו של אבו מאזן והרשות הפלסטינית". ואכן, הטלוויזיה של חמאס, רשת אל אקצא, כמו גם תחנות רדיו פלסטיניות בגדה ובעיקר בחברון, אינן בוחלות בשום דרך להציג את הישראלים באופן מעוות ושקרי, במקרים מסוימים באמצעות אירועים שלא היו ולא נבראו.

מכון המחקר הישראלי "ממר"י", שהוקם ב-1989 על ידי המזרחן יגאל כרמון, עוקב במשך שנים אחר התקשורת הפלסטינית והערבית בכלל, ושם לו למטרה להציג לקהל הישראלי תופעות בתקשורת הזו, בעיקר האלקטרונית. אוסף המידע מועלה ביו-טיוב, ומופץ לתקשורת הישראלית כדי שזו תדווח כיצד נראים הישראלים בדיווחים הערבים בכלל והפלסטינים בפרט. בחומרים שמפיץ המכון נראים לעתים קרובות אנשי דת מוסלמים שמגדירים את טבעם של היהודים, תוכניות ילדים שבהם הילדים, פלסטינים בעיקר, סופגים מסרים של ג'יהאד והערצת שאהידים, סרטונים מבוימים ומגמתיים שמראים כביכול את רשעותם של היהודים וכדומה.

אבל ההסתה אינה מתקיימת רק ברשות הפלסטינית ובתקשורת הערבית. ניתן למצוא אותה גם באתרי "חדשות", לא ממוסדים של הימין הקיצוני בישראל. לאחרונה נחנכו אתרי חדשות רבים כאלה שמכריזים כי מאסו בתקשורת הישראלית "השמאלנית" והם מבקשים להקים אלטרנטיבה להפצת אינפורמציה. באופן פרדוקסלי, אתרי הימין הקיצוני בזים גם לאתר המתנחלים, ערוץ 7, והם מבקשים להציג לו חלופה מתאימה לדעתם לרוח הימים האלה.

אחד האתרים האלה שנקרא "כוח משימה יהודית, הימין האמיתי", שם לעצמו למטרה להוכיח ולשכנע את קוראיו כי כל מפלגות הימין בישראל בגדו במטרותיהן. הלוגו של האתר מסגיר מיד במי מדובר - אגרוף קמוץ, כמו הלוגו של תנועת כ"ך שהוצאה מחוץ לחוק בישראל.

חצי התרעלה משוגרים לעבר ערבים בכלל ופלסטינים בפרט, וגם לעבר "השמאל הישראלי". אחד מהמאמרים באתר, מטיל את האשמה על החלטת האיחוד האירופי לסמן מוצרים מההתנחלויות על פעילות של השמאל הישראלי, שפעל במרץ לקידום חרם אירופי. "הקול קול אירופה, אך הידיים ידי השמאל הישראלי", קובע האתר.

אתר חדשות אחר, שלא ניתן להגדירו אלא כאתר ההסתה המקומם ביותר של הימין הישראלי, בחר לעצמו את השם המחייב והמטעה "News Desk אתר חדשות ישראלי". זהו אתר מושקע, המפיץ את "בשורתו" ברשתות החברתיות. מפעיליו טוענים כי הם פועלים בהתנדבות, אין להם משקיע שתומך בהם, ואין להם אינטרס פוליטי כזה או אחר, אלא רק רצון להציג תמונה אובייקטיבית.

בימים של הסלמה ושל מתח גואה בין יהודים לערבים, החומרים של "ניוזדסק ישראל" מציפים את הרשת, וקוראים רבים "נחשפים" לידיעות או לסרטונים שקשה להישאר אדישים אליהם. ניתן להגדיר כמעט את כל הידיעות והסרטונים באתר כחומרי הסתה. לעתים הם מתבססים על אירועים אמיתיים, שניתנת להם פרשנות שונה, ולעתים אלו הן ידיעות שקריות, שלקורא הישראלי התמים אין כלים לזהות ככאלה.

לאחר פיגועי הטרור בפריז [13 בנובמבר] העלה "אתר החדשות" סרטון וידאו ערוך שכותרתו הייתה: "צפו, רמאללה: פלסטינים חוגגים את הפיגוע בפריז". בצילומים הללו רואים אלפי פלסטינים חוגגים, בשמים מופרחים זיקוקין דינור, וגברים שמחים אוחזים מגשים של בקלאווה ומחלקים ממתקים "לחוגגי הפיגועים בפריז". אבל הצילומים הללו לא צולמו עתה, אלא היו קולאז' של אירועים שונים בשטחים שצולמו בשנים האחרונות. צילומי ארכיון שונים שצולמו בעבר בעזה, ברמאללה ובבית לחם נערכו לסרטון וידאו בן 28 שניות. היו אלה בעיקר צילומים ישנים של פלסטינים חוגגים בכיכר מנרה ברמאללה לאחר שהרשות הפלסטינית התקבלה להיות חברה במוסדות האו"ם. צילומים נוספים צולמו בעזה במהלך מבצע "צוק איתן," בהם נראים פלסטינים צוהלים לאחר שהופצו שם ידיעות כוזבות על חטיפת חיילים ישראלים בידי גדודי עז א-דין אל קסאם. הקוראים התבקשו להפיץ את התמונות הערוכות הללו בעיקר בקרב חברים צרפתים, כדי שידעו ויבינו "מי הם הפלסטינים באמת".

אבל לא רק הפלסטינים על הכוונת של "אתר החדשות הישראלי". תחת הכותרת "תופעה" סיפר אתר "ניוזדסק ישראל" לקוראיו כי ערבים מוסלמים [ישראלים] משמיעים בקולי קולות שירים של דאעש במכוניות הנוסעות בכבישי הכפרים והערים הערביות. את הידיעה ייחס האתר לדברים שהשמיע כביכול האב גבריאל נדאף, שהוגדר על ידי מפעילי האתר כ"אב הרוחני של הנוצרים בישראל". בידיעה נכתב כי "האב הרוחני" סיפר שזו "תופעה אשר מצביעה על עליית מדרגה מסוכנת בקרב ערביי ישראל, שדוגלים באידיאולוגיית הג'יהאד העולמי ורואים בדרכה של דאעש דרך למימוש חזונם לקראת הקמתה של חליפות אסלאמית".

אל-מוניטור פנה לאב נדאף, תושב יפיע, בבקשה שיאשר כי אכן אמר את הדברים, אך הוא השיב כי  יוכל להתראיין רק בסוף השבוע. משפניתי אליו שוב לתגובה, וציינתי כי המאמר עומד להתפרסם למחרת, האב נדאף לא השיב יותר לפניותיי.

ודיע אבו-נסאר, יו"ר ועדת התקשורת של מועצת הבישופים בישראל, אומר לאל-מוניטור כי האב נדאף רחוק מלהיות מנהיג רוחני של הנוצרים בישראל. "קודם כל, הוא לא בישוף, הוא כוהן דת אורתודוקסי, שזה מיעוט בקרב הנוצרים החיים בישראל", הוא אומר. "רוב הנוצרים בארץ הם קתולים, ולכן הוא לא יכול להיות מנהיג דתי. הוא בדרגה זוטרה מאוד בכנסייה, ובקושי מנהיג קהילה קטנה ביפיע, שגם שם יש פילוג והרוב המכריע לא הולך לכנסייה שבה הוא פועל".

באווירת ההסלמה והחשש המוצדק של ישראלים מפיגועים, הסתה במסווה של חדשות אינה נופלת על אוזניים ערלות. בינתיים, על ההסתה הישראלית הגלויה אף אחד לא מתריע ולא רואה בה סימן מדאיג לבאות. 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: right wing, paris attack, israeli media, israeli-arabs, incitement, hamas, christians in the middle east

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept