הרפורמים בישראל: כבר לא תופעה שולית

הקהילה הרפורמית בישראל צומחת ומשגשגת. בשנים האחרונות אף הכפילה את מספר בתי הכנסת שלה והקימה רשת מוסדות חינוך. מי שלא רואים זאת בעין יפה הם הפוליטיקאים החרדים, שמחריפים את אופי ההתבטאויות נגדה.

al-monitor .

נושאים מכוסים

reformist judaism, rabbis, orthodox, judaism, jewish culture, jewish, israelis, conservative

ספט 17, 2015

בערב ראש השנה [13 בספטמבר] התכנסו חברי קהילת "אור חדש" בחיפה לתפילה חגיגית. בניגוד לבתי כנסת אורתודוקסים בהם קיימת הפרדה מוחלטת בין גברים לנשים, כ-60 המשפחות החברות בקהילה ישבו יחד. זה אחד ההבדלים הבולטים ביותר לעין בין בתי הכנסת הרפורמים בישראל לאלה האורתודוקסים. הבדל נוסף הוא, למשל, במנהיגות הרוחנית. את התפילה ב"אור חדש" הובילה הרבה אשרת מורג; הערב כלל דרשה שלה והסברים לגבי התפילה בה השתתפו כל חברי הקהילה.

"אני שומעת מאנשים שבתפילות בבתי הכנסת הם לא יודעים למה עושים כל דבר, מתי עומדים ומתי יושבים. אנחנו מסבירים להם. אנחנו רוצים שהם ירגישו בבית מבחינה דתית וקהילתית", אומרת הרבה מורג לאל-מוניטור.

המילה "קהילה" מאפיינת מאוד את שיח אנשי היהדות הרפורמית. הם משתמשים בה כדי לתאר את ניסיונם לגבש קבוצות חברים מעורבות, מכילות ופעילות סביב התרבות והמסורת היהודית.

הרבה מורג מכירה מקרוב את המתח השורר בישראל בין היהדות האורתודוקסית לזו הליברלית. "כששואלים אותי מה אני עושה, אני כבר לא אומרת. מהניסיון שלי זה נגרר למריבות וויכוחים. כשעניתי בכנות וסיפרתי שאני רבה רפורמית, היו כאלה שאמרו לי 'אוי, מעניין', אבל גם היו לא מעט שאמרו לי 'אתם כופרים' או 'את אישה ואסור לך לגעת בתורה' או משפטים דומים. הרגשתי שזה נובע מאיזו שטיפת מוח ואי הכרה של מה זה רפורמים".

למרות שקהילת הרפורמים בארץ גדלה וצומחת, התגובות הללו רחוקות מלהיעלם. אפילו להיפך. אולי דווקא בשל החשיפה הגוברת של הציבור ליהדות המתקדמת, הופכות חלק מהתגובות לבוטות במיוחד. כך למשל, רק לאחרונה (7 ביולי) אמר שר הדתות, איש ש"ס דוד אזולאי, כי "אני לא יכול להרשות לעצמי להגיד עליו (יהודי רפורמי) שהוא יהודי". דבריו עוררו סערה, בעיקר בארצות הברית בקרב הקהילה היהודית הרפורמית הגדולה שם, עד כדי כך שראש הממשלה נתניהו התנער בפומבי מהדברים.

גם בקהילה הרפורמית הישראלית לא עברו על כך לסדר היום. "מדובר במסע הסתה מתמשך של הממסד הרבני והמפלגות הדתיות", אומר מנכ"ל התנועה הרפורמית בישראל, הרב גלעד קריב. "הרגשתי כעס ומיאוס. קצה נפשנו בזה שנציגי ציבור, שמשכורתם משולמת בידי המסים שלנו, מרשים לעצמם לדבר כך".

בעיר חיפה הגדילו לעשות, ובסיוע "שותפות חיפה-בוסטון" – מיזם לפעילויות משותפות של קהילות משתי הערים, הרימו לרגל ט"ו באב הפנינג לכל הזרמים היהודים במטרה להראות ש"כולם יהודים ואין בינינו שום הפרדות", מספרת הרבה מורג. "השתתפו נציגים חילונים, אורתודוקסים, קונסרבטיבים ורפורמים, ולימדנו את אותו טקסט במעגלים משותפים. חגגנו את האהבה בינינו כתגובה ישירה לדברי שר הדתות".

התבטאותו של שר הדתות בגנות הרפורמים אינה חריגה בנוף הפוליטי. יום לאחר דבריו של השר אזולאי, אמר יו"ר ועדת הכספים בכנסת, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), כי אמנם הרפורמים הם יהודים, אולם הם "תוקעים סכין בגבה של ההלכה". אנשי התנועה הוותיקים אף זוכרים לנשיא המדינה לשעבר, משה קצב, כיצד סירב בתוקף לכנות בתואר "רב" את נציג התנועה הבכיר [הרב אריק יופה] שהגיע לביקור בישראל ובבית הנשיא [2006].

"האנשים האלה בוגדים ביהדות", זועמת צביה ולדן, חברה ותיקה בקהילת "בית דניאל" בתל אביב. "כתוב (בתנ"ך) 'צדיק באמונתו יחיה' [חבקוק ב' ד']. היהדות היא לא דת של עצירה, אלא של התקדמות. אין יהדות אחת ולכן גם אין רוח אחת. יש כאלה שהיהדות היא רק הלכה עבורם וזו זכותם, אבל שלא ידירו אותי", אמרה ולדן לאל-מוניטור.

ביהדות הרפורמית אין מרכיבים מאיימים – זולת על אלה שעצם הכלתה מאיימת עליהם, והיא משגשגת אפילו במעוזי החילוניות המסורתית. כך למשל, בקיבוץ בית השיטה שבעמק חרוד הוקמה לפני שלוש שנים קהילה מסורתית בשיתוף התנועה הרפורמית. הקהילה הוקמה ביוזמת יעקב יוניש, לשעבר מזכיר הקיבוץ ומזכיר התנועה הקיבוצית.

"אני מתלבט האם אני מאמין", הוא מספר לאל-מוניטור. "אני אדם רוחני שאוהב את ארץ ישראל. החיבור שלי לתנועה הוא מתוך חיבור לתרבות ולמסורת יהודית ואהבה לסיפורי התנ"ך".

עם מימוש הרעיון להרחיב את הקיבוצים ולאפשר גם ללא-חברים להתגורר בהם בשכונות קהילתיות, חש יוניש צורך לחזק את האיזון שבין היחיד ל"יחד" ולמצוא כלים מחברים בין התושבים הוותיקים לחדשים. "העברנו את הקמת הקהילה כהחלטה בהנהלת הקיבוץ. חתמו לי כמאה חברים, ואנחנו בונים עם הרבה שלנו, טללית שביט, תכנים משותפים. הפעילויות מתקיימות במרחב המשותף של הקיבוץ, ומתוך כאלף חברים השתלבו בקהילה כמאה חברים".

גם בקיבוץ נתקלה התנועה הרפורמית בהתנגדויות, וכשניסה יוניש לפנות ליישוב שכן ולהרחיב את הקהילה – נוצרו לדבריו "מתחים בלתי רגילים. היו כאלה שרצו להצטרף, אבל היו שם גם תושבים שמאוד התנגדו וכעסו שאנחנו מביאים רבה. לכן ויתרנו. לא רצינו לעשות זאת במלחמות".

למרות תגובות שליליות, חברי התנועה הרפורמית מרוצים מקצב הצמיחה והחשיפה אליה בישראל. לדברי הרב קריב, בישראל פועלים כחמישים בתי כנסת וקהילות של התנועה – כפול ממספרם לפני שבע שנים. "בכל שנה נפתחות כאן עוד קהילות. יש לנו רשת מוסדות חינוך –  שישים גני ילדים ושמונה בתי ספר המזוהים עם התנועה".

סקר שנערך בערוץ הכנסת לאחר התבטאותו של שר הדתות, גילה כי 12% מהיהודים הגדירו עצמם רפורמים או קונסרבטיבים. לדברי הרב קריב, "הרפורמים בישראל הם אנשים פרוגרסיביים וליברלים עם זהות דמוקרטית ברורה ועם קשר לתרבות ולמסורת היהודית. אנחנו חווים גדילה משמעותית בפעילות. כל ישראלי שלישי השתתף באירוע בהובלת רב רפורמי. אז אולי אנחנו לא הזרם הכי משמעותי בישראל, אבל ודאי שאנחנו לא תופעה שולית".

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

נשים לומדות גמרא
דני זקן | זכויות נשים | ינו 16, 2020
להחזיר את הדת השפויה למדינה
יוסי ביילין | | ינו 13, 2020
מדוע הרב הראשי לישראל מסית נגד עולי בריה"מ לשעבר?
קסניה סבטלובה | | ינו 8, 2020
כמו המימונה: נובי גוד הסובייטי הפך לחגם של כל הישראלים
קסניה סבטלובה | מורשת תרבותית | דצמ 23, 2019
העולים שאומרים לליברמן: כן למדינת הלכה
קסניה סבטלובה | | דצמ 18, 2019

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020