Gulf Pulse

עיר היסטורית בתימן מתמודדת עם מלחמה, הזנחה

p
המחבר
בקצרה
הלחימה המתמשכת והשחיתות של הפקידות המקומית מסכנים את עתידה של העיר העתיקה זאביד, במישור החוף המערבי של תימן

הסכסוך המזוין שפרץ בתימן גרם נזק רציני למרבית אתרי התרבות והמורשת במדינה. בחלק מהערים והמבנים ההיסטוריים התנהלו התנגשויות אלימות, והפצצות גרמו נזק גם לאתרים ארכיאולוגיים ולמוזיאונים.

לנוכח האיומים הניצבים בפני אתרי תימן, ארגון אונסק"ו הכריז במאי על תכנית חירום במטרה להתמודד עם האיום הממשי שמציבות הסכנות הללו, העלולות לפגוע קשות במורשת התרבותית והחומרית של התימנים.

המצב בעיר ההיסטורית זאביד שליד החוף המערבי של תימן אמנם אינו ייחודי, אבל לעיר משמעות מיוחדת עבור התימנים מבחינת דת והשכלה. העיר נכללת ברשימת אתרים בסיכון של אונסק"ו.

הארגון הוסיף את זאביד לרשימת אתרי המורשת העולמיים ב-1993, ובשנת 2000 לרשימת האתרים בסיכון. העיר, בה שוכנת האוניברסיטה האסלאמית הראשונה במדינה, זוכה בהכרה בשל ערכה התרבותי והאינטלקטואלי. כמו כן, במהלך השנים הייתה העיר מוקד עלייה לרגל עבור זרים רבים, במיוחד ממזרח אסיה, המבקשים ללמוד לימודי דת.

המוניטין של זאביד קשורים בהיבטים הדתיים של העיר. תושביה היו מבין הראשונים שאימצו את דת האסלאם והיא עיר הולדתו של אבו מוסא עשארי, בן לוויה של הנביא מוחמד ודמות חשובה מימיה הקדומים של האסלאם. לאחר שקיבל על עצמו עשארי את האסלאם בעודו עושה דרכו למכה, שלח אותו מוחמד לארץ הולדתו להפיץ את האמונה, ותושבי המקום נענו לקריאתו. לאחר ששב עם אחיו המתאסלמים למכה, נאמר שהנביא הודיע לתושבי העיר: "אנשי תימן באו אליכם, והם עדינים ובעלי לב רך. האמונה היא תימנית והחוכמה היא תימנית".

מנהל המשרד בזאביד של רשות העתיקות בתימן, עראפת אל-הדרמי, אמר לאל-מוניטור כי זאביד שימשה בירת תימן בין המאות ה-13 ל-15, "והשפעתה התפשטה אל מעבר לגבולות הארץ, הואיל והייתה משכנה של האוניברסיטה האסלאמית הראשונה".

הדרמי הוסיף: "זאביד שימשה מופת לערים מוסלמיות ערביות אחרות, מבחינת התכנון האורגני שלה סביב מסגד ושוק פופולרי – בנוסף על רחובותיה הצרים ובתיה שנבנו סביב חצר פנימית סגורה. [מבני העיר] ידועים בשל אופיים הייחודי, במיוחד מבחינת האדריכלות היפה והקישוטים שלהם".

בזאביד ישנם 950 בתים היסטוריים שנבנו בסגנון מסורתי, אולם 10% ננטשו על ידי בעליהם בשל מצבם הרעוע, ציין הדרמי. בנוסף על 85 מסגדים ובית ספר אסלאמי, בעיר מצויים אתרים היסטוריים אחרים, כגון חומות העיר העתיקה ושעריה, אתרים מסורתיים לכביסת בדים, בית הארחה, ארמון מתקופת האימאמאט של תימן, מצודה, בתי משמר ומזרקות ששימשו להשגת מי שתייה.

לדברי הדרמי, מרבית המבנים נבנו מהחומרים המסורתיים שבגינם תימן התפרסמה, לרבות לבני בוץ, אבני גיר וסוגים שונים של עץ.

אולי גרוע מההזנחה, במהלך השנים נעשו שינויים אדריכליים, במיוחד לבתי ספר דתיים היסטוריים ולמסגדים. "זה מסכן את אופייה העתיק והייחודי של העיר, שחסרה בה תחזוקה שוטפת למבנים היסטוריים", הוסיף הדרמי.

במקביל, גם תפקידה של זאביד בתחומי הדת והחינוך נסוג לאחור. שקיעה זו ניתן לייחס לגורמים שונים, במיוחד "שוד של ההקדשים הדתיים על ידי בעלי עמדות כוח והשפעה מושחתים", אמר הדרמי. "הכסף שהוקצה לאווקאף [רשות ההקדשים הדתיים] היה מקור המימון היחיד עבור הוצאותיהם של סטודנטים ללימודי דת על אוכל, שתייה וביגוד. בנוסף על כך, לתלמידים הזרים שבאו לעיר ללמוד – שמספרם עלה על 5,000 לפני 30 שנה - ניתנה מלגה". הסטודנטים הגיעו מדרום מזרח אסיה וצפון אפריקה, לרבות מצרים, טוניסיה ואלג'יר.

השחיתות בקרב הפקידים בעלי ההשפעה, שהשתלטו על ההקצאות להקדשים הדתיים, גם דרדרו את מעמדה הדתי והתרבותי של העיר. המצב הגיע עד כדי כך שהמוניטין ההיסטוריים של זאביד דומים עתה לסתם עוד סיפור מההיסטוריה.

מבחינתו של אחמד אל-נעמי, חוקר תימני מזאביד, העיר מייצגת את "החשיבות ההיסטורית של אזור טיהאמה במישוריה המערביים של תימן".

היא שימשה בירתן הפוליטית של מספר מדינות קטנות ששלטו בתימן, כגון זיאדיד (1018-818), ראסוליד (1454-1229), מאחדיד (1174-1159) וטאחיריד (1517-1454)", אמר.

"זה היה מוקד משיכה לסטודנטים שהגיעו מכל הארצות", הוסיף.

נעמי אמר לאל-מוניטור: "העיר ניצבת בפני מציאות עגומה, כאשר ארמונות ומבנים היסטוריים נהרסים – לרבות חומותיה העתיקות של העיר, שהקיפו את זאביד במשך יותר מעשר מאות. בנוסף, קיימת שחיתות בממשל המקומי, שמבצע עסקים בשם העיר ומנצל את שמה המפורסם של זאביד על מנת לסחוט ארגונים מקומיים ובינלאומיים".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: yemen, war, unesco, tourism, prophet muhammad, history, corruption, architecture, antiquities
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept