ישראל פולס

השרה גמליאל: אצמצם את הפער בין נשים ערביות ליהודיות

p
המחבר
בקצרה
השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל (הליכוד) לא חוששת שהעיסוק בקידום נשים ערביות יפגע בה. "אני משתפת פעולה עם כל חברי הכנסת הערבים", היא מצהירה בראיון לאל-מוניטור. על יציבות הממשלה היא אומרת: "האופוזיציה לא הומוגנית ולכן אינה אפקטיבית".

מאז התמנתה לשרה לשוויון חברתי לפני פחות מחצי שנה, הספיקה גילה גמליאל להופיע שלוש פעמים בפני הוועדה לקידום מעמד האישה. זהו מספר הופעות חריג בהתחשב בלוח הזמנים הצפוף שלה, והוא נובע לא רק מקרבתה למאבקים מגדריים, אלא גם בזכות היחסים המצוינים שנרקמו בינה לבין יו"ר הוועדה, חברת הכנסת עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת).

תומא סלימאן – חברת הכנסת הערבייה הראשונה המכהנת בתפקיד זה, מצאה בשרה מהליכוד פרטנרית למאבק לצמצום הפערים נחלתן של נשים ערביות. גמליאל מצדה מצאה בתומא סלימאן שותפה לרוח הפמיניסטית והליברלית לקידום נשים בכלל.

לאחרונה הזמינה גמליאל את תומא סלימאן להשתתף בישיבת ועדת השרים לענייני חקיקה שעסקה בקידום נשים, "וזו הייתה הפעם הראשונה בה חברת כנסת ערבייה נטלה חלק בפורום הזה", אומרת גמליאל בסיפוק בראיון לאל-מוניטור. באווירת פופוליזם והתלהמות בין ח"כים ערביים לח"כים ימניים בכנסת, שיתוף הפעולה הזה בין שתי הנשים המוכשרות, משני עברי המתרס הפוליטי, הינו שינוי מרענן וראוי לציון.

השרה גמליאל נמנית על דור הנשים הצעירות בליכוד שקודמו לאחר הבחירות האחרונות [מארס 2015] על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו. המשרד בראשו היא עומדת מטפל באזרחים הוותיקים ובסוגיות שונות של שוויון מגדרי ומגזרי. כך בגיל 41, אמא לשתי בנות קטנות, היא חווה על בשרה את הקושי של נשים בישראל לנהל קריירה או סתם להתפרנס במקביל לגידול הילדים; אבל לדבריה, גם בתוך אוכלוסיית הנשים המופלית לרעה יש מדרג, ובתחתיתו נמצאות הנשים הערביות. "הן מקופחות כפליים", היא אומרת, "ואחד היעדים שלי הוא לצמצם את הפערים בין נשים ערביות ליהודיות. יש לכך חשיבות עצומה מבחינתי".

אל-מוניטור: כיצד הפער הזה בין נשים ערביות ליהודיות בא לידי ביטוי?

השרה גמליאל: הפערים הללו הם מדידים ולכן הם מאוד ברורים. נכון לשנת 2015, רק 32% מהנשים הערביות מועסקות בשוק העבודה, לעומת 72% מהנשים היהודיות. זה ללא ספק פער דרמטי. אמנם מאז 1995 קיימת עלייה עקבית במספר הנשים הערביות המועסקות שאז עמד על 19% בלבד, אבל זה כמובן אינו מספיק. כשמוציאים את הנשים החרדיות מהסטטיסטיקה, מוצאים שהפער הוא עצום ממש: 81% מהנשים היהודיות שאינן חרדיות מועסקות.

אל-מוניטור: מהן הסיבות למצב הזה?

השרה גמליאל: לפער הזה יש סיבה: הנשים הערביות מקופחות בתשתיות של היישובים בהם הן גרות. אין להן מערך תחבורה שיאפשר להן להגיע אל מרכזי התעסוקה או להגיע לאוניברסיטאות כדי לרכוש השכלה גבוהה וידע מקצועי. הפתרון לכך הוא די פשוט. צריך לפתוח עבורן את החסמים הטכניים כמו למשל חסמי תחבורה, או לבנות מעונות יום שיאפשרו לנשים עם ילדים קטנים לצאת לעבודה או ללימודים. מה שהדהים אותי זה שכל ההחלטות הנכונות כבר התקבלו, אבל הן לא מיושמות.

הצבתי לעצמי מטרה לשפר את הסטטיסטיקה הזו. אני רוצה לראות יותר נשים ערביות משתלבות במעגל התעסוקה ויותר נשים ערביות יוצאות ללימודים.

כשהגעתי למשרד, ביקשתי לבדוק את כל החלטות הממשלה הנוגעות לנושא. גיליתי שממשלות הליכוד האחרונות קיבלו החלטות טובות בכל הנוגע לשוויון מגדרי ולצמצום פערים בחברה הערבית ובקרב נשים ערביות, אבל לא מצליחות ליישם אותן. נוטים לחשוב שזה בגלל כסף, אבל תתפלאו, כסף הוא לא הבעיה כאן. יש תקציבים.

הבעיה היא שבזמן אמת לא הייתה בחינה מדויקת האם כל המשאבים שהוקצו מגיעים ליעדם. עכשיו יש משרד שמפקח על כל הפעילויות בזמן אמת ומוודא שההחלטות לא מתמסמסות.

אל-מוניטור: הפערים המגדריים קשורים גם לעובדה שרוב השרים בממשלה הם גברים?

השרה גמליאל: אני מניחה שיש קשר, וזה עוד עניין שצריך לשפר: הגדלת הייצוג של נשים בפוליטיקה, בכנסת ובממשלה. אבל כאמור התקבלו החלטות טובות גם בנוגע למצב הייצוג הזה – החלטות שלא מצליחים ליישם. אתן דוגמה: הממשלה הקודמת קיבלה החלטה להנהיג תקציב מגדרי, אבל זה לא בוצע. אני לשמחתי הצלחתי להביא לכך שהוא יושם, כך שבפעם הראשונה בהיסטוריה של מדינת ישראל יהיה תקציב עם אוריינטציה מגדרית. כלומר כל משרד יצטרך להראות כיצד הוא מקדם נושאים מגדריים ופועל לצמצום הפער. זה חשוב, כי הבחינה המגדרית חייבת להיות חלק אינטגרלי מתהליך בניית תקציב המדינה. זוהי התשתית ממנה ניתן יהיה להסיק מסקנות אופרטיביות, ולהתחיל את העבודה האמיתית למימוש שוויון זכויות בין נשים לגברים.

אל-מוניטור: את ליכודניקית במפלגה שהקצינה בשנים האחרונות. את לא חוששת שהעיסוק בקידום נשים ערביות יפגע בך?

השרה גמליאל: אני באה מתוך הליכוד, צמחתי בתנועה ואלה הם הערכים שגדלנו עליהם. הליכוד האמיתי של מנחם בגין חינך לשוויון הזדמנויות לכלל אזרחי המדינה. זו דרכנו וזו דרכי. אני משתפת פעולה עם כל חברי הכנסת הערבים כדי לקדם את הנושאים של משרדי הקשורים גם אליהם ואל האוכלוסייה שהם מייצגים. יש הרבה ממשקים.

אל-מוניטור: את אחראית גם על האזרחים הוותיקים. גם שם האזרחיות הוותיקות במצב פחות טוב מהגברים.

השרה גמליאל: אכן. נשים בפרק זמן מאוד גדול של חייהן מצמצמות פעילות למען גידול הילדים והן מפספסות עשור בפנסיה. הן יוצאות לפנסיה יחסית מוקדם ביחס לגברים, והחיסכון הפנסיוני שלהן, למי שכבר יש, הוא מאוד נמוך. לכן הן יוצאות לפנסיה עניות יותר ותלויות בבני הזוג שלהן.

הטיפול בכך צריך להתחיל בשלב מוקדם. למשל, צריך להכיר בטיפול בילדים כהוצאה מוכרת במס. זה דבר שכל פעם מתחמקים ממנו, אבל הוא חשוב כי כך יתאפשר לנשים לשמור על מקומות העבודה שלהן ועל הזכויות הפנסיוניות.

אבל גם מצבם של האזרחים הוותיקים הוא לא טוב, ואני רוצה להציב לעצמי יעד שלא יהיו אזרחים ותיקים עניים במדינת ישראל. אנחנו נמצאים בתקופה בה אנשים חיים הרבה יותר זמן וצריך להיערך לכך ולדאוג להם, כולל שילובם בתעסוקה. לפעמים אנשים לא רוצים לפרוש אבל מאלצים אותם.

כמעט בכל תחום אני מוצאת שהפערים במדינת ישראל הולכים וגדלים ומתעצמים, וצריך לעצור את ההתדרדרות.

אל-מוניטור: שאלה פוליטית: לדעתך הקואליציה יציבה?

השרה גמליאל: היא הרבה יותר יציבה ממה שנדמה. העברנו בממשלה תקציב טוב עם דגשים חברתיים והוא יעבור גם בכנסת. צריך להבין שהאופוזיציה היא לא הומוגנית ולכן אינה אפקטיבית. חבריה לא מצביעים יחד באופן גורף, יש שם הרבה מאוד אי הסכמות בין האלמנטים השונים. לדוגמה, במתווה הגז תומכים לפיד וליברמן. לכן אני לא רואה בעייתיות ביציבות של הקואליציה מלבד אי הנוחות כשההצבעות הן על חודו של קול וצריכים כל הזמן להיות נוכחים במליאה.

בכל נושא שעל הפרק תמיד יש מפלגה אחת או שתיים מהאופוזיציה שמצטרפת לקואליציה. כשמסתכלים על הדברים באופן הזה ומנטרלים את רעשי הרקע, מגיעים למסקנה שהממשלה יציבה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: women in the workforce, women's issues, palestinian women, likud party, joint arab list, israeli politics, israeli knesset, arab israelis

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept