ישראל פולס

צה"ל מאותת לאיראן

p
המחבר
בקצרה
נגמרו ההצהרות על "הפלת שלטון חמאס" או "מיגור חיזבאללה". חשיפתם של מסמך "אסטרטגיית צה"ל" והתרגיל הגדול בצפון מאותתים לכל השחקנים בזירה, שצה"ל עדכן את דפוסי הפעולה ואת סדר הכוחות שלו ויגיב בעוצמה לכל תרחיש.

רמטכ"ל צה"ל, רב אלוף גדי אייזנקוט, פרסם בסוף השבוע [14 באוגוסט] מסמך תקדימי, אולי אפילו היסטורי, תחת הכותרת "אסטרטגיית צה"ל". בפעם הראשונה הופץ בפומבי נוסח מצונזר (נתונים ומספרים מבצעיים נותרו אך ורק בעותק הסודי) של התכנית האסטרטגית של צה"ל לשנים הקרובות. מהן מטרותיו, מהן משימותיו, כיצד תוגדר הצלחתו או כישלונותיו, ומהן דרכי הפעולה להשיג את ההצלחות הנדרשות הללו.

המסמך מדגים את התבגרותו של צבא ההגנה לישראל, שהפנים, לאחר לא מעט חוויות מכוננות, את העובדה שהעולם הישן איננו עוד. עידן הניצחונות המהירים חלף מן העולם, יחד עם חלק מהאויבים המסורתיים והמזרח התיכון הישן. אנחנו בעידן חדש וכדאי להתאים אליו את הציפיות, כמו גם את הכוחות.

הפרשנים התלהבו מהעובדה שהגרעין האיראני כמעט ולא מוזכר במסמך האסטרטגי הזה. על פי הרמטכ"ל, לא מדובר באיום רלוונטי מספיק כדי להיות כלול באסטרטגיה הצה"לית לחומש הקרוב. את האיום הזה אפשר לאפסן לעשור או שניים.

המסמך מאשר מה שפורסם כאן לפני כמה שבועות, שבצמרת צה"ל מתייחסים לאיום האיראני בהרבה פחות דרמטיזציה מאשר בצמרת הדרג המדיני בישראל (נתניהו וחלק משריו). צה"ל מודאג הרבה יותר ממעורבותה של איראן בחלק ניכר מפעולות הטרור נגד ישראל, לאורך גבולותיה השונים.

מפת האיומים על ישראל שהכילה פעם רשימה של מדינות, מכילה עכשיו רשימה של ארגונים: דאע"ש, חמאס, חיזבאללה. צה"ל עדכן את דפוסי הפעולה ואת סדר הכוחות שלו. מאמץ כבד מושקע ביכולת להטיס כוחות גדולים לאתרים מרוחקים בכלי טיס בעלי "שרידות גבוהה", כדי לבצע שם פעולות כירורגיות מדויקות נגד מטרות טרור משמעותיות. כל נושא היחידות המיוחדות של צה"ל מקבל עדיפות גבוהה ומתוכלל באופן מטכ"לי ואפילו על-מטכ"לי, בריכוז משאבים, תכנון ותשומות של ארגוני מודיעין וביון מחוץ לצה"ל, כולל משרדי ממשלה שונים.

מהי ההגדרה החדשה של מטרות צה"ל? לא עוד ניצחון, במתכונתו הישנה. היעד החדש הוא "השגת היעדים המדיניים שנקבעו למערכה באופן שיובילו לשיפור המצב הביטחוני". נגמרו ההצהרות על "הפלת שלטון חמאס", "מיגור חיזבאללה" או השמדת ארגון איקס. צה"ל נהג לבוא גדול ולצאת קטן. עכשיו הוא מבקש להגיע קטן, כדי לצאת בינוני. עניין של התאמת ציפיות. אם פעם, תרחיש הייחוס המרכזי של צה"ל היה מה שמכונה "מקרה הכל", כלומר התנפלות רבתי של אויבי ישראל, בהנהגת הצבאות הקונבנציונליים של מצרים וסוריה על גבולות המדינה, הרי היום התרחיש הזה לא קיים. צבא סוריה נמחק ממצבת האיומים לפחות לעשור הקרוב, עם מצרים וירדן יש לישראל שיתוף פעולה אסטרטגי. מה שנשאר זו איראן, עם זרועות הטרור האסטרטגיות שלה בסביבה (חיזבאללה, חמאס), וארגוני ג'יהאד סונים כמו דאע"ש, ג'בהת א-נוסרה ודומיהם.

צה"ל מתפשר גם בסדר הכוחות שלו. שינויים משמעותיים במבנה ובהפעלת הכוח הצבאי של ישראל אמורים להתאים את עוצמתה לאתגרים החדשים. השיטה תהיה פשוטה, והועתקה מהגישה האמריקאית: "הלם ואימה". כן, בדיוק כמו בעיראק. פיקוד הצפון הכין עשרות אלפי מטרות מיידיות בלבנון, ופיקוד דרום אלפי מטרות ברצועת עזה. בפרוץ התלקחות, הכוונה היא לפגוע באלפי מטרות מדי יום, תוך ניצול יכולתה המיוחדת של ישראל בכל הקשור להצלבת מודיעין שטח בזמן אמת לכלי יירוט וביצוע קטלניים בעל טווח כמעט בלתי מוגבל ויכולת לפגוע, במדויק, בעשרות מטרות פר גיחה. כל זה יקר יותר, מסובך יותר, מורכב יותר, והרמטכ"ל אייזנקוט מקווה לנצל את העשור הקרוב, עשור נטול איום גרעיני איראני, על מנת להתאים את הצבא החדש שלו ליעדיו המתגבשים.

בד בבד, מתאמים ציפיות גם בתחום ההגנתי: צה"ל לא מתכוון להשתלט על שטחים נרחבים, להפיל שליטים או לחסל ארגונים, והוא מודע לעובדה שבמהלך התנגשות צבאית יש בהחלט אפשרות שהארגון ממול יזכה להצלחה טריטוריאלית זמנית וממוקדת. אי אפשר להגן על כל מקום כל הזמן וצה"ל ממקד את מטרתו בכך שבסוף העימות "המצב הביטחוני ישופר" ושלמותה של ישראל, כמו שלמות ושלום אזרחיה, לא ייפגעו.

במקרה או לא, התקיים ביום ראשון [16 באוגוסט] תדרוך מיוחד לכתבים צבאיים ברמת הגולן. היו שם אלוף פיקוד הצפון אביב כוכבי, לשעבר ראש אמ"ן, ששמו מוזכר לרמטכ"לות אחרי אייזנקוט, וכמעט כל מטה הפיקוד. בתדרוך נחשף תרגיל אוגדתי גדול של צה"ל שנערך שבוע קודם ברמת הגולן, ובו תרגלו הכוחות גם פעולה קרקעית ישראלית מוגבלת בשטח סוריה נגד כוחות של דאע"ש שניסו לפלוש לישראל ונסוגו.

במהלך התרגול, נחשפה התקשורת לנתונים נוספים על הגזרה הצפונית: לא עוד מדינות אויב ניצבות שם מול ישראל, אלא ארגוני טרור. בסוריה, כמו גם בלבנון. בסוריה מדובר באיראן וחיזבאללה בצפון ודאע"ש בדרום. בלבנון מדובר בחיזבאללה, שמשתף פעולה באופן בולט עם צבא לבנון בסיורים משותפים לאורך הגבול הישראלי. אגב, קצינים ישראלים בכירים ציינו שהסיורים האלה מתניידים על כלי רכב ואמצעי לחימה שסופקו על ידי ארה"ב, ונמצאים עכשיו בשירות חיזבאללה דרך קבלן משנה, הצבא הלבנוני.

התרגיל הצה"לי דימה ניסיון פיגוע גדול של עשרות לוחמי דאע"ש בתחום ישראל, בסגנון הפיגוע שבוצע נגד צבא מצרים בסיני לאחרונה. לאחר הדיפת הכוחות, מבצע צה"ל את הפעולה הקרקעית שלו בעומק השטח, על מנת לפגוע ולעקור את הבסיסים מהם יצאו הטרוריסטים. אגב, הקצינים הישראלים תיארו את דאע"ש כ"איום שאינו משמעותי מבחינה צבאית, לא שונה מהאחרים באזור, ללא יכולת אסטרטגית מרשימה כלשהי". צריך לקוות שההערכה הזו מדויקת.

התרגיל הישראלי מאותת לשחקנים השונים בזירה שישראל לא מותחת קווים מגבילים ותגיב בעוצמה לכל תרחיש. במקביל, מדגישים גורמי ביטחון ישראלים כי עד כה כל הפעולות הטרוריסטיות נגד ישראל בגזרה הצפונית נעשו על ידי חיזבאללה בהשראת איראן. אף קליע, ואפילו לא קפצון, לא נורה על ידי הארגונים השונים המורדים באסד. בישראל מקווים שהמצב הזה יימשך וליתר ביטחון, ניסו בתחילת השבוע להדגים מה יקרה אם לא.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept