ישראל פולס

חורבן בית שלישי

p
המחבר
בקצרה
זהו הלך הרוח המדויק וחסר התקדים של נתניהו: הגרעין האיראני מסכן את קיומה של הריבונות היהודית השלישית במולדת, ואף מנהיג ישראלי לא יכול לשתוק מול מהלך היסטורי כזה. מבחינתו, העימות עם האמריקאים הוא מלחמה על עצם הקיום היהודי.

"נתניהו הקדים תרופה למכה", אמר לי בתחילת השבוע [9 באוגוסט] אחד האנשים הקרובים לראש הממשלה. שאלתי אותו למה הוא מתכוון. "ביבי גילה שהנשיא אובמה עומד לפנות ליהודי ארה"ב 'מעל ראשו'", הסביר המקורב, "אז הוא מיהר לנאום בפני אלפי פעילים יהודים והקדים אותו".

זהו הסיכום שערך אותו מקורב ותיק לראש הממשלה על דו-קרב הנאומים שהתקיים בסוף השבוע שעבר בין בנימין נתניהו לברק אובמה. וכך מתארת פיסקה אחת את הלך הרוח בסביבתו הקרובה של ראש ממשלת ישראל. הוא משחק עם נשיא ארה"ב על כל הקופה, הוא משתמש במודיעין שמגיע אליו דרך קשריו המסועפים ביהדות ארה"ב כדי לקרוא מראש את מהלכיו של הנשיא ולהכין להם תשובות ניצחות. אובמה יזמן אליו את המנהיגים היהודיים הבולטים באמריקה? אז אני אנאם בשידור חי, דרך האינטרנט, בפני אלפי, אולי עשרות אלפי, פעילים יהודים באמריקה.

אבל יש עוד משהו בדברים הללו. מדובר בתובנה עמוקה יותר: העובדה שבסביבת נתניהו משתמשים במונח "מעל ראשו" של נתניהו, כשמדובר ביהודי ארה"ב. "אובמה עומד לדבר עם יהודי ארה"ב מעל ראשו של נתניהו" - הנחת העבודה של אלה שמשתמשים בביטוי הזה, ״מעל ראשו״, בהקשרים האלה היא שיהודי ארה"ב הם, בעצם, בשטח השיפוט של נתניהו. הם הדומיין שלו, מי שפונה אליהם בלי הודעה מוקדמת או אישור מראש, עושה את זה "מעל ראשו" של המבוגר האחראי, בנימין נתניהו.

המציאות, כמובן, שונה לגמרי. למה מעל ראשו? שאלתי את המקורב לנתניהו, הרי יהודי ארה"ב הם אזרחים אמריקאים. חובת הנאמנות שלהם היא לארצות הברית של אמריקה, ולא לבנימין נתניהו או לישראל. כן, הם יכולים לתמוך בישראל ולסייע לה באמריקה, אבל הם לא יכולים להעדיף אותה על פני מולדתם. הנשיא שלהם הוא אובמה, לא ביבי. זכור את ג'ונתן פולארד.

"אני זוכר את פולארד מצוין", אמר המקורב, "אבל אנחנו במצב שונה. לפני פולארד זה נכון, יהודי אמריקה מחויבים בנאמנות לארצות הברית ולנשיא. (אבל) לפני חורבן בית שלישי, הם מחויבים לעם היהודי. זה אירוע היסטורי, הם לא יכולים לעמוד מנגד".

עכשיו הגענו לליבת הסיפור שהיא, בעצם, הכור הגרעיני המכונן של העימות בין נשיא ארה"ב לראש ממשלת ישראל. זהו הלך הרוח המדויק של בנימין נתניהו: עם ישראל עומד בפני חורבן בית שלישי. לא פחות. הגרעין האיראני מסכן את קיומה של הריבונות היהודית השלישית במולדת. מדובר באיום קיומי ישיר, ממשי ומוחץ. זה לא קרב פוליטי בין שני מנהיגים שלא סובלים זה את זה, לא מדובר בויכוח אקדמי או בעוד מהלך מדיני-ביטחוני שיצלח או ייכשל. זוהי מלחמה על הבית, על עצם הקיום היהודי. אף מנהיג ישראלי לא יכול לשתוק מול מהלך היסטורי כזה. בטח שלא נתניהו, אשר רואה עצמו כמיועד מיום היוולדו למשימה משיחית זו ממש.

זו הסיבה להלך הרוח חסר התקדים של נתניהו, שגורם לו להתעלם מכל רעשי הרקע, הסיכונים וההימורים בדרך בה בחר. הוא לא מקשיב לאלה מתוך הממסד הביטחוני הישראלי הסבורים שיש בהסכם עם איראן גם לא מעט צדדים חיוביים (דיווח בעניין פורסם על ידי אמיר אורן ב"הארץ", והוא מאשר דיווחים במאמרים קודמים שלי כאן, לפיהם יש במערכת המודיעין הישראלית כאלה שסבורים שההסכם אינו רע כל כך). הוא מתעלם מהממסד הביטחוני הישראלי שמפציר בו, ממש מתחנן, להיכנס למשא ומתן עם האמריקאים על "חבילת פיצוי" גדולה ולהשקיע מחשבה ב"יום שאחרי", במקום להמשיך את מלחמת האדמה החרוכה שלו ביום שלפני.

כשמנסים להסביר לנתניהו שההסכם הוא עובדה מוגמרת, הוא מגיב בזעם. הוא לא יוותר. הוא יילחם עד הרגע האחרון. זוהי תפיסת עולם פטאליסטית, משיחית, אלרמיסטית, של שחור או לבן, שמתעלמת מהעובדה שרוב חיינו מתנהלים בתחום האפור. נתניהו אומר לאלה ששמים נפשם בכפם ומנסים ללחוץ עליו, שאין על מה לדבר כרגע עם האמריקאים. ישראל תקבל בעוד חצי שנה כל מה שהייתה יכולה לקבל עכשיו. האמריקאים יפצו את סעודיה ומדינות המפרץ על ההסכם, ויאלצו לפצות את ישראל במקביל כדי לשמור על מחויבותם ארוכת השנים ל"יתרון האיכותי" הישראלי. לא, הוא לא מודאג מחבילת הפיצוי, וגם לא מהתיאומים ליום שאחרי. "אין טייסת חמקנים בעולם שיכולה לפצות את עם ישראל על פצצת גרעין באיראן", אומר נתניהו, "אין סכום כסף או תיאום ביטחוני שיכולים להוות משענת מקבילה לסכנה המוחשית שצפונה לישראל ולעולם כולו בהסכם הזה".

נתניהו כבר לא רואה בעצמו את מי שנשלח על ידי ההשגחה העליונה להציל את עם ישראל מהגרעין האיראני. הוא רואה בעצמו את זה שאמור להציל את העולם כולו. אביו, פרופסור בן ציון נתניהו, עשה את זה לפניו (במהלך מלחמת העולם השנייה חבר נתניהו לרפובליקנים כדי להתעמת עם הנשיא רוזוולט וללחוץ עליו לסייע ליהדות אירופה המושמדת); סבו (נתן מיליקובסקי) ניסה לעשות מהלך דומה לפניו (במלחמת העולם הראשונה), אך הדבר לא יצא לפועל. מדובר בעניין משפחתי. סוג של גנום שעובר מדור לדור ומקנה לבעליו את היכולת לזהות את הסכנות האיומות האורבות לאנושות, ולהושיעה מידן.

זהו הלך הרוח של בנימין נתניהו. לחלק מאיתנו הוא נראה משיחי וגרוטסקי. אחרים סבורים שמדובר בתחושה אותנטית ומציאותית. על פי סקרי דעת הקהל בישראל, בכל אופן, הציבור הישראלי מעניק לנתניהו גיבוי גורף. ייכשל או יצליח, כרגע אין אחר מלבדו.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: united states, us-israel relations, nuclear deal, iranian nuclear program, benjamin netanyahu, barack obama, american jews

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept