אבטחה כושלת באתרים הארכיאולוגיים של מצרים

האבטחה סביב מוסדות המדינה של מצרים הדוקה מאוד, אבל ההזנחה הורסת בהדרגה את מורשתה העשירה, שכן באתרים הארכיאולוגיים של מצרים חסרים שומרים מיומנים וחמושים שיגנו עליהם מטרור ומביזה.

al-monitor .

נושאים מכוסים

museum, looting, egyptian security, egyptian revolution, archaeology, antiquities

ספט 7, 2015

כשחולפים על פני מוסדות חיוניים או משרדי ממשלה במצרים, אי אפשר שלא להבחין בכלי הרכב המשוריינים, בחומות הגבוהות ובגדרות התיל החדות, שמגנים עליהם מחדירת מחבלים. אבל ליד האתרים הארכיאולוגיים החשובים ביותר במדינה ניתן למצוא אולי שומר אחד או שניים של משרד העתיקות, שמגנים על השרידים המעידים על הציוויליזציה המצרית הקדומה ועל אוצרות הארכיאולוגיה יקרי הערך של מצרים.

ההבדלים הללו ניכרים היטב, והם מעניינים מאוד.

בכירי הממשל המצרי מדברים על חשיבותה של מורשת התרבות והציווליזציה, ועל הצורך לשמר אותה ולהגן עליה מפני בריונים וגנבים. אבל האבטחה הקלושה שמספק משרד העתיקות מדברת בעד עצמה.

עיזאת חסן, שומר במחלקת האבטחה של המשרד, הסביר לאל-מוניטור שאינו מסוגל להגן על העתיקות בתחום סמכותו, במיוחד מאז שהוא עובד במוזיאון מלאווי, בעיר מיניה שבמצרים העליונה. כמעט אלף פריטים נבזזו מהמוזיאון במהפכה של 25 בינואר נגד משטרו של הנשיא לשעבר חוסני מובארק.

"הגנבים פרצו למוזיאון ובזזו את העתיקות שעליהן שמרנו. לא יכולנו להתעמת איתם, כי לא היינו מצוידים בכלי נשק מרתיעים מספיק, ולהם היו מקלעים ורובים אוטומטיים," הסביר חסן.

"לא היינו חמושים וגם לא מיומנים מספיק כדי להתמודד עם בריונים ועם פורעי חוק, במיוחד משום שתושבי מצרים העליונה חומדים את האוצרות שלנו. עבורם, המסחר בעתיקות רווחי יותר מהסחר בסמים ובכלי נשק."

הביזה במוזיאון מלאווי אינה התקרית הראשונה - וגם לא האחרונה - של ביזת עתיקות מצריות. אתר העתיקות דחשור שבנפת גיזה - הנפה השנייה בגודלה במצרים - נפל קורבן לגניבות ולוונדליזם בהיקף מזעזע מצד התושבים, בהיעדרה של כל התערבות ממשלתית. התושבים בונים בתים מעל בתי קברות עתיקים, כדי לבזוז את תוכנם באישון לילה.

אתר העתיקות בדחשור כולל את הפירמידה האדומה - היחידה במצרים ששוחזרה במלואה - ואת הפירמידה הנטויה. האתר נוסף בשנת 2009 לרשימת מורשת העולם של אונסק"ו. אך הביזה המאורגנת שם לא פסקה.

ואהיבה סאלח, פקחית בכירה באתר דחשור, סיפרה לאל-מוניטור שהשומרים או אנשי האבטחה מצוידים אך ורק באקדחי 9 מ"מ, ולעתים נאלצים להתמודד עם בריונים החמושים ברובים אוטומטיים ובמקלעים.

"האתר בדחשור משתרע לאורך עשרים קילומטרים ויותר, אבל רק עשרה שומרים מפטרלים לאורכם, כלומר שומר אחד על כל שני קילומטרים. איך ייתכן דבר כזה?" שאלה.

לדברי סאלח, השומרים באתר מקבלים משכורת חודשית שאינה עולה על 400 לירות מצריות (52 דולר), אך נדרשים להגן על אוצרות שלא יסולאו בפז. היא דרשה ממשרד העתיקות להעניק להם תוספת שכר, לרבע את מספר התקנים ל-40 שומרים לפחות, וכן להכשיר ולחמש אותם להגנה על האתר מפני בוזזים ופורעי חוק.

סאלח טוענת שבאתר התבצעו מאות הפרות חוק, כולל בנייה לא חוקית, ואף על פי שבמשרד העתיקות הוציאו הנחייה לסלק את כל המפגעים, שום דבר עדיין לא יושם בשטח.  היא הוסיפה ואמרה: "הממשלה עסוקה באבטחת המוסדות החיוניים ובעימות מול ארגוני הטרור. היא לא מתעניינת בהגנה על עתיקות."

מוסטפא כמאל, שומר במוזיאון המצרי הסמוך לכיכר תחריר בקהיר, סיפר לאל-מוניטור: "ראיתי גנבים רבים שניסו לבזוז את המוזיאון, אבל לא יכולתי להתעמת איתם; חששתי שיעצרו אותי אם אירה בהם, כי אין שום חוק שמסדיר את המקצוע שלנו, או את השימוש בנשק חם להגנה מפני תוקפים. ההוראות שקיבלנו הן לעצור אותם, ולהעביר אותם לידי המשטרה."

הוא הוסיף ושאל: "איך אנחנו אמורים לעצור אותם, כשהם חמושים ברובים אוטומטיים ובמקלעים?"

בימי המהפכה של 25 בינואר, גנבו בוזזים 18 פריטים יקרים מחדר האוצר של פרעוני השושלת ה-18 במוזיאון המצרי, כולל פריטים מאוצרותיו של תות ענח' אמון; של אביו אחנתון; ושל אחד מאבות אבותיו, יויה.

כמאל הוסיף: "בעקבות המהפכה של 25 בינואר, החליטו במשרד העתיקות לספק לנו [השומרים] כלי נשק, כדי שנוכל להתמודד עם הכאוס שנוצר במדינה ולהתעמת עם התוקפים. הם אמרו שיספקו לנו כלי נשק בכמה שלבים. כמה מאיתנו כבר קיבלו את כלי הנשק, אבל לא כולם. כשדרשנו לחמש את כולנו, הסבירו [במשרד העתיקות] שאין מספיק כלי נשק כדי לחמש את כל אנשי האבטחה במשרד!"

כמו סאלח, גם כמאל הודה שאקדחי 9 מ"מ אינם מספיקים כדי להרתיע את הפולשים שמצוידים במקלעים.

הוא הוסיף וציין שהשומרים עוברים בדיקות רפואיות לפני שהם מקבלים כלי נשק. "כמה מעמיתינו סובלים מבעיות לב או מקוצר ראייה, ובכל זאת מקבלים כלי נשק, אם בזכות נפוטיזם ואם בזכות שוחד," לדבריו.

יוסוף חליפה, לשעבר ראש מנהל העתיקות המצריות וכיום ראש המנהל המרכזי לעתיקות שהוחרמו (המסונף למשרד העתיקות), הדגיש שאבטחת העתיקות במצרים חשובה לא פחות - ואולי אף יותר - מהגנה על מתקניה החיוניים של מצרים, כי מדובר באוצרות שלא יסולאו בפז.

חליפה סיפר לאל-מוניטור: "מספרם של אנשי האבטחה במשרד נמוך מאוד. אנחנו רוצים להגדיל משמעותית את מספרם, אבל אין לנו תקציב מספיק כדי לשכור שומרים נוספים."

הוא אישר שלמנהל המרכזי אין מספיק כלי נשק כדי לצייד את כל השומרים, והוסיף: "אנחנו מחכים למשלוח נוסף של כלי נשק ממשרד הפנים."

חליפה סיכם ואמר: "אנחנו מתכוונים להגן על העתיקות המצריות בכל רחבי המדינה. כיום אנחנו מאמנים את השומרים לעמוד מול תוקפים, ומנהלים קורסי הכשרה במטה הראשי של משרד העתיקות."

מחלקת האבטחה של משרד העתיקות סובלת מבעיות קשות מאוד, בשל ההזנחה המתמשכת מצד מערכת הביטחון והיעדרה של הכשרה מתאימה לאנשי האבטחה של המשרד. מערכת הביטחון של מצרים אינה מודעת לחשיבות מורשת התרבות והציוויליזציה של מצרים, גם משום שרמת ההשכלה בתוך הממסד הביטחוני עצמו היא נמוכה מאוד. בה בעת, לשומרים האחראים על אבטחת האתרים הארכיאולוגיים של מצרים מוקצה תקציב זעום בלבד, שאינו מספיק להכשרתם ולחימושם. במשרד העתיקות רוצים להגן על האתרים הארכיאולוגיים של מצרים, אך לא עושים הרבה כדי להרתיע את פורעי החוק שהורסים אותם בהדרגה.

מאמרים מומלצים

האמנות החרדית שועטת קדימה
מרדכי גולדמן | | נוב 3, 2017
ארכיאולוגיה מגויסת בשירות ההתנחלויות
עקיבא אלדר | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | אוק 3, 2017
ועדת ביטון: החשיבות וההחמצה
מזל מועלם | | יול 13, 2016
מורשתה הנוצרית הנשכחת של נג'ף
ושׂים באשׂם | | מרץ 15, 2016
קרב חייהם של האבירים מקרני חיטין
יובל אביבי | | ינו 5, 2016