Lebanon Pulse

לבנון רואה עתיד ירוק בתיירות סביבתית

p
המחבר
בקצרה
התיירות הסביבתית היא בעלת פוטנציאל לשמש מקור הכנסה בת-קיימא עבור לבנון, וארגונים שונים כבר משלבים זרועות על מנת לפתח את התחום

מגמת התיירות הסביבתית גוברת בלבנון במטרה למשוך תיירים ולעודד את תושביה להכיר את ארצם.

בפברואר השיק משרד התיירות תכנית חומש לפיתוח תיירות כפרית בלבנון, תוך שימוש בהגדרה רחבה של מונח התיירות הסביבתית על מנת לכלול בו תיירות דתית וחקלאית, תיירות ספורט ותיירות אוכל מסורתית. בשנות ה-90 היוותה התיירות הסביבתית יוזמה של קבוצות קטנות וארגונים חוץ ממשלתיים – כגון Arcenciel ו- T.E.R.R.E. Liban, שביקשו לחלוק את אהבתם העמוקה לסביבה עם תיירים מחו"ל ומלבנון.

מאז מלחמת 2006 עם ישראל, ידעה התיירות בלבנון עליות ומורדות. בעוד שביולי 2010 נרשם שיא של 361,934 מבקרים, ברבעון הראשון של 2014 צלל המספר ל-229,252 תיירים נכנסים, לפי נתוני משרד התיירות ורשות הסטטיסטיקה הלאומית. לפי דיווח בכתב העת Executive Magazine בחודש מאי 2014, "לבנון זקוקה להתחלה חדשה ונועזת במגזר התיירות".

התאחדות התיירות הסביבתית הבינלאומית מגדירה תיירות סביבתית כ"תיור אחראי לאזורי טבע תוך שימור הסביבה, פעולה למען קיום בר-קיימא ורווחתם של אנשי המקום בליווי פעילות הסברה וחינוך". מרבית יוזמות התיירות הסביבתית בלבנון מתבססות על שבילי הרים וביקורים מחוץ לערים, כגון שביל ההרים של לבנון שנוסד ב-2007 בעזרת סיוע כספי של Ecodit LLC לפיתוחו, תחזוקתו ושימורו. זהו השביל הארוך הראשון בלבנון, שמתחיל בכפר Andqet Akkar שבצפון ויורד דרומה עד לעיירה מארג'עיון . אורכו 480 קילומטר והוא עובר דרך יותר מ-75 כפרים ועיירות, בגבהים שנעים בין 600 ל-2000 מטרים מעל פני הים.

הנהלת המיזם מבקשת גם לפתח שלוחות חדשות לשביל, להגן על המורשת הטבעית, תרבותית ואדריכלית של אתרים בסמיכות לשביל ולספק הזדמנויות כלכליות באמצעות תיירות אחראית. "ישנן פרשנויות שונות לתיירות סביבתית בלבנון, חלקן נכונות ואחרות מוטעות", מספר לאל-מוניטור כריסטיאן אחרס, אחד המדריכים המנוסים ביותר בשביל לבנון.

"אנחנו מתמקדים בתושבי הכפרים", אמר. "אנחנו מארגנים שני אירועים מדי שנה, Thru Walk ו-Fall Trek , שמכניסים כסף רב לכפרים על ידי השכרת מדריכים מקומיים ותחבורה פנימית, רכישת מזון ושימוש בבתי הארחה". הוא הוסיף כי "המצב בלבנון אינו מאפשר יציבות רבה בתיירות, כך שאנחנו משתדלים ככל שניתן למשוך מבקרים לאזורי מורשת כפריים, טבעיים ותרבותיים של הארץ שלנו. מדובר ביותר מסתם הליכה".

ניתן לחוות תיירות סביבתית גם דרך  בקתות אירות אקולוגיות - בקתות שמטרתן להשפיע כמה שפחות על הסביבה הטבעית. שני מיזמים נוספים, גם הם בתחום התיירות הסביבתית, הם Eco Dalida ו- Taanayel Ecolodge.

המיזם הראשון, בכפר הצפוני תנורין שמעל ביבלוס, מציע אירוח על בסיס לינה וארוחת בוקר, כמו גם מסעדה מסורתית המגישה ארוחות מבושלות בכפר, בישול ביתי המתבסס על גידולי הירקות והפירות המקומיים.  הוא ממוקם בכניסה לשמורת הטבע של ארזי תנורין Tannourine Cedars Forest Nature Reserve שהיא סביבה טבעית מוגנת, ונמצא בבעלות וניהול של משפחה מקומית. מפעילי היזם מעורים בקהילה, קונים את מוצריהם של הקצביות והמאפיות המקומיות ומעסיקים צעירים מקומיים בעונות השיא. חימום המים מתבצע באמצעות לוחות שמש.

Taanayel Ecolodge הוקם ב-2006 בכפר הנושא אותו שם על ידי אגודת Arceniel. זוהי אכסניית נוער מסורתית הממוקמת בבית עשוי לבני חמר, שנבנה כאגף של מסעדה בשם Al Khan al-Makssoud, בית אוכל מסורתי שאף הוא עשוי לבני חמר. בית ההארחה מספק פעילויות שונות הקשורות במסורות לבנוניות, כגון הכנתה של מנת הדגל של המסעדה – חריסה; הכנתן של מנות כגון מונית קווארמה, סאג' אל-תנור וג'ארוש מחיטה. כמו כן מציע המקום כביסה בשיטה של פעם, גז כבשים, כמו גם הכנת קפה מעל אש פחמים. בית ההארחה הזה קשור גם ל- Domaine de Taanayel, מתחם המשתרע על פני 230 הקטאר בבעלותם של הישועים, שאותו מנהל אגודת Arceniel מאז 2009 למטרות תיירות וחקלאות, ואליו באים מבקרים לשאוף אוויר צח, לשחק בטבע ולרכוב על אפניים או סוסים.

"המשימה של Arceniel היא לתרום לפיתוח בר-קיימא באמצעות קידומה של אדריכלות מסורתית ושיטות בנייה מסורתיות", מספרת לאל-מוניטור לינה שאקור, דוברת הארגון. "החזון שלנו הוא לתרום לשימור הטבע, הסביבה והתרבות שמאפיינים את נווה המדבר שהוא לבנון, ולהשתתף בתקומתם של המורשת והאדריכלות הלבנוניים".

לתיירות סביבתית יש פוטנציאל רב בלבנון, אך היא עדיין אינה מפותחת, אומרת שאקור. "יש לנו ארץ יפהפייה עם נופים מגוונים, אקלים נוח לפעילות פנאי וטבע עשיר," היא אומרת. לדבריה, "קמות יוזמות שונות, אבל ניתן לעשות הרבה יותר אם יערכו לשם כך מאמצים בהיקף לאומי".

לשאקור יש רעיונות לקידום האקולוגיה של לבנון. "צריך לקיים בבתי ספר שיעורי מודעות בבתי ספר אודות תיירות סביבתית על מנת לעורר תשומת לב ועניין ולפתח את הנישה הזאת. צריך לארגן פרויקטים בשיתוף משרד התיירות, גופים בינלאומיים והחברה האזרחית על מנת להדגיש את הפוטנציאל של לבנון בתחום תיירות סביבתית אחראית".

דומה ששר התיירות הנוכחי מישל פאראון קשוב לדבריה והחל ליישמם ב-2014. באוקטובר הוא ביקר בכפר בארקה שבבקעת הלבנון כדי לקדם ארגון שהוקם ב-2010 לייעור מחדש של האזור, בשם ממלכת לזב  Mamlaket el-Lezzeb .

מאז התארגנו תושבי הכפר להשקתה של פעילות תיירות כפרית על ידי בנייתן של בקתות הארחה אקולוגיות, מחנות קיץ לצעירים שמטרתם לעורר מודעות לסביבה ולהפיח חיים בבתי עסק מקומיים, בעיקר בתחום החקלאות. הם מקווים לפתוח שבילים ולגייס מדריכים שיעבדו אתם כדי להחיות את האזור.

תיירות כפרית היא מטרתו החדשה של השר משום שהיא טומנת בחובה "פוטנציאל והשפעה שהם מעבר לסתם תיירות סביבתית", אמר לאל-מוניטור. "התחלנו לפעול בשיתוף עם רשויות מקומיות ואגודות באזורים כפריים על מנת שיאספו מידע על נכסי התיירות שלהן. לאחר מכן הכנו מפות ולוחות שנה על מנת לעודד תיירים לבקר באזורים שונים בלבנון", הוסיף פאראון. "בעוד חמש שנים יהיה לנו מיפוי של 20 עד 30 אזורים שנוכל לסייע בפיתוחם. אנחנו גם מעודדים סוכנויות נסיעות לחשוב מחוץ לקופסה, למשל להציע טיולי דבש, תפוחים ויינות". לדברי המשרד שלו, תיירות כפרית מהווה שבעה אחוזים מהתיירות המדינה, אך יכולה לגדול ל-20 אחוזים בתוך שנים ספורות.

תיירות סביבתית מכבדת את הסביבה ואת הקהילות שחיות בה. יחד עם תיירות כפרית היא מהווה מטבע סחיר בידי תושבי תבנון, שיכולים להשתמש בשני ענפים אלה על מנת לעודד ביקושים חדשים הרחק מיעדי התיירות והבילוי היוקרתיים, במיוחד ברצועת החוף, ששמם יצא למרחקים.

מאמר זה מהווה חלק מסדרת המורשת התרבותית המזרח תיכונית שלנו, באוגוסט 2015. כדי לקרוא עוד מאמרים מהסדרה, אנא לחצו כאן.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: tourism, lebanon, lebanese society, lebanese identity, lebanese history, environment, ecotourism, ecology
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept