ישראל פולס

זאת לא אינתיפאדה

p
המחבר
בקצרה
גל הטרור האחרון מתרחש דווקא בעיצומן של הקלות כלפי הפלסטינים ברצועת עזה וביהודה ושומרון. במערכת הביטחון טוענים כי "אין בשטח אנרגיה של אינתיפאדה", ומטילים אחריות על איראן ומפקדת חמאס בטורקיה.

ביום שני [29 ביוני], סמוך לאחת עשרה בלילה, פתח רכב לא מזוהה באש על מכונית ישראלית שנסעה על ציר אלון סמוך להתנחלות שילה. כל נוסעי הרכב הישראלי נפגעו מצרור יריות ארוך שנורה מהרכב החולף, שמיהר להיעלם. למחרת, מת מפצעיו אחד הפצועים, מלאכי רוזנפלד, בן 25. במכונית בה נסע ישבו עוד שלושה מחבריו, שנפצעו. הם חזרו ממשחק כדורסל במסגרת ליגת כדורסל אזורית ישראלית בשומרון, שהתקיים ביישוב עלי. אחיו של מלאכי רוזנפלד, יצחקי, טייס בחיל האוויר הישראלי, נהרג לפני 13 שנה בשיטפון גדול בנחל צאלים.

הפיגוע הזה על ציר אלון הוא השישי בעשרה ימים. ועדיין, במערכת הביטחון הישראלית נחושים להצהיר ש"לא מדובר באינתיפאדה".

מחר [2 ביולי] יציינו הפלסטינים שנה להירצחו של הנער מוחמד אבו-חדיר, שנרצח בידי שלושה ישראלים בתגובה לחטיפת ורצח שלושת הנערים הישראלים בגוש עציון. אירוע רצח הנער הפלסטיני, שהועלה באש בידי רוצחיו, זעזע לפני שנה את השטח וגרם לפרוץ גל מהומות גדול. זמן קצר אחר כך פרץ מבצע "צוק איתן" ברצועת עזה. במערכת הביטחון נערכים ליום הציון הזה אבל ממשיכים להדגיש: "אין בשטח אנרגיה של אינתיפאדה, אין אווירה של אינתיפאדה, זה רצף פיגועים כמוהו גם ידענו בעבר. אלה הם 'פיגועי אווירה' שקשורים בחודש הרמדאן. האתגר המבצעי שלנו הוא לשים יד על המפגעים, לקטוע את הרצף, למצוא את התמהיל הנכון כדי לפגוע כמה שפחות בחג הרמדאן מצד אחד, אבל להקשות על אלה שמנסים לנצל אותו מצד שני".

"תסתכל סביב", אמר לי בשבוע שעבר גורם ביטחוני ישראלי בכיר, "תגיד לי למי באזור יש שולחן רמדאן עשיר ורגוע כמו לפלסטינים ביהודה ושומרון? בסוריה? הרמדאן שם שותת דם, מיליוני פליטים, מאות אלפי הרוגים, כלכלה חרבה, יש אזורים על סף רעב. בלבנון? מערבולת דמים מתחוללת גם שם, ודאגה עמוקה לגורלו של חיזבאללה, למידת הזליגה של זוועות סוריה פנימה. בסיני? בסיני יש מלחמה. בירדן? בירדן רועדים מפחד מהאיומים סביב, דאע"ש כמעט על הגדרות. חוץ מזה, רמת החיים של רוב הירדנים נמוכה מרמת החיים של הפלסטינים אצלנו, ונמוכה בעשרות אחוזים מרמת החיים של ערביי ישראל. אז בשביל מה אינתיפאדה?"

שאלה מצוינת. ראש השב"כ הישראלי, יורם כהן, הופיע ביום שלישי השבוע בפני ועדת החוץ והביטחון של הכנסת. הוא הציג נתונים: לדבריו, מאז 2012 יש בכל שנה עלייה של 50% במה שמכונה "הפיגועים העממיים". ב-2012 נרשמו 683 פיגועים כאלה, לעומת 1,834 ב-2014. ב-2014 סיכל שב"כ 130 חוליות טרור צבאיות, מרביתן של חמאס, בעוד ב-2015 סוכלו כבר 60 חוליות. על פי כהן, "הטרור הממוסד" מתקשה לבצע פיגועים לאור ההיערכות והסיכולים של ישראל, מה שמפנה את הדרך לטרור המאולתר, טרור הבודדים הספונטאני.

מצד שני, יש חשש שכמה מהפיגועים האחרונים בוצעו על ידי חוליה יותר מאורגנת. דפוס הפעולה של פיגועי הירי של השבוע האחרון מצביע על אפשרות כזו, הנבדקת כעת בידי שב"כ וצה"ל. בין השאר, נבדקת האפשרות כי בשניים מהפיגועים היה גם תצפיתן שזיהה והתריע על המטרות הישראליות המתקרבות. "ייתכן שבשטח פועלת חוליה מסודרת יותר מכפי שחשבנו", אמר לי שלשום קצין בכיר בצה"ל, "יש אפשרות שיש כאן התארגנות מקומית מאומנת יותר שפועלת בשיטתיות בשטח. נקווה לשים עליה יד בקרוב".

צה"ל הקפיץ לאזור איו"ש בימים האחרונים גדוד חי"ר נוסף, כדי לעבות את הנוכחות הצה"לית. "עכשיו יש נוכחות רבה בשטח", אומרים בצה"ל, "זה יסייע למניעת הטרור והידוק רשת הסיכול. אנחנו מפעילים גם מודיעין רב. הבעיה היא שסוג הפיגועים שמתמודדים איתו קשה מאוד למעקב. יורים צרור לעבר רכב ישראלי שנוסע באמצע הלילה באיזה כביש מבודד, ונעלמים".

על פי ראש השב"כ, לציבור הפלסטיני אין אנרגיה וזעם הנדרשים לפרוץ אינתיפאדה נוספת. הפלסטינים, אמר יורם כהן לוועדת החוץ והביטחון, ממוקדים ברווחתם האישית. הכלכלה בגדה המערבית יציבה, ומערכת הסיכול הישראלית, הנעזרת בכוחות הרשות הפלסטינית, מונעת אבדן שליטה. מצד שני, יש טריגרים המעודדים טרור: ניסיון מתמיד של חמאס להתסיס את השטח ולייצר פיגועים, היעדר האופק המדיני וכל מיני "טריגרים" בינלאומיים. אלה הכוחות הפועלים כיום ביהודה ושומרון בעד ונגד ערעור היציבות.

האירועים האלה מתרחשים בעיצומו של גל הקלות שבו נוקטת ישראל כלפי האוכלוסייה הפלסטינית, הן ברצועת עזה והן ביהודה ושומרון. בישראל עובדים היום כ-70 אלף פועלים פלסטינים ברישיון, ועוד כ-40 אלף ללא רישיון. מדובר בלמעלה מ-100 אלף פלסטינים, שמפרנסים, על פי ההערכה, כ-700 אלף נפש בשטחים. מדובר במספר גבוה, שיכול לעלות עוד. הדילמה הישראלית לא פשוטה: ההקלות הנרחבות שהוענקו בתנועה, בכניסה לישראל, בהעסקת פועלים, במסחר, נתפסות על ידי הימין הפוליטי והמתנחלים כאחד מגורמי חידוש הטרור. מצד שני, גורמי מקצוע מעריכים שהמשך הקלות יוריד את המוטיבציה לביצוע טרור. עכשיו, כל מה שנשאר זה להחליט: האם להמשיך בקו ההקלות, או לסגת לגבולות הבטוחים יחסית (פוליטית) של הפרדה והגבלות?

"בסך הכל, יש שליטה בשטח", אומר לאל-מוניטור קצין ישראלי בכיר, "שני הצדדים יודעים את מחיר ההסלמה. היום, אם פלסטיני רוצה לנסוע מג'נין לשכם להביא אגזוז למכונית שלו, הוא מניע את הרכב ומגיע תוך חצי שעה, ארבעים דקות. מחר זה יכול להפוך למסע ייסורים בלתי אפשרי של שעות. הם יודעים בדיוק שבהתראה של שבע שעות אפשר להחזיר את חמשת המחסומים שהיו מוצבים בין הערים הללו, ולהפוך את התנועה ביניהן לסיוט. הם לא רוצים לחזור לשם, ואנחנו לא רוצים לחזור לשם. אין סיבה שנחזור לשם".

יש גורמים שמעוניינים מאוד לחזור לשם. שר הביטחון משה (בוגי) יעלון אמר אתמול כי האחריות לפיגועי הירי האחרונים בשטחים באה מכיוון מפקדת חמאס בטורקיה. המימון, לדברי יעלון, מגיע מאיראן, שחידשה לאחר זמן רב את תמיכתה בחמאס. יעלון חשוף לכל המודיעין הישראלי, יכול להיות שהוא מקדים בהכרזותיו פענוחים קרובים של הקשר החמאסי-טורקי עם הפיגועים בשטחים. אם נחבר את דבריו לאמירתו של ראש השב''כ בפורום הסגור כי מתחילה שחיקה בריבונותו של חמאס בעזה וכי האיום על הריבונות הזו מגיע בעיקר מהארגונים הסלפים ומדאע"ש, נוכל להבין שאיראן מנסה לחזק את חמאס אל מול האיום הדאע"שי, שבסופו של דבר הוא איום לא רק נגד חמאס, אלא גם נגד ישראל.

ובעוד דברים אלה נכתבים, ביום רביעי בבוקר, שהוא גם יום השנה למהפכה שהביאה לעליית הנשיא א-סיסי לשלטון במצרים, ביצעו עשרות חמושים מארגון המסונף לדאע"ש התקפת דמים על מתקנים ובסיסים של הצבא המצרי ברחבי סיני. הדיווחים הראשונים מדברים על עשרות חיילים מצריים הרוגים, כלי רכב משוריינים של הצבא המצרי שנלקחו על ידי התוקפים ועשרות רבות של פצועים מכל הצדדים. בהשוואה למתרחש סביב, הגדה המערבית היא עדיין בועה של יציבות ושקט יחסי.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: west bank, terror attacks, sinai peninsula, mohammed abu khdeir, judea and samaria, intifada, idf, hamas

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept