חידת מייקל אורן

ברחבי הזירה הפוליטית הישראלית, וגם מחוצה לה, תוהים איך מכל האנשים דווקא ההיסטוריון המכובד והדיפלומט המהוקצע הפך לנושא הלפיד החדש במלחמת ההשמצות והגידופים המכוערת הניטשת בין ירושלים לוושינגטון.

al-monitor .

נושאים מכוסים

us-israel relations, ron dermer, moshe kahlon, michael oren, benjamin netanyahu, barack obama

יונ 22, 2015

בזמן כתיבת המאמר הזה, המתינו אנשיו של שר האוצר הישראלי, משה כחלון, למאמר הבא של ח"כ ד"ר מייקל אורן, חבר מפלגתם, שהפך בן לילה לטראבלמייקר החדש בחזית שבין הבית הלבן לירושלים, בעודו מצליח להסתבך בו זמנית גם עם הממשל האמריקאי וגם עם הפטרון הפוליטי בארץ, שהתנער מדבריו.

הדוברת של אורן, שנמצאת במסע הרצאות בארה"ב, עדכנה את אנשי המפלגה ש"הוא כתב שלושה מאמרים". פרסומם של השניים הראשונים גרם סערה גדולה. "לך תדע מה צפוי לנו במאמר השלישי", אמרו אנשיו של כחלון. "הוא מתנהג כמי שירד מהפסים. קשה להאמין שמדובר בדיפלומט מנוסה שהיה למעלה מארבע שנים שגריר מצליח בוושינגטון", הם מוסיפים.

אורן הפך ל"מרענן הרשמי" של המאבק היצרי בין הממשל האמריקאי לממשלת ישראל בכלל, ובנימין נתניהו בפרט.

במאמרו הראשון, שפורסם ב"וול סטריט ג'ורנל" [16 ביוני], טען אורן כי הנשיא אובמה נטש את ישראל והפר את שני כללי היסוד הנהוגים בינה לבין ארה"ב שנות דור: "אין אור יום" (המנעות ממחלוקת פומבית) ו"בלי הפתעות" (באשר לשינויי מדיניות).

במאמר השני, שפורסם ב"פוריין פוליסי" [21 ביוני], טען אורן שנסיונו של אובמה לפנות לעולם המוסלמי היה נאיבי ומנותק מהמציאות. עוד הוסיף כי גישתו זו של אובמה לאסלאם נובעת מהעובדה שננטש בילדותו על ידי שתי דמויות אב אסלאמיות. התייחסותו זו של אורן לנשיא ארה"ב המכהן, תוך ערבוב מה שמכונה על ידי גורמים אמריקאיים כ"פסיכולוגיה בגרוש", נחשבת להשפלה פומבית רבתי לנשיא, מה גם שראש הממשלה בנימין נתניהו ממשיך לסרב בעקשנות להתייחס לדברים. זאת, בניגוד למשה כחלון, מנהיג מפלגת "כולנו" ושר האוצר, הבוס של אורן ומי שגייס אותו כ"כוכב חיזוק" למפלגתו בחורף האחרון. כחלון נעתר לדרישתו של השגריר האמריקאי בישראל דן שפירו, ושיגר אליו מכתב בו הוא מתנער מדבריו של אורן.

המאמר השני שפורסם לאחר המכתב הזה, העלה את גובה הלהבות לשיא חדש. אפילו ציפי חוטובלי, סגנית שר החוץ הישראלית שממוקמת הרבה מימינו של אורן מבחינה מדינית, מתחה עליו ביקורת חריפה. "דבריו משקפים את דעתו בלבד, ולא את דעתה של ממשלת ישראל", אמרה. המאמר השלישי (יש לקוות שהוא גם האחרון), פורסם ב"אל.איי טיימס".

בתקופת כהונתו בוושינגטון [2013-2009], נחשב אורן לשגריר יעיל, אמין, דיסקרטי ומקובל בבית הלבן. בהשוואה לשגריר הנוכחי, רון דרמר, שכלל אינו מתקבל בבית הלבן ומוחרם בפועל על ידי הממשל, ד"ר אורן היה מגדלור של דיפלומטיה מקצועית. הגורמים השונים במחלקת המדינה ובבית הלבן הביעו רגשי געגועים עזים לתקופתו מאז נחת דרמר בוושינגטון והפך לשגריר הרשמי של ישראל בלאס וגאס. כל זה נעלם כלא היה עם הופעתו של המאמר הראשון של אורן, בשבוע שעבר. האמריקאים הוכו בתדהמה. השגריר שפירו, בתל אביב, התקשר בזעם לבוס של אורן, השר משה כחלון, ולגורמים בסביבת ראש הממשלה נתניהו, ודרש התנצלות רשמית.

נתניהו טען שאורן אינו שר בממשלתו ולכן אינו מחויב להתייחס לדברים. הטענה הזו התקבלה בבית הלבן בבוז מהול בטינה. "אורן אומר בקול רם את מה שנתניהו אומר בתוך החדר", אמר לי השבוע גורם אמריקאי לא רשמי, "הוא מבטא את דעותיו האמיתיות של נתניהו ועושה לנתניהו את העבודה השחורה. ביבי יכול להיות מרוצה. מצד אחד, הוא לא אחראי על אורן, ומצד שני, המסר עובר ומהדהד בכל רחבי אמריקה".

מה עקץ את אורן? זו השאלה הנשאלת ברחבי הזירה הפוליטית הישראלית, ומחוצה לה. בעיקר מכיוון שמדובר באדם שלא עשה קריירה על התלהמויות, אלא להיפך. היסטוריון מכובד, בעל שם עולמי, שספרו על מלחמת ששת הימים נחשב לאחת העבודות ההיסטוריות המקיפות שנעשו בנושא.

אורן נולד בארה"ב, עלה לישראל, שירת בצנחנים, פנה להיסטוריה ואחר כך הפך לדיפלומט מהוקצע ומבטיח. איך האיש הזה, מכל האנשים, הפך לנושא הלפיד החדש במלחמת ההשמצות והגידופים המכוערת הניטשת בין ירושלים לוושינגטון?

יש שלוש תשובות אפשריות לשאלה הקשה הזו. הראשונה היא, שאורן פשוט רוצה למכור ספרים. ספרו החדש, "בעלת ברית" (Ally), אותו מוציאה הוצאת הספרים האמריקאית הגדולה "רנדום האוס", מגיע לדוכנים ואורן רוצה לייצר עניין. הנושא מסובך עוד יותר, מכיוון שאורן נקלע למצב קפקאי: בשיחה שניהלתי איתו לפני כשבועיים, סיפר שהתחייב בפני הוצאת הספרים להתייצב למסע קידום מכירות והרצאות אינטנסיבי כשהספר יראה אור, אך מצא את עצמו "כלוא" בכנסת ישראל. הקואליציה השבירה של נתניהו, בה יש רוב של חבר כנסת אחד בלבד, אסרה על חבריה לצאת מהארץ. אורן ניסה לארגן לעצמו "קיזוז" מול האופוזיציה, השתדל, ביקש, אך ללא תוצאות. בסופו של דבר ניצל יציאה מהארץ של חבר כנסת ממפלגת העבודה לשליחות מטעם יו"ר הכנסת בפולין כדי להתקזז מולו ולצאת בחיפזון למסע קצר בארה"ב. יכול להיות שהעובדה שאורן חשש שלא יוכל למלא את מחויבויותיו להוצאת הספרים גרמה לו, אפילו בתת התודעה, לכתוב מאמרים בוטים יותר מכפי שתכנן כדי לקדם את הספר?

הגרסה השנייה היא, שזה מה שאורן חושב, וזה מה שהוא כתב. זו דעתו של האיש, שגובשה במהלך למעלה מארבע שנות כהונה בוושינגטון. אורן אינו חיה פוליטית, הוא גויס על ידי כחלון בזכות הרקורד הדיפלומטי שלו ומוצאו האנגלו-סכסי, כי זה מה שהרשימה של כחלון הייתה צריכה באותם ימים. הוא כלל לא הבין לאיזה שערורייה הוא עלול לגרור את הבוס שלו.

הגרסה השלישית היא, שאורן פשוט מפלס את דרכו אל הליכוד. הוא מעריך ש"כולנו" לא תשרוד זמן רב, בסופו של דבר כחלון יתאחד בחזרה עם נתניהו או יתמזג עם מסגרת פוליטית אחרת. אורן העריך שהבית הפוליטי המועדף עליו ליום שאחרי הוא הליכוד, ומסע כזה על הראש של אובמה, בעוד נתניהו מתמוגג מנחת, יכול רק להועיל.

בירושלים מגדירים את התגובה של הממשל למאמריו של ד"ר אורן כ"על גבול ההיסטריה". הממשל מגיב בדרך כלל לפרובוקציות מצדה של ישראל, אבל הפעם, על פי גורמים מדיניים בכירים בירושלים, התגובות חורגות מפרופורציה, בעיקר לנוכח העובדה שלא מדובר בהתבטאות ישראלית רשמית אלא בספר של חבר כנסת מהשורה. ההסבר שמציעים בסביבתו של נתניהו ברור: דבריו של מייקל אורן באים לאובמה בעיתוי קטלני. ערב הדד-ליין במשא ומתן על הסכם הגרעין עם איראן, אומר אחד ממקורבי ראש הממשלה, דבריו של אורן יכולים להיתפס בוושינגטון כדברי עד מומחה ולייצר בעיה קשה לממשל, שמשקיע את כל מאמציו בהוכחת היעילות והחיוניות של ההסכם. ופתאום מגיע מייקל אורן ושם ללעג את כל זה. הם לא הגיבו כפי שהגיבו סתם, הוא מסכם.

כך או אחרת, בעוד בלשכת ראש הממשלה נהנים מכל רגע, שר האוצר כחלון מתקשה לכבוש את זעמו אל מול ההשתלחויות של אחד מאנשיו בנשיא ארה"ב. "האיש הזה מסבך אותנו עם נשיא אמריקאי מכהן", אמר לי השבוע אחד מעוזריו הבכירים של כחלון, "במצב הדברים לא הייתה לנו ברירה אלא להתנער ממה שהוא כותב ואומר. הספר שלו נכתב לפני שהוא הצטרף לכולנו. בסוף, יש כאן מדינה, כחלון הוא שר האוצר. אם נתניהו יכול להרשות לעצמו לשתוק מול מה שמייקל אורן כותב, אז כחלון לא יכול".

אתמול (יום ראשון, 21 ביוני), בעיתוי אומלל במיוחד, בעוד כולם מצפים לסיבוב השלישי באמבטיית הבוץ הזו, צייצה ג'ודי ניר מוזס-שלום, רעייתו של המשנה לראש הממשלה סילבן שלום, את אחד מציוציה האומללים ביותר בטוויטר: היא סיפרה בדיחה, בזו הלשון: "מה זה קפה אובמה? שחור וחלש". לג'ודי יש 75 אלף עוקבים בטוויטר, מספר עצום במונחים ישראלים. היא אישה ססגונית שמתקשה לשלוט בלשונה ומרבה להסתבך בהצהרות וציוצים. היא נחשבת לנסיכה ישראלית, נמנית על המשפחה השולטת בעיתון "ידיעות אחרונות" ונשואה לשלום, אחד הפוליטיקאים הוותיקים והמקושרים במדינה.

זמן קצר לאחר הציוץ, פצחה שלום במסכת התנצלויות בעברית ואנגלית, מה שהגביר עוד יותר את תפוצתו של הציוץ האומלל ברחבי הרשת. באחד מציוציה הביעה ג'ודי את התקווה שכשבעלה ינחת בלונדון ויראה מה עוללה, "היא תישאר נשואה". אני מעריך שחיי הנישואין של סילבן וג'ודי שלום יתגברו על המשברון הזה. השאלה מה יקרה למסכת יחסים אחרת: החזית הבלתי נגמרת בין ירושלים לוושינגטון, המתחממת שוב לאחר שכבר נדמה היה שתירגע. הנשיא אובמה מוצא את עצמו בתפקיד שק החבטות של כל זב ומצורע בציבוריות הישראלית. כל זה קורה עוד בטרם הגענו לחודש יולי, הדד-ליין של המשא ומתן בין איראן למעצמות.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020