ישראל פולס

נתניהו חזק מאי פעם

p
המחבר
בקצרה
יו"ר הליכוד אמנם נגרר לבחירות האלה, אבל אין ספק שהן הדבר הכי טוב שיכול היה לקרות לו. אל ממשלתו הרביעית הוא מגיע חזק מאי פעם, בלי אף אחד שיפעיל עליו לחץ לקדם את התהליך המדיני.

ממשלת נתניהו הרביעית, שתושבע בשבועות הקרובים אחרי חג הפסח, תהיה אחת מממשלות הימין ההומוגניות ביותר שכיהנו בישראל. כמעט כל ראשי המפלגות שיהיו שותפות בה על פי המסתמן, למעט המפלגות החרדיות, צמחו בליכוד. יו"ר כולנו משה כחלון, שר האוצר הבא על פי כל התרחישים, נמנה עד לפני שנתיים על צמרת מפלגת השלטון. יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן החל את הקריירה הפוליטית שלו בליכוד, כשכיהן כמנכ"ל הליכוד וכמנכ"ל משרד ראש הממשלה בכהונה הראשונה של בנימין נתניהו בתפקיד.

על הדם הרע בין כחלון לנתניהו כבר נכתב רבות. באשר לליברמן - יחסו אל נתניהו נע בטווח שבין זלזול מוחלט להכרה ביכולותיו הפוליטיות. ליברמן גם חושד שמאחורי הקלעים נתניהו הביא לכך שחקירת השחיתות נגד בכירים בישראל ביתנו תהפוך לפומבית לפני הבחירות, מה שוודאי אינו מוסיף ליחסים המתוחים ביניהם. נתניהו, מצדו, מאמין שליברמן וכחלון היו מתואמים עם יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, והתכוונו אחרי הבחירות להוציא לפועל תוכנית להשפלתו ולהדחתו.

על לפחות חלק מתוכנית כזאת התוודתה במערכת הבחירות מזכ"לית ישראל ביתנו, פאינה קירשנבאום. היא סיפרה על הכוונה לאיחוד כוחות לאחר הבחירות בין כולנו, יש עתיד וישראל ביתנו, והשגת רוטציה על ראשות הממשלה עם יו"ר המחנה הציוני, יצחק הרצוג. באופן הזה נתניהו היה הולך הביתה מושפל.

ליברמן וכחלון צברו בחודשים האחרונים שעות ארוכות של שיחות משותפות על נתניהו ולא הסתירו את סלידתם מהאיש. כחלון, עד הרגע האחרון, קיווה שתוצאות הבחירות יאפשרו לו להמליץ בפני הנשיא על הרצוג להרכבת הממשלה. אבל הניצחון החד משמעי של הליכוד בבחירות לא השאיר לו ברירה אחרת מלבד נתניהו.

כעת יצטרכו ליברמן וכחלון, כמו גם יו"ר ש"ס אריה דרעי, שאמנם הצהיר מפורשות על תמיכה בנתניהו במערכת הבחירות, אך בשיחות סגורות היה ברור שהוא מעדיף את הרצוג – להיות שרים בממשלת נתניהו הרביעית. כמה מהדמויות הללו גם ניהלו קשרים ישירים ועקיפים עם בכירים בליכוד שהעריכו כי נתניהו לא ישרוד את הבחירות הללו, ונערכו להדחתו מיד לאחר הבחירות. על פי אחד התרחישים, בכיר הליכוד גדעון סער היה חוזר מיד לאחר הבחירות ומוביל מהלך לפריימריז מהירים שבהם יודח נתניהו. בקונסטלציה מסוימת, היו בליכוד כאלה שחשבו שעם סער בראש ניתן יהיה אפילו להספיק להיכנס לממשלת אחדות בראשות הרצוג.

אבל תוצאות הבחירות טרפו כאמור את הקלפים. נתניהו חוזר לקדנציה רביעית כמנצח. כמו עוף החול האגדי הוא התרומם לחיים מחודשים - חזק יותר מאי פעם. הוא עומד בראש הסיעה הגדולה ביותר, עם שלושים מנדטים שמספקים לו תשתית קואליציונית נוחה. גם בתוך הליכוד מצבו מצוין. חברי המפלגה, שרק לפני ימים אחדים שיתפו פעולה בגלוי עם מהלכים מאחורי הקלעים להדחתו לאחר הבחירות, סוגדים לו. כל התסיסות והמזימות הפנימיות נגדעו באחת. לכן לא צפויים לנתניהו קשיים משמעותיים בהרכבת הממשלה.

כדי להבין את גודל ההישג של ראש הממשלה היוצא והנכנס, צריך ללכת אחורה אל בחירות 2013. נתניהו הצליח לשרוד אז באמצעות החיבור עם אביגדור ליברמן, אבל נסחט פוליטית על ידי ברית האחים לפיד ונפתלי בנט. בפועל, נתניהו לא היה זה שקבע את הרכב ממשלתו. היא נכפתה עליו. כך, נאלץ נתניהו לחרוק שיניים ולהסכים לדרישת לפיד ובנט להוציא את החרדים מהקואליציה.

"נתניהו לא שלט בממשלה שלו. הוא היה חלש וסחיט. לפיד עם 19 מנדטים עשה מה שהוא רוצה. בצוק איתן יצאו נגדו בלי עכבות בכלל. ליברמן חבט בו מול כל העולם. אפשר להגיד שחוץ מ[שר הביטחון] בוגי יעלון ו[השר לענייני מודיעין] שטייניץ נתניהו היה לבד. הוא היה ראש ממשלה חלש מתחילת הקדנציה", אמר לאל-מוניטור שר בכיר. ואכן, כל מי שראה מקרוב את נתניהו לאורך הקדנציה השלישית שלו, סיפר שהוא היה כבוי, שהוא איבד עניין בנעשה ונראה בודד ומדוכא.

נתניהו אמנם נגרר לבחירות האלה, אבל אין ספק שהן הדבר הכי טוב שיכול היה לקרות לו. גם אלה שכבר ראו ביו"ר הליכוד סוס מת וייחלו להפלתו יאלצו עכשיו לשבת כשרים בממשלתו. יש להם יכולת מיקוח בתהליך הרכבת הממשלה, אבל היא מוגבלת כי לכולם ברור שאין להם אופציה אחרת.

כל זה מביא למסקנה שממשלת נתניהו הבאה תהיה ממשלה הומוגנית, ימנית בהווייתה, שלא נראה בה את הוויכוח הקבוע שאפיין כמעט את כל הממשלות האחרונות בין נציגי השמאל-מרכז לליכוד, בנוגע להתנעת התהליך המדיני. סביר להניח שאיש מתוך חברי הממשלה לא ילחץ על נתניהו בכיוון. כחלון, שנחשב למתון בחבורה, יהיה עסוק עד מעל לראש בענייני כלכלה וחברה, וממילא כבר הצהיר שהוא אינו חושב שבעת הזו יש פרטנר בצד הפלסטיני. מכאן שנתניהו לא יאותגר ולא יאוים מתוך הממשלה בנושא הזה, ואם בכל זאת יופעלו לחצים הם יכולים לבוא רק מבחוץ - מאירופה או מארה"ב.

בכל הנודע לסדר יום כלכלי-חברתי, הממשלה הזאת צפויה להיות יציבה מספיק כדי להוציא לפועל רפורמות גדולות. נתניהו כבר הוכיח יכולות כאלה בעת שכיהן כשר האוצר, ולכחלון יש קבלות ורצון להצליח.

הסבירות שתקום ממשלת אחדות או שלפיד יצטרף לקואליציה היא קלושה. הרצוג מסונדל מבית, ולפיד והחרדים לא יוכלו לשבת באותה ממשלה, מה גם שנתניהו כבר אמר בשיחות סגורות שהוא לא רוצה את לפיד בפנים. נתניהו רצה משילות וקיבל. עכשיו נותר לו לפרוע את ההבטחות בתחום הכלכלי חברתי. איש לא עוצר בעדו.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: yisrael beitenu party, likud, israel, government, benjamin netanyahu

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept