ישראל פולס

האפוקליפסה יוצאת לאור

p
המחבר
בקצרה
בשבוע שחלף מאז הבחירות, מנסה נתניהו למחוק את מה שעולל במהלך הקמפיין. הוא מבין שחצה קו אדום ובשיחות סגורות מביע חשש מאי הטלת וטו אמריקאי, מהגברת החרמות והסנקציות מצד אירופה, ומגרירת קצינים ופוליטיקאים לבית הדין בהאג.

בנימין נתניהו מודאג. אולי אפילו מבוהל. עד עכשיו, היו אלה בעיקר רמזים מעורפלים, איומים שהושמעו בשיחות סגורות, הערכות מצב חסויות, פרשנויות בעיתונים. בשבוע האחרון, האפוקליפסה יוצאת לאור והבית הלבן מכה בנתניהו כמעט על בסיס יומי.

השגריר האמריקאי בישראל דן שפירו מאשר שארה"ב טרם החליטה אם להטיל וטו במועצת הביטחון למען ישראל, כשתידרש לכך בפעם הבאה. הנשיא אובמה עצמו מתראיין ל"האפינגטון פוסט" ומותח ביקורת קשה על נתניהו. ראש הסגל בבית הלבן דניס מקדונו נואם בפני השדולה השמאלנית למען ישראל "ג'ייסטריט", ומותח ביקורת נוקבת על דברי נתניהו ועל מדיניותו.

הגיע זמן התשלום, יודע נתניהו. לנתניהו, ששונא לשלם, אין מאיפה להביא את הכסף. קו האשראי הבינלאומי שלו חסום. גם בנושא האישי הוא חדל פירעון. הוא יצטרך להמציא את עצמו מחדש. לא בטוח שהוא יכול, לא לגמרי בטוח שהוא יצליח.

בימים האחרונים מגשש נתניהו את דרכו ובודק את האפשרות לפיוס, ולו חלקי, עם הבית הלבן. אם אי אפשר להתפייס, אז לפחות הפגת המתח. הוא משוחח בטלפון עם מחוקקים אמריקאים מהמפלגה הדמוקרטית (אלה שיחסיהם עמו עדיין תקינים), הוא משגר מסרים, בימים האחרונים הוא גם פגש בירושלים אישיות אמריקאית המקורבת מאוד למפלגה הדמוקרטית. "צריך לרפא את הפצע הזה", אמרה האישיות לנתניהו, שהסכים בהתלהבות, אבל לא היו לו רעיונות איך עושים זאת. הוא הביע חשש כבד מהצפוי לו ב-22 החודשים שנותרו לאובמה בבית הלבן.

מאחורי הקלעים, לנתניהו טענות קשות לאובמה ולממשלו. לא, ראש הממשלה עצמו מתרחק מהאישומים הללו והם מושמעים על ידי מקורבים מהמעגל השלישי, אבל כל מי שבקי במתרחש במסדרונות בירושלים מכיר את הסיפורים: השגרירות האמריקאית העסיקה, במשרה מלאה, מישהי שתפקידה היה לעודד את הסיעות הערביות להתאחד ולהגביר את אחוזי ההצבעה. האמריקאים עשו הכל כדי לגרום לערבים בישראל לצאת להצביע בהמוניהם, מתוך תקווה ששיעור הצבעה גבוה במגזר הערבי יביא לרשימה המאוחדת למעלה מ-15 מנדטים, מה שיסייע מאוד ליצחק הרצוג לייצר גוש חוסם בכנסת ולמנוע ממשלה מנתניהו.

ואז הגיע הסוקר האמריקאי של נתניהו, איש המפלגה הרפובליקנית ג'ון מקלולין, שבראיון רדיו שהעניק ביום ראשון האחרון [22 במארס] ל"השולחן העגול של קטס" החריב את האנונימיות של הפרחת האישומים הללו, ואמר כי הממשל האמריקאי השקיע כספים של משלם המיסים כדי לעזור לממן את עמותת v-15 שפעלה להפלת נתניהו במהלך הקמפיין. עוד טען מקלולין, כי מחלקת המדינה האמריקאית העניקה בתחילת השנה ויזות לבכירים במפלגות הערביות בישראל על מנת שיגיעו לארה"ב להשתלמות מיוחדת בנושא העלאת אחוז ההצבעה.

עוד בטרם התפוגגו האשמות מוזרות אלה, פרסם ביום שלישי [24 במארס] ה"וול סטריט ג'ורנל" סדרת האשמות חדשה נגד ישראל, בכל הקשור לריגול אינטנסיבי של זרועות המודיעין שלה אחר המתרחש במשא ומתן בין המעצמות לאיראן בסוגיית הגרעין. הבקיאים בנושא לא נפלו מהכסא, מכיוון שלהגיד שישראל מנסה לגלות מה מתרחש שם זה בערך כמו להגיד שהשמש זורחת מדי בוקר. ישראל משקיעה מאמץ מודיעיני רב במשא ומתן הזה. השאלה היא, האם היא עושה את זה על אדמת ארה"ב. בישראל מכחישים בתוקף, אולי אפילו בזעם, כולל ראיון של שר החוץ אביגדור ליברמן בגלי צה"ל ביום שלישי בבוקר.

כך או אחרת, נתניהו מודע למצבו מול הקהיליה הבינלאומית בכלל והבית הלבן בפרט ומנסה לטכס עצה. בשבוע שחלף מאז הבחירות, הוא מנסה למחוק את מה שעולל במהלך הקמפיין. כזכור, למחרת הבחירות זימן נתניהו ערוצי טלוויזיה אמריקאים והודיע שדבריו הוצאו מהקשרם, אך הוא לא חוזר בו מהצהרותיו לפיהן לא תקום מדינה פלסטינית בתקופתו. האמריקאים לא קנו את הסחורה הזו. "למילים יש משמעות'' אמר דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט כנשאל לאיזה מהצהרותיו של נתניהו יש להאמין, בעוד הנשיא עצמו הצהיר כי הוא דווקא מאמין להצהרות שניתנו במהלך הקמפיין.

ביום שני בערב זימן נתניהו ללשכתו פורום של ראשי רשויות ומועצות ערבים המזוהים עם הליכוד. היו שם דרוזים, בדווים וצ'רקסים בעיקר (רק ערבי פלסטיני אחד), אבל זה לא משנה: נתניהו הקריא, מן הכתב, סוג של התנצלות רפה בפני המיעוט הערבי בישראל, על מה שאמר ביום הבחירות (המוני ערבים נוהרים לקלפיות ומסכנים את שלטון הליכוד). נתניהו הבין שחצה את הקו האדום. דבריו אלה הדהדו מוושינגטון, דרך בריסל ועד בירות אירופה השונות, ותויגו כסוג של גזענות כנגד 20% מאוכלוסיית מדינת ישראל. אז הנה, הוא התנצל.

נתניהו מזכיר את דמותו של "הילד הרע", משיר הילדים הישראלי המפורסם פרי עטה של המשוררת לאה גולדברג. "זה לא אני", אומר בכל פעם הילד כשנתפס בקלקלתו, "זה הילד הרע שבתוכי". זה מה שמנסה ביבי להסביר עכשיו להוריו המבוגרים והמודאגים, אבא אובמה ואמא אירופה: אל תשימו לב. אל תקחו אותי יותר מדי ברצינות. כשאני בקמפיין, זה לא אני, זה הילד הרע שבתוכי. הילד שמנסה להנציח את שלטון הימין ולנצח בבחירות בכל מחיר. במילים אחרות: נא למחוק מהפרוטוקול כל מה שאמרתי בקמפיין. זה היה בצחוק.

ההורים המודאגים לא מוכנים למחוק יותר שום עלילה מעלילות נתניהו. הוא עצמו, בשיחות סגורות, מביע חשש כבד מאי הטלת וטו אמריקאי, מהגברת מסע הגינויים, החרמות והסנקציות, בעיקר מכיוון אירופה, ומגרירת קצינים ישראלים בכירים ואחריהם אולי גם דרג פוליטי (כולל הוא עצמו) לבית הדין הבינלאומי בהאג.

אם אכן ירכיב נתניהו בשבועות הקרובים את ממשלת הימין-חרדים הצפויה שלו, השנתיים הקרובות עלולות להפוך, מבחינתו, לגיהינום. זו הסיבה שהאופציה להרחבת הממשלה, באמצעות צירופו של יצחק הרצוג, או יאיר לפיד, שרירה וקיימת. האפשרות הזו מוכחשת בזעם על ידי הרצוג ומקורביו, ובעיקר מפיה של שלי יחימוביץ', האישה החזקה במפלגת העבודה. גם יאיר לפיד כבר הודיע שפניו לאופוזיציה, ויצא לחופשה זוגית בפריס. נתניהו מביט סביבו ומגלה שם את אביגדור ליברמן ונפתלי בנט, המתקוטטים על תיק הביטחון, את החרדים המצפים לתקציבי עתק, את המתנחלים שמכינים גל של הצעות חוק לאומניות ואת הימין הקיצוני התומך בסיפוח השטחים והגברת ההתיישבות, ומחפש מוצא.

בשבועות הקרובים הכל אפשרי. ביבי הוכיח שיכולותיו לייצר הישרדות פוליטית בלתי מוגבלות. עכשיו ניווכח אם הוא מצויד ביכולות דומות גם בזירה המדינית והבינלאומית.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: zionist camp, us-israel relations, israeli politics, israel, elections, benjamin netanyahu, barack obama, arab israelis

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept