ישראל פולס

הרקוויאם המזויף למדינת היהודים

p
המחבר
בקצרה
במקום לספק לציבור הישראלי פרספקטיבה אלטרנטיבית, שקולה יותר והיסטרית פחות, יריביו של נתניהו הצטרפו למקהלה נגד ההסכם עם המתגבש איראן.

נאומו של נתניהו בפני שני בתי הקונגרס נקבע ל-3 במארס. לכאורה, עד סוף מארס יוכרע גורל המשא ומתן עם איראן - לוח זמנים שמצדיק נאום בעיתוי בעייתי בבית הנבחרים. רק לכאורה, מאחר שקרוב לוודאי שבמארס, וגם באפריל, במאי ואפילו עד סוף יוני, לא צפויה שום התפתחות שמצדיקה את הפיכתם של חברי הקונגרס האמריקאי ללהקת מעודדות באסיפת בחירות של הליכוד. יעידו על כך דבריה של דוברת מחלקת המדינה, ג'ן פסקי, בתדרוך היומי שלה ב-9 בפברואר: "המטרה שלנו היא להגיע עד סוף מארס להסכם על מסגרת מדינית". יחד עם זאת, היא ציינה כי "ההארכה היא עד סוף יוני". מדבריה של פסקי משתמע אם כן כי המעצמות שואפות אמנם לסיים את המו"מ עם איראן עד סוף מארס, אולם המועד הסופי הצפוי (נכון להיום) הינו סוף יוני. כבר היו דברים מעולם. בסבב וינה נקבע 1 במארס כתאריך היעד להסכם, בהמשך נדחה המועד ל-24 במארס, ועכשיו מדובר על סוף החודש.

אולם התאריך הקובע באמת הוא 17 במארס - מועד הבחירות בישראל. העלאתו של האיום האיראני לראש סדר היום, על ידי הופעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בקונגרס, היא מתכון להעלאת מפלס המנדטים של הליכוד. אם המעצמות ואיראן בדרך להסכם, שהוגדר כ"הסכם רע" על ידי רוב הפוליטיקאים הישראלים - מימין, משמאל ומהמרכז – אז העם צריך מנהיג חזק ומנוסה כמו ביבי. רק הוא יכול לעצור את האיראנים תוך עקיפה פראית של מנהיג אמריקאי נאיבי. בשעת חירום, יאמרו תועמלני הליכוד, ישראל אינה יכולה להרשות לעצמה ראש ממשלה חדש, כזה שמאמין לערבים ופוחד מהאמריקאים.

גם אם המשא ומתן עם איראן בדרך למבוי סתום, נתניהו יזכה בקופת המנדטים. טיסה אחת של סופר-ביבי לקונגרס, למרות התנגדותו של הנשיא, הכשילה "הסכם רע". בזכותו, יאמרו תשדירי התעמולה של הליכוד, הסנקציות על איראן יוחמרו והדרך תיסלל בפני ישראל לפעול בעצמה נגד מתקני הגרעין של האויב. לא מגיעה עוד כהונה למי שכופף את ידן של המעצמות? מי יפציץ את איראן ויציל את ישראל משואה גרעינית, יצליפו אנשי הליכוד אופיר אקוניס וגלעד ארדן, בוז'י? ציפי?

כדי לשריין את הנושא האיראני בראש החדשות לפחות עד 17 במארס, נתניהו וסביבתו מתבצרים בעמדותיהם הבלתי מתפשרות וככל הנראה הלא ריאליות שלהם. בראיון לפובליציסט הבכיר של הוושינגטון פוסט, דיוויד איגנשיוס, אמר בשבוע שעבר [19 בפברואר] השר לעניינים אסטרטגיים יובל שטייניץ כי ארה"ב מבקשת להגיע להסכם למשך 15-10 שנים, כדי להביא את איראן לדור שאחרי המנהיג העליון עלי חמינאי, בן ה-75. "אני מבין את הלוגיקה, אבל אינני מסכים", אמר שטייניץ. "האמונה שבעשור הבא יתרחש שינוי דמוקרטי בהנהגתה ושאיראן לא תאיים עוד על ישראל וארצות הברית, היא ספקולטיבית מידי בעיני".

במילים אחרות, הסדר שאינו מבטיח באופן הרמטי כי מעתה ועד עולם איראן לא תפתח נשק גרעיני ייחשב ל"הסכם רע". למעשה, נתניהו מבקש להכתיב לאיראנים את תנאי ההסכם. אבל הצגת התנאים הללו בפומבי מציירת מבחינת האיראנים את קבלתם ככניעה ל"יישות הציונית", כלשונם.

במטה הבחירות של המחנה הציוני מבינים שהסיפור האיראני הפך לקלף המנצח של נתניהו. כדי להקדים רפואה למכה שיחטפו מנאומו של נתניהו בקונגרס ב-3 במארס, מומחי הביטחון של המפלגה ממהרים לצרף את הנושא האיראני לרשימת הכישלונות של נתניהו בשתי הקדנציות האחרונות שלו. יו"ר הרשימה יצחק הרצוג והמועמד לתפקיד שר הביטחון, האלוף בדימוס עמוס ידלין, הצטרפו לימין במקהלת הגוועלד נגד ההסכם המתגבש.

באותה שעה הוצגו במהלך חודש ינואר בבית משפט בווירג'יניה מסמכים מסווגים של סוכנות המודיעין המרכזית של ארצות הברית ,(CIA) המעוררים חשד על פיו הסוכנות ניסתה להשתיל ראיות לפיתוח נשק גרעיני במסמכים שנציגי איראן מסרו למטה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) בווינה. פיטר ג'נקינס, שליח בריטניה לשעבר לסבא''א, אמר לרשת בלומברג כי "הסיפור הזה מצביע על אפשרות שלפיה סוכנויות ביון זרות יחליטו להשתיל 'אקדח מעשן' באיראן, כדי שסבא"א תמצא אותו". בידיעה מדווח כי סבא"א מבצעת "הערכה מקיפה" של כל מידע שמתקבל.

הסיפור הזה מצטרף לפרשה שפורסמה בספר ''משבר מפוברק'' (Manufactured Crisis)  שעליו דיווחתי כאן לפני כשנה. מחבר הספר, העיתונאי גארת פורטר, טען כי ב-2002 המוסד שתל במחשב נייד מסמכים מפוברקים על מתקני העשרת האורניום בנתנז. לדברי פורטר, המסמכים הללו היו הבסיס לטענה האמריקאית-ישראלית כי במשך שני עשורים איראן הוליכה שולל את סבא"אכעבור כמה חודשים התברר לפקחי הארגון כי המידע על נתנז היה כנראה חסר בסיס, אך בינתיים הספיקו הניאו-שמרנים בוושינגטון להפיץ בקרב העיתונות העולמית את הדו"ח המפוקפק.

מסמכי ה CIA והגילויים בספרו של פורטר מחזקים את החשד על פיו גורמים בירושלים ובוושינגטון אינם בוחלים באמצעים כדי לשמר את "האיום האיראני הקיומי" בראש סדר היום הציבורי הבינלאומי, מצד אחד, הישראלי פנימי מצידו האחר.

המומחה הישראלי לגרעין, שמואל מאיר, עמית מחקר במרכז ללימודים אסטרטגיים של אוניברסיטת תל אביב, כתב בסוף השבוע בבלוג שלו שאיראן סיפקה לסבא"א הבהרות באשר לניסויים ולפעילות צבאית חשודה שבוצעה לפני 2003. לדברי מאיר, ששימש חוקר באמ"ן ובחטיבה האסטרטגית באג"ת, ההסכם המתגבש בין המעצמות לבין איראן מסיר סכנה פוטנציאלית של הופעת נשק גרעיני באיראן בטווח הקרוב ומסלק את טיעון "האיום הקיומי" על ישראל.

נו באמת, מי שם לב לבלוגר אלמוני שמעז להפריע למקהלת הרקוויאם של מדינת היהודים? מותר לומר שנתניהו פוגע ביחסי ישראל עם ארה"ב, אבל ויתור על הפצצה האיראנית, במיוחד ערב בחירות, הוא בגדר התאבדות פוליטית.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: united states, p5+1, nuclear negotiations, israel, iran, elections, congress, benjamin netanyahu

עקיבא אלדר הוא בעל טור ב''ישראל-פולס'' של אתר אל-מוניטור. עיתונאי בכיר ופובליציסט לשעבר בעיתון הארץ. שימש בתפקיד הכתב המדיני של הארץ וראש המשרד האמריקאי של העיתון בוושינגטון. ספרו ''אדוני הארץ: המתנחלים ומדינת ישראל'' אותו חיבר יחד עם פרופ' עדית זרטל הפך לרב-מכר בישראל, ותורגם לאנגלית, לגרמנית לערבית ולצרפתית. בשנת 2006 כלל אותו העיתון פיננסיאל טיימס ברשימת הפרשנים המשפיעים ביותר בעולם. הוא זכה בפרס Middle East Award מטעם ארגון - search for common ground – ארגון בינלאומי לקידום שלום ופיוס, על פעלו לקידום השלום במזרח התיכון באמצעות התקשורת אלדר הינו יליד חיפה (1945). הוא השלים לימודי כלכלה, יחסים בינלאומיים ופסיכולוגיה באוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept