ישראל פולס

איחוד המפלגות הערביות: הזדמנות היסטורית או גימיק חולף?

p
המחבר
בקצרה
איך שלא מסתכלים על זה, אחרי הבחירות תיכנס לכנסת סיעה ערבית גדולה ומאוחדת. השאלה היא אם חבריה ידעו איך לפעול ביחד כדי לחולל שינוי ממשי ביחס של המדינה כלפי המיעוט הערבי.

עו"ד איימן עודה, יו"ר הרשימה הערבית המשותפת, היה עד לפני חודש דמות אנונימית בציבור הרחב, אבל מאז האיחוד בין המפלגות הערביות הוא הפך למרואיין מבוקש בכל תוכניות האקטואליה הפוליטיות. הוא אף הוזכר כמי שעשוי להיות יו"ר האופוזיציה, אם אחרי הבחירות תוקם ממשלת אחדות בין שתי המפלגות הגדולות – הליכוד והמחנה הציוני – והרשימה המשותפת תהיה השלישית בגודלה בכנסת. התחזית הזאת, שספק רב אם תתממש, נשענת על סקרים המנבאים למפלגה 13 מנדטים – יותר מהבית היהודי ויש עתיד.

רבות נכתב כבר על כך ששר החוץ אביגדור ליברמן, שפעל להעלאת אחוז החסימה כדי לפגוע בייצוג הערבי בכנסת, אילץ את המפלגות הערביות להתאחד לרשימה אחת, ובכך הגשים משאלת לב של רוב הציבור שאותו הן מייצגות. דווקא ליברמן אפשר לנבחרי הציבור הערבים להתגבר על המחלוקות האידאולוגיות העמוקות ועל היריבויות האישיות ביניהם, וליצור רשימה מאוחדת אחת גדולה. זאת בעוד הוא עצמו מדשדש בסקרים בצל הפרשות הפליליות שבהן מעורבים בכירי מפלגתו.

כבר עכשיו ניתן לקבוע שהרשימה המשותפת תהיה אחת התופעות הבולטות שידברו עליהן אחרי הבחירות. בין אם המפלגה תשיג את היעד שראשיה הציבו - 15 מנדטים - או תגיע לקו הסיום עם 12 מנדטים בלבד, לסיעה ערבית מאוחדת וגדולה בכנסת תהיה ללא ספק השפעה גדולה על המערכת הפוליטית ועל הציבור הערבי.

בכנסות האחרונות חברי הכנסת הערבים עלו לכותרות בשל בעיקר בשל ריבים מתוקשרים וקולניים עם חברי כנסת מהימין. הם פעלו מתוך ארבע סיעות קטנות ויריבות, מה שלא נתן ביטוי ל-11 המנדטים שלהן בסך הכל. לעומת זאת, עודה כבר הצהיר בראיונות לתקשורת שהרשימה המשותפת תבקש לעצמה את ראשות הועדות המרכזיות כמו ועדת הכספים או ועדת הפנים, כדי לאפשר לציבור הערבי ליהנות מהעוגה התקציבית. עוד אמר, כי בתמורה להמלצתו על יצחק הרצוג לראשות הממשלה לאחר הבחירות, הרשימה המשותפת תציג רשימה ארוכה של דרישות תקציביות והצהרתיות כדי להביא לשינוי תודעתי בציבור הישראלי.

כך, למשל, ברשימה המשותפת מתכוונים לקדם חקיקה בכנסת שתכיר בנקבה כיום אבל לאומי של ערביי ישראל. זו עשויה להיות דרישה שתאתגר את המחנה הציוני ותעמיד את הרצוג בפני דילמה לא פשוטה, ערכית ופוליטית.

ועדיין, למרות הציפיות הגדולות והסקרים המחמיאים, קיים ספק רב בנוגע ליכולתן של המפלגות השונות - בל"ד, רע"ם, תע"ל וחד"ש - להישאר מאוחדות גם אחרי הבחירות, כפי שהציבור הערבי היה רוצה. על פי סקר הארץ מה-20 בפברואר, 70 אחוז מהערבים בישראל מעוניינים לראות את נציגיהם בכנסת פועלים יותר לשיפור רווחתם ומצבם הכלכלי, ופחות במאבק הלאומי הפלסטיני. 60 אחוז מהנשאלים רוצים שבניגוד לנטייתם של הח"כים הערבים לשבת באופוזיציה, נציגיהם יהיו שותפים בקואליציה.

הציפיות העצומות שהאיחוד הזה יצר בקרב ערביי ישראל מטילות משא כבד על כתפיהם של חברי הכנסת העתידיים שלו. גם במחנה הציוני מקווים שהרשימה החדשה תהיה גדולה מספיק כדי לשנות את מאזן הכוחות הגושי, ולהעניק ליצחק הרצוג גוש חוסם, כפי שהיה בממשלת רבין השנייה שהוקמה ב-1992. הרצוג לא יסתכן כמובן בהצהרות מפורשות בעניין הזה, בשל החשש לאבד מצביעים בעלי זיקה מסוימת לימין, אבל בקמפיין שלו עוקבים בעניין רב אחר ההתרחשות ברשימה המשותפת.

פרופ' אסעד גאנם מהחוג למדעי המדינה באוניברסיטת חיפה, מומחה לפוליטיקה השוואתית וחוקר של החברה הערבית בישראל, היה בין התומכים באיחוד המפלגות הערביות. אולם בשיחה עם אל-מוניטור הוא מתריע מפני החמצת הזדמנות היסטורית. לדעתו, מלבד האיחוד לרשימה אחת, סדר היום של הגוף המשותף אינו ברור, ובמקום להציע פוליטיקה חדשה, הוא משמש בסך הכל סידור עבודה לחברי הכנסת הוותיקים.

"במקום להתיישב ולהחליט על מצב משותף, להתחייב לבוחר להישגים מסוימים, כל מה שיש זה רק סיסמאות. לקחו פסקאות מהמצעים השונים של המפלגות, גזרו, והדביקו. לצערי, לא נעשתה כאן עבודה רצינית. הייתי מצפה שהם ימפו את הבעיות הבוערות של הציבור הערבי, ולא חסרות כאלה. שיגידו שהם מתחייבים לפעול, למשל, לביעור השחיתות בשלטון המקומי, לטיפול באלימות, לשיפור החינוך, לפתרון בעיית הבדואים בנגב. אבל לא נכתב מצע חדש. אין תוכנית עבודה. יש רק סיסמאות. אי אפשר רק להאשים את המדינה, יש דברים שאפשר לטפל בהם גם בעצמנו. עדיין לא מאוחר לגבש תוכנית עבודה", הוא אומר.

הפרופ' גאנם לא שותף לאופטימיות בקרב המתמודדים הערבים לקראת הבחירות. "גם אני מסתובב וחי ברחוב הערבי ומכיר את דפוסי ההצבעה מקרוב. הבעיה היא שהם חושבים שבאופן אוטומטי הם יקבלו 14 או 15 מנדטים, אבל אני חושב שהם טועים. זה לא מספיק להגיד 'אנחנו ערבים אז תצביעו לנו'. הציבור, ובעיקר הצעירים, רוצים לשמוע הרבה יותר מזה, הם רוצים לדעת מה התוכנית. אני מתרשם שהח"כים הערבים לא קוראים נכון את הסקרים ואת המציאות בשטח, ולהערכתי, התוצאה תהיה יותר נמוכה". לדבריו, "קיים גם חשש ממשי מכך שהרשימה המאוחדת תתפלג מיד אחרי הבחירות, וגם זה מרתיע. מצד אחד יש שינוי, משהו חדש ואחר, מצד שני אני לא רואה שנעשים דברים כדי לנצל את ההזדמנות".

לעומתו, ג'קי חורי, כתב ותיק לענייני ערבים בהארץ ועורך חדשות ברדיו א-שמס, טוען כי העדר הקמפיין הוא חלק מאסטרטגיה מכוונת, ופועל יוצא מכך שאין תחרות בין המפלגות. "התרגלנו ברחוב הערבי לתחרות הרגילה בין המפלגות הערביות שנאבקו על אותם קולות. כעת אין יותר תחרות וזה יוצר תחושה של אין קמפיין. פרט לכך הבנתי שהכוונה היא להתמקד בארגון יום הבחירות ולשים את התקציבים על הבאת הבוחרים מהבתים. פשוט לעבור בית בית לפי רשימות ולהוציא את האנשים להצביע. מהבחינה הזאת זו אסטרטגיה נכונה".

גם חורי מרגיש שהבחירות האלה מציבות הזדמנות לשינוי ממשי בייצוג הערבי בכנסת – הזדמנות שעלולה גם להתפספס. "אין ספק שיש כאן הזדמנות, והציבור הערבי מבין זאת. יש תחושה שהנציגים של הרשימה מבינים שמה שמעניין את הציבור שלנו יותר זה הסוגיות הכלכליות והאזרחיות ופחות הסכסוך עם הפלסטינים, וזה בא לידי ביטוי בקמפיין ובכנסים. להערכתי, אם הם יקבלו למעלה מ-13 מנדטים, זה ימנע מהם להתפרק לאחר הבחירות, כי הם יבינו את העוצמה החדשה ולא ירצו לאכזב את הציבור. אם יקבלו פחות מ-12 מנדטים תתחיל סכינאות ומלחמת האשמות מכוערת בין המפלגות והכל יתפרק. כך שהכל תלוי בתוצאה".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: knesset, joint arab list, israeli arabs, israel, isaac herzog, elections, ayman odeh, arabs

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept