ישראל פולס

הקמפיין החרדי-אשכנזי להצלת ש"ס

p
המחבר
בקצרה
התרסקות ש"ס עלולה לפגוע בגוש המפלגות החרדיות בכנסת, אבל מאחורי ההתגייסות האשכנזית למען דרעי, מסתתרת גם מסכת של שתדלנות מצדו ומצד ישי אצל הרבנים הליטאים. דווקא הם, שינקו ממפלגתו של הרב עובדיה יוסף, מבקשים כעת עזרה מההגמוניה התורנית האשכנזית.

יומיים לאחר פרישתו המתוקשרת של יו"ר ש"ס אריה דרעי מהכנסת [30 בדצמבר], התפרסמה בביטאון החרדי-ליטאי "יתד נאמן" כותרת לא שגרתית: "דאגה רבה בציבור החרדי: הרב אריה דרעי התפטר מהכנסת". בתוך הכתבה צוטטו בכירי הפוליטיקאים החרדים האשכנזים שקראו לדרעי לחזור בו מההתפטרות, בטענה כי היא מסכנת את כלל הציבור החרדי. "יש לנו מחויבות עליונה, בוודאי בעת הזו, לדאוג לכך שלא רק שהנציגות החרדית בכנסת לא תיפגע, אלא לגרום לכך שהיא תגדיל את כוחה", צוטט יו"ר דגל התורה, ח"כ משה גפני, משיחת טלפון שקיים עם דרעי, ובה ביקש ממנו שלא לנקוט ב"צעדים בלתי הפיכים".

גם ח"כ יעקב ליצמן מיהדות התורה נזעק על פי הידיעה וקרא לידידו ח"כ אריה דרעי לגלות אחריות ציבורית ולחזור בו מכוונתו להתפטר, "כדי למנוע חלילה טביעת הספינה כולה". הפרסום "ביתד נאמן" הפתיע. עד לאותו הזמן נמנעו בטאוני החרדים הליטאיים מלהתייחס למשבר בש"ס ולהתפטרות דרעי - והנה לפתע צצה לה כותרת שמאחוריה נרשמת תמיכה בדרעי, במאבק בינו לבין אלי ישי, מאבק אשר מאיים לרסק את ש"ס.

לכאורה, הקמפיין האשכנזי להחזרת דרעי הינו פרגמטיזם צרוף: ריסוק ש"ס יפגע קשות בגודלו של הגוש החרדי בכנסת המונה כיום 18 מנדטים, אחד עשר מהם של ש"ס, ושבעה של יהדות התורה. המשמעות היא שבכנסת הבאה, זאת על פי הסקרים המחמיאים ביותר, הגוש החרדי יתכווץ בחמישה מנדטים. סקר הארץ מיום רביעי האחרון [7 בינואר] מנבא לש"ס שישה מנדטים, ולמפלגתו של אלי ישי, "יחד-העם איתנו", אחוזים קרובים לאחוז החסימה.

אבל מאחורי ההתגייסות האשכנזית למען יו"ר ש"ס הפורש, מסתתרת מסכת של התגייסות ושתדלנות מצדם של דרעי וישי אצל גדולי הרבנים הליטאים. דרעי מנסה לקבל את תמיכתם, ולגרור אותם אל תוך המאבק הפנימי בש"ס. מטרתו ברורה: להפוך את ישי לדמות מוקצת, לעשות לו דה לגיטימציה ובכך לגזור את דינו הפוליטי. ישי מצדו ממשיך להפתיע בלוחמנות ויצריות, ולא נראה כי ירים דגל לבן בקרוב.

הדוגמה הבולטת לכך היא שתדלנותם אצל הרב הליטאי הבכיר, אהרן לייב שטיינמן בן ה-101. שליחים מטעמם של השניים עולים לרגל אל ביתו בבני ברק בכל הימים הללו. דרעי מנסה לקבל מכתב משטיינמן שבו ינקוט עמדה ברורה לטובתו במאבק, ומאמין שמסמך כזה ינחית מכת מוות על מפלגת ישי. אלא שלא מדובר בדבר פשוט, מכיוון שגם לישי יש מהלכים אצל הרב שטיינמן, וכמה ימים לפני החלטתו על הקמת המפלגה החדשה שלו הוא אף הגיע לביקור בביתו עם רעייתו ציפי.

בינתיים, דרעי מעכב את חזרתו לראשות המפלגה. הוא פועל ליצור מכבש לחצים על ישי באמצעות הנשק הלא קונבנציונלי האשכנזי, זאת לצד יצירת ציפייה המונית ש"סניקית לחזרתו. מדובר במעין קמפיין ביניים: המטרייה האשכנזית תאפשר לדרעי למסמר את טיעון המחץ, על פיו הפילוג בש"ס והמשך ריסוק המפלגה בלעדי ישי יפגע אנושות באינטרס החרדי הכללי שיושב באופוזציה. הקמפיין הגדול של דרעי, שבינתיים נגנז, אמור היה להפוך את ש"ס לאטרקטיבית לציבור רחב כמפלגה חברתית מסורתית.

ישי, לעת עתה, אינו מראה סימני שבירה, וטוען בתוקף כי הוא ממשיך דרכו של מרן, וכי לא תהיה לו בעיה לשתף פעולה עם ש"ס לאחר הבחירות. הרב שטיינמן לא ממהר להכריע באופן ברור, אף שכבר לפני מספר ימים פורסמה הודעה מטעמו שלפיה הוא מודאג מהקטנת הנציגות החרדית.

האירוניה בכל ההתרחשות הזו, היא ההזדקקות שנראית נואשת של שני בכירי הפוליטיקאים החרדים הספרדים, לפוליטיקאים וגדולי התורה האשכנזים. דווקא הם, שגדלו וינקו ממפלגתו של הרב עובדיה יוסף כדי לזקוף את גבם של החרדים הספרדים מול ההגמוניה התורנית האשכנזית, פונים כעת לעזרתם. מלבד הממד האירוני, יש בכך הוכחה כי גם אחרי למעלה משלושה עשורים שבהם ש"ס היוותה כוח חשוב בפוליטיקה הישראלית, חולשתה של הצמרת הפוליטית שלה מול החרדים האשכנזים לא חלפה. צמרת ש"ס העדיפה לשלוח את ילדיה ללמוד במוסדות החינוך האשכנזים האליטיסטיים. ח"כ חיים אמסלם, שסולק מש"ס ערב הבחירות הקודמות, היטיב לתאר את התופעה הזו. בראיון לאל-מוניטור, כאשר התמודד ברשימה עצמאית, הוא אמר על שלושת ראשי ש"ס דאז דרעי, ישי ואטיאס: "תסתכלו איך הם נראים ואיך אני נראה. ש"ס היא מפלגה אשכנזית עם רוח אשכנזית. אז שיפסיקו לצייר את עצמם כספרדים אמיתיים...הנהגת ש"ס ממשיכה להתרפס בפני האשכנזים. הם שולחים את ילדיהם ללמוד במוסדות אשכנזים, ואת ילדי העם לבתי הספר של ש"ס. אני בא וקורע את המסכה מפניהם. אני אומר למצביעי ש"ס 'הם מרמים אתכם, תתעוררו'".

אמסלם לא הצליח בבחירות ההן לעבור את אחוז החסימה והיה אטרקטיבי בעיקר עבור הציבור החילוני, עד שהתגלגל לאחרונה לליכוד. אף שצדק באבחנותיו, בסופו של דבר הוא היה נטע זר בתוך ש''ס - מפלגה שאמנם עשתה מהפכה ברחוב הספרדי, אבל כעת, ברגע חולשתה, ללא מנהיגה הרוחני, היא הולכת לחפש סעד אצל הרבנים האשכנזים.

מבחינות מסוימות קיימת זהות אינטרסים בין ש''ס למחנה האשכנזי: התרסקות ש"ס אכן עשויה לפגוע בגוש החרדי ובכוחו להיכנס אחרי הבחירות לקואליציה או להוביל מהלכים לרווחתו. זהו גוש מפלגות שלמד בשנים האחרונות לשתף פעולה במלחמות הגדולות כמו חוק הגיוס והתקציבים היעודיים. מה גם שהאלקטורט המזרחי של ש"ס לא יעבור אל המפלגות החרדיות בהמוניו, אלא ימצא בית חדש אצל ישי, בליכוד או אצל כחלון.

עם זאת, בסופו של דבר מדובר במלחמת הקיום של ש"ס, מכיוון שהחרדים האשכנזים ימשיכו להתקיים פוליטית איתה או בלעדיה. לא ניתן יהיה להתעלם מכך שש"ס מודל 2015 אינה עוד המפלגה הספרדית הבועטת. אם תשרוד את המהמורות, היא תצטרך למצוא מחדש את קולה ואת ייחודה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: shas party, sephardic jews, ovadia yosef, israel, eli yishai, elections, ashkenazi, aryeh deri

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept