ישראל פולס

לא לומדים לקח: השמאל-מרכז ממשיך במלחמות הפנימיות

p
המחבר
בקצרה
אחרי פרסום החקירה נגד ישראל ביתנו והתרסקות ש"ס, נתניהו והליכוד קיבלו בסוף השבוע סיבה נוספת לאופטימיות: לפיד והרצוג תקפו זה את זה בעימות שרק יחליש יותר את גוש השמאל-מרכז.

במסגרת קמפיין "מושחתים נמאסתם" שהשיק ביום חמישי האחרון [1 בינואר], שלח יו"ר יש עתיד יאיר לפיד חץ מדויק גם אל הבטן הרכה של יו"ר העבודה, ח"כ יצחק הרצוג, ואל מפלגתו.

"שחיתות זה להקים עמותות קש בשביל להביא כסף לא חוקי בבחירות", אמר לפיד, כשהוא מתכוון לבחירתו של הרצוג לשתוק בחדר החקירות בשנת 2000, כשנחשד בעבירות על חוק מימון מפלגות בעת שהיה מראשי מטה הבחירות של אהוד ברק שנה קודם לכן.

ה"ירי בתוך הנגמ"ש", כפי שהגדיר הרצוג את דבריו של לפיד, חתם מבחינת ראש הממשלה בנימין נתניהו שבוע מוצלח אחרי תקופה של פסימיות. חקירת השחיתות של ישראל ביתנו, התפוררות ש"ס והרשימה הסבירה שבחרו מתפקדי הליכוד בפריימריז, החזירו את הרוח למפרשיה של מפלגת השלטון. ואז הגיע לפיד עם קמפיין המושחתים, שאמנם העניק לנתניהו מקום של כבוד ברשימה המפוקפקת, אבל פגע גם בהרצוג ובמפלגת העבודה.

הקרבות בתוך גוש השמאל-מרכז שירתו את נתניהו גם בבחירות 2009 ו-2013. כעת נראה שלמרות הפקת הלקחים שמתבטאת באיחוד בין העבודה לתנועה של ציפי לבני, מתחדשת המלחמה בין הרשימה המשותפת הזאת לבין יש עתיד על אותו קהל מצביעים. אלה חדשות לא טובות עבור הגוש הזה, שאמור היה לפעול במשותף להפלת נתניהו וכעת נגרר למלחמות פנימיות.

את ההתקפות על מפלגת העבודה החל לפיד מוקדם יותר באותו יום חמישי כשמתח ביקורת על צירופו של הפרופ' מנואל טרכטנברג לרשימת העבודה התנועה, כמועמדה לתפקיד שר האוצר. הצמד הרצוג-לבני התפאר ברכש החדש במהלך מסיבת עיתונאים שכינס, ולפיד מיהר לקלקל לשניים את החגיגה. "מי שמביא את טרכטנברג מביא עמדה כלכלית מאוד ברורה של העלאת מסים", אמר יו"ר יש עתיד.

כך יצא שחודשיים וחצי בלבד לפני הבחירות, פתח לפיד בהתקפה מאורגנת על מפלגת העבודה והרצוג, ואילץ אותם להחזיר אש.

ההתקפה הבוטה מצד יו"ר יש עתיד נחתה בהפתעה על מנהלי מסע הבחירות של העבודה, מכיוון שמיד לאחר ההחלטה על הקדמת הבחירות [2 בדצמבר] התגבשו בין מפלגות השמאל-מרכז הבנות לאי לוחמה ביניהן כחלק מהפקת הלקחים מהבחירות קודמות. כעת מסתבר שההבנות הללו החזיקו מעמד בקושי שלושה שבועות. בראיון לערוץ 2 ביום שישי [2 בינואר] אמר טרכטנברג כי לפיד "עשה טעות גדולה מאוד" כשלקח את תיק האוצר, וכי "אי אפשר לצפות מאדם שבא מבחוץ, שלא מכיר את התחום, להנהיג מדיניות חברתית של שינוי ולא של תחזוקה".

בראיונות ובמפגשים פוליטיים בסוף השבוע הסיר הרצוג את הכפפות ותקף את העברות התקציב של לפיד כשר אוצר להתנחלויות. "יש סיכוי טוב שאני ארכיב את הממשלה הבאה אם לא ניתן ללפידים לירות בתוך הנגמ"ש", אמר הרצוג, "נזכרתי ב-600 מיליון שקל שהועברו ליישובים מבודדים ביהודה ושומרון דרך החטיבה להתיישבות בחתימתו של שר האוצר יאיר לפיד".

אז מה גרם ללפיד לחרוג מההבנות הראשוניות להימנע מהתקפות בתוך הגוש? פשוט מאוד, יש עתיד איבדה חלק מהמנדטים שלה למפלגת הרצוג-לבני, המפלגה המאוחדת שהצליחה על פי הסקרים להפוך למפלגה בת 24-23 מנדטים. בכך הרצוג הפך למועמד הגוש לראשות הממשלה. לפיד, שלא הצליח לשכנע את לבני לחבור אליו, נותר מבודד. האפשרות שהוא יהיה מועמד גוש השמאל-מרכז להנהגת המדינה הפכה לזניחה.

בניגוד לבחירות 2013, לפיד אינו מנסה לשכנע מצביעי ימין להצביע עבורו. הוא ויתר עליהם מזמן. מכאן שכדי לסיים את הבחירות בתוצאה סבירה, כלומר מעל עשרה מנדטים, הוא חייב להעביר אליו מנדטים מהרצוג ולבני. במלחמה הקשה שלפיד מנהל עכשיו הוא פונה אל מאגר המנדטים הזמין ביותר. לתופעה הזאת ניתן בבחירות 2009 הכינוי "קניבליזם בשמאל". זה היה לאחר שמפלגת קדימה בראשות לבני גרפה 28 מנדטים, והפכה למפלגה הגדולה ביותר בכנסת. לבני כמעט ריסקה את מרצ שצנחה לשלושה מנדטים, ופגעה קשות בעבודה שסיימה עם 13 מנדטים.

לבני לא הצליחה להרכיב ממשלה, מכיוון שבגוש שלה היו 45 מנדטים בלבד. ב-2013 הגוש הזה אמנם גדל בזכות העובדה שלפיד הצליח להעביר אליו מנדטים מהימין, אבל בגלל הקרבות הפנימיים והעובדה שמפלגות השמאל-מרכז לא הצליחו להתאחד מאחורי מועמד אחד, לא היה להישג הזה ביטוי מעשי. לבני ולפיד מיהרו אז אל ממשלת נתניהו.

גם עכשיו מצבו של גוש השמאל-מרכז בעייתי, בעיקר לאור הטלטלות שעוברות על ישראל ביתנו וש"ס, אשר מחזירות קולות אל הליכוד ומחזקות את מפלגת השלטון. אלה מפלגות שהיו אמורות להעניק רוב להרצוג בהרכבת הממשלה, יחד עם כולנו של כחלון. אולם הסיכוי שהתרחיש הזה יתממש הולך וקטן. מה שנשאר זה אותו מספר מנדטים בגוש השמאל-מרכז, כאשר הרצוג-לבני פוגעים בלפיד ובמרצ אבל לא מעבירים אליהם קולות מגוש הימין.

כפי שהדברים נראים כעת, גם בבחירות האלה גוש השמאל-מרכז לא יהיה מאוחד. השילוב בין הרצוג ללבני אינו כזה שיצליח להביא מצביעים מגוש הימין, ומספר המנדטים של העבודה, יש עתיד ומרצ ינוע סביב הארבעים ומשהו מנדטים. לכן, ההכרזות של לבני והרצוג על מהפך הן חסרות בסיס כרגע. כפי שהדברים נראים כעת, במקרה הטוב הם יגבשו הסכם רוטציה עם הליכוד, ובמקרה הפחות טוב, הם או לפיד יהיו המלבינים התורניים של נתניהו בכהונתו הרביעית.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: yisrael beitenu party, yair lapid, tzipi livni, likud party, labor party, israel, elections, coalition

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept