ישראל פולס

העוצמה של חמאס טורקיה

p
המחבר
בקצרה
בחסות קורת הגג החמה שמעניק לו ארדואן, מבסס פעיל חמאס סאלח אל ערורי, שגורש בעבר מישראל, את מעמדו כחלופה ראויה ומיליטנטית להנהגה המפולגת של התנועה. לא רק ישראל, גם אבו מאזן על הכוונת שלו.

חמאס היא תנועה רב ראשית, שמרכזי הכוח וההשפעה שלה עוצבו והתמסדו מכורח המציאות המשתנה. מרכזי הכוח וקבלת ההחלטות עברו מרצועת עזה למרותה של הלשכה המדינית בחו"ל, כפועל יוצא של המרדף שניהלה ישראל אחר ראשי התנועה ופעיליה בשטחים והחלל המנהיגותי שנוצר.

מאבקי הכוח הפנימיים שהתחוללו בתוך התנועה, קיבעו ומיסדו את המבנה המוכר כעת של חמאס: הנהגת הרצועה, הנהגת הגדה, הנהגת האסירים בבתי הכלא בישראל ועם השנים גם הזרוע הצבאית של חמאס בעזה, שהפכה לגוף כמעט אוטונומי המקבל החלטות הרות גורל על דעת עצמו.

כוחה היחסי של הלשכה המדינית כגוף העליון בתנועה (נוסף למועצת השורא) נזקף בעבר ועודנו נזקף כיום לכסף שגייסו אנשיה למימון פעולותיה. הזרוע הצבאית בעזה, לעומת ההנהגה המדינית, ביססה את כוחה והשפעתה בזכות הנשק הרב שזרם לרצועה ונשלט על ידה.

כך פועלת התנועה ושורדת את הזעזועים שעברו עליה במהלך 27 שנותיה. מאזן הכוחות הפנימי בין מגוון ראשיה השתנה מעט, אך המבנה שנתקבע עם השנים נשמר בקפידה.

לאחרונה נוסף ראש חדש לחמאס. הוא צובר כוח משמעותי בתוך המבנה המוכר ואף משפיע באופן מהותי על תפקודה של התנועה ומכופף את הנהגתה. מדובר בסאלח אל ערורי שמושבו באיסטנבול, הנוטה לסגל לעצמו מאפיינים אוטונומיים בדומה לזרוע הצבאית של חמאס ברצועת עזה.

ערורי, ממייסדי הזרוע הצבאית של חמאס בגדה, התגורר בעבר ברמאללה. במאי 2007 נעצר ערורי על ידי ישראל ובאפריל 2010 הוחלט לגרשו מהשטחים. ערורי ביקש לעבור לרצועת עזה, אך בישראל העדיפו לגרשו לחו"ל בהנחה שנוכחותו ברצועה מסוכנת לישראל.

אבל ישראל שגתה. ערורי הגיע לדמשק והשתלב בלשכה המדינית שם. כשמנהיגי התנועה ובראשם ח'אלד משעל עזבו את לשכותיהם בדמשק בגלל מלחמת האזרחים בסוריה, ערורי הגיע לטורקיה וייסד שם לשכה מדינית חלופית. מאז צבר סניף טורקיה של חמאס בראשות ערורי כוח ומעמד משתי סיבות עיקריות. האחת, עמדתו האוהדת של נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, לחמאס והתייחסותו לבסיס שהוקם בארצו כמעין שגרירות של חמאס. השנייה, כישוריו ויכולותיו של ערורי לגייס כספים מקרנות אסלאמיות שונות בטורקיה וברחבי העולם למימון פעילות "לשכתו" ופעילותה של חמאס בכלל.

למעשה, פעילותו העכשווית של ערורי [2014] מזכירה מאוד את פעילות גיוס הכספים של מוסא אבו מרזוק בשנות התשעים, אשר הצליח בזמנו להציל את חמאס לפחות פעמיים מכליה. אבל בשונה מאבו מרזוק, שראה את עצמו כחייל נאמן בשירות חמאס, ערורי יצר בסיס כוח עצמאי הפועל כמעט במנותק מההנהגה הראשית של התנועה.

סניף חמאס טורקיה מקבל החלטות על דעת עצמו מבלי לשתף איש בהנהגת חמאס ומבלי לקחת בחשבון את השלכותיהן של ההחלטות הללו על התנועה כולה.

חמאס טורקיה היה מעורב בחטיפת ורצח שלושת הנערים נפתלי פרנקל, גיל עד שאער ואייל יפרח [12 ביוני]. הקשר בין חמולת קוואסמה לבין ערורי היה הרה אסון מבחינת חמאס. ח'אלד משעל, ראש הלשכה המדינית, הודה שלא היה לו כל מידע מראש על החטיפה ועל כך שאנשי חמאס קשורים אליה. עיקר מעייניו באותם ימים היה משבר ממשלת האחדות הפלסטינית. למעשה ערורי היה הראשון שנטל אחריות לחטיפה והרצח, ודבריו שנאמרו בפומבי [20 באוגוסט] במהלך כנס של חכמי דת טורקיים באנקרה הצליחו להפתיע כמעט את כל הנהגת חמאס.

אבל כפי שנהוג בתנועה, אחרי כל פיגוע נגד ישראל מנהיגיה ופעיליה מיישרים קו עם המפגעים, גם אם הפיגוע בוצע בניגוד גמור לדעת ראשי חמאס ובניגוד לאינטרס של התנועה באותם ימים. באופן כזה, ח'אלד משעל, איסמעיל הנייה וכל הנהגת חמאס – בגדה, בעזה ובבתי הכלא בישראל, יישרו קו עם ערורי ויצרו את ברית הקיצונים המאוחדת שערורי הכתיב מטורקיה, ברית אשר הסיטה את התנועה כולה ממסלולה. בסופו של דבר חמאס נגררה למבצע "צוק איתן", עזה ספגה מהלומה קשה ומנהיגיה מלקקים את פצעיהם עד עצם היום הזה.

אבל ערורי, כנראה כדי לבסס את מעמדו כחלופה ראויה ומיליטנטית להנהגה המפולגת של חמאס היום, ואולי מתוך אידאולוגיה נוקשה שאימץ (אם כי בעבר נחשב למוביל הקו הפרגמטי בגדה), ממשיך לתכנן פיגועים מטורקיה בחסות קורת הגג החמה שמעניק לו ארדואן.

השב"כ חשף בשבוע שעבר [27 בנובמבר] התארגנות של פעילי חמאס בהכוונת "סניף טורקיה". אלה הונחו לבצע שורת פיגועים בישראל, לרבות פיגוע ראווה גדול באצטדיון הכדורגל "טדי" בבירה ופיגוע ברכבת הקלה.

התארגנות נוספת הקשורה לסניף חמאס טורקיה היא הקמת תשתית מבצעית לביצוע הפיכה ברשות הפלסטינית. דבר ההתארגנות ושמות החשודים העצורים הובאו לידיעתו של יו"ר הרשות אבו מאזן על ידי ראש השב"כ יורם כהן, בפגישה שהתקיימה ברמאללה במהלך מבצע "צוק איתן" [18 באוגוסט]. החומר שהציג כהן כלל גם מסמכים ועדויות מפורטות ומרשיעות, שהדהימו את אבו מאזן. בשיחה קשה שקיים בקטאר [23 באוגוסט] עם משעל ובנוכחות אמיר קטאר, שייח' תמים, נזף אבו מאזן במשעל על כך שחמאס תכננה הפיכה נגדו. משעל הודה אז שלא היה לו מושג על ההתארגנות הזאת. כלומר, משעל כנראה הופתע שוב מפעילות ערורי בטורקיה.

משעל, החוסה בעצמו תחת חסותו של השייח' תמים בקטאר, מבין היטב שבחממתו של ארדואן הולך ומוקם בסיס כוח המאיים על מעמדו. ערורי מצליח להשפיע על דרכה של חמאס ומהווה אתגר משמעותי להנהגתה.

ערורי מול משעל, טורקיה מול קטאר, הנשיא ארדואן מול השייח' תמים. בינתיים, ידו של ערורי על העליונה. 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: turkey, palestine, leadership, khaled meshaal, israel, hamas

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept