ישראל פולס

ישראל נגד העולם

p
המחבר
בקצרה
בממשלת ישראל צריכים להבין שנזיפות חוזרות ונשנות בידידותיה באירופה ובארה"ב לא ישנו את המציאות: הרחבת ההתנחלויות תמשיך לבודד אותה, והקמת מדינה פלסטינית היא בלתי נמנעת.

כל אימת שראש הממשלה בנימין נתניהו ושריו מורים לקדם תוכנית בנייה חדשה מעבר לקו הירוק, מתבקשת השאלה: האם מנהיגי ישראל אינם מבינים שהמדיניות שלהם מובילה את ישראל לבידוד בעולם המערבי, שמבחינתו ההתנחלויות בשטחים הכבושים הן סדין אדום? מה באמת עבר במוחו של שר החוץ אביגדור ליברמן, כשנזף בשחצנות בממשלת שוודיה על שהעזה להכיר במדינה פלסטינית בגבולות ה-4 ביוני 67', ואמר [30 באוקטובר]: "על שוודיה להבין שהיחסים במזרח התיכון מורכבים יותר מרהיט להרכבה עצמית של איקאה"?

לשאלות הללו יש שתי תשובות אפשרויות. האחת, הבנייה הפרובוקטיבית והפה הגדול מחפים על חורים שנפערו בספינת הדגל של הממשלה: בלימת תוכנית הגרעין האיראנית וסילוקו של הסכסוך עם הפלסטינים מסדר היום הבינלאומי. השנייה, בירושלים הרשמית מאמינים שההתנחלויות אינן אלא תירוץ לנגח את מדינת היהודים בידי מנהיגים אנטישמים או גורמים בעלי אינטרסים בעולם הערבי . מכאן שלמעשיה של ישראל או למחדליה אין ולא תהיה השפעה על יחסם העוין של הממשל בוושינגטון או ממשלת שוודיה. 

שוודיה אינה החברה הראשונה באיחוד האירופי שספגה את נחת לשונו של ליברמן. לפני שלוש שנים, בתגובה להודעה משותפת שפרסמו בריטניה, צרפת וגרמניה בגנות הבנייה בהתנחלויות ופעולות הטרור היהודי המכונות "תג מחיר", הכריז ליברמן כי שלוש המדינות המובילות באירופה "איבדו את אמינותן והפכו לא רלוונטיות". יו"ר האופוזיציה אז, ציפי לבני, אמרה בתגובה כי הממשלה פוגעת בביטחון ישראל, שכן "ללא לגיטימיות מהעולם ישראל לא תוכל לפעול נגד הטרור". עוד אמרה, כי "אין היום אמון בראש הממשלה... המצב עלול להגיע למקום שבו תיפגע גם הדרך שבה ידידינו בעולם תופסים את ישראל".  

בינואר השנה, הפעם כשלבני יושבת לצדו סביב שולחן הממשלה, צירף נתניהו שתי מדינות אירופיות מרכזיות נוספות לרשימת הנזופות. הוא עשה זאת בתגובה לזימונם של שגרירי ישראל ברומא, פאריס, לונדון, ברלין ומדריד למשרדי החוץ המקומיים, לצורך קבלת מחאות רשמיות על פרסום מכרזים חדשים לבנייה בהתנחלויות. בהתייחסו לאיחוד האירופי טען נתניהו באוזני הכתבים הזרים המוצבים בישראל כי "הגיע הזמן להפסיק עם הצביעות", וזאת בגלל שהמדינות האירופיות לא זימנו את השגרירים הפלסטינים לדיון על ההסתה נגד ישראל. נתניהו הוסיף ואמר שבניגוד לטענתם של האירופים כי הרחבת ההתנחלויות סותרת את פתרון שתי המדינות, אין לכך השפעה על המפה בגדה המערבית.

כעבור כחודשיים [10 במארס] הרחיב נתניהו את רשימת הצבועים. ראש הממשלה האשים את הקהילה הבין לאומית כולה בצביעות בסוגיית איראן, מאחר שהתעלמה, לדבריו, מתפיסת אוניית הנשק שהפליגה מאיראן כשעליה מאות טילים ארוכי טווח ואשר נלכדה בידי חיל הים הישראלי. בימים אלה, על רקע הידיעות על הסכם קרוב עם איראן בסוגיית הגרעין, פתחו שרים ישראלים במתקפה תקשורתית נגד המעצמות בהציגם את ההסכם במקרה הטוב כמיקח טעות ובמקרה הגרוע כמכירת האינטרסים הביטחוניים של ישראל תמורת נזיד עדשים.   

במסגרת המאבק נגד העולם החזיר שר החוץ ליברמן את שגריר ישראל בשוודיה יצחק בכמן להתייעצויות בירושלים. לפי הסימנים שמגיעים מספרד ומצרפת, שגרירי ישראל במדריד ובפאריס צפויים גם הם לזכות בקרוב לחופשת מולדת שלא מן המניין. מה יגיד ליברמן לספרדים אחרי שיכירו בפלסטין? שהמזרח התיכון מורכב יותר מהרכבת קבוצת כדורגל? ואיזו הברקה ישלח לצרפתים? שהאזור שלנו מסובך יותר מהרכבת מכונית רנו? ומה יש לליברמן לומר לחמש מאות ישראלים, בהם שני שרים לשעבר, שגרירים בדימוס, ותת אלוף במילואים, שחתמו על מכתב שקורא לממשלות אירופה להכיר במדינת פלסטין? הם מגדירים עצמם כאזרחי ישראלים הרוצים בביטחונה ובשלומה, מודאגים מהקיפאון המדיני ומהמשך הכיבוש וההתנחלות. החותמים טוענים בפני האירופאים כי קיומה וביטחונה של ישראל תלויים בהקמתה של מדינת פלסטינית לצידה על בסיס גבולות 67', תוך הכרה ישראלית בפלסטין והכרה פלסטינית בישראל. אז מה? גם הם צריכים לבקש מליברמן שיעור פרטי על היחסים במזרח התיכון?

בין חותמי המכתב הפרופסור דניאל כהנמן, חתן פרס נובל לכלכלה לשנת 2002. אחד ממחקריו הראשונים של כהנמן (ביחד עם הפרופ' עמוס טברסקי ז"ל) עוסק בתהליכי קבלת החלטות בתנאים של אי-ודאות. התנהלותה של ממשלת נתניהו, ליברמן, בנט, לפיד ולבני בימים אלה בתחום יחסי החוץ יכולה לפרנס מחקר מיוחד על תהליך קבלת ההחלטות בתנאים של אי-ודאות גוברת במזרח התיכון. לא מכבר תהה באוזניי דיפלומט בכיר, "האם האנשים האלה לא מבינים שהם מבודדים את ישראל בעולם? הם באמת חושבים שישראל יכולה לבודד את העולם?" 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: settlements, palestine, occupation, israel, european union, benjamin netanyahu, avigdor liberman

עקיבא אלדר הוא בעל טור ב''ישראל-פולס'' של אתר אל-מוניטור. עיתונאי בכיר ופובליציסט לשעבר בעיתון הארץ. שימש בתפקיד הכתב המדיני של הארץ וראש המשרד האמריקאי של העיתון בוושינגטון. ספרו ''אדוני הארץ: המתנחלים ומדינת ישראל'' אותו חיבר יחד עם פרופ' עדית זרטל הפך לרב-מכר בישראל, ותורגם לאנגלית, לגרמנית לערבית ולצרפתית. בשנת 2006 כלל אותו העיתון פיננסיאל טיימס ברשימת הפרשנים המשפיעים ביותר בעולם. הוא זכה בפרס Middle East Award מטעם ארגון - search for common ground – ארגון בינלאומי לקידום שלום ופיוס, על פעלו לקידום השלום במזרח התיכון באמצעות התקשורת אלדר הינו יליד חיפה (1945). הוא השלים לימודי כלכלה, יחסים בינלאומיים ופסיכולוגיה באוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept