ישראל פולס

יום אחד עוד נתגעגע לשלטון אבו מאזן

p
המחבר
בקצרה
למרות הרטוריקה המתלהמת שלו, צה"ל והשב"כ סבורים כי אבו מאזן והרשות הם נכס ביטחוני לישראל. עובדה: ההתפרעויות במזרח ירושלים אינן זולגות לערי יהודה ושומרון. כדי לעצור את ההסתה הפלסטינית הגואה יש לקיים תהליך שלום.

ויכוח ציבורי עז ניטש בישראל בשבועות האחרונים [אוקטובר-נובמבר 2014] בעניינו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. מדובר בוויכוח מרתק, עקרוני, שתוצאותיו הפוטנציאליות יכולות להיות הרות אסון. משני צדדי המתרס עומדים הניצים;

מימין, כל אלה שהפכו את אבו מאזן לאחד הצוררים הגדולים בהיסטוריה: הדרג המדיני העליון בישראל, שכולל את כל שרי הימין לרבות ראש הממשלה נתניהו, שר החוץ ליברמן, שר הכלכלה בנט, שר המודיעין שטייניץ, ובמידה מינורית יותר גם שר הביטחון יעלון. כל אלה סבורים שאבו מאזן אינו פרטנר, והאלימות ששוטפת את ישראל בחודשים האחרונים מתרחשת בהשראתו. בנט מגדיל לעשות ומכנה את אבו מאזן "טרוריסט". האחרים לא הולכים את כברת הדרך הזו, אבל תולים במנהיג הפלסטיני את ההסתה הקיצונית, את הטרור המקומי, את ההתלהמות סביב הר הבית ומסגד אל אקצה ועוד רעות חולות רבות.

בצד השני נמצאים כמה פוליטיקאים מהמרכז-שמאל כמו ציפי לבני ויאיר לפיד, אבל הם פחות חשובים לענייננו. את הצד השני מובילה מערכת הביטחון הישראלית. זו, עושה רושם, מגנה בגופה ממש על אבו מאזן ועל שלטונו בגדה המערבית. דיווחתי כאן בשבוע שעבר [13 בנובמבר] על קצין ישראלי בכיר המוצב ביהודה ושומרון, שאמר לי בשיחה סגורה שאבו מאזן הוא הפתרון ולא הבעיה. הקצין פירט את המלחמה העקבית והעיקשת בטרור שמבצעים אנשיו של אבו מאזן, את שיתוף הפעולה המודיעיני והמבצעי ההדוק בין מנגנוני הביטחון הפלסטינים לבין צה"ל והשב"כ, את מעצריהם של פעילי חמאס רבים בידי הרשות הפלסטינית ואת העובדה הפשוטה שכל זה מביא להצלת חייהם של ישראלים רבים מדי חודש.

השבוע נוסף לו גם ראש השב"כ יורם כהן, שהופיע בפני ועדת החוץ והביטחון של הכנסת ונשאל על הסוגיה [18 בנובמבר]. כהן ענה ביושר, וציין כי אבו מאזן לא מעודד טרור, לא בגלוי ולא "מתחת לשולחן". את דבריו לתקשורת הדליפו חברי כנסת מהשמאל. הם שכחו את המחצית השנייה של דבריו, שעסקה בסוגיית ירושלים המזרחית והר הבית. בנושא הזה אבו מאזן אכן מגלה הקצנה בחודשים האחרונים, בעיקר ברטוריקה.

על פי דברי ראש השב"כ, נאומיו הקיצוניים של המנהיג הפלסטיני סביב הצורך "להגן על אל אקצה" יכולים להוות, עבור פלסטינים אחדים, השראה לטרור. אבל בשורה התחתונה, כהן הסכים והתיישר עם עמדתה של מערכת הביטחון הישראלית לפיה אבו מאזן, מנגנוני הרשות הפלסטינית והשלטון הפלסטיני הנוכחי בגדה המערבית הם נכס ביטחוני מבחינת ישראל.

"בזמן מבצע 'שובו אחים' לאחר חטיפת שלושת הנערים הישראלים, ובזמן מבצע 'צוק איתן' מיד אחריו", אמר לי השבוע גורם ישראלי ביטחוני רם דרג, "עסק אבו מאזן במלוא כוחו במאמץ למנוע אינתיפאדה ביהודה ושומרון".

המאמץ עליו מדברים בצה"ל ובשב"כ היה אמיתי, אפילו הרואי. עובדה היא, שההתפרעויות במזרח ירושלים לא זולגות לערי יהודה ושומרון. שכם, ג'נין, טול כרם, קלקיליה ורמאללה שקטות (בחברון השקט אינו יציב), בעוד מזרח ירושלים בוערת.

"מה שאבו מאזן עושה", מסביר קצין ישראלי רם דרג, "הוא בידול בין הגדה המערבית כולה לבין ירושלים. זה תמרון פוליטי לגיטימי של מנהיג שצריך לרוץ בין הטיפות. ירושלים היא קונצנזוס פלסטיני אסלאמי מוחלט", מוסיף הקצין, "לאבו מאזן יש בעיה עם חמאס, שמזנב בו ללא הרף, ועם הרחוב הפלסטיני. הוא חייב להתיישר בנושא ירושלים. נכון, הרטוריקה שלו בנושא הזה מתלהמת מדי והיינו שמחים אם לא היה משתמש במושג 'שאהידים', אבל בסופו של דבר הוא חייב לתמרן".

מי צודק בוויכוח הזה? קשה לשפוט. בדיקה מעמיקה מעלה עובדה מוזרה: טכנית, כל הצדדים צודקים. מדייקים ראשי מערכת הביטחון הישראלית המתארים את נפלאותיו של אבו מאזן בכל הקשור לסיכול טרור. אבל גם הפוליטיקאים הישראלים שמתארים את ההסתה הפראית והשקרית שמובילה הרשות הפלסטינית נגד ישראלים ויהודים אינם חוטאים לאמת.

יש בישראל מנגנוני מעקב אחר כל פרסום פלסטיני בכל מדיום תקשורתי, והתוצאות מבהילות. ההסתה מחמירה באופן עקבי וההתלהמות שוברת שיאים. כמעט כולם, כולל כלי התקשורת של הרשות הפלסטינית ושל הפת"ח, קוראים למלחמת שמד ביהודים, מכנים אותם "קופים וחזירים", מפמפמים אגדות אורבניות דמיוניות ועלילות דם מזרחיות כאוות נפשם, ותורמים דלק לתבערה.

אבל אחרי שדיברנו על העניין הטכני, צריך לדון גם בנושא המהותי. הסתה ערבית ואסלאמית נגד ישראל הייתה כמעט תמיד. אגב, היא לא בלעדית רק לערבים. השבוע, כשמתפללים יהודים נטבחו בבית כנסת במערב ירושלים [18 בנובמבר], חטאו גם כלי תקשורת מערביים רבים בדיווחים מעוותים ומקוממים על האירוע המפלצתי. הדיווח הראשוני ברשת CNN, למשל, היה שהמתפללים נהרגו כשהתפללו במסגד. ויש דוגמאות רבות נוספות.

הדרך היחידה לעצור את ההסתה היא לקיים תהליך שלום אמיתי, כן ועקבי. ממשלת נתניהו זנחה את תהליך השלום ולכן קשה יהיה לה לבוא בטענות על ההסתה, למרות שיאי השקר והברבריות החדשים שזו שוברת כמעט מדי יום.

זאת ועוד: במשך שנים ארוכות חלמו בישראל על מנהיג פלסטיני שיעז לגנות את הטרור בקולו. ואז הגיע אבו מאזן. הוא עשה את זה עוד בחייו של ערפאת. הוא המשיך לעשות את זה גם אחרי מותו של ערפאת, וביתר שאת, עד הרגעים האלה. אחר כך חלמו בישראל על מצב בו ברשות הפלסטינית יהיה "חוק אחד, נשק אחד, רשות אחת". המצב ששרר בשטחים בעשור הקודם היה כאוטי לחלוטין, רווי כנופיות ג'יהאדיסטיות חמושות, מפעלים שייצרו חגורות נפץ ותעשיה של מחבלים מתאבדים. ג'ונגל שאיש לא הצליח לשלוט בו.

והנה, יחד עם ראש הממשלה לשעבר סלאם פיאד, הצליח אבו מאזן לעשות את הלא ייאמן. יש היום רשות אחת, נשק אחד וחוק אחד. יש בתי סוהר בהם יושבים אנשי חמאס וג'יהאד. יש תיאום מלא עם ישראל.

"כל הדברים האלה", אומר חבר בכיר בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, "מצילים חיי יהודים רבים. אם נמשיך לבעוט ככה באבו מאזן, בקרוב מאוד נמצא את עצמנו מתגעגעים אליו".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: temple mount, security cooperation, mahmoud abbas, jerusalem, israel, intifada

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept