בגלל חשדות לשחיתות, הרבנים מאבדים פופולריות

הסכם עד מדינה שחתם עליו הרב הפופולרי יאשיהו פינטו צפוי להכניס אותו לשנת מאסר. לפרשת השחיתות הזאת יש השלכות מרחיקות לכת על מעמדם הציבורי של הרבנים בישראל.

al-monitor .

נושאים מכוסים

rabbis, rabbi pinto, jewish culture, israel, extortion, corruption

ספט 26, 2014

ששי גז, פרקליט צמרת שבא ויוצא מחצרות של רבנים ומקובלים, סיפר השבוע לאל-מוניטור [21 בספטמבר] שראה במו עיניו איך הם מגיעים לגדולה וצוברים עוצמה יוצאת דופן.

במשך שנים רבות, בעולם החרדי האשכנזי, כמו גם בעולם התורה הספרדי, צמחו רבנים רבי השפעה אשר משכו סביבם חסידים ונאמנים, דתיים וחילונים. חלקם בנו חצרות ונודעו בציבור על אור התורה שסביבם. ברכתם נחשבה לבעלת סגולות מיוחדות. אך בשנים האחרונות צמחה תופעה חדשה של רבנים, או כאלה שהכריזו כך על עצמם, אשר אוספים מסביבם חסידים המעריצים אותם ומייחסים להם תכונות יוצאות דופן ואף מעבירים אליהם כספים ומתנות.

עבור חלק מרבנים ומקובלים אלה, השנה האחרונה הולכת ומתבררת כאחת השנים הקשות שעברו עליהם. מעמדם איבד מגובהו והסגידה אליהם פחתה לאין שיעור. לפתע התגלו חולשותיהם לעיני כל, וכאילו לא די בכך, מספר רבנים אף הסתבכו עם החוק עד כדי אפשרות שייאסרו. אחד הרבנים המובילים, הרב יאשיהו פינטו, עומד להיכנס לבית סוהר אחרי שחתם בשבוע שעבר [17 בספטמבר]  על הסכם של עד מדינה. רבנים אחרים כמו רב העיר חולון אברהם יוסף והרב אליעזר ברלנד נחקרו ונעצרו, ויש מי שנעלמו מעין הציבור כמו ירדו למחתרת. לא רואים אותם ולא שומעים מהם. אם לא יקרה דבר בלתי צפוי, יתחיל הרב פינטו לרצות עונש בן שנה בבית הסוהר אחרי שבית המשפט המחוזי יאשר את ההסכם בינו לבין פרקליטות המדינה.           

בשנים האחרונות עקפה האהדה לפינטו בציבור את זו כלפי הרבנים האחרים, ובראשם הכוכב הגדול, הרב יעקב איפרגן מנתיבות, המכונה "הרנטגן" על שום המוניטין שלו, על פיו הוא מסוגל להעניק דיאגנוזה רפואית במבט אחד בלבד. הרב פינטו נחשב למטאור בשמי המקובלים. עוד בטרם מלאו לו 40, ועל אף שנחשב לשתקן כרוני,  קיבץ אליו מאמינים וחסידים ידועים, בהם בכירים במערכת הביטחון, פוליטיקאים בכל הדרגים וטייקונים. עד להגשת כתב האישום נגדו, הוא נחשב לדמות נערצת שעשרות אלפים עלו אליה לרגל בישראל ובקהילות היהודיות בארצות הברית כדי לזכות לברכתו.

בין חסידיו הרבים, כך התברר, היה אדם שרק מעטים ידעו שהוא משרת כחוקר בכיר ביותר במשטרת ישראל. על פי פרסומים באשר לכתב האישום נגדו, באחד הימים פנה הרב אל חסידו קצין המשטרה וביקש ממנו להשיג עבורו מידע חסוי מתוך חקירת משטרה שהתנהלה נגד עמותה שבה היה מעורב. הרב לא הסתפק בבקשה החריגה אלא הבטיח לתגמל את הקצין ב-200 אלף דולרים. הקצין, אפרים ברכה שמו, הכניס את המפקדים שלו בסוד הבקשה. ברגע של מבחן עליון בין האמונה הדתית לבין תפקידו הציבורי, נטש הקצין את הרב לטובת חובתו כשוטר. השוחד ניתן במעטפה, המעשה צולם, והראיה המצולמת עומדת היום בבסיס כתב האישום נגד הרב נותן השוחד.

"אנחנו בתקופה של חיפוש אחר דמויות רוחניות כדי שנוכל ללכת אחריהן", הסביר עו"ד גז באותה שיחה עם אל-מוניטור את סוד המשיכה של הרבנים מסוגו של הרב פינטו. "ראיתי אנשים בעלי מעמד פיננסי אדיר שחיכו במסדרון יותר משלוש שעות כדי לפגוש את פינטו. כשהוא יצא אליהם, הגוף שלהם רעד. אין ברב הזה שום דבר כריזמטי והוא רחוק מלהלהיב. אבל ראיתי במו עיני איך אנשים בוכים מהתרגשות כשהם מנשקים את ידו. דווקא העשירים והחזקים רעדו כשהוא חיבק אותם. הם פיתחו תלות כלפיו כי ראו בו מעין מלאך מושיע על כל צרה שלא תבוא. צריך להבין שהאנשים שמגיעים הכי למעלה מחפשים עוגן כדי לשמר את המעמד וההצלחה שלהם. הרבנים והמקובלים נהפכו אצלנו לעוגנים של העידן המודרני".

שום רב ומקובל לא הרחיק לכת כמו הרב פינטו. לא רק שניסה לשחד לכאורה את החוקר הבכיר השני בחשיבותו במשטרת ישראל, אלא סיפח אליו ולחסידיו גם את ראש אגף החקירות שלה, האיש שמעמדו מקביל לראש האף-בי-איי. צמרת המדינה נדהמה כשנודע שניצב מנשה ארביב פיתח כפי הנראה יחסים של תן וקח עם הרב. אולם מה שהסעיר את הציבור הישראלי הוא לא ההתרועעות עם קציני משטרה, אלא ניסיונו של הרב לחמוק מכתב אישום על מתן שוחד. מה עשה? כדי להציל את עצמו הציע הרב עסקה אפלה ליועץ המשפטי לממשלה, שבה הוא יחשוף הטבות כספיות ואחרות שהעניק לארביב לאורך השנים ובתמורה לא יוגש נגדו כתב אישום.

בדילמה של את מי מהם להעמיד לדין, ביכרה המדינה את ראשו של עובד הציבור על פני ראשו של הרב העצמאי. העסקה הסעירה את דעת הקהל ואת גורמי האכיפה במדינה. בעוד המדינה שוקלת את העסקה שהציע הרב, פרש ניצב ארביב מהמשטרה. בימים הקרובים, כך פורסם, צפויה המשטרה לפתוח נגדו בחקירה פלילית.

בשבוע שעבר נסגרה עסקת הטיעון עם הרב, והאיש שחולל את הטלטלה שפקדה את המשטרה צפוי לרצות שנת מאסר בכלא. העמדתו של רב בישראל לדין היא רחוקה מלהיות אירוע שגרתי. רבנים, מתוקף תפקידם, נחשבים כמי שזוכים לחסינות לא רשמית בשל מעמדם הרוחני. הידיעה על הגשת כתב אישום נגד רב במעמדו של פינטו התקבלה בתדהמה בציבור הרחב. היא פתחה את כל מהדורות החדשות ברדיו ובטלוויזיה ותפסה את הכותרות הראשיות משך ימים.

על אף היותה של ישראל מדינה בעלת אופי חילוני, ישראלים רבים נוהים אחרי רבנים ומייחסים להם סגולות רוחניות יוצאות דופן. כל אימת שהם מחפשים מזור לבעיותיהם, רבים מהם פונים לרבנים ומקובלים. "זה אומר שחסר משהו בחיים של האנשים", הוסיף עו"ד גז, שייצג דמויות רבניות במסגרת עבודתו. "אני יודע על רבנים שצברו מאות מיליוני שקלים בחשבון שלהם בזכות התרומות של החסידים. מה שמצער אותי זה שרוב הכסף בא מאנשים כמו אימא שלי ואימא שלך שאין להם פרוטה ביד. הם בנו אימפריה על חשבון המסכנים".

כבר עכשיו מורגשת התרופפות בקרב החסידים. ההילולות שעורכים המקובלים מדי שנה נהגו לסחוף אליהן עשרות אלפים. עו"ד גז סיפר שרוב החברים שלו שנהגו להשתתף באותן הילולות מתכוונים להדיר מהן את רגליהם בעתיד. לדבריו, זו תוצאה ישירה על מעשה השחיתות שבו היה מעורב כנראה הרב פינטו. "החברים שלי מאוכזבים והם מרגישים מרומים", הוסיף. 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

הבחירות של המספרים הקטנים: נתניהו לא מוותר אפילו על הקול הערבי
מזל מועלם | הבחירות בישראל | פבר 21, 2020
מדוע הרב הראשי לישראל מסית נגד עולי בריה"מ לשעבר?
קסניה סבטלובה | | ינו 8, 2020
בחירות 2020: נתניהו הפרזנטור של מהמפכה המשפטית
מזל מועלם | | ינו 3, 2020
כמו המימונה: נובי גוד הסובייטי הפך לחגם של כל הישראלים
קסניה סבטלובה | מורשת תרבותית | דצמ 23, 2019
האם העם ימליך עליו את ברית החשודים?
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | דצמ 30, 2019

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020