ישראל פולס

חולשתה של הדיפלומטיה האירופית

p
המחבר
בקצרה
שנה אחרי שנה הציבור הישראלי שומע שאירופה מאבדת את סבלנותה, פעם אחר פעם מגנה אירופה בנייה חדשה בהתנחלויות – אבל בפועל, אין לחץ משמעותי על ישראל.

שגריר האיחוד האירופי בישראל, לארס פאבורג-אנדרסן, אמר בסמינר של יוזמת ז'נבה ביום שישי האחרון (27 ביוני) כי מדינות באיחוד האירופי ''מאבדות את הסבלנות כשדאגותיהן לא זוכות להתייחסות" מצד ישראל. השגריר התכוון לאזהרות שפרסמו צרפת, ספרד ואיטליה בנוגע לקשרים כלכליים עם חברות ישראליות הפועלות בשטחים הכבושים.

לפני שנה, ב-4 ביולי 2013, פרסמתי כאן מאמר תחת הכותרת "אירופה מתחילה לאבד את סבלנותה כלפי ישראל". זה היה לאחר שהנציבות האירופית פרסמה הנחיות הקובעות שכל גוף ישראלי שיבקש לקבל מימון, להשתתף בפרויקט או להתמודד על מענקים ופרסים מטעם האיחוד, יצטרך להצהיר שאין לו כל קשר להתנחלויות בגדה המערבית, במזרח ירושלים או ברמת גולן.  

באותם ימים של ראשית יולי התבטאה גם שרת המשפטים ציפי לבני באותו אופן. בכינוס השנתי של לשכת רואי החשבון באילת אמרה השרה הממונה על התהליך המדיני עם הפלסטינים כי באירופה "ישראל נתפסת כמדינה קולוניאליסטית, ולכן זה לא ייעצר רק בהתנחלויות, אלא בישראל כולה".

הנבואה השחורה של לבני לא התגשמה. כמו תמיד, "התהליך המדיני" הושיע את ישראל. ימים אחדים אחרי ששרי החוץ של האיחוד, ובראשן בריטניה וצרפת, ביקשו לפרסם הודעה תקיפה בגנות הבנייה בהתנחלויות ולהטיל על ישראל את האחריות להכשלת המו"מ, הכריז מזכיר המדינה ג'ון קרי על חידוש המשא ומתן עם הפלסטינים. ראש הממשלה בנימין נתניהו מיהר להזהיר את שרת החוץ של האיחוד, קתרין אשטון, כי פרסומה של ההודעה תשבש את מאמציו של קרי לקדם את המשא ומתן. אנשי משרד החוץ בירושלים נזפו בשגרירים האירופים שהאיחוד עוסק בקידום משברים עם ישראל במקום להתמקד בקידום המשא ומתן.

בעזרתה של קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל הצליחה אשטון לרכך את לבם של הבריטים והצרפתים. בדצמבר 2013, חודשים ספורים לאחר פתיחתו של המו"מ, החליט האיחוד לנסות דרך חדשה. הוא הניח בצד את המקלות, והציע לישראל ולפלסטינים גזר ענק. האיחוד הודיע שאם המו"מ יסתיים בהצלחה, ישראל והמדינה הפלסטינית העתידית ישודרגו למעמד "שותפות מועדפת מיוחדת". זהו הדרג הגבוה ביותר שניתן למדינה שאינה חברה באיחוד האירופי. השדרוג נועד להגביר את הנגישות של ישראל לשוק האירופי ואת הדיאלוג המדיני ושיתוף הפעולה הביטחוני עם 28 מדינות באירופה. כמו כן הוא היה פותח אופקים חדשים לקשרים התרבותיים והמדעיים בין שתי המדינות לרוב מדינות היבשת השכנה.

המשא ומתן, כידוע, הסתיים בלא כלום. ההתנחלויות הוסיפו לתפוח, אך אירופה המשיכה לספק לישראל גזרים. ב-8 ביוני חתמו שר המדע, הטכנולוגיה והחלל, יעקב פרי, וראש משלחת האיחוד האירופי בישראל, השגריר פאבורג-אנדרסן, על הצטרפותה של מדינת ישראל לתוכנית המחקר והפיתוח האירופית "הורייזון 2020". טקס החתימה החגיגי התקיים במעמד ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא הנציבות האירופית, חוזה מנואל בארוסו. הורייזון 2020 היא בין התוכניות הגדולות בעולם לשיתוף פעולה מדעי ותעשייתי. פרי אמר בטקס כי "ההסכם מהווה הוכחה ניצחת לעוצמתו של המדע הישראלי".

היה נכון יותר לומר כי ההסכם הוא הוכחה ניצחת לחולשתה של מדיניות החוץ האירופית. שנה אחרי שנה הציבור הישראלי שומע שאירופה מאבדת את סבלנותה. שוב ושוב העיתונות מדווחת על עוד מחאה של מדינות אירופה נגד עוד מכרזים לבנייה בהתנחלויות. יושבי בתי הקפה בתל אביב שומעים פעם אחר פעם את הקריאה "זאב, זאב", והזאב האירופי מתגלה ככבש.

בסוף השבוע [29 ביוני] שוחחתי על כך עם סוון-אריק סודר, מי שהיה מזכיר המדינה בלשכת ראש ממשלת שוודיה וכיום עומד בראש מכון פולקה ברנדוט. בראיון, שנערך בכנס הפוליטי השוודי המרכזי באי גוטלנד, הציע סודר לישראלים שלא לשים את יהבם על חולשתו של האיחוד האירופי ובהעדר קונצנזוס בין המדינות החברות. לדבריו, הכלכלה הגלובלית והמהפכה הדיגיטלית החלישו את עוצמתן של מדינות לאום וממשלים, ואי אפשר עוד להסתמך על דיפלומטיה מסורתית ועל יחסים בין ממשלות.

סודר, שמרבה לבקר בישראל ומכיר מקרוב את הפוליטיקה שלה, מפנה את תשומת לבם של הישראלים לכך שב-1995 צרכנים שוודים החליטו להחרים יינות צרפתיים במחאה על הניסוי הגרעיני שצרפת ערכה בפולינזיה הצרפתית. המכירות של אותם יינות בשבדיה צנחו בעקבות זאת ב-40 אחוז, "וזה עוד לפני הופעתן של הרשתות החברתיות".

לדבריו, "דעת קהל, צרכנים ועסקים פועלים כיום יותר ויותר בהתאם לאמונותיהם. כשלקוח או לקוחה עומדים לפני המדף בחנות, כל אחד ואחת מהם מקבל החלטה מושכלת עצמאית. הצרכן האירופי ישאל את עצמו 'האם אקנה קרם ידיים של חברת אהבה מההתנחלות מצפה שלם, או מוצר של חברת באדי פרודקט? האם אקח תאנים טריות של 'אבניב', שגודלו בהתנחלות נתיב הגדוד, או תאנים מדרום אפריקה?"'

גם אם הזאב האירופי יוסיף להתנהג ככבש, ישראל לא תוכל להתעלם לאורך ימים מהפיל שנמצא במרכז החדר - פיל מפעל ההתנחלויות, זה שדורס כל סיכוי לשלום.  

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: tzipi livni, settlements, occupation, israel, european union, catherine ashton, boycott, benjamin netanyahu

עקיבא אלדר הוא בעל טור ב''ישראל-פולס'' של אתר אל-מוניטור. עיתונאי בכיר ופובליציסט לשעבר בעיתון הארץ. שימש בתפקיד הכתב המדיני של הארץ וראש המשרד האמריקאי של העיתון בוושינגטון. ספרו ''אדוני הארץ: המתנחלים ומדינת ישראל'' אותו חיבר יחד עם פרופ' עדית זרטל הפך לרב-מכר בישראל, ותורגם לאנגלית, לגרמנית לערבית ולצרפתית. בשנת 2006 כלל אותו העיתון פיננסיאל טיימס ברשימת הפרשנים המשפיעים ביותר בעולם. הוא זכה בפרס Middle East Award מטעם ארגון - search for common ground – ארגון בינלאומי לקידום שלום ופיוס, על פעלו לקידום השלום במזרח התיכון באמצעות התקשורת אלדר הינו יליד חיפה (1945). הוא השלים לימודי כלכלה, יחסים בינלאומיים ופסיכולוגיה באוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept