החתונה המלכותית של הציבור החרדי

בזמן שבכנסת בחרו נשיא, לא הרחק משם השתתפו רבבות חרדים בחתונת נכדתו של האדמו"ר מבעלז. הקרבה הפיזית בין האירועים הדגישה את המרחק הרב בין החרדים לציונים

al-monitor .

נושאים מכוסים

ultra-orthodox, politics, marriage, knesset, jewish culture, israel

יונ 13, 2014

ירושלים חוותה שני אירועים גדולים השבוע. בחירתו של נשיא המדינה [10 ביוני] ריתקה אליה המוני ישראלים שעקבו אחר דרמה עוצרת נשימה בכנסת. לא הרחק משם התנהל אירוע ענק שריתק אליו את העולם החרדי בישראל ומחוצה לה: האדמו"ר מבעלז, הרב יששכר רוקח, השיא את נכדתו לבחור ישיבה בן 17.  

שני אירועים שמשקפים את דיוקנה של ישראל התקיימו זה לצד זה בעיר אחת, במרחק של קילומטר זה מזה, מבלי שבאי החתונה התעניינו במתרחש בכנסת, ומבלי שבאי משכן הכנסת ידעו על ההתרחשות החרדית הענקית. שני עולמות כה שונים זה מזה, שחיים זה לצד זה תוך התעלמות כמעט מלאה זה מזה. אלה מדברים עברית ואלה מדברים יידיש. אלה רואים עצמם ישראלים, אלה רואים עצמם יהודים. אלה פועלים על פי ערכים דמוקרטיים ואלה חיים בציות עיוור לרבנים שעומדים בראש החסידות.

מלכתחילה לא היה סיכוי שבאי החתונה יעקבו אחר המאבק על בחירתו של נשיא המדינה העשירי. מבעוד מועד נדרשו עשרות אלפי האורחים שהוזמנו ל"חתונה המלכותית" להשאיר את מכשירי הטלפון הסלולריים שלהם בחוץ. הורשו להיכנס רק מי שהחזיקו מכשירים "כשרים" המנותקים מחיבור לאינטרנט. ברחבי העיר הודבקו מודעות עם אזהרה חמורה לאלפי האורחים מהארץ ומחוץ לארץ "שלא להיכנס לבית המדרש עם סמארטפונים נטולי סינון".

חסידות בעלז היא החסידות השנייה בגודלה בעולם היהודי. עשרות אלפי חסידיה פרושים בארצות הברית ובאירופה, ומנהלים אורח חיים שלא חל בו כמעט שינוי מאז ייסוד החסידות לפני כ-200 שנים בגליציה. השפעתם על העולם החרדי בישראל גדולה, ולצד חסידות גור הם נותנים את הטון בעיצוב חייו של ציבור החרדים המקורי.

תחזיות מצביעות על כך מראים שב-2020 כל תלמיד שני שייכנס לכיתה א' בירושלים יהיה דתי. מחקר של מכון ירושלים לחקר ישראל צופה שבאותה שנה יגיע שיעור החרדים בירושלים ל- 44 אחוז וב-2030 הוא יזנק ל-50 אחוז. הנה עוד נתון ששופך אור על הצמיחה המרשימה של האוכלוסייה החרדית: בקום המדינה חיו כ-40 אלף חרדים בישראל, היום חיים בה יותר מ-800 אלף חרדים - כעשרה אחוזים מהאוכלוסייה הכללית במדינה.

"אני לא מבין את הפניקה שלך", ניסה לנחם אותי הרב אלי קאופמן, חרדי אדוק שעוקב מקרוב אחר חסידות בעלז, "בסך הכל הגלגל חוזר, ובעוד לא הרבה זמן ירושלים כולה תהיה חרדית. לפני קום המדינה היינו יהודים ולא ידענו מה זה להיות חילוני ומה זה להיות ישראלי. בעזרת השם, בסוף כולנו נחזור להיות יהודים".

נחזור לחתונה המלכותית של הנערה בת ה-17 עם בחיר ליבה. היא התקיימה בבית הכנסת הגדול של החסידות שנחשב לגדול ביותר בעולם. ביציאה ממשכן הכנסת פניתי לזירת השמחה בתקווה לגנוב הצצה נדירה של "החיים האחרים". הרחובות בשכונה נחסמו ושומרים לבושים בגדי חג – גלימות שחורות ארוכות ושטריימל מטופח – סיננו את הבאים. כל מוזמן מהארץ ומחו"ל נדרש להציג הזמנה לחתונה. נעצרתי במחסום האחרון שלפני מקום השמחה. לא הורשיתי להיכנס לאולם, לא משום חזותי החילונית, אלא משום שלא הייתה הזמנה בידי.

מצאתי עצמי מוקף מאות חרדים שנותרו בחוץ ועקבו מהופנטים מרוב הערצה אחר מסך גדול שהביא את המתרחש בתוך האולם. קולות השמחה היו כה חזקים עד כי נשמעו במרחק של מאות מטרים. האלפים שנדחסו פנימה שרו שירים חסידיים בגרון ניחר כשהם מוחאים כפיים ורוקעים ברגליהם. "זה לא רק חתונה", הסביר ישראל פרידמן, תלמיד ישיבה, "זה מפגן כוח פוליטי אדיר שהמטרה שלו היא להראות לכל העולם היהודי עד כמה חזקה חסידות בעלז".

החתן והכלה לא נראו בתוך האולם. בתום החופה המפוארת הם נעלמו. כפי שמקובל בעולם החרדי, השניים פנו לחדר הייחוד שהוכן מבעוד מועד. במקרים רבים זהו המפגש הראשון בין החתן והכלה מאז שודכו זה לזו. הכלה, שמכוסה מכף רגל עד ראש, חושפת את פניה בפני בעלה. בעוד הזוג עורך את היכרותו הראשונה ממתינים האלפים בדריכות לרגע שבו הם ייצאו מחדר הייחוד. יודעי דבר אומרים שבחדר הייחוד חווים בני הזוג את החוויה האינטימית הראשונה. רוב הבחורים מתוודעים לחוויה הזאת מדפי התלמוד שמציע "תפריט" כמעט מלא לרגעי הייחוד. הכלה זוכה להדרכה מבנות המשפחה.

החגיגה מגיעה לשיאה האקסטטי כשבני הזוג יוצאים מחדר הייחוד ומצטרפים לחגיגה. אלפי האורחים מקבלים אותם בריקודים ובמחולות עד אובדן חושים. לפנות בוקר, החתונה הגיעה לסיומה והאלפים פנו לתפילת שחרית עם החתן הטרי.

ירושלים התעוררה ביום רביעי בבוקר השבוע עם נשיא מדינה חדש ונסיך חדש בחסידות בעלז. בעיתונות החילונית לא הוזכרה ולו מילה אחת על האירוע החרדי שריתק מאות אלפי חרדים. בעיתונות החרדית פרשו את החתונה על פני עמודים רבים. בחירתו של הנשיא החדש הוזכרה באחד העיתונים החרדים כמו הייתה אירוע של מה בכך.

"אין לכם מושג מה אתם מפסידים" ניסה פרידמן, בחור הישיבה, לשכנע אותי, "אתם החילונים חיים במציאות חסרת ערכים. העולם החרדי מציע לך חיים, מתכון של חיים טהורים וסיבה לחיות. כשאני נוסע לבני ברק אני רואה באוטובוס ילדים בני ארבע עם אייפון שבו רואים הכל. אתם מגדלים דור אומלל שכאשר הוא יגדל, לא יהיה לו במה להיאחז".

כמו קאופמן, גם פרידמן משוכנע שזה רק עניין של זמן עד שהעולם החילוני בישראל יגלה את "הנתיב הזוהר" של החיים היהודיים.

מאמרים מומלצים

הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
מבחן 15 המנדטים של הרשימה המשותפת
דני זקן | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020
כחול לבן פספסה את ההצלחה הגדולה של הרשימה המשותפת
עפיף אבו מוך | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
האם ליברמן יצליח להמציא את עצמו מחדש?
קסניה סבטלובה | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020