הר הבית עוד לא בידינו: מאחורי הקלעים של הצעת החוק הנפיצה

המערכת הפוליטית נדהמה: דווקא יו"ר השדולה לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני חתום על חוק המתיר ליהודים להתפלל בהר הבית. אחרי יומיים נכנע ח"כ חיליק בר ללחצים הכבדים - מבית המלוכה הירדני ועד השב"כ הישראלי. בימין מתכוונים להמשיך בחקיקה, שעלולה להבעיר את המזרח התיכון.

al-monitor .

נושאים מכוסים

temple mount, palestine, muslims, labor party, knesset, jews, israel, hilik bar

מאי 22, 2014

כשחבר הכנסת חיליק בר, מזכ"ל מפלגת העבודה, הצטרף לחברת הכנסת מירי רגב מהליכוד לצורך הצעת חוק שיעניק חופש תנועה, דת ופולחן בהר הבית ליהודים וערבים כאחד, הוא ידע שהיוזמה הזו לא תעבור בשקט, אך נדמה שלא העריך את מידת נפיצותה ואת גודל המהומה שתחולל. זו אינה גוועת גם לאחר שהחליט למשוך את ידיו מהצעת החוק, מהומה שתחייב, כנראה, את התערבותו של נתניהו.

הסערה, שאחד ממוקדיה הרבים הוא בית המלוכה הירדני, פרצה ביום ראשון בבוקר [18 במאי] בעקבות פרסום דבר הצעת החוק בידיעות אחרונות. בר הסביר, כי הוא גאה להגיש חוק כזה, שנועד לאפשר ליהודים לממש את זכות הפולחן שלהם במקום הקדוש, שכיום היא מוגבלת. "אני מאמין שחיים משותפים בין יהודים וערבים מתחילים בשוויון מלא גם בהר הבית", אמר. אגב, הצעת חוק ברוח דומה הוגשה בעבר על ידי ח"כים מהימין.

בעוד מעורבותה של רגב בהצעת החוק הנוכחית מתקבלת בטבעיות, בר, איש שמאל מתון, הפך כמעט מיד יעד להתקפות מצד חברי כנסת ערבים, ומהשמאל בכלל.

עמדותיהם הפוליטיות של בר ורגב רחוקות מאוד זו מזו. בעוד היא מקורבת לחוגים האולטרה ימניים בליכוד, הוא עומד בראש השדולה לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני והישראלי-ערבי; בר מיצב עצמו כאחד ממובילי המאבק בכנסת הנוכחית למימוש חזון שתי המדינות, והוא בעל קשרים טובים עם בכירים ברשות הפלסטינית; לאחרונה אף יזם מפגש ברמאללה של ח"כים מהשמאל עם יו"ר הרשות אבו מאזן.

מיד לאחר פרסום הצעת החוק, החל מסע הלחצים. בר נאלץ לבטל את לוח הזמנים שלו והתמסר לסדרת התייעצויות ארוכה ובלתי נגמרת.

תחילה הגיעו טלפונים מבכירים ירדנים, שביקשו הסברים ממנו ומיו"ר מפלגת העבודה ח"כ יצחק הרצוג. רק לאחרונה נפגש הרצוג בירדן עם המלך עבדאללה, והתחייב בפניו לעשות הכל כדי לשמור על האינטרסים של הממלכה בהר הבית. הרצוג התרשם אז שבירדן חוששים מאוד מפרובוקציות והפרת הסטטוס קוו במקום הקדוש.

במקביל קיבל בר טלפונים מבכירים בשב"כ, שהזהירו כי הצעת החוק שלו עלולה להוביל למהומות, שבמקרה הטוב יהיו בסדר גודל של האינתפאדה השנייה. ובמקרה הרע? את זה השאירו לדמיונו.

כשהגיע למחרת לכנסת, ניגשו אליו הח"כים הערבים והזהירו אותו מפני הבערת האזור. בהמשך הגיעה, כצפוי, שיחת בירור עם הרצוג, שאמר לבר כי הוא מבין שכוונתו הייתה טובה, אך הצעת החוק מביכה את המפלגה ועלולות להיות לה השלכות אזוריות חריפות.

"נתתי את מילתי למלך ירדן שאשמור על האינטרסים שלהם, והצעת החוק הזאת אינה עולה בקנה אחד עם התחייבותי. חבל שלא התייעצת איתי", אמר הרצוג לבר וביקש ממנו לסגת מהעניין. במקביל הופעלו על בר לחצים כבדים מימין, שלא ייבהל ויחזור בו.

בר חש קרוע מבפנים. מצד אחד הבין, כי דווקא הוא, שמוביל את המאבק למען הסכם עם הפלסטינים, עלול להיות חלק ממשבר מדיני מיותר. מצד שני, כירושלמי שכיהן בעבר כסגן ראש העיר, הוא מכיר היטב את חשיבות חופש הפולחן ליהודים בהר הבית.

כשעמדתי לידו ביום שני בכנסת, חלף על פניו ח"כ אחמד טיבי והפטיר: "אתה לא נורמאלי. אתה תבעיר פה את האזור". בר נותר מהורהר. באתרי החדשות צוטט ח"כ עיסאווי פריג' ממרצ כמאשים את בר בפופוליזם מסוכן.

בשיחה עם אל-מוניטור שהתקיימה ביום שלישי בבוקר, בעודו ממשיך להתלבט בסוגיה, אמר בר כי אם יגיע להכרה שהצעת החוק היא טעות בעת הזאת, לא תהיה לו בעיה לרדת מהעץ. למחרת אכן ירד ממנו.

בהודעה מפורטת לעיתונות הצהיר בר על השעיית תמיכתו בחוק, "לא בשמחה ולא בצהלה", זאת לאחר "סבב התייעצויות מקיף עם גורמי ביטחון בכירים, עם גורמים פוליטיים ודיפלומטיים בארץ ובעולם, ותוך התייעצות משותפת עם יו"ר המפלגה הרצוג ויו"ר הסיעה איתן כבל''. בר הדגיש כי האהבה והזיקה לדת ולמסורת, לערכים הלאומיים ולירושלים אינם נכס של הימין, וכי ימשיך לפעול למען חופש פולחן ודו קיום בין יהודים, מוסלמים ונוצרים. "אני מאמין שיבוא היום בו, תוך הסכמה הדדית, יתפללו יהודים ומוסלמים יחד גם בהר הבית. כנראה שהיום הזה הוא לא היום, וייתכן שחקיקה היא אינה הפתרון", סיכם.

עוד לפני שהשעה תמיכתו בחוק, אמר בר לאל-מוניטור: "הבהרתי מראש שלא אתן ידי לשום דבר שפוגע ברגשות המוסלמים או בזמני התפילה שלהם בהר הבית. זה היה מבחינתי תנאי ברזל. אני הרי נלחם כדי שיהיה תהליך מדיני. אם נגזר עלינו לחיות ביחד במזרח התיכון צריך להסדיר כמה שיותר דברים. במערת המכפלה הסידור של זמני תפילה שווים עובד טוב, אז למה שזה לא יקרה בהר הבית?"

אל-מוניטור: ומאז הפרסום גילית דברים חדשים?

ח"כ בר: הצעת החוק הזו היא בשלב מאוד מקדמי כך שאין בעיה לרדת ממנה. דיברתי עם בעלי תפקידים בכירים בשב"כ, דיברתי עם ח"כים ערבים ועם דיפלומטים ירדנים. ברור לי שהם לא ציפו שאני אקח חלק בהצעת חוק כזאת. אני מבין מהם שעצם זה שמדובר בחוק שכופה עליהם, כביכול, את הסדרי הפולחן, זה בעייתי ופוגע. אגב, קיבלתי גם טלפונים מאנשי העבודה שתמכו בי ואמרו שהמפלגה צריכה לחזור לערכים לאומיים.

אל-מוניטור: התחזיות הביטחוניות הקשות לא מרתיעות אותך?

ח"כ בר: בוודאי שצריך לתת על כך את הדעת וזה מה שאני עושה. אני לא אטום כשאומרים לי שמדובר בחבית חומר נפץ. אין לי רצון להביא לקרע עם ירדן או להבעיר את האזור. אני באתי ממקום טוב, של יצירת פרקטיקה משותפת של תפילה. הרעיון שלי היה לייצר חקיקה ברוח השופטת דורית בייניש, שפסקה שאין למנוע עליית יהודים להר הבית ולא התחוללה מלחמת עולם. כשפניתי למירי רגב, אמרתי לה: 'אם את עושה את זה בגלל הרעש והפרובוקציה, אני לא שם. אם זה כדי לעשות שינוי היסטורי זה מעניין אותי'. השתכנעתי שזאת כוונתה.

"אני לא יודע מה בר ורגב ניסו לעשות, ומה שהם עשו נובע בעיני מחוסר הבנת המטריה [החומר]. זה כמובן מסוכן", אומר לאל-מוניטור ח"כ ישראל חסון (קדימה), לשעבר סגן ראש השב"כ, "הר הבית זה גזע המוח בכל הגדרה. הוא נחשב לאלמנט כל ערבי, ואפילו בקמפ דיוויד בשנת 2000 מובארק הבהיר לאהוד ברק, שלערפאת אין זכות לנהל משא ומתן על ירושלים. דבר שני ולא פחות חשוב הוא שהר הבית הוא חלק ממערכת היחסים האינטימית שלנו עם ירדן. מי שמנהל את המקום זה הווקף הירדני, כך שחוק כזה עלול להביא להתנגשות מיותרת עם ירדן".

"שטויות", אומרת לאל-מוניטור ח"כ רגב, "הדיבורים האלה לא מרתיעים אותי". רגב, תת אלוף (במיל'), לשעבר דוברת צה"ל, מספרת שגם אליה פנו מהשב"כ, אך לא הצליחו לשכנע אותה לרדת מהעיסוק בהר הבית.

העובדה שח"כ בר משך ידו מהצעת החוק לא מטרידה אותה. עוד לפני שעשה זאת אמרה, כי תחתים חברי כנסת מהימין ותמשיך בהליך החקיקה. "זה חוק שעושה צדק", היא אומרת, "מפחידים אותו עם הירדנים ועם השב"כ, אבל עובדה שבמערת המכפלה זה עובד יפה. אין לי כוונה לעצור למרות האיומים באינתיפאדה שלישית. כמו שאני דואגת שבנצרת הכומר גבריאל ייכנס לכנסייה, כך אני רוצה שכל יהודי יוכל להתפלל בהר הבית".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

מבחן 15 המנדטים של הרשימה המשותפת
דני זקן | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
כחול לבן פספסה את ההצלחה הגדולה של הרשימה המשותפת
עפיף אבו מוך | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
האם ניצחון של נתניהו יביא לסוף הדמוקרטיה הישראלית?
בן כספית | הבחירות בישראל | פבר 26, 2020
המהלך הכוחני שהחזיר את נתניהו מהמתים
בן כספית | הבחירות בישראל | פבר 24, 2020
שלוש האופציות של נתניהו: בין ישיבה בכלא לחוק הצרפתי
בן כספית | הבחירות בישראל | פבר 19, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020