ישראל פולס

הנזק המצטבר של השר אורי אריאל

p
המחבר
בקצרה
פעם אחר פעם מקפיד שר השיכון מהבית היהודי להביך את הממשלה שבה הוא יושב, ולייצר פרובוקציות כדי לפגוע במשא ומתן עם הפלסטינים. מדוע נתניהו מאפשר לו להתנהג כך?

בעיצומן של חגיגות הפורים ותהלוכות העדלאידע במרכזי הערים ביום ראשון בבוקר [16 במארס], עלה שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, להר הבית. למרות האווירה המתוחה על ההר וההתפרעויות שהתרחשו במקום באותו בוקר, השר אריאל דחה את המלצת המשטרה לוותר על הביקור, והחליט רק לקצר אותו. השילוב בין המשמעויות הדתיות והלאומיות של חג הפורים, לבין ביקור פרובוקטיבי של שר ימני באתר המריבה מלווה באבטחה לצד המתפללים המוסלמים, יכול היה בקלות לייצר אירוע שייצא מכלל שליטה ויבעיר את האזור.

אבל את אריאל, מספר 2 במפלגת הבית היהודי, פוטנציאל הנזק הזה כלל לא הטריד. נהפוך הוא. ככל שבוחנים את התנהלותו של מי שנחשב לאחד מנציגיו הבולטים של הימין הפונדמנטליסטי בכנסת, מגלים דפוס פעולה פרובוקטיבי שחוזר על עצמו. אריאל שב ומנסה להתסיס, לחמם את האווירה הציבורית ולגרום נזק למדיניות החוץ של ישראל בעיצומו של המו"מ המדיני.

בכל הקשור להר הבית, לאריאל יש אובססיה מיוחדת. הוא עלה להר גם בפברואר השנה, ולדבריו הוא מתכוון להתמיד במנהג שהחל כבר בהיותו חבר כנסת, אז עלה להר מדי חודש. לאחר שמונה לתפקיד שר הוא נאלץ לצמצם את תכיפות הביקורים עקב סידורי אבטחה קפדניים. את הסיורים שבכל זאת יוצאים לפועל הוא מקפיד לפרסם בדף הפייסבוק שלו. אחרי הביקור האחרון כתב: "המציאות שבה מתפרעים מנהלים את סדר היום בהר הבית, ומונעים מיהודים את העלייה לא מתקבלת על הדעת. עליתי הבוקר להר ובכוונתי להמשיך לעשות כן גם בעתיד...."

נראה שהשר אריאל, המתגורר בכפר אדומים מזרחית לירושלים, עובד במשרה מלאה כדי לרצות את ציבור המתנחלים ולייצג את האינטרס הצר שלהם. נראה ששנים לא היה למתנחלים ייצוג כל כך אותנטי ולוחמני בממשלה, ועוד בתפקיד הכי חשוב עבורם – שר הבינוי והשיכון - שאליו הוא מתייחס כסוג של ציווי דתי.

כשר הבינוי והשיכון בתקופה שבה מחירי הנדל"ן הגבוהים נחשבים לבועה שעשויה להתפוצץ בכל רגע, אריאל מקפיד לפזר הצהרות על מחויבותו לפעול להורדה במחירי הדירות. אולם נראה שלפחות בכל הנוגע לציבור הכללי, הבטחותיו של השר אינן נתפסות כאמינות במיוחד, והוא מזוהה הרבה יותר עם האינטרסים של המתנחלים מאשר עם פעילות אפקטיבית לפתרון משבר הדיור. בסקר שביעות רצון משרי הממשלה שפורסם בתחילת החודש בערוץ 2, אריאל דורג במקום ה-22, שלב אחד לפני שר האוצר יאיר לפיד שדורג אחרון. אפשר להניח שהנתון הזה לא הדיר שינה מעיני השר, שכל מעייניו נתונים למצוא חן בעיניי הימין והמתנחלים.

במבחן התוצאה, אריאל אמנם לא יכול להציג בפני המתנחלים תעודת פטירה סופית למו"מ עם הפלסטינים שעדיין מתנהל ומאיים עליהם, אבל הוא בהחלט יכול להציג שורת הישגים שפוגעים בשיחות, ויוצרים תחושה שראש הממשלה נתניהו אינו מסוגל להעביר הסכם.

בימים חשובים למו"מ, כמו בביקורו באזור של מזכיר המדינה האמריקאי, ג'ון קרי, אריאל מקפיד להודיע על שיווקן של יחידות דיור חדשות מעבר לקו הירוק. הוא מעורר מהומה מדינית, ומרוצה ככל שגובה הלהבות עולה.

באוגוסט האחרון, בעוד האמריקאים עמלים על התנעת המו"מ המדיני, התברר כי משרד השיכון משווק למעלה מאלף יחידות דיור בירושלים וביהודה ושומרון. הוא הסביר אז שהבנייה מעבר לקו הירוק מרוסנת, ולכן צריך לבנות יותר. בראיון לגלי צה"ל הוא התרברב שזוהי "רק המנה הראשונה". "למה קרי חייב לדעת הכל?", שאל אריאל, והוסיף: "כל אחד יודע שהבית היהודי נמצאת בממשלה בין היתר כדי לבנות את ארץ ישראל".

בנובמבר 2013 הוא הצליח לגרום למהומה כשמשרדו הודיע על בניית אלפי יחידות דיור בשטחים. בבית הלבן דרשו הבהרות, ונתניהו נאלץ לקרוא אותו לסדר. "אין בצעד הזה שום תרומה להתיישבות", אמר לו ראש הממשלה, "להיפך - יש פה נזק להתיישבות. מדובר בצעד חסר משמעות חוקית ומעשית שיוצר התנגשות מיותרת עם הקהילה הבינלאומית דווקא בשעה שאנו עושים מאמץ לשכנע גורמים בקהילה הבינלאומית להגיע להסדר טוב יותר מול איראן".

חרף כהונתו כשר בממשלה שמנהלת משא ומתן מדיני עם הפלסטינים, אריאל מתנהל כאחרון פעילי הימין גם כשהוא מארגן הפגנות מחאה נגד אותה ממשלה ומשתתף בהפגנות אחרות. לפני כמה שבועות הוא השתתף בהפגנת הימין בשטח אי-1 השנוי במחלוקת, שנועדה לאותת לנתניהו שלא להתקדם עם התהליך המדיני ולא להיכנע ללחץ האמריקאי. אריאל גם היה בין יוזמי עצרת תפילה המונית נגד המהלך המדיני שמקדמת ממשלת נתניהו.

במקרה אחר, אבסורדי לא פחות, הוא השתתף בהפגנת הימין מול כלא עופר, ערב לפני שחרור המחבלים במסגרת ההבנות עם הפלסטינים להתנעת המו"מ. מי שהצליח למקד את תשומת הלב בסתירה שבהתנהגותו של השר, שלמרות התנגדותו לא התפטר מתפקידו והמשיך לכהן בממשלה, היו דווקא פעילי ימין שקראו לעברו "שמאלן" ו"בוגד" והפריעו לנאומו.

בין לבין אריאל מקפיד להצהיר כי יפעל לסילוקם של השרים יאיר לפיד וציפי לבני מהממשלה, ולהחלפתם בנציגים מהמפלגות החרדיות שעמן הוא דואג לטפח מערכת יחסים קרובה. מעת לעת הוא גם יוצא נגד נשיא המדינה שמעון פרס. בראיון למעריב הוא האשים את פרס בהרס מוסד הנשיאות, ואמר עליו כי הוא תופס צד של מיעוט קיצוני, וחותר תחת ראש הממשלה "כשהוא אומר שלא צריך לדרוש הכרה במדינה יהודית".

בניגוד ליו"ר המפלגה נפתלי בנט שמתגורר ברעננה, ושאת מערכת יחסיו עם המתנחלים מאפיין אלמנט של חשדנות, אריאל הוא בשר מבשרו של ציבור המתנחלים. בנט מבין לפיכך, שאם הוא רוצה לשמור על כסאו, עליו לכל הפחות ליישר קו עם אריאל, שאינו שולל התמודדות על ראשות המפלגה בעתיד. ככל שאריאל מושך יותר למחוזות קיצוניים, בנט נאלץ ללכת אחריו. כך מושכים חברי הבית היהודי את הקואליציה כולה לכיוון ימין.

מדוע מאפשר ראש הממשלה לשר בממשלתו להתנהל בחוסר אחריות, לפגוע במדיניות החוץ ואולי אפילו להצית מהומה בהר הבית? "זה הכל נובע ממנהיגות רופסת", טוען שר בכיר בליכוד, "בדיוק כמו שנתניהו אפשר לקיצוניים בליכוד להשתלט על המפלגה ולא פעל, כך הוא מעדיף לא להתעסק עם המשוגעים בממשלה, כי הוא חושב שבמקרה הגרוע הם יתפטרו או יפוטרו. העניין הוא, שבדרך יכול להיגרם נזק מדיני וביטחוני אם למשל באחד הביקורים של אריאל בהר הבית, העניינים יצאו מכלל שליטה".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: temple mount, settlements, right wing, politics, israel, habayit hayehudi, benjamin netanyahu

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept