על מה הסתודדו הרצוג, לבני ולפיד?

המערכת הפוליטית דרוכה בימים אלה וגם מבחינת מפלגת העבודה כל האפשרויות פתוחות. בראיון ל"אל-מוניטור" מבטיח ח"כ יצחק הרצוג רשת ביטחון לראש הממשלה, אך לא פוסל הקמת קואליציה חלופית אם יבחר נתניהו בדרך הימין

al-monitor .

נושאים מכוסים

peace talks, peace process, palestine, opposition, labor party, israel, benjamin netanyahu

פבר 3, 2014

ביום רביעי שעבר [29 בינואר], ניגשו השרים יאיר לפיד וציפי לבני אל יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, שעמד בפאתי מליאת הכנסת, ובין השלושה התפתחה שיחה קלילה ולא מחייבת. שלושת ראשי מפלגות המרכז-שמאל מסתודדים ומצחקקים עוררו, כצפוי, עניין בקרב השרים והח"כים שחלפו על פניהם, מנסים לקלוט משפט מסגיר. אחרי הכל המערכת הפוליטית הישראלית מגלה סימני עצבנות בימים אלה, ככל שמתקרב מועד פרסום מסמך קרי. כל ניואנס הוא בעל משמעות.

בינתיים, ראש הממשלה בנימין נתניהו יכול להירגע. לא הוקמה מתחת לאפו קואליציית שלום שתאיים בהפלתו. שיא השיחה נרשם כשהרצוג השתעשע על חשבונם, ותהה האם באו לדבר איתו כדי להפחיד את ביבי. אם אתם רוצים להפחיד אותו באמת, אמר להם הרצוג, אתם צריכים לצאת מהממשלה. אבל הרצוג מספיק שנים בפוליטיקה כדי לדעת שיעברו עוד הרבה מים בנהר המדיני המתעורר לחיים, עד שנושאי דגל המשא ומתן עם הפלסטינים בממשלת נתניהו יאיימו לפרוש בטיעון של אי התקדמות מדינית.

גם הפרסומים לפיהם הרצוג מניח את התשתית לממשלה חלופית מקדימים את המאוחר ואת ההתרחשויות בזירה המדינית: אין עדיין הסכם, גם אין פיצוץ בשיחות, ונדמה שנתניהו יצליח למשוך עוד זמן עם הקואליציה הנוכחית.

המשמעות היא שהרצוג ומפלגת העבודה לא קרובים בכלל לשנות סטטוס. ובמילים אחרות, גם הרצוג ממתין להתפתחויות.

בינתיים השינוי הבולט לעין במפלגתו הוא שהאג'נדה המדינית חזרה לתפוס בה מקום של כבוד. זאת הסיבה שהנטייה המיידית היא לחשוד בהרצוג כמי שמחפש את הדרך המהירה והקצרה אל ממשלת נתניהו.

"אני לא רץ לשום ממשלה כמו שאני לא מקים ממשלה חלופית כרגע. זה לא קרוב לזה. כשתהיה התפתחות אמיתית, הסכם או פיצוץ, יהיה על מה לדבר", אומר הרצוג בראיון לאל-מוניטור בתחילתו של שבוע בו נרשם עימות נוסף בין וושינגטון לירושלים, הפעם בעקבות אזהרות ג'ון קרי על פגיעה בכלכלת ישראל אם יתפוצץ המשא ומתן.

אל-מוניטור: ח"כ הרצוג, מה אתה מעריך שיקרה? אתה נפגש מפעם לפעם עם ראש הממשלה לשיחות עדכון, אתה מדבר עם גורמים פוליטיים ומדיניים. גם יש לך ניסיון בקריאת נתניהו, הרי היית שר בממשלתו השנייה כשהובטח לכם תהליך מדיני שלא קרה.

הרצוג: הפעם האחרונה שישבתי איתו לשיחת עדכון כיו"ר אופוזיציה הייתה לפני שלושה שבועות. יצאתי בהרגשה שהוא מבין את הצורך להגיע להסכם, אבל אני לא בטוח שיש לו אומץ. כשישבתי בממשלתו בתחילת 2009, נתניהו הציג צעדים נועזים. היה את 'נאום בר אילן' עם ההכרה שלו בשתי מדינות והייתה הקפאת בנייה של עשרה חודשים. זה היה חסר תקדים בהיקפו. לצערי, אבו מאזן לא נענה למחווה וההזדמנות התפספסה. היום שוב נוצרה הזדמנות שלא תחזור על עצמה.

אל-מוניטור: יש משהו שאתה יכול לעשות כראש אופוזיציה מלבד להבטיח לנתניהו רשת ביטחון?

הרצוג: דעתי היא שלפיד ולבני צריכים להיכנס לחדרו של ראש הממשלה ולשאול אותו במפורש: האם אתה איתנו או עם בוגי יעלון? אם הוא עם בוגי, אני מציע להם לפרוש ולבנות קואליציה חלופית.

אל-מוניטור: על פי איזו נוסחה? אתה תהיה בראש?

הרצוג: אני לא נכנס לפרטים כרגע. זה עוד מוקדם. אני רק אומר שזו אופציה שקיימת. יכול להיות שנלך לבחירות ויכולה גם לקום קואליציה חלופית. אני בדעה שהעם לא יסלח למנהיגים אם יחמיצו הזדמנות היסטורית, וזה כולל גם את לפיד ולבני.

אני כרגע מוביל שתי קואליציות: האחת קואליציית האופוזיציה כפי שהיא, ובמקביל את קואליציית השלום שמונה 59 חברים, לא כולל הליכוד והחרדים. מכאן שיש רוב ברור בכנסת הזאת להסכם עם הפלסטינים. נתניהו לא צריך לפחד מהימין, אלא ללכת באומץ אל עבר ההחלטה הזאת. לאמץ את המתווה המוצע ולהתקדם איתו. אנחנו ניתן לו רשת ביטחון כאופוזיציה אחראית.

אל-מוניטור: מה יהיה הרגע הנכון מבחינתך להיכנס לממשלתו?

הרצוג: אני לא מוכן בשלב הזה לנהל משא ומתן על הצטרפות או אי הצטרפות, כי אף אחד לא יודע אם נתניהו ואבו מאזן יגיעו אל היעד. אין שום סיבה, כמי שחושב שהממשלה הזאת עושה טעות אחר טעות, שאתחיל לדבר על הצטרפות לממשלה. אנחנו מדברים בצורה אחראית וכמובן נבדוק את הדברים כשיהיה מה לבדוק.

בינתיים אני מסתכל מה קורה בממשלה וזה מדאיג. רק בסוף השבוע נחשפה העברת כספים מהתקציבים הממשלתיים למועצת יש"ע, שהיא גוף פוליטי שפועל נגד הממשלה. זוהי עוד דוגמה לכך שמעלימים ומסתירים מחברי ממשלה ובראשם שר האוצר יאיר לפיד מה שעושים מתחת לאף שלהם. זה ביטוי לכוח של השדולה החזקה של המתנחלים שיושבת על צינורות הכסף.

לפיד, במקום לדאוג שהכסף יופנה להורדת מחירי הדיור, לגליל ולנגב, אז במשמרת שלו עוברים מאות מיליונים ליישובים מעבר לקו הירוק. אני מברך על כך שהוא החליט לעצור את המימון, אבל בעיני זה מביך שהוא לא ידע. אז מה למפלגת העבודה ולממשלה כזאת?

אל-מוניטור: מה עמדתך בנוגע לתגובה החריפה של נתניהו בנוגע לאזהרות החרם של קרי?

הרצוג: יש צורך להגיע להסכם עם הפלסטינים, לא בגלל האיום בחרם אלא בגלל שזה צורך לאומי חשוב למדינת ישראל כדי להבטיח את עתידה כמדינה יהודית ודמוקרטית. לכן, גם שר הכלכלה היה צריך להיות הרבה יותר זהיר בזלזול שהוא מפגין כלפי האיום הזה. אמנם לא זה הנושא שבגללו צריך להיכנס למשא ומתן, אבל בטח שלא להקל בזה ראש.

זה אבסורד ששר הכלכלה שאמון על הייצוא ועל הקשרים המסחריים של מדינת ישראל מתנהג כך. אני לא מפחד מהחרם ואני אישית נלחם בו מכל מקום בעולם. אני סולד מהיוזמות הללו של החרמות, ואני חושב שבראש ובראשונה הן פוגעות בפלסטינים עצמם. אך להבדיל מבנט אני לא מזלזל בכך ובתהליכי משפטיזציה בינלאומיים. הדברים של בנט נועדו להפחיד את הציבור ולהלך עליו אימים כחלק מקונספציה פוליטית שנועדה לגבש גוש ימין בראשותו

אני יודע שהדברים של קרי נאמרו על ידו לא פעם ולא פעמיים, הוא אומר זאת מתוך דאגה עמוקה לאינטרסים של מדינת ישראל. הוא ידיד אמת עשרות שנים, והוא מודאג באמת מתהליכים שהוא נתקל בהם בזירה הבינלאומית. בסופו של דבר ברור שמהלך מדיני יהיה טוב לשני הצדדים.

אני בכלל מציע להתעלם מההודעות הבלתי פוסקות של כל הצדדים. אנו מתקרבים לרגע של אמת בו המנהיגים יצטרכו לקבל החלטות גורליות. מתקפת הריכוך האמריקאית באמצעות התקשורת, החושפת אלמנטים כאלה או אחרים במסמך המסגרת, מוכיחה שאין בו מנצחים או מנוצחים. יש בהסכם יתרונות גלומים לשני הצדדים, ואני מעדיף להסתכל על היתרונות.

אל-מוניטור: נניח שנתניהו יקבל את המסמך, מה לגבי הצד השני? אי אפשר כל הזמן להלקות את עצמנו. בעצמך אמרת שבקדנציה הקודמת נתניהו עשה צעדים אמיצים ואבו מאזן לא מינף אותם...

הרצוג: אף אחד לא יודע מה חושב אבו מאזן. בהחלט מצפים גם ממנו להתקדם. אכן הצד השני הוא מעצבן ומתיש ואומר דברים חמורים ביותר, אבל בסוף זה הפרטנר שאיתו צריך לחיות. יש לנו אינטרס להתקדם כי ישראל תמיד נתפסה כיוזמת. אסור להגיע למצב שאנחנו ניתפס כאחראים לפיצוץ השיחות.

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020