ישראל פולס

אירופה - הקופאי המושמץ

p
המחבר
בקצרה
לאחר שספג עלבונות במליאת הכנסת, שמע נשיא הפרלמנט האירופי, מרטין שולץ, קולות אחרים, ישראליים ופלסטיניים. שני הצדדים מנמיכים ציפיות מיוזמת השלום של קרי, ובהיעדר תכנית אמריקאית חלופית, לא נותר אלא לקוות שהאיחוד האירופי ימלא את הוואקום.

ביום רביעי האחרון (12 בפברואר) התבוננתי בפניו המזוקנים של נשיא הפרלמנט האירופי, מרטין שולץ, בשעה שחברי כנסת מהימין, בראשם שרי הבית היהודי, התחרו איש ברעהו בהטחת עלבונות באורח הגרמני. תהיתי מה חולף במוחו של האיש, שעומד בראש הפרלמנט הרב-לאומי הגדול ביותר בעולם, הגוף השני (אחרי הודו) מבחינת גודל האוכלוסייה שהוא מייצג, בשומעו חבר כנסת יהודי מאשים אותו בתמיכה "במי שמסית להשמיד יהודים".

מה חושב הפוליטיקאי הבכיר על נבחרי ציבור יהודים, שמסרבים להכיר במצוקתם של בני עם אחר? מה דעתו של איש ה-SPD (המפלגה הסוציאל-דמוקרטית הגרמנית), שעשוי להיבחר השנה לנשיא הנציבות האירופית - הרשות המבצעת של האיחוד האירופי והיוזמת את רוב חוקיו - על מידת הרציונליות של חלק ממקבלי ההחלטות בישראל?

יש להניח כי שולץ יודע שגרמניה היא המדינה היחידה בצמרת האירופית, שלא נענתה לבקשתה של שרת החוץ של האיחוד, קתרין אשטון, מה-22 בפברואר אשתקד, לאכוף באופן מלא את חקיקת האיחוד האירופי בנוגע לסימון מוצרים מההתנחלויות. שר החוץ של גרמניה לא צירף את חתימתו לזו של עמיתיו מצרפת, בריטניה וספרד ועשרה שרי חוץ אירופים נוספים, שכתבו לאשטון כי החליטו שהגיעה השעה לסמן את מוצרי ההתנחלויות, כדי לוודא שהצרכנים במדינותיהם "לא יולכו שולל בגין מידע כוזב".

נציגי הימין בכנסת הכינו לשולץ הפגנה של זילות השואה. הם לא התרגשו מהווידוי של האורח, כי פשעי הנאצים היו המניע שלו לכניסה לחיים הפוליטיים, וכי הוא נושא באחריות בשם עמו וארצו לסבל שלא יכופר שנגרם לעם היהודי. מה לשר הבכיר נפתלי בנט ולהצהרה של בכיר אירופי, כי "אסור שלאיראן יהיה נשק גרעיני"? מה למתנחל מוטי יוגב ולהסתייגות הפומבית של שולץ מחרם כלכלי על ישראל ולהתחייבותו, כי "האיחוד האירופי יעמוד תמיד לצידה של מדינת ישראל"? תראה הקנצלרית אנגלה מרקל, שתבוא בשבוע הבא לביקור של רצון טוב בישראל, ותירא. כך ייעשה למי שמעז לפקפק בנאורות הכיבוש הישראלי בגדה ולמותח הביקורת - וכל זה "עוד בגרמנית", כדברי הודעת הגינוי של סיעת הבית היהודי - על ההומניות של המצור על עזה. מישהו צריך להזכיר להם שתיאודור הרצל כתב את אלטנוילנד בגרמנית, ואף הציע בספר הציוני המכונן הזה דו-קיום ושוויון זכויות מלא לערבים.

יום קודם למופע האימים של אנשי הימין הזדמן לאורח מבריסל לתהות על קנקנם של ישראלים שונים לחלוטין. בסעודת ערב פרטית שמע שולץ מפי שישה ישראלים דברים, שאילו העז לומר את מקצתם, כל משמר הכנסת לא היה מספיק כדי ללוותו החוצה מאולם המליאה (מאחר שמשתתפי הארוחה, בהם הח"מ, התחייבו לנהוג על-פי כללי צ'אטם האוז – כלומר, לפרסם את דברי המשתתפים בלי לנקוב בשמם - נבצר מאל-מוניטור להביא דברים בשם אומרם).

הנה תמצית הדברים ששולץ רשם לפניו מפי אחד המשתתפים, הנמנה עם השורה הראשונה של הכלכלנים הישראלים, איש המזוהה עם המרכז הציוני המתון, בנוגע לסוגיית החרם על ישראל. "אני מודאג מאוד מהקולות הגוברים באירופה להכריז חרם על ישראל, כולל חרם על האקדמיה", פתח הפרופסור לכלכלה את דבריו. "אני מתנגד בתקיפות לסנקציות נגד ישראל, אבל באותה מידה אני תומך בחרם על ההתנחלויות". להפתעתי, הפרופסור התלונן על כך שמדינות רבות מדי באירופה נמנעות מסימון תוצרת ההתנחלויות.

הבעות פניהם של שאר הישראלים - חבר כנסת מהזרם המרכזי של מפלגת העבודה, שני חברי כנסת לשעבר ממרצ ופעיל שלום ידוע – העידו שהדברים הדהימו גם אותם. איש מהם, עם זאת, לא מחה נגד דבריו של הכלכלן הבכיר. הוא הוסיף ואמר כי מהיכרות קרובה למדי עם ראשי ממשלות בישראל, הוא התרשם כי בניגוד ליצחק רבין ולאריאל שרון, בנימין נתניהו "אינו אדם אמיץ". שולץ יכול היה להבין מכך, בין היתר, שנתניהו לא יהיה אדיש ללחץ אירופי להקפיא את ההתנחלויות ולהפשיר את עמדותיו הנוקשות ביחס להסדר עם הפלסטינים.

כל המשתתפים היו תמימי דעים לגבי העובדה, שנתניהו הבין שפתרון שתי המדינות הוא אינטרס ישראלי מובהק. כולם הסכימו עם חבר הכנסת מהעבודה שאמר, כי שורה של רוביקונים עומדת בדרכו: חוסר האמון שלו עצמו בערבים, בני המשפחה והיועצים הימניים שמקיפים אותו, חבורת הניצים הגדולה בליכוד ושותפים קואליציוניים בעייתיים. על פגיעתם הרעה של האחרונים הזדמן לשולץ לעמוד מקרוב.

סעודת הערב בירושלים, כמו הפגישות שקיים באותו בוקר עם ההנהגה הפלסטינית בגדה המערבית, לימדה את המדינאי האירופי הבכיר, כי בשני הצדדים הציפיות מיוזמת השלום האמריקאית הולכות ומתקרבות למפלס ים המלח. הוא שמע שהנשיא ברק אובמה הבהיר, שאם מזכיר המדינה ג'ון קרי יחזור הביתה בידיים ריקות, הבית הלבן ימשוך את ידיו מניסיון לפתור את הסכסוך הישראלי-פלסטיני. שולץ שמע גם הסתייגות ממנגנון ההסתייגויות שהגה קרי, במטרה למנוע משברים פוליטיים פנימיים אצל הצדדים.  "אחרי שהמנהיגים יניחו את ההסתייגויות שלהם על השולחן והן יפורסמו ברבים", אמר אחד המשתתפים, "יהיה להם קשה עד בלתי אפשרי לסגת מהן".

 זאת אף זאת, באמתחתם של האמריקאים אין תכנית חלופית למקרה של כישלון המשא ומתן על הסדר הקבע. לא נותר אלא לקוות שאירופה, שהסתפקה עד כה בתפקיד הקופאי המושמץ, תמלא את הוואקום קודם שחזית הסירוב הערבית-ישראלית תקפוץ לתוכו; שהאיחוד האירופי יאזור אומץ לשחות נגד הזרם החזק שרוכב על אסונות העבר, ויתייצב לצידם של הנאבקים למנוע את אסונות העתיד.   

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: settlements, right wing, knesset, israeli settlements, germany, european union, boycott

עקיבא אלדר הוא בעל טור ב''ישראל-פולס'' של אתר אל-מוניטור. עיתונאי בכיר ופובליציסט לשעבר בעיתון הארץ. שימש בתפקיד הכתב המדיני של הארץ וראש המשרד האמריקאי של העיתון בוושינגטון. ספרו ''אדוני הארץ: המתנחלים ומדינת ישראל'' אותו חיבר יחד עם פרופ' עדית זרטל הפך לרב-מכר בישראל, ותורגם לאנגלית, לגרמנית לערבית ולצרפתית. בשנת 2006 כלל אותו העיתון פיננסיאל טיימס ברשימת הפרשנים המשפיעים ביותר בעולם. הוא זכה בפרס Middle East Award מטעם ארגון - search for common ground – ארגון בינלאומי לקידום שלום ופיוס, על פעלו לקידום השלום במזרח התיכון באמצעות התקשורת אלדר הינו יליד חיפה (1945). הוא השלים לימודי כלכלה, יחסים בינלאומיים ופסיכולוגיה באוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept