ישראל פולס

ח"כ יוגב: המדיניות האמריקאית "אנטישמית"

p
המחבר
בקצרה
נמשכת המתקפה של גורמים בקואליציה נגד התיווך של ג'ון קרי. בראיון לאל-מוניטור אומר ח"כ מוטי יוגב מהבית היהודי: "הלחצים שלהם אובססיביים". הנשיא פרס, לדבריו, נמצא ב"שלב ההזיות".

במערכת הבחירות האחרונה, כשהסקרים הראו שהליכוד מתחיל לאבד מנדטים לטובת הבית היהודי בראשות נפתלי בנט, אנשיו של בנימין נתניהו פתחו בקמפיין ממוקד לבלימת המגמה. כוונתם היתה לחשוף את פניה האמיתיים של המפלגה הימנית-קיצונית, שנתפסה אז בקרב חלק משמעותי מהציבור כתנועה צעירה ומרעננת עם מנהיג הייטקיסטי מעודכן, ומשכה אליה קולות מתונים מהימין הרך ומהמרכז.

הקמפיין הציג את הפנים הרדיקליות יותר של המפלגה, כמו אורית סטרוק, מראשי ההתיישבות היהודית בחברון. בתגובה הבליט בנט שמות שפונים לקונצנזוס כמו קציני צה"ל לשעבר יוני שטבון ומוטי יוגב, לשעבר מח"ט יהודה ושומרון ואיש חינוך, אשר הרבה לעסוק בענייני חברה וכלכלה.

כשהגיעה שעתם של אזרחי ישראל לצאת לקלפי התברר שהמהלך של נתניהו כשל. בנט היה לאחת מהצלחות הבחירות, כשהוא נישא על כתפיה של המחאה החברתית. הוא חבר ליו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, ושילב עמו כוחות כל הדרך אל ממשלת נתניהו. כיום הבית היהודי היא אחת מהסיעות האידאולוגיות הנוקשות ביותר בהיסטוריה של הכנסת, עד כדי כך שבנט נחשב בה כסמן מתון. כדי להבין את האווירה המפלגתית שהוא פועל בה, צריך להקשיב לחברי הכנסת שלו.

הראיון עם יוגב, תושב ההתנחלות דולב במטה בנימין, התקיים ביום רביעי בצהריים ה-29 בינואר, כמה שעות לפני התנצלותו של בנט על המתקפה שלו נגד נתניהו. הוא מאפשר להבין טוב יותר כיצד רואים בבית היהודי את תפקידם בממשלה. מבחינתו, אנשי הסיעה הם כלבי השמירה של נתניהו מול האמריקאים, שיוגב מכנה את המדיניות שלהם "אנטישמית". הנשיא שמעון פרס, לדבריו, "נכנס לשלב של הזיות" וראוי שיפנה את מקומו. הצורך שלהם לשמור על נתניהו ימנע מהם לפרוש בקלות מהקואליציה שלו.

אל-מוניטור: אם יו"ר מפלגתך בנט חושב שהמדיניות של נתניהו מהווה כשל מוסרי, מדוע הוא ממשיך לשבת בממשלתו?

יוגב: בקואליציה משפיעים יותר. נדמה לי שהמכנה המשותף בין ראש הממשלה לנפתלי בנט, ותניחו בצד משקעים אישיים, הוא רב וגדול יותר מהמפריד. לכן, חובתנו לעשות כל מאמץ שנוכל לכך שההסדרים אליהם יגיעו לא יהיו אלה של קרי והאמריקאים, ואולי לא יהיו הסדרים. הדברים של בנט לא היו אישיים נגד ראש הממשלה. אני מהאנשים שמשתדלים לא לחנך לא את ראש הממשלה ולא את ראש מפלגתי. אבל המחשבה הזאת של השארת יהודים בשלטון פלסטיני היא מחשבת עוועים לא מציאותית.

אל-מוניטור: נתניהו הוא האיש מבחינתכם למשימת השמירה על הארץ?

יוגב: נתניהו הוא ראש הממשלה, ואני חושב שהוא עומד אל מול הלחצים האמריקאים. הוא גם התבטא על כך שאם יוגש מסמך הוא מחייב רק את האמריקאים.

אל-מוניטור: אתה חבר ועדת חוץ וביטחון בכנסת, עם עבר וידע צבאי ברמות הגבוהות ביותר. אתה נחשף לאנשי מקצוע שטוענים אחרת ממך, זה לא מעורר בך ספקות שאולי אתה טועה?

יוגב: כל שירותי הצבאי, עד רמת ראש מטה באוגדת עזה, וכראש חטיבה ביהודה ושומרון, ובעיקר המכללה לביטחון לאומי, פתחו בפני אופקים רחבים. אני שואל כל הזמן מהי המטרה ונשאר ממוקד. אני מרגיש שאני בא עם הרבה ידע ויכולת לבחון את הדברים.

בעיניי, הכיוונים שהאמריקאים מנסים ללחוץ אותנו אליהם, אני יכול לקרוא לילד בשמו, זו אנטישמיות לשמה. אין לי ספק בכך. הלחצים שלהם להקים מדינה פלסטינית הם אובססיביים, ואני לא קורה להם 'משיחיות', את המשיחיות אני משאיר לאנשים טובים. אמנם צריך להודות לארה"ב על הסיוע הצבאי, ולכן הלחץ שלה בהחלט דואלי, ואני לא מאלה שחושבים שצריך לשבור את הכלים ביחסים בינינו.

מבחינתי, מדינה פלסטינית נוגדת את אמונתנו. זה הדבר הראשון. האידאולוגיה היא בהחלט גורם מוביל, ועל גביה גם השיקולים הביטחוניים. חזרנו לכאן לא כדי שנפנה כאן יישובים, ולא כדי שזרים ישלטו עלינו - ודאי שלא רוצחים. מעבר לכך יש גם היבטים ביטחוניים: לא חיישנים אמריקאים ולא כל מיני הסדרים אחרים יגנו עלינו מפני רשות שמחנכת את ילדיה לרצח ולהשמדת יהודים.

אל-מוניטור: אין לך שום ספק בכך?

יוגב: אתמול חזרנו מאושוויץ עם משלחת חברי הכנסת, ויש הקבלה שקשה לאנשים לקבל אותה אבל היא ההקבלה המציאותית האמיתית: בעבר אלה היו הנאצים וחבר אליהם חוסייני (חאג' אמין אל חוסייני, המופתי של ירושלים בתקופת המנדט הבריטי; מ"מ). כיום הרשות הפלסטינית חברה לאיראנים, על כל מנגנוני החינוך שלה שמחנכים בפועל להשמדת עם ישראל.

יש שם דיסקים קשיחים עם התכנים הללו שתא"ל קופרווסר, ראש מטה המשרד לעניינים אסטרטגים, הציג בפניי. הילדים מצטטים את היטלר ומרימים יד במועל יד וקוראים להשמדת ישראל. השאהידים הם הגיבורים. לחשוב שאלה ישלטו בנו? הם מחונכים להשמיד אותנו הרבה יותר מאשר בדור הקודם. הנהגה רשמית. חינוך רשמי.

אני לא יכול לפסול אנשים רציניים. גם אנחנו רוצים שתהיה כאן מדינה יהודית ודמוקרטית. היום למשל ביקשתי דיון בנתונים הדמוגרפיים האמיתיים של יהודה ושומרון. לדעת מה הם המספרים האמיתיים. גם דמוגרפים רציניים כמו ארנון סופר סבורים שבשנים הבאות המצב הדמוגרפי היחסי של היהודים במרחב בין הים התיכון לירדן הולך ומשתפר לטובת האוכלוסייה היהודית.

אל-מוניטור: אז עושים עלינו מניפולציות במספרים?

יוגב: לא. אני מנסה להיות ריאלי מול מי שמפחיד אותנו, כולל נשיא המדינה שאני מכבד, אבל פעם הבאה שאני אמצא אותו מולי אני אצא בהכרזה. כי אם הוא ממשיך להוביל מדיניות ופוליטיקה, אני חושב שראוי היה שיסיים כבר את תפקידו ויעבור לצד של פוליטיקאי משפיע. כנשיא הוא צריך לאחד את העם. כשאני שומע אותו כבר פעם שלישית בשבוע האחרון מציג עמדה חד סיטרית בעם ישראל, ראוי היה שיעזוב את כיסאו ויחפש במות אחרות.

בכנס חמישים שנה למכללה לביטחון לאומי הוא אמר את הדבר ההזוי ביותר: תוך שנה צריכה לקום פה מדינה פלסטינית, ואתם תראו איך העולם יהיה הרבה יותר טוב. יהיה פה נהדר. זו הזיה. פרס הוא אדם שתרם רבות למדינת ישראל, אבל כיום הוא נמצא לפי דעתי כבר בשלב של ההזיות ומסכן את המדינה. זה שלב מסוכן וצריך שיהיה מי שיאמר את זה. המלך הוא עירום כרגע.

אל-מוניטור: למה זו הזיה?

יוגב: לפני ההתנתקות עמדתי בוועדה משותפת של אריאל שרון כראש ממשלה ושאול מופז כשר ביטחון. הם נתנו לי שתי דקות לדבר כראש פורום לביטחון ושלום של קצינים. טענתי שההתנתקות תביא להגברת הטרור ולטילים שיפלו עד פאתי יבנה. ראש הממשלה ביקש ממופז לענות לי, והוא השיב במשפט קצר: אני חושב שהמצב ישתפר.

אני חושב שזו לא היתה עמדה מקצועית, אלא עמדה שנסמכה על פנטזיות. אם קראו פעם לימין משיחי, אז יש בשמאל היום עמדה משיחית. גם אני סבור שיש לדאוג לפלסטינים ולהעניק להם חיים טובים יותר מכל מדינה ערבית שכנה. לא תמצאו אותי שונא ערבים, הפוך מזה. בשטח יש שלום ורצון לשתף פעולה בין הערים והכפרים. ככל שזה עולה לרמת ההנהגה עושים מאמצים לבטל אותם.

אל-מוניטור: אם נתניהו יוביל להסדר, וזה הרי קרה כבר למנהיגי ימין, מה יקרה? יש שטוענים שבניגוד להתנתקות זה לא יעבור בשקט בקרב ציבור המתנחלים.

יוגב: תפקידנו לשכנע ולהסביר את חוסר הביטחון שהדבר הזה יגרום גם לתושבי תל אביב ורעננה.

אם חס וחלילה יהיה מי שינסה לקדם דבר כזה, נדמה לי שהתוצאות הפנימיות שלו יהיו הרות אסון מבחינה חברתית, אולי יותר מכל טיל איראני שמולו כולם יודעים להתאחד. תהיה כאן התפרקות.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: two-state solution, shimon peres, right wing, israeli-palestinian negotiations, israeli-palestinian conflict, israel, habayit hayehudi, benjamin netanyahu

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept