ישראל פולס

מה הסינים מחפשים באקדמיה הישראלית?

p
המחבר
בקצרה
תרומת הענק של המיליארדר לי קה-שינג לטכניון, בגובה 130 מיליון דולר, היא רק חלק מסיפור גדול ומרתק על חלקה של ישראל במהפכת החינוך האקדמי המתחוללת בסין ועל ההערצה לסטארט אפ הכחול-לבן.

תרומת הענק של המיליארדר הסיני לי קה-שינג לטכניון בחיפה, 130 מיליון דולר, שהסעירה בשבוע שעבר את התקשורת בארץ בשל היקפה החריג, היא רק חלק מסיפור גדול ומרתק בהרבה על חלקה של ישראל במהפכת החינוך האקדמי המתחוללת בסין.

המפגש בין החזון של סין להפוך למעצמת טכנולוגיה ולשחקנית מרכזית בתעשיית ההיי-טק העולמית ובין המרכזים האקדמיים בישראל מצמיח כל העת שיתופי פעולה חדשים. הסינים, מתברר, מעריצים את הידע וההישגים הישראליים בתחומים האלה, ורואים בהשכלה הגבוהה כאן מודל לחיקוי.

התרומה של לי קה-שינג לטכניון מאפשרת לאיש העשיר בסין, שהשקיע כבר בחברת הניווט הישראלית Waze, לממש את חזונו ולהפוך לאחד ממובילי המהפכה האקדמית בארצו. על פי מזכר ההבנות שנחתם בשבוע שעבר בחיפה, תוקם בסין שלוחה של הטכניון ובה ירוכזו לימודי טכנולוגיה, מדעים והנדסה בשיתוף עם אוניברסיטת שנטאו המקומית. הטכניון יכשיר מהשנה הקרובה את החוקרים והדוקטורנטים הסינים שיהיו הגרעין הראשוני לסגל ההוראה בשלוחה.

בתחילת החודש פרסמה המועצה להשכלה הגבוהה בישראל את מתווה שיתוף הפעולה האקדמי בין שתי המדינות לחמש השנים הקרובות. זוהי תוכנית שאפתנית, מרשימה ויקרה מאוד. היא תאפשר בכל שנה למאות סטודנטים סינים לתארים ראשונים ומתקדמים, בהם גם פוסט דוקטורנטים, להשתלב במוסדות הישראלים ולעסוק במחקר משותף עם עמיתים מהארץ, בעיקר בתחומים טכנולוגיים. על פי המתוכנן, סטודנטים מסין צפויים להיקלט באוניברסיטאות בישראל כבר במהלך השנה הבאה. את לימודיהם תממן קרן משותפת.

שאלתי את צמרת זוהר, האחראית על קשרי ישראל-אסיה ביחידה לפרויקטים במועצה להשכלה גבוהה, מה מחפשים אצלנו הסינים, שכבר בשנה הקרובה לא יהיה אפשר להחמיץ את נוכחותם בקמפוסים הישראלים. או במילים אחרות, למה הסינים בחרו דוקא בישראל כמודל לידע?

"יש משהו שמלהיב את הסינים בידע היהודי-ישראלי," מסבירה לי זוהר. "הם מאוד מעריכים אותנו. מהגאונות של איינשטיין ועד כתביו החכמים של מרקס, וכמובן כל זוכי פרס הנובל שצמחו באקדמיה הישראלית. זה מאוד מתחבר להם עם היותנו אומה של סטארט-אפ. הספר Start Up Nation המנסה להסביר כיצד ישראל, עם 7 מיליון תושבים, כבשה את העולם בתחום, תורגם לסינית ונחטף שם כמו לחמניות חמות. יש לנו דימוי מאוד חיובי בעיניהם.

סין נמצאת עכשיו בעיצומה של מהפכת השכלה גבוהה, והיא מחפשת דרכים ללמוד את החדשנות הישראלית.

מה שמשותף בינינו לבינם זו ההערכה ללימודים גבוהים. סין שואפת להיות מספר אחת בעולם בידע ובטכנולוגיה ומשקיעה בכך מאמצים וכסף."

איך נוצר קשר כזה בין המדינות?

''בשנים האחרונות הקשר מתקיים בכל מיני ערוצים. בחודשים האחרונים היו ביקורים של ראש הממשלה בנימין נתניהו [מאי 2013] ושר הכלכלה נפתלי בנט [יולי 2013] בסין במטרה להעמיק שיתופי פעולה אסטרטגיים. יש עניין משותף. במשרד ראש הממשלה יש צוות מיוחד שאחראי על הקשר איתם. אנחנו עוסקים בצד האקדמי שהוא מאוד חשוב לסינים. באקדמיה אין הבדלי שפה, וזה מקל על בניית שיתופי פעולה.''

מהם תחומי הידע המועדפים עליהם?

''פיסיקה, כימיה, הנדסה, טכנולוגיות שונות. מכיוון שיש לנו זוכי פרסי נובל בכימיה זה מאוד מבוקש אצלם. השנה תיפתח תוכנית לימודים לתואר ראשון ושני באנגלית במקצועות הנדסת חשמל, הנדסת אלקטרוניקה וכימיה.

התרומה לטכניון היא חלק מהתופעה הזאת. לא במקרה הוא נבחר מתוך 73 מוסדות אקדמיים ברחבי העולם כדי להיות המודל למוסד אקדמי טכנולוגי בסין. זה הישג מדהים. הם רוצים להכשיר דור חדש של מהנדסים מבריקים כמו בטכניון.''

זוהר מציינת גם כי בחודש ספטמבר האחרון אוניברסיטת תל אביב חתמה על הסכם שיתוף פעולה עם אוניברסיטת צ'ינגחואה להקמת מרכז חדש במדעים שם. "זה יאפשר גם לסטודנטים הישראלים להיחשף לסין. אני עצמי עשיתי תואר שני ביחסים בינלאומיים בסין וגרתי בה שבע שנים," היא אומרת.

מה היעד לעתיד?

''מה שאנחנו רואים עכשיו זו רק טיפה בים. הפוטנציאל הוא אדיר, זה פותח אופציות רבות. אנחנו שותפים למשהו גדול. הקשר עם סין הוא חלק מתוכנית גדולה להעמיק בשנים הבאות את הנוכחות הגלובלית של האקדמיה הישראלית.''

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: technology, naftali bennett, israeli technology industries, israeli economy, high tech, china, benjamin netanyahu

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept